Bir arabayı ilk defa çalıştırmak özellikle de araba kullanmayı yeni öğreniyorsan zor olabilir. Neyse ki arabayı çalıştırma süreci, ister otomatik ister düz vites kullan, basit olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu makale her ikisini de adım adım anlatıyor. Başlamak için aşağıdaki 1. Adım’a bak.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Arabayı Çalıştırmak

 1. 1
  Sürücü koltuğuna oturup emniyet kemerini bağla. Emniyet kemerini tak. Emniyet kemerin takılı değilse sakın araba sürme çünkü bu hem tehlikelidir hem de birçok yerde yasa dışıdır! [1]
 2. 2
  Anahtarı kontağa tak. Kontak girişi genelde direksiyonun yakınındadır. Genelde üstünde yazı ve ortasında anahtar deliği olan yuvarlak bir metal parçasıdır. Kontak girişini bulunca anahtarı tamamen içine sok.[2]
  • Çoğu araç için, arabayla birlikte gelen anahtarı kullanman gerekir. Eğer düzgün olarak hazırlanmışsa bunun için bir yedek anahtar da kullanabilirsin.
  • Bazı yeni arabalarda geleneksel bir anahtar olmayabilir. Bu araçlarda arabayı çalıştıracak düğmeyi bulman gerekir. Bu düğme genelde “motor çalıştırma” (engine start) tarzı bir etiketle işaretlenmiş ve görmesi kolay bir yere yerleştirilmiştir.[3]
 3. 3
  Eğer otomatik vitesli bir arabayı çalıştırıyorsan vitesi "P" veya "N" pozisyonuna getir. Burada "otomatik" arabanın şanzımanını (vites kutusunu) anlatır. Yani bu arabalarda vites değiştirmen gerekmez; araba, vitesi otomatik olarak değiştirir.[4]
  • Eğer araba otomatik vitesliyse yalnızca iki pedalı bulunur. Bazı otomatik vitesli arabalarda, sürücünün ayak boşluğunun sol tarafında düz bir plastik parça olur. Bu bir pedal değil, ayağını üstüne koyman için bir "boş pedaldır."
  • Otomatik vitesli arabalarda vites kolu "P" ya da "N" ("Park" ya da "Nötr") konumunda değilse arabanın çalışmasını engelleyen nötr konum anahtarı bulunur. Bu, arabanın vites takılıyken çalıştırılmasını önler.
 4. 4
  Eğer düz vitesli bir arabayı çalıştırıyorsan önce vitesi boşa al.
  • Araba düz vitesliyse üç pedalı olacaktır. Soldaki pedal debriyaj pedalıdır.
  • Arabayı çalıştırmayı denemeden önce boş viteste olduğundan, yani herhangi bir vitese takılı olmadığından emin olman gerekir. Eğer araba "vitesteyse" yani motor, çalıştığında gücü tekerleklere vites üzerinden aktarmaya çalışırsa araç öne doğru fırlayıp stop edecektir. Bazı arabalar vitesteyken çalıştırıldığında vites kutusu hasar görebilir.
  • Düz vitesli bir arabanın boş viteste olup olmadığını vites kolunu hafifçe oynatarak anlayabilirsin. Eğer kol serbestçe hareket ederse vites takılı değildir. Eğer kol hareket etmiyorsa vitese takılı demektir. Arabayı çalıştırmadan önce debriyaj pedalını basılı tutman ve vites kolunu boşa getirmen gerekir.
 5. 5
  Arabayı çalıştırmak için anahtarı kontakta çevir. Anahtarı iki tık çevirmen, yaylı olan üçüncü ve son kısımda bastırarak motoru çalıştırman gerekir. Anahtarı takarken kullandığın eli kullan ve döndürürken anahtarı yerinden çıkarmadığında emin ol.
  • Ateşleme noktasını geçince anahtarı hemen bırak. Anahtarı motor çalıştıktan sonra döndürmeye devam edersen marş motorunun dişlilerinin motor dişlilerine sürtünmesinden kaynaklanan berbat bir gürültü duyacaksın. Bu elbette araba için çok zararlıdır.
  • Kontak anahtarının ilk iki konumu 'aksesuarlar' için 'ACC' ve 'açık' anlamında 'ON' etiketiyle işaretlenmiştir. Bunlardan ilki radyonun ve diğer elektrikli aksesuarların kullanılmasına izin verir. 'ON' ise motor çalıştıktan sonra yay sayesinde anahtarın geri geldiği konumdur.
 6. 6
  Motor çalışmazsa sırasıyla şu tüyoları dene. Bazen anahtarı kontakta çevirdiğin hâlde, mükemmel hâldeki bir araç bile çalışmayabilir. Merak etme; bu, dünyanın sonu değil.
  • Eğer anahtar ilk ya da ikinci çentiğin ötesine geçmiyor ve direksiyon kıpırdamıyorsa aracın direksiyon kilidi aktif demektir. Direksiyon kilidi, aracın içinde kimse yokken çalışmasını engelleyen bir güvenlik mekanizmasıdır. Bu tür araçlarda anahtarın dönmesi için direksiyonu 'sallaman' ya da biraz öne arkaya hareket ettirmen gerekir.[5]
  • Araba çalışmazsa anahtarı döndürürken fren ve/veya debriyaj pedalına sıkıca basmayı döne. Bu, bazı yeni araçların çalıştırıldıklarında ansızın hareket etmesini önlemek için bir güvenlik özelliğidir.
  • Araba hâlâ çalışmıyorsa kontak anahtarını diğer yönde çevirmeyi dene. Bazı eski araçlar modern araçlarla aynı kuralara uymayabilir.
 7. 7
  Arabayı vitese geçirirken dikkat et. Hepsi değilse bile bazı düz vitesli arabalarda debriyaj pedalı sonuna kadar basılı değilse marş motoruna giden elektrik akımını kesen bir debriyaj güvenlik mekanizması bulunur; yani bu arabaları çalıştırmak için debriyaja basılması gerekir.
  • Araba vitese takılıysa ve gaz pedalına herhangi bir kuvvet uygulanmıyorsa debriyajdan sakın bir anda ayağını çekme. Bu, aracın aniden hareket etmesine ve büyük olasılıkla motorun stop etmesine, yani birden durmasına yol açacaktır. Bunu önlemek için kontağı çevirmeden önce arabanın vitese takılı olmadığından emin olman gerekir (yukarıda anlatılan vites kolu sallama yöntemiyle).
 8. 8
  İnsanlara, nesnelere ve araçlara çarpmamak için aynalarına bak ve arabayı güvenli olarak sür. Yol kurallarına uy ve defansif bir sürücü ol.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Araba Çalışmazsa Hata Tespiti Yapmak

 1. 1
  Unutma ki arabalar birçok nedenden ötürü çalışmayabilir. Arabanın kullanma kılavuzuna bak ve mümkünse arabanı bir tamirciye götür. Eğer bir yere yetişmek zorundaysan ve bir tamirciye ulaşamıyorsan arabada hata tespitini kendin de yapabilirsin.
 2. 2
  Arabayı çok soğuk havalarda çalıştırmayı öğren. Eğer dışarısı çok soğuksa ve araban çalışmıyorsa çalışmasını kolaylaştırmak için "gazı pompalaman" yani motora fazladan yakıt yollaman gerekebilir. Bu, aracın yakıt enjeksiyonlu ya da karbüratörlü olmasına göre değişir.[6]
  • Araç 1990’dan önce yapılmışsa karbüratörlü olduğunu varsayabilirsin. Karbüratör havayla yakıtı karışıp motoru besleyen mekanik bir aygıttır. Bu tür arabalarda kontağı çevirmeden önce birkaç kez gaz pedalına basarak "gazı pompalaman" gerekir. Bu, karbüratörün az miktarda yakıtı motora göndermesini sağlar. Karbüratörlü arabada gaz pedalına her basışında daha fazla sıvı yakıt motora püskürtülecektir.
  • Soğuk bir arabada gazı pompalarken dikkatli ol. Gereğinden fazla yakıt pompalamak motoru "boğabilir," yani motorun doğru düzgün çalışmasını engelleyecek kadar fazla yakıt ve çok az hava bulunabilir. Sıvı yakıt kolayca tutuşmaz (boğulmuş motoru çalıştırma ipuçlarına bak).
  • Motor boğulduysa gaz pedalına sonuna kadar bas ve kontağı çevir. Pedala sonuna kadar basmak motora fazladan hava alarak yakıtın kurumasını sağlayacaktır. Çalıştırmak için marşı gereğinden daha uzun süre basılı tutman gerekebilir. Motor çalışınca ayağını gaz pedalından çek.
 3. 3
  Eğer aracın çalışmıyorsa ya da "kontak dönmüyorsa" akü takviyesi yapmayı ya da aküyü değiştirmeyi deneyebilirsin. Akü bitmesi, motorun çalışmamasının en yaygın sebebidir. Aracını tekrar çalıştırman için akü takviyesi yapman gerekir. Ayrıca bitmiş bir aküyü çıkarıp yenisiyle değiştirebilirsin.[7]
 4. 4
  Eğer araçtan tıkırtılar geliyor ama motor çalışmıyorsa alternatörü değiştirmeyi dene. Alternatörün değiştirilmesinin gerekip gerekmediğini anlamak için sen ya da tamirci kolay bir test yapabilirsiniz.[8]
 5. 5
  Eğer aracın aküsü ve alternatörü sağlamsa ama hâlâ çalışmıyorsa marş motorunu değiştirmeyi dene. Bu, senin ya da tamircinin yapabileceği bir onarımdır.[9]
  Reklam

İpuçları

 • Aracın kendi kendine gitmesini önlemek için, düz vitesli arabalarda debriyajdan ayağını çekmeden önce el frenini çekmen gerekir.
 • Bazı arabalarda (örneğin Renault) motorun çalışması için anahtarlıktan kilit düğmesine basılmasını gerektiren immobilizer bulunur.
 • Dizel bir araçta önce bujileri (GM, Ford) ya da ısıtıcıyı (Dodge) ısıtman gerekir. Bu normalde ön panelde, motor ısındıktan birkaç saniye sonra sönen bir ışıkla gösterilir. Daha fazla bilgi için ilgili makalelere bakabilirsin.
 • Motoru düğmeyle çalıştırılan araçlarda izlenmesi gereken adımları attıktan sonra bu düğmeye basman gerekecektir.
 • Önce aracını tanı. Anahtarı nereye takacağını bilmek hem zamandan hem enerjiden tasarruf sağlar.
 • Elindeki anahtarın doğru olduğundan emin ol. Birçok yeni arabada yanlış anahtar kullanıldığında arabanın çalışmasını önleyen hırsızlık önleme sistemleri bulunur. Eğer anahtarın tutma kısmında bir "yonga" ya da verici varsa anahtarın kopyası da aracı çalıştırmayacaktır. Bu anahtarlar kontak kilidini açabilir ama aracı çalıştırmaz.
 • Motoru çalıştırdıktan sonra ve aracı hareket ettirmeden önce aracın altında ve yakınında kedi gibi küçük hayvanların olmadığından emin ol.
Reklam

Uyarılar

 • Düz vitesli arabalarda debriyajdan kaynaklanabilecek ani hareketlere karşı dikkatli ol. Eğer kontağı çevirdiğinde vites takılıysa motor 'çalışınca' araç ileriye (ya da geri vitese takılıysa geriye) fırlayacaktır. Bu, maddi zarara yol açabilir ya da aracın önünde (veya arkasında) bulunanları yaralayabilir. Bu tür arabalarda deneyim kazan ve kazaya yol açabileceğin veya birini yaralayabileceğin yerlere gitmeden önce düz vitesin nasıl çalıştığını anla.
 • Arabalar ve diğer araçlar oyuncak değildir. Araba sürmeyi bilmeyen ya da süremeyecek kişilerin elinde arabalar ciddi yaralanmalara ya da ölüme yol açabilir. Kullanmakta yetkin olmadığın bir aracı çalıştırmaya asla kalkışma. İlk defa direksiyon başına geçiyorsan bunu, yetkin birinin gözetiminde yap!
 • Araç çalışmazsa kontağı çevirip durma. Kontağı beş dakikalık bir süreçte 60 saniyeden uzun süre çevirme. Marş motorunun kullanımdan kullanıma soğuması gerekir. Eğer bu kurala uymazsan ana motora çalışması için ilk kuvveti sağlayan küçük ve elektrikli bir motor olan marş motorunu yakarsın. Bu olduysa arabayı çalıştırmanın tek yolu marş motorunu değiştirmektir ve bu da pahalı bir işlemdir. Eğer 60 saniye boyunca denemene rağmen motor çalışmıyorsa profesyonel yardım gerektiren başka bir sorun var demektir.


Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Düz Vitesli Araç Nasıl KullanılırDüz Vitesli Araç Nasıl Kullanılır?
Otomatik Vitesli Araba Nasıl KullanılırOtomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?
Araba Nasıl Kullanılır?
Arabanın Kliması Çalışmıyorsa Hata Tespiti Nasıl Yapılır?
Motosiklette Vites Nasıl Değiştirilir?
Farlar Nasıl AçılırFarlar Nasıl Açılır?
Paralel Park Nasıl Yapılır?
Dönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir EdilirDönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir Edilir?
Bisiklet Nasıl SürülürBisiklet Nasıl Sürülür?
Benzin Nasıl ÇekilirBenzin Nasıl Çekilir?
Arabaya Motor Yağı Nasıl Eklenir?
Arabaya Düz Kontak Nasıl YapılırArabaya Düz Kontak Nasıl Yapılır?
Arabadaki Çizikler Nasıl GiderilirArabadaki Çizikler Nasıl Giderilir?
Arabanın Akü Bağlantısı Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 73 kişi çalıştı. Bu makale 25.799 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 25.799 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam