Başka bir arabanın farlarının gözünü aldığı oldu mu? Peki kendi farlarının yolun doğrudan önündeki kısmını aydınlatmadığını hiç fark ettin mi? Eğer farların sadece yol kenarındaki çalıları aydınlatıyorsa ya da karşı şeritten gelen sürücüler sürekli sana uzun farlarını yakıp korna çalıyorlarsa büyük olasılıkla farların ayarsızdır ve diğer sürücülerin gözünü kör ediyordur. Birkaç küçük ölçüm yaparak ve bir tornavida kullanarak farlarını kolayca ayarlayabilirsin.

Adımlar

 1. 1
  Arabanı hizala. İşe arabanın bagajındaki ağırlıkları çıkartarak başla. Ardından tüm tekerleklerdeki lastik basıncının üreticinin önerdiği düzeyde olmasını sağla. Eğer mümkünse senden başka birisi direksiyon başında dursun ve arabanın benzin deposu yarıya kadar dolu olsun. Buna ek olarak, (eğer varsa) arabanın far ayarının sıfır konumunda olup olmadığına bak.[1]
 2. 2
  Arabanı uygun konuma getir. Arabayı düz bir zemine, önü koyu renkli bir duvara ya da garaj kapısına 3 ila 4,5 metre mesafede olacak biçimde park et. Asfalt zeminli bir otopark ya da düz bir garaj girişi bunun için idealdir.[2]
  • Arabanın dört köşesine de birkaç kez ağırlığını vererek bastır ve amortisörlerin aynı hizaya gelmesini sağla.
  • Süspansiyonun düz olup olmadığından emin olmak için, her iki farın da yerden yüksekliğini ölç.
 3. 3
  Farları aç. Uzun farları ya da sis farlarını çalıştırma. Duvara ya da garaj kapısına maskeleme bandıyla iki adet T harfi yaparak far hüzmelerinin yatay ve dikey orta noktalarını belirle.[3]
 4. 4
  Farların aynı hizada olduğundan emin ol. Bir su terazisini işaretlediğin iki orta nokta arasına yerleştirerek aynı hizadalar mı diye bak. Eğer değilse bir şerit metre kullanarak alçak olan işaretin yerden ne kadar yüksekte olduğunu ve diğer orta noktadan ne kadar aşağıda olduğunu bul. Bu orta çizgiler yerden en fazla 1,1 metre yükseklikte olmalı.[4]
 5. 5
  Arabanı duvardan ya da garaj kapısından tamı tamına 7,6 metre uzaklaştır. Mesafeyi sakın tahmin etme! Doğru mesafede olup olmadığını şerit metreyle ölç. Farları söndür. Farların etrafındaki trim halkasını çıkartıp ayar vidalarını bul. Bu vidalar genelde fara bitişiktir ama bazı üreticiler far ayar vidalarını farın arkasına, motor bölmesine koyuyor. Dikey ve yatay ayarlar işaretlerle belirtilmiş olmalı.[5]
  • Daima kullanım kılavuzundaki değerlere bağlı kal. Bazı üreticiler doğru ayar için farklı mesafeler öneriyor. Örneğin Toyota doğru far ayarı 3 metre mesafe önerirken Pontiac GTO 4,6 metreyi ve Chrysler bazı modellerinde 0,9 metreyi öneriyor. Bu yüzden, arabanın kullanım kılavuzuna bakman ve bu değerlere bağlı kalman çok önemli.
  • Farın üst kısmında dikey ayar, yanında ise yatay ayar için olmak üzere birer vida olmalı. Ama bazı otomobillerde vida yerine ayar düğmeleri de olabiliyor.
 6. 6
  Farları teker teker ayarla. Farlardan birini ayarlayıp test ederken diğerinin önünü bir giysiyle ya da başka bir şeyle kapat çünkü farların ışıklarının karışması birbirlerinden ayırt etmeyi zorlaştırabilir. Sen ayarları yaparken birisi sürücü koltuğunda oturup sana yardım etsin ve farları yakıp söndürsün.[6]
 7. 7
  Dikey alan ayarı için üstteki vidayı ya da düğmeyi çevir. Saat yönünde çevirince ışıklar yükselmeli, saat yönünün tersine çevirince alçalmalı.[7]
  • Ayarladıktan sonra farları yak ve duvarda oluşan ışık desenine bak. Işık hüzmesinin en yoğun kısmının üst noktası, bantla oluşturduğun çizginin ortasıyla ya aynı hizada ya da hemen aşağısında olmalı.
 8. 8
  Yatay alan ayarı için yandaki düğmeleri ya da vidaları çevir. Şimdi aynı şeyi yaparak farların sağ-sol ayarını yapacaksın. Farın ışık hüzmesinin yoğun kısmının büyük bölümü dikey çizginin sağında (ya da trafik soldan akıyorsa solunda) kalmalı.
 9. 9
  Far hizasını yolda test et. Arabanı bir test sürüşüne çıkararak farların düzgün ayarlandığından emin ol. Eğer gerekiyorsa yukarıdaki adımları takip ederek tekrar ayarla.
  Reklam

İpuçları

 • Farları ayarladıktan sonra arabayı sars ve tekrar duvara ya da garaj kapısına bakarak kontrol et. Kimi araçların kullanım kılavuzu bunu her far ayarından sonra yapmayı öneriyor. Gerekirse yeniden ayarla.
 • Farın üst kısmında küçük bir su terazisi olup olmadığına bak. Bazı oto üreticileri, far ayarını kolaylaştırmak için bu küçük terazileri monte ediyor. Acura ve Honda, dâhili ayar terazisi kullanan iki marka. Bu da ayrıca bir su terazisi kullanma ihtiyacını ortadan kaldırıyor.
 • Eğer yasal muayeneler far ayarı testi de gerektiriyorsa en azından minimum ihtiyaçları yerine getirdiğinden emin ol.
 • Farlarının ayarlı olup olmadığını her 12 ayda bir kontrol et.
Reklam

Uyarılar

 • Ayarsız farlar hem sana hem de farların yükseğe ayarlıysa bir anlığına gözleri kör olabilecek diğer sürücülere zor anlar yaşatabilir.
 • Eğer kendin yapamıyorsan arabayı bir oto tamircisine götürüp farlarını ayarlattır, özellikle de farların ayarlanmasının şart olduğunu biliyorsan.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Yıldız tornavida ya da lokma anahtar
 • Maskeleme bandı
 • Şerit metre
 • Su terazisi (gerekirse)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Düz Vitesli Araç Nasıl KullanılırDüz Vitesli Araç Nasıl Kullanılır?
Otomatik Vitesli Araba Nasıl KullanılırOtomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?
Araba Nasıl Kullanılır?
Arabanın Kliması Çalışmıyorsa Hata Tespiti Nasıl Yapılır?
Motosiklette Vites Nasıl Değiştirilir?
Farlar Nasıl AçılırFarlar Nasıl Açılır?
Araba Nasıl ÇalıştırılırAraba Nasıl Çalıştırılır?
Paralel Park Nasıl Yapılır?
Dönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir EdilirDönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir Edilir?
Bisiklet Nasıl SürülürBisiklet Nasıl Sürülür?
Benzin Nasıl ÇekilirBenzin Nasıl Çekilir?
Arabaya Motor Yağı Nasıl Eklenir?
Arabaya Düz Kontak Nasıl YapılırArabaya Düz Kontak Nasıl Yapılır?
Arabanın Akü Bağlantısı Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Rocco Lovetere
Ortak yazarlar :
Oto Mekanik Ustası
Bu makaledeki ortak yazarlar Rocco Lovetere. Rocco Lovetere, Kaliforniya’da ailesi ile birlikte sahibi olduğu Rocco's Mobile Auto Repair’de Oto Mekanik Ustası’dır. ASE Sertifikalı bir oto teknisyenidir ve 1999 yılından bu yana oto tamir alanında çalışmaktadır. Bu makale 50.439 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 50.439 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam