Direksiyondasın ve kendini hasta mı hissediyorsun? Kusacak gibi misin? Birçok sürücü, araba kullanırken midesi bulanırsa ne yapacağını hiç düşünmemiştir. Araba kullanırken bulantı ve kusma sadece rahatsız edici olmakla kalmaz, aynı zamanda kötü bir şekilde yönetilirse ölümcül olabilir. Risk altındaysan, kronik olarak taşıt tutması yaşıyorsan ya da kemoterapi veya başka bir tıbbi durum nedeniyle mide bulantın varsa kenara çekip güvenle kusabilmek hayatını kurtarabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Problemi Öngörmek

 1. 1
  Araba kullanmaktan kaçın. Taşıt tutmasının nedeni, istemsiz hareketin (bir arabada veya teknede olduğu gibi) normalde hareketi iç kulaktan, gözlerden ve yüzey reseptörlerinden gelen sinyallerle algılayan beyni şaşırtmasıdır.[1] Yaygın bir sorundur. Taşıt tutmasına ve kusmaya yatkınsan tehlikeli bir durumdan kaçınmanın bir yolu, araba kullanmaktan kaçınmaktır.
  • Mayo Clinic'e göre, daha önceden taşıt tutması öyküsü olan kemoterapi hastalarında bulantı ve kusma daha yaygındır.[2] Bir problemin ortaya çıkacağından şüpheleniyorsan tedavin süresince araba kullanmaktan kaçınmak isteyebilirsin.
 2. 2
  Sürüşten önce uyku yapmayan taşıt tutması ilaçları al. Şiddetli taşıt tutması yaşıyorsan Dramamine gibi reçetesiz satılan bir ilacı deneyebilirsin. Bunlar genellikle 30 ila 60 dakika içinde etki gösterir. Ancak uyku yapmayan bir çeşit seçtiğinden emin ol. Örneğin normal Dramamine'nin sakinleştirici bir etkisi vardır, bu yüzden etkisi altındayken araç kullanmak tehlikeli hâle gelir![3]
  • Diğer bir seçenek de antiemetik veya bulantı önleyici bir ilaç almaktır. Örneğin Bizmopen uygun olabilir.[4]
  • Senin için hangi ilacın en iyisi olduğu konusunda daima bir doktora danış. Olası yan etkiler ve ilaç etkileşimleri hakkında bilgi sahibi olacaktır.
 3. 3
  Arabana sakız ve kusma torbaları koy. Kusmaya yatkınsan hazırlıklı ol. Örneğin sürücü koltuğunun yanına kâğıt veya plastik kusmuk torbaları koy ve yolcu koltuğunu ve/veya zemini plastik örtü ile kaplamayı düşün.
  • Çiğnemek mide bulantısını azaltmaya da yardımcı olur[5] , bu nedenle Falım gibi hafif aromalı bir sakızı elinin altında bulundur. Bununla birlikte, çiğnemenin genel olarak belirtilerine yardımcı olduğunu fark edebilirsin. Şeker yemek veya genel olarak sadece çiğnemek, vücudunun görme ve denge arasındaki çatışmasını hafifletebilir.
  • Temiz ve serin hava da taşıt tutmasına biraz yardımcı olur. Sürücü tarafındaki camı hafifçe açık tut veya havalandırma deliklerini yüzüne doğru tut.
 4. 4
  Araç kullanmadan önce zencefil ye. Zencefil mide bulantısı için eski bir bitkisel ilaçtır ve bazı araştırmalar, taşıt tutmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Uzun süre araba kullanırken günde üç kez 250 mg takviye almayı dene. Alternatif olarak, zencefilli sakız satın alarak bitkinin yatıştırıcı nitelikleri ile çiğnemenin etkilerini ikiye katlayabilirsin.
  • Zencefil takviyelerinin, özellikle kan inceltici veya aspirin kullanıyorsan kanama riskini artırabileceğini unutma. Zencefil takviyelerinin senin için uygun olup olmadığını görmek için doktorunla konuş.
 5. 5
  Dikkatli sür ve uyarı işaretlerini öğren. Araba kullanmak zorundaysan hızlı bir şekilde kenara çekmen gerekirse diye dikkatli bir şekilde sür. Örneğin sağ şeritte kal ve hızlı bir çıkış yapmanın veya güvenle kenara çekmenin zor olduğu otoyollardan veya yollardan kaçın.
  • Vücudunun tepkilerini okumayı öğren. Taşıt tutma rahatsızlığın genellikle hafif bir baş ağrısıyla başlıyorsa ve kötüleşip mide bulantısı ve kusmaya dönüyorsa baş ağrın olduğunda dikkat et. Bunu kenara çekmen gerektiğini gösteren bir işaret olarak al.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Ani Bulantıya Tepki Vermek

 1. 1
  Yolcularını uyar. Birdenbire bulantıya kapılırsan yolcularını bilgilendir. Yolcular, sana kusacak bir şey vererek veya çok acil bir durumda direksiyon kontrolünü ele geçirerek yardımcı olabilirler. Birisi ellerini doğaçlama bir kusmuk torbası olarak önüne de koyabilir. İğrenç, evet ama belki de arabada geçmeyen bir kokudan veya giysilerine kusmaktan daha iyidir. Önemli olan, ne olduğunu bilmesi ve paniğe kapılmamasıdır.
 2. 2
  Dikkatlice kenara çekmeye çalış. En önemli şey arabayı kontrol etmek ve kendinin, yolcularının ve diğer sürücü ve yayaların güvenliğini sağlamaktır. Giysilerin, en az endişelenmen gereken şeydir. Yavaş bir hızda, saatte 20 ila 50 km hızla gidiyorsan kenara çekmeyi dene. Bu imkânsızsa ve arkanda hiç araba yoksa veya sadece birkaç araba varsa yavaşça dur, dörtlülerini yak ve kus.
  • Bu durumda diğer sürücülerin tepkisi konusunda endişelenme. Yavaş hızlarda, yolda durmanın tehlikesi düşüktür. Mümkünse kapıyı açıp kus.
  • Mümkünse yolun kenarına çek. Mide bulantısının ilk belirtisinde, kendini birkaç saniye daha tut ve emniyet şeridine güvenli, yavaş bir manevra yapmayı dene.
 3. 3
  Daha yüksek hızlarda çok dikkatli ol. Yolun ortasında durma. Dikkatli sür, göstergeni kullan ve diğer arabaların senin için yavaşlayacağını düşünme.
  • Bir çevre yolunda veya otoyolda orta şeride geçme. Orta şeritler en hızlı hareket eden arabalara daha yakındır ve emniyet şeridinden daha az yer sunar.
 4. 4
  Sadece güvenli koşullar altında dışarı kus. Söylendiği gibi, daha yavaş hızlarda durabilir, kapını açabilir ve kaldırıma kusabilirsin. Ancak bu manevra daha hızlı yollarda ve otoyollarda çok tehlikelidir. Emniyet şeridine çeksen bile arabandan inmekten kaçınmalısın. Dikkatli ol. Başka bir araba tarafından ciddi şekilde yaralanmaktansa paspaslarının üzerine kusmak daha iyidir.
  • Yüksek hızlardaysan ve durmak imkânsızsa kusmaya hazırlanırken ayağını gaz pedalından çek ve arabayı hızlı bir şekilde yavaşlatman gerekirse diye ayağını frenin üzerinde tut.
 5. 5
  İleri doğru kus. Kenara çekemiyorsan birincil amacın araç üzerindeki kontrolü sürdürmek olmalıdır. Başını yana çevirme ve gözlerini yoldan ayırma. Böyle bir hareket doğal olarak kişinin sapmasına neden olur. Bunun yerine dümdüz ileriye bak ve bir kabı veya yoksa direksiyon simidini ya da ön camı hedefle. Daha sonra elinle silebilirsin.
  • Bir torba veya kap yoksa tişört yakanı çekip göğsüne de kusabilirsin. İğrenç olsa da bu baş hareketini en aza indirir ve seni güvende tutar.
  • Alternatif olarak zemini hedefle. Koltuğa veya yere kusmak, ses sistemi ve klima/ısıtma kontrolleri vb. olan bir konsola kusmaktan daha iyidir.
  Reklam

İpuçları

 • Arabadaki kusmuğu mümkün olan en kısa sürede temizle ve güneşte temizlenmeden bırakmaktan kaçın. Hiçbir şey, döşemede kurumuş kusmuğu temizlemekten daha kötü olamaz.
 • Genel olarak konuşursak deri bir koltuğa kusmak, pelüş bir koltuk veya halıya kusmaktan daha iyidir.
 • Görev ne kadar zor görünürse görünsün sakin olman ve odaklanman gerektiğini unutma.
 • Bir yer paspasına kusmak o kadar da kötü değildir çünkü kolayca temizlenebilir veya değiştirilebilir.
 • Hiçbir şey işe yaramzsa pencereyi aç ve pencereden kus.
 • Giysilerin için endişelenme! Sonrasında her türlü temizlenebilir.
 • Mide gribi yaşıyorsan makarna, elma veya pirinç gibi mideye nazik davranan sulu yiyecekler tüketmen iyi olur. Mümkünse kenara çekmen gerekebilir. Mümkünse temiz giysiler getir.
 • Sen veya bir yolcunun midesi bulanırsa veya kusarsa markete git ve arabada tutmak için kusmuk torbaları satın al.
Reklam

Uyarılar

 • Direksiyon başında kendini hasta hissettiğinde en önemli konu arabanın kontrolünü elinde tutmaktır.
 • Kusmaya devam edersen veya bulantın çok kötüyse ya da ateşin varsa derhâl bir hastaneye git, böylece seninle ilgilenebilirler.
 • Şiddetli bir griple araç kullanmak, aracın kontrolünü kaybedersen hem kendinin hem de diğer sürücülerin hayatını tehlikeye atacağın için güvenliği taksirle tehlikeye atma olarak değerlendirilebilir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Kusma torbası veya içine ya da üstüne kusacak herhangi bir şey
 • Bir şişe su
 • Nane şekeri
 • Temizlik için kâğıt havlular

Bununla İlgili wikiHow'lar

Düz Vitesli Araç Nasıl KullanılırDüz Vitesli Araç Nasıl Kullanılır?
Otomatik Vitesli Araba Nasıl KullanılırOtomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?
Araba Nasıl Kullanılır?
Arabanın Kliması Çalışmıyorsa Hata Tespiti Nasıl Yapılır?
Motosiklette Vites Nasıl Değiştirilir?
Farlar Nasıl AçılırFarlar Nasıl Açılır?
Araba Nasıl ÇalıştırılırAraba Nasıl Çalıştırılır?
Paralel Park Nasıl Yapılır?
Dönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir EdilirDönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir Edilir?
Bisiklet Nasıl SürülürBisiklet Nasıl Sürülür?
Benzin Nasıl ÇekilirBenzin Nasıl Çekilir?
Arabaya Motor Yağı Nasıl Eklenir?
Arabaya Düz Kontak Nasıl YapılırArabaya Düz Kontak Nasıl Yapılır?
Arabanın Akü Bağlantısı Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 56 kişi çalıştı. Bu makale 1.640 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.640 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam