Araç aküsündeki elektrolit seviyesini güvenli bir şekilde nasıl kontrol edeceğini öğrenmek, araç bakımının her yıl birkaç kez yapılması gereken önemli bir parçasıdır. Kontrol iki nedenden dolayı önemlidir. Birincisi, elektrolit doğal olarak buharlaştığı için ve ikincisi, akü her şarj edildiğinde az bir miktar elektrolik elektrolizle hidrojen ve oksijene ayrıştığı için.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Aküyü Temizlemek ve Hücre Kapaklarını Çıkarmak

 1. 1
  Aküyü bul. Çoğu arabada, aküye erişmek için arabanın kaputunu açman yeterlidir.[1]
  • Bazı aküler motor bölmesinde daha aşağıda, ön tamponun arkasında ve ön tekerleklerin önünde bulunur. Bunlara bazen aracın altından erişilir ve bakım için bunların çıkarılması gerekir.
  • Çoğu BMW ve Mercedes Benz aküsü ve diğer birkaç akü, bagajda izole edilmiş bir bölmede bulunur.
  • Bazı Cadillac’larda olduğu gibi aküler arka koltuğun altında da bulunabilir.
 2. 2
  Temizle. Su seviyelerini kontrol etmeden önce, akünün üst kısmındaki ve akü kutup başlarının etrafındaki kir veya kalıntıları temizle. Akü hücrelerini açtığında içerisine herhangi bir yabancı maddenin girmemesi gerektiği için bu önemlidir. Bu ayrıca, temiz bir akü yüzeyi, çevresindeki metalde meydana gelecek olan korozyonu yavaşlatmaya yardımcı olduğu veya durdurduğu için de önemlidir.[2]
  • Yol kiri ve küçük korozyonun genel temizliği için amonyak bazlı bir cam temizleyici kullan. Temizleyiciyi bezinin üzerine püskürt (akünün kendisine değil) ve tüm kirleri sil. Parçalanmadan yenisiyle değiştirebilirsen kâğıt havlu da kullanabilirsin.
  • Ağır korozyon, bir karbonat ve su macunu ile temizlenebilir. Aynı şekilde bezi ıslat ve sil, aküyü karbonata batırma. Bazen tekrar tekrar bezi ıslatman ve silmen gerekir. Ardından karbonatı çıkarmak için cam temizleyicisiyle nemlendirilmiş bir bez kullan. Akünün dış yüzeyinde karbonat kalıntısı bırakmak, kutup başlarının ve çevresindeki metalin ileri süreçteki korozyonunu hızlandıracaktır.
  • Aceleci davranma; temizlik sırasında akü hücre kapaklarının takılı olduğundan emin ol. Temizleme sıvılarının hücre kanallarından aküye damlamasına veya akmasına izin verme.
  • Not: İstersen temizlemeden ve bu bakımı gerçekleştirmeden önce aküyü araçtan sökebilir ve daha sonra tekrar takabilirsin. Bu daha güvenli olabilir, özellikle de akü garip bir yerdeyse. Ancak bu, arabadaki elektronik aksamın bir kısmını veya tamamını sıfırlayacaktır (saat, radyo istasyonu ön ayarları, vb.). Akü arabadan sökülmeden bakım yapılabiliyorsa bu, önemli ölçüde zaman kazandıracaktır.
  • Ayrıca akü kutuplarını aküden çıkarabilir ve bir bardak çok sıcak suya daldırabilirsin. Sıcak su korozyonu eriterek temiz bir yüzey bırakacaktır. Akünün üzerine yerleştirmeden önce kutupların tamamen kuru olduğundan emin ol (bu aynı zamanda aracın elektronik aksamını sıfırlayacaktır).
 3. 3
  Hücre kapaklarını aç. Akünün en üstünde, her akü hücre kanalını kapatmak için kullanılan tipik olarak iki yarı dikdörtgen plastik kapak bulunur. Bunlar, plastik spatula ya da tornavidayla hafifçe kaldırılarak çıkarılabilir. Kapak hemen gevşemezse kapağın çevresindeki birkaç noktayı kanırtmayı dene.
  • Bazı akülerde bunun yerine altı ayrı yuvarlak kapak bulunur. Bunları, saat yönünün tersine döndürüp kaldırarak çıkarabilirsin.
  • Aküde "bakım gerektirmez" yazıyorsa açılmak üzere tasarlanmamıştır. Üreticiler, bu akülere su eklenemeyeceğini, akülerin sorun çıkardığında değiştirilmesi gerektiğini belirtiyorlar.
 4. 4
  Gerekirse temizlemeye devam et. Akü hücre kapaklarının çıkarılması, akünün üstünde daha fazla kir ortaya çıkarabilir. Cam temizleyicisiyle nemlendirilmiş bir bezle hücre kanallarının etrafını silerek temizlemeye devam et.
  • Bu temizlik için karbonat kullanma. Az miktarda cam temizleyicisi kullan ve herhangi bir şeyin (temizleyici, kir, kağıt havlu parçaları, vb.) hücre kanallarına girmesini önlemek için çok dikkatli ol.
  • Bu adımı önemsememezlik etme; akünün üst kısmını temiz tutmak ileride oluşacak korozyonu azaltacaktır. Bu, bağlantıların bütünlüğünü korumak için akü bakımının önemli bir parçasıdır.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Mevcut Sıvı Seviyesini Değerlendirmek

 1. 1
  Her hücredeki sıvı seviyesini karşılaştır. Her bir hücreye bakarak, her bir hücrenin elektrolit seviyesini görebilirsin. Her hücrenin eşit miktarda sıvıyla doldurulması gerekir.[3]
  • Eğer bu şekilde değilse daha önce kazara aşırı dolum yapılmış olabilir; bu durumda, normal kullanımla birlikte aşırı doldurma seviyesi normal aralığa düştükten sonra, uygun doldurma yapılarak sorun kolayca düzeltilebilir.
  • Eğer sıvı seviyelerinin eşit olmadığı çok belliyse aküde küçük bir sıvı sızıntısı veya kasada bir çatlak olması da mümkündür. Öyle ise akünün değiştirilmesi gerekir. Eğer belirgin bir sızıntı yoksa aküyü sadece saf su kullanarak azami güvenli seviyeye kadar doldur ve seviyede bir değişim olup olmadığını görmek için birkaç hafta içinde tekrar kontrol et.
 2. 2
  Elektrolit seviyelerinin düşük olduğunun farkında ol. Plakaların herhangi bir kısmı havaya maruz kalırsa elektrolit çok düşük olur. Plakalar tamamen elektrolit ile kaplanmamışsa akü tam kapasite ile çalışamaz.[4]
  • Plakaları havaya maruz bırakmak, havaya maruz kalan alanı birkaç gün içinde mahveder.
  • Elektrolit, plakaların sadece yaklaşık 1 cm altındaysa aküye plakaları örtecek kadar su eklemek, onu biraz azaltılmış bir kapasitede çalışabilir duruma döndürebilir (bu wikiHow makalesinin 3. Kısmındaki su ekleme talimatlarını takip et). Aksi takdirde, aküyü değiştirmeyi düşünmen gerekecektir.
  • Düşük elektrolit seviyesi aşırı şarjdan kaynaklanıyor olabilir ve eğer durum buysa alternatörünü kontrol ettirmeyi düşünmelisin.
 3. 3
  Elektrolit seviyelerinin normal olduğunun farkında ol. Normal sıvı seviyesi, plakaların yaklaşık 1 cm yukarısında veya hücre açıklıklarından aşağı uzanan doldurma kanallarının tabanlarının yaklaşık 3 mm altındadır.
  • Eğer durum buysa aküyü şu anda doldurmaya değmeyebilir. Sadece hücre kapaklarını değiştir ve üç ay sonra tekrar incele.
 4. 4
  Elektrolitin azami seviyede olduğunun farkında ol. Azami güvenli sıvı seviyesi, doldurma kanallarının tabanına temas edildiğindedir.
  • Çoğu doldurma kanalının yan tarafında, kanalın tabanına yakın bir yerde bir çift yuva bulunur. Bu, menisküsün (tüpün kenarına yakın kıvrılan küçük bir sıvı parçası) sıvı, doldurma kanalına temas ettiğinde belirgin bir göz şekline sahip olmasına neden olurken sıvı, doldurma kanalının tabanının altında olduğunda menisküs yoktur.
  • Göz şeklindeki menisküs dolumu durdurmak için bir sinyal olarak tasarlanmıştır. Sıvı seviyesini ve menisküsün olup olmadığını net bir şekilde görmek için bir el feneri kullanman gerekebilir.
 5. 5
  Bu seviyelerin yalnızca kurşun asitli otomotiv aküleri için olduğunu unutma. Bu makalede verilen bilgilerle çelişiyorsa her zaman akü satıcının veya akü üreticisinin tavsiyelerine uymalısın.
  • Ayrıca golf arabaları aküleri, zemin temizleme makineleri aküleri ve nikel kadmiyum aküler için elektrolit seviyelerinin farklı olabileceğini unutma.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Sıvı Seviyelerini Ayarlamak

 1. 1
  Hücreleri doldurmak için yalnızca saf su kullan. Saf su çoğu marketten satın alınabilir. Hücrelerdeki elektrolit seviyeleri düşükse (plakalar açığa çıkmışsa) sadece plakaları kaplayacak kadar her bir hücreyi doldur. Ardından, aküyü şarj etmek için bir akü şarj cihazı kullan veya aracı birkaç gün normal şekilde kullan. Sadece akü tamamen şarj olduysa aküyü azami güvenli seviyeye kadar (yalnızca doldurma kanallarının alt kısımlarına dokunacak kadar) doldur.[5]
  • Her bir hücreyi doldururken akışı ve dolum seviyesinin doğruluğunu kontrol edebilmek için temiz bir huni, su şişesi, damlalık vb. kullan. Hücrelere herhangi bir kir veya temizlik maddesinin girmesini önlemek için "çok" dikkatli ol.
  • Musluk suyu, kuyu suyu, filtrelenmiş su gibi saf su haricinde herhangi bir şeyin kullanılması, mineralleri ve kimyasalları (örn. şehir suyuysa klor) ve akü ömrünün azalmasına neden olacak diğer kirleticileri ortaya çıkaracaktır.[6]
 2. 2
  Eğer akü zayıfsa veya bitmişse hücreleri tamamen doldurmaktan kaçın. Akünün zayıf veya bitmiş olmasından dolayı su ekliyorsan sadece plakaları kaplayacak kadar doldurman (veya normal seviyedeyse yalnız bırakman) daha iyidir.[7]
  • Zayıf veya bitmiş bir akü şarj edildiğinde, elektrolit seviyesi yükselecektir, bu nedenle aküyü şarj ederken seviyenin yükselmesi için boşluk bırakmalısın (bu, tam şarj edilmiş bir aküye olmaz).
  • Elektrolit seviyeleri akü ısındığında da yükselebilir.
 3. 3
  Dökülenleri sil ve hücreleri kapat. Tüm alanların temiz olduğundan ve kir veya birikintiden arındırıldığından emin ol, ardından temizlenmiş hücre kapaklarını tekrar akünün üzerine yerleştir.
  • Eğer aküyü yanlışlıkla aşırı doldurduysan ancak akünün üst yüzeyinde taşma yoksa yapılacak en iyi şey doldurmayı durdurmak ve öyle bırakmaktır. Akünün üst kısmında bir taşma varsa taşmanın asidik olduğunu unutma; cildine veya giysilerine temas ettirme.
  • Bir bez veya kâğıt havluyla hücrelerden uzağa doğru silerek temizle. Bez veya kâğıt havluların arabanın diğer kısımlarına veya herhangi bir şeye damlatacak kadar ıslanmasına izin verme. Bez veya kâğıt havluyu bir kova su içinde durula. Eldiven giy; suyu ellerine bulaştırma.
  • İş bittikten sonra, durulanmış bez veya kağıt havluyu normal çöp kutusuna at. Suyu etrafa sıçratmamaya dikkat ederek bir kanalizasyona dök. Asit kalıntısının başka bir şeye bulaşmasını istemezsin. Son olarak, taşmanın temas ettiği her şeyi cam temizleyicisiyle nemlendirilmiş bir bezle temizle.
  • Daha fazla taşma olup olmadığını görmek için fazla doldurulmuş aküyü bir ay boyunca görsel olarak incele ve gerekirse yukarıda açıklandığı gibi taşmayı temizle.
  • Aküden kazara taşan sülfürik asit, muhtemelen bataryanın çalışması için önemsiz olacak kadar küçük bir miktardır. Kaybı telafi etmek için asit eklemeye kalkışmamak en iyisidir (çok fazla asit, akünün ömrünü az asitten daha çok kısaltır.)
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Yeterli Güvenlik Önlemlerini Almak

 1. 1
  Koruyucu gözlük takarak gözlerini koru. Aküdeki elektrolit sülfürik asittir, bu nedenle önemli hasara ve hatta körlüğe neden olabileceğinden bu sıvının gözlerine bulaşmaması son derece önemlidir.[8]
  • Kontakt lensler hiçbir koruma sağlamaz ve kazayı daha da karmaşık hâle getirebilir. Sıradan gözlükler yan siperlerin olmaması nedeniyle yeterince koruma sağlamaz.
  • Bu nedenle, çoğu nalburdan satın alınabilen bir koruyucu gözlük takmak çok önemlidir.
 2. 2
  Tek kullanımlık eldivenler giyerek ellerini koru. En az birkaç dakika sülfürik aside dayanabilen bir eldiven tipi seç. Bunlar nalburlarda bulunabilir.
  • Lateks ve vinil eldivenler aside uzun süre dayanmaz. Lateks veya vinil eldiven kullanıyorsan üzerine sıçradığını fark eder etmez eldiveni değiştir. Zamanla, sıçrayan elektrolit eldivenden sızarak cildini yakacaktır.
  • Neopren eldivenler bir saat veya daha fazla koruma sağlar, ancak bunları sıradan nalburlarda bulmak daha zordur. Nitril, Neopren ile aynı değildir. Nitril eldivenler latekse kıyasla sülfürik asitte karşı daha az koruma sağlar ve kullanılmamalıdır.
 3. 3
  Cildini koru. Cildini mümkün olduğunca fazla örtmek için uzun kollu eski giysiler, uzun pantolonlar ve kapalı burunlu ayakkabılar giy. Giysine herhangi bir elektrolit sıçrarsa kumaş yaklaşık bir veya iki hafta içinde çürüyecek ve bir delik bırakacaktır, bu nedenle feda edebileceğin eski giysiler giy.
 4. 4
  Elektrolit cildine temas ederse ne yapman gerektiğini bil. Cildine elektrolit sıçrarsa bunu derhâl akan su ve sabunla yıka.[9]
  • Cildinin herhangi bir yerinde yanma veya karıncalanma hissedersen üzerine bir damla elektrolit sıçratmış olabilirsin. Yanık oluşması için sadece bir damla yeter.
  • Çok geç olana kadar herhangi bir kızarıklık veya yaralanma göremeyebilirsin, bu nedenle kendine sıçrattığını düşünüyorsan işine ara ver ve ilgili bölgeyi hemen yıka.
  • İş bittiğinde tüm kullanılmış eldivenleri ve bezleri at. Bunların diğer malzemelerle temas etmesi hasara neden olabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Akü hücresi sıvı seviyelerini kontrol ederken ve doldururken koruyucu gözlük tak.
 • Aküye bakım yaparken tüm alanları temiz ve pislikten uzak tut.
 • Gözlerini koruduğundan emin ol. Akü asidi seni kör edebilir ve çok aşındırıcıdır.
 • Eğer ne yaptığını bilmiyorsan arabanı bir tamirciye götür. Çoğu otomobil servisi bu hizmeti ücretsiz olarak gerçekleştirecektir.
 • Araç çalışırken herhangi bir akü hücre kapağını çıkarma.
 • Aküyü temizle. Kir, nemi tutar ve özellikle aküden çıkan asidik dumanlara maruz kalan kirler biraz iletken hâle gelir. Akünün dış yüzeyinden kir yoluyla akan akıntı, yakındaki metalin korozyona uğramasına neden olur.
 • Hücre kapaklarını kaldırmak için 2,5 cm genişliğinde plastik bir spatula kullan. Plastik spatulalar nalburdan veya boyacıdan satın alınabilir. Alternatif olarak, yalıtılmış sapı olan bir tornavida kullanılabilir, ancak kapağı kaldırırken tornavidanın metal şaftını yanlışlıkla başka bir metale dokundurmamaya dikkat et. Bu, akünün içindeki hidrojen gazını tutuşturabilecek bir kıvılcıma neden olabilir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Koruyucu gözlük
 • Eldiven. Neopren en iyisidir. Lateks veya Vinil kullanılabilir. Nitril, akü asidine dayanamaz.
 • Bez ya da kâğıt havlu
 • Saf su
 • Su şişesi, damlalık ya da huni
 • Amonyak bazlı cam temizleyicisi
 • Karbonat (isteğe bağlı; akü kutup başlarında şiddetli korozyon varsa)
 • Akü hücre kapaklarını kaldırmak için 2,5 cm genişliğinde plastik spatula (isteğe bağlı) veya yalıtılmış saplı bir tornavida kullan.

Bununla İlgili wikiHow'lar

Araba Nasıl Kullanılır?
Düz Vitesli Araç Nasıl KullanılırDüz Vitesli Araç Nasıl Kullanılır?
Arabanın Kliması Çalışmıyorsa Hata Tespiti Nasıl Yapılır?
Otomatik Vitesli Araba Nasıl KullanılırOtomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?
Farlar Nasıl AçılırFarlar Nasıl Açılır?
Motosiklette Vites Nasıl Değiştirilir?
Araba Nasıl ÇalıştırılırAraba Nasıl Çalıştırılır?
Paralel Park Nasıl Yapılır?
Bisiklet Nasıl SürülürBisiklet Nasıl Sürülür?
Dönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir EdilirDönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir Edilir?
Arabanın Tavan Döşemesini OnarKendi Başına Arabanın Tavan Döşemesini Onarabilir Misin? Bu Konuda En Çok Sorulan Sorular
Arabaya Motor Yağı Nasıl Eklenir?
Arabaya Düz Kontak Nasıl YapılırArabaya Düz Kontak Nasıl Yapılır?
Araba Far Ayarı Nasıl Yapılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Rocco Lovetere
Ortak yazarlar :
Oto Mekanik Ustası
Bu makaledeki ortak yazarlar Rocco Lovetere. Rocco Lovetere, Kaliforniya’da ailesi ile birlikte sahibi olduğu Rocco's Mobile Auto Repair’de Oto Mekanik Ustası’dır. ASE Sertifikalı bir oto teknisyenidir ve 1999 yılından bu yana oto tamir alanında çalışmaktadır. Bu makale 13.465 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 13.465 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam