Bahçende ya da bir parkta zaman geçirmek, öğleden sonrayı değerlendirmenin harika bir yoludur. Tabii ki bir arı tarafından sokulabilirsin; sık yaşanan ama acı veren bir olaydır bu! Arı sokmasını hızlı bir şekilde tedavi etmek, rahatsızlık hissini azaltmaya yardım edebilir. Arı iğnesini hemen çıkar, alerjik reaksiyon belirtileri var mı diye bak, sonra da ağrıyı ve şişmeyi azaltmak için ev çözümlerini ve reçetesiz ilaçları dene.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Anında Müdahale Etmek

 1. 1
  Arı iğnesini mümkün olduğunca çabuk çıkar. Sokulur sokulmaz iğneyi derinden çıkar. Bu, yapabileceğin en önemli şeydir! Bazı insanlar, iğneyi kredi kartıyla kazımanın sıkıp çıkarmaktan daha iyi olduğunu belirtiyorlar ama büyük ihtimalle bu, çıkartma işlemini yavaşlatır. Bazı bilim insanları bunun doğru olmadığını ve iğneyi bir an önce çıkarmanın yapabileceğin en iyi şey olduğunu düşünüyor.[1]
  • Sokulduğun yerde iğneyi görebilmen lazım. Yaklaşık tükenmez kalemin başı büyüklüğündedir ve iğnenin kendisiyle arıdan kopan bir parçadan oluşur. Bazen arı, bir et parçasıyla iğneye bağlı kalabilir.
  • Mümkünse iğneyi tırnaklarınla çıkar. Mümkün değilse, sürterek çıkarmak için bir kredi kartı al; sıkarak çıkarma, yoksa iğne, vücuduna daha fazla zehir yayar.[2]
 2. 2
  Sokulan yeri sabunla ve soğuk suyla yıka. Soğuk su rahatlatır ve sabun, kalan kiri ya da zehri temizlemeye yardım eder. Sokulan yeri güzelce sabunla ve iyice durula.[3]
 3. 3
  Alerjik reaksiyon belirtilerini kontrol et. Daha önce bir arı tarafında sokulmuş ve bir sorun yaşamamış olsan bile alerjik reaksiyon yaşadığını gösteren belirtilere karşı tetikte ol. Alerjiler zaman içinde gelişebilir ya da kötüleşebilir. Ciddi reaksiyonlar (anafilaksi) hayatı tehdit edebilir. Aşağıdaki anafilaksi belirtilerine karşı dikkatli ol:[4]
  • Solunum güçlüğü ya da hırıltılı soluma
  • Dudakların, dilin, yüzün ya da boğazın şişmesi
  • Baş dönmesi, bayılma ya da tansiyonun düşmesi
  • Döküntü, kaşıntı, kızarıklık ya da beyazlama gibi cilt tepkileri
  • Hızlı, zayıf nabız
  • Bulantı, kusma ya da ishal
  • Huzursuzluk ve kaygı hissi
   • Arı sokmasından hemen sonra Benadryl gibi bir antihistaminik al. Sonunda alerjik bir reaksiyon göstermesen bile bu, önlemeye yönelik bir tedbirdir.
 4. 4
  Alerjik bir reaksiyon gösteriyorsan acil servisi ara. Yukarıdaki belirtilerden herhangi biri mevcutsa hemen acil yardım iste. Yardımın gelmesini beklerken (ya da hastaneye giderken) bir reaksiyon başlamadan önce Benadryl ya da başka bir antihistaminik al. EpiPen’in varsa kullan.
  • Bekliyorsan ve ciddi bir reaksiyon göstermeye başladıysan antihistaminikten iki doz alabilirsin. Sadece acil yardım ekibine ne aldığını ve aldığın ilacın dozunu söylemeyi ihmal etme.
  • Tedavi gördükten sonra doktorundan sana EpiPen yazmasını isteyebilirsin. Bu, başka reaksiyonlara karşı yanında taşıyabileceğin tek dozluk epinefrindir. EpiPen’i her zaman yanında taşı. Arkadaş çevrenden birilerinin, yanında EpiPen olduğunu ve buna ihtiyaç duyabileceğini bilmesini sağla.
  • Arı sokmasına ya da başka bir böcek sokmasına karşı ciddi bir reaksiyon gösterdiysen bir alerji uzmanından randevu almalısın. Alerji uzmanı, ciddi reaksiyonların tekrarlanmasını önlemek için sana iğne verebilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Ev Çözümlerini Denemek

 1. 1
  Sokulan yere soğuk uygula. Sokulan yeri soğuk suyun altına tut ya da üzerine buz veya buz paketi koy. Buzu doğrudan tenine koymak yerine önce bir havluya sar. 20 dakika orada tut.
  • Sokulan yer tekrar ağrırsa tekrar buz uygula.
  • Ev çözümlerini kullanırken arı sokmasından etkilenen alanın büyüklüğünü değerlendir. Genelde bu bölgeler büyüme eğilimindedir. Sokmanın etkilediği alanı ölçmek için bir kalemle işaretleyebilirsin. Kızarıklık yayılmaya devam ederse tıbbi yardım al.
 2. 2
  Kolunu ya da bacağını yükseğe koy. Kolundan ya da bacağından sokulduysan yükseğe koy. Ayağını, kalp seviyesinin üstünde olacak şekilde yastıkların üzerine koy. Kolunu, kalbinden yüksekteki bir şeyin üzerine koy. Bu, ağrıyı ve şişmeyi azaltabilir.[5]
 3. 3
  Karbonat macunu yap. Karbonatla suyu karıştır, macunu sür ve kurumasını bekle. Bu, çabucak sürülürse zehri çıkarabilir ve ağrıyı ve şişliği hafifletmeye yardım edebilir. Bir yemek kaşığı karbonatı bir kâseye koy ve koyu bir macun elde etmek için yeterince su ekle.
  • Karbonat, sirke ve et yumuşatıcısıyla da bir macun yapıp sokulan yere sürmeyi deneyebilirsin.[6] Macun kıvamına gelmesi için bir yemek kaşığı karbonata yeterince sirke ekle ve azıcık et yumuşatıcısı koy.
 4. 4
  Sokulan yere bal sür. Sokulan yere parmaklarınla ya da pamukla biraz bal sür. Bal, antiseptik özelliklerinden dolayı eskiden beri kullanılır.[7] En iyi etki için, mümkün olduğunca saf bal, tercihen katkı maddeleri içermeyen %100 bal kullan.
 5. 5
  Sokulan yerin üstüne diş macunu sür. Ağrıyan yere azıcık diş macunu sür. Karıncalanma hissi oluşturabilir ve bu da sokulan yerin daha az kaşınmasını sağlayabilir. Bunu istediğin sıklıkta sür.[8]
  • Doğal diş macunu, standart diş macunundan daha çok işe yarayabilir ama ikisinden birini dene.[9]
 6. 6
  Elma sirkesi sür. Bir parça pamuğu elma sirkesiyle ıslat ve sokulan yere koy. Bir an için yakabilir ama sonra ağrıyı biraz azaltabilir.[10]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
İlaç Kullanmak

 1. 1
  Reçetesiz ağrı kesici al. Yaşadığın yerdeki eczaneden ibuprofen (Advil, Motrin IB) ya da asetaminofen (Tylol) gibi reçetesiz bir ağrı kesiciyle ağrıyı hafiflet.[11] Tıbbi sorunların, özellikle de karaciğer ya da böbrek sorunların varsa doktoruna ya da eczacıya sana en uygun olan ilacı sor. İlacı, şişenin üzerinde belirtildiği ya da doktorunun söylediği şekilde kullan.
 2. 2
  Hidrokortizonlu krem sür. Kızarık ve şiş bölgeye hidrokortizonlu krem ya da başka bir kortikosteroidli krem sür. Bu, sokulan yerdeki ağrıyı ve iltihabı azaltabilir. Kremi etikette belirtildiği gibi kullan.[12]
  • İhtiyaç duyarsan dört saat sonra tekrar sür.
 3. 3
  Kalamin losyonu sür. Kalamin losyonu, zehirli sarmaşık döküntülerine olduğu kadar arı sokmalarına da faydalıdır. Bir parça pamukla sokulan yere biraz sür. Etikette belirtildiği gibi kullan.[13] Analjezik içeren kalaminli losyonlar (örneğin Caladryl) çok etkili olabilir.
  • İhtiyaç duyarsan dört saat sonra tekrar sür.
 4. 4
  Sokulan yer kaşınıyorsa antihistaminik haplar kullan. Difenhidramin (Benadyrl) ya da klorfenamin (Alerfenamin) gibi ağızdan alınan antihistaminikler kullan. Etikette belirtildiği ya da doktorunun veya eczacının söylediği gibi kullan. Bu, kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Antihistaminik haplar, çok uykunu getirebilir. Araba kullanırken ya da işe giderken almadan önce bunların seni nasıl etkilediğini bildiğinden emin ol.
  Reklam

İpuçları

 • Arı sokmasına hemen antihistaminik uygula ve nabzını düzenli olarak kontrol et. Sokulduktan sonra sokulan yeri ve kişiyi en az 4 saat yakından gözlemle.
 • Sokulan yer kaşınabilir ama KAŞIMA. Bu, kaşıntıyı ve şişmeyi kötüleştirir ve enfeksiyon kapma riskini arttırır.[14]
 • Kullandığın ev çözümünü ya da ilaçlı losyonu temizledikten sonra sokulan yere antibiyotikli merhem sür. Bu, enfeksiyonu önlemeye yardım eder.[15]
 • Bazen arı kendini çekip kurtarabilir, o yüzden arı ölmediyse çekip çıkarma.
Reklam

Uyarılar

 • Geçmişte sokulmaya karşı reaksiyon göstermediysen bile arı sokmasına alerji geliştirebilirsin. Birçok arı ve eşekarısı türü olduğu için, bir türden etkilenmezken diğerine karşı alerjik olmak mümkündür. Daha önce sokulduğunda hiçbir şey olmamış olması, asla anafilaktik bir reaksiyon göstermeyeceğin anlamına gelmez, o yüzden her arı sokmasında gözün açık olsun.
 • Oluşan kabarcıklara dikkat et ve bunları sakın patlatma. Su toplamalarını patlatmak enfeksiyona yol açabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

David Williams
Ortak yazarlar :
Arıcı ve Arı Uzaklaştırma Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar David Williams. David Williams, 28 yıldan fazla arıcılık deneyimine sahip Profesyonel Arıcı ve Arı Uzaklaştırma Uzmanı’dır. San Francisco Bay Bölgesi’nde bir arı uzaklaştırma şirketi olan Bzz Bee Removal’ın sahibidir. Bzz Bee Removal, koloni çöküş sendromunu engellemek için arıların yerini saptar, onları yakalar ve yerel arıcılara nakleder. Bu makale 61.838 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 61.838 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam