İnsanlar bazen damarına basar. Gerek anlamsız görünen şekilde davrandıkları gerek yaptıklarındaki sorunun ne olduğunu anlayamadıkları için olsun, mantıksızca davranan insanların etrafında vakit geçirmek zor olabilir. Neyse ki, aptal olduğunu düşündüğün insanlarla baş etmeyi kolaylaştırmak için düşünceni değiştirebilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Bakış Açını Ayarlamak

 1. 1
  Standartlarını düşür. Bu zor ama çok önemlidir. Dünyadaki aptallıklar yüzünden sürekli hayal kırıklığına uğramanın bir nedeni, gerçekçi olmayan beklentilere sahip olmandır. Farklı insanların farklı geçmişleri, farklı görüşleri veya hayatlarında farklı öncelikleri olabilir. "Ortalama" bir insanın, bir kişinin nasıl düşünmesi ve davranması gerektiğine yönelik sahip olduğun yüksek beklentilerini karşılamayacağını kendine hatırlat ve standartlarını bu doğrultuda düşür.
  • İnsanların zeki, saygılı olmalarını beklemezsen beklentilerini karşılamadıklarında sürekli hayal kırıklığına uğramak yerine, onlara hoş bir şekilde şaşıracaksın.
 2. 2
  Herhangi bir durumu onların bakış açısından görmeye çalış. Seni hayal kırıklığına uğratan kişilere yaklaşımını değiştirmenin bir başka yolu da durumu onların bakış açısından değerlendirmektir. Elbette, silah kontrolü konusunda tek bir doğru olduğunu veya vejetaryen olmak konusunda haklı olman gerektiğini düşünebilirsin, ancak bildiğini okumadan önce, karşı tarafın argümanlarını mantıklı bir şekilde kavradığından emin ol ve hikâyenin gerçekten başka bir yönünün olabileceğini görmeye çalış.
  • Ayrıca, kişinin nereden geldiğini görmek onun dünya görüşünü anlamana yardımcı olabilir; sen Bebek'te büyürken o çok muhafazakar bir bölgede büyüdüyse doğal olarak her konuda aynı fikirde olmayacaksın.
 3. 3
  Herkesin genetik veya çevresel olarak aynı avantajlara sahip olmadığını anla. Hem genetik hem de fırsatlar genel "zekâda" fark yaratabilir. Bazı insanların diğerlerinden daha zeki görünmesinin nedenlerinden biri, çok sıkı bir çalışma ortamından gelmeleri, okulda iyi notlar almaları ve birçok şeye sıfırdan başlamaları ve/veya ailesine bakmak zorunda kalmaları, lisede yarı zamanlı bir işte çalışmaları ya da çok bilmiş olmak için çok fazla zaman harcamalarını engelleyen başka sorumluluklar üstlenmek zorunda kalmış olmaları olabilir. Öte yandan, çok zeki görünmeyen, her şeyi çok çabuk anlamakta güçlük çeken insanların çocukken bile eğitime ve okuldan iyi not almaya hiç önem vermeyen insanlar olduklarını görebiliriz. Aptal biri seni yıldırdığında, kendine onun en iyi fırsatlara sahip olup olmadığını sor; muhtemelen durumun böyle olmadığını göreceksin, yoksa o da senin gibi bu fırsatı değerlendirirdi. Eğer böyle olsaydı, akıllı olmayan biri olarak kabul edilmeyecekti.
  • Zekâ, aile, zenginlik veya sevgiyle belirlenmez. Ancak, beceri ve bilginin gelişimi, kişinin yaşam deneyimlerinden ve fırsatlarından etkilenebilir.
  • Her bir kişiyi ayrı ayrı ele almayı kendine hatırlatırsan daha az hayal kırıklığına uğrarsın çünkü sürekli olarak bu kişinin neden senin gibi davranmadığını kendine sormayı bırakacaksın.
 4. 4
  Bir balığı ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılama. Albert Einstein'ın bir zamanlar dediği gibi, "Herkes bir dâhidir. Ama bir balığı ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsan tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirecektir." Bu, ilgilendiğin kişinin gerçekten aptal olmadığı, sadece akıllı olmasını beklediğin bir veya iki alanda aptal olabileceği gerçeğini göz önünde bulundurman gerektiği anlamına gelir. Matematik dersinde yanındaki toplama yapamayan kişi harika bir şair olabilir; latte siparişini doğru alamayan kişi müthiş bir müzisyen olabilir. Akıllı ya da aptal olmanın tek bir yolu olduğunu düşünmeyi bıraktığında insanların düşündüğünden daha fazlasını yapabildiğini görmeye başlayacaksın.[1]
  • Şunu bir düşün: eğer insanlar sadece bir konuda akıllı ya da aptal olabiliyorsa o zaman dışarıda "senin" çok akıllı olduğunu düşünmeyen insanlar olabilir. Ve bu doğru olamaz, değil mi?
 5. 5
  İnsanların fikirlerini muhtemelen değiştiremeyeceğini anla. Bu, aynı fikirde olmadığın insanların (özellikle de dar görüşlülerse) içine girmeden önce anlaman gereken bir diğer önemli noktadır. Her seferinde mantığın veya salt gerçeklerin sonuçta galip çıkacağını ve karşındaki kişinin ona mantığından çift doz verdikten sonra "Vay, hiç böyle düşünmemiştim..." diye düşünerek uzaklaşacağını düşünebilirsin. Ancak, bu her zaman olmayacak ve bu konuda hayal kırıklığına uğrayabilirsin.
  • Çok geçerli ve mantıklı fikirlere sahip olsan da karşındakini kendi bakış açına kolay kolay ikna edemeyeceğini fark edersen denemekten vazgeçersin. Ve diğer kişinin senin ne demek istediğini anlamasını sağlamaya çalışmayı bırakırsan hayal kırıklığına uğrama olasılığın çok daha az olacaktır.
  • Amacının dar görüşlü insanın seninle aynı fikirde olmasını sağlamak olmadığını unutma; amacın onunla muhatap olurken sakin ve aklı başında olmaktır.
 6. 6
  Kendini bilgiyle donat. Bilgi güçtür. Özellikle de hiç bilgiye sahip olmayan insanlarla uğraşırken. Elinden geldiğince aptal insanlarla uğraşmak istiyorsan o zaman doğruları bilmelisin. Mümkün olduğunca çok oku, bilgilendirici podcast'leri dinle, haberleri izle/oku ve tartışmaya başlamadan önce bir meseleyi iyice kavradığından emin ol. Ne kadar çok gerçek, istatistik ve konuşulacak konu bilirsen aptal bir insanı o kadar kolay susturabilirsin.
  • Amacın aptal biriyle konuşurken haklı olduğunu kanıtlamak olmasa da (bunun ne anlamı var ki?), kişi araştırmanı yaptığını ne kadar çok görürse sana bulaşması o kadar az olasıdır.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Olay Anında Akıllıca Davranmak

 1. 1
  Tartışmalı konulardan uzak dur. Olay anında aptal insanlarla uğraşmak istiyorsan onları üzecek, kızdıracak veya yanıldığını kanıtlamak için bir haçlı seferi başlatmasını sağlayacak her şeyden kaçınmalısın. Bu kişinin oldukça aptal olduğunu ve oldukça aptal fikirleri olduğunu biliyorsan neden ciddi bir şey hakkında konuşmakla uğraşıyorsun; ki bu senin için çok şey ifade ediyor olabilir. Düzenli olarak o kişinin etrafında olman gerekiyorsa sadece hoşbeşten ("Merhaba, nasılsın?") öteye gitme ve çok tartışmalı konulara girme zahmetine girme.
  • Bu kişinin tartışmalı konularda aptalca fikirleri olduğunu biliyor ve sadece "onu alt etmek" istiyor olsan da, şeytana uyma. Bunun bir faydası yok; ne sana ne de tansiyonuna.
 2. 2
  Ona çok iyi davran. Bir kişi son derece aptalca davranıyorsa o kişiye iyi davranmak aklındaki son şey olabilir. İşte bu yüzden olabildiğince kibar davranmalısın. Mümkün olduğunca kibar davranman aptal insanı etkisiz hâle getirecek ve muhtemelen kafasını karıştırıp ona yapacak çok az şey bırakarak sadece iyi davranmasını ve bu kadar aptal olmayı bırakmasını sağlayacaktır. Eğer kaba, küçümseyici ve hatta zalimce davranırsan bu, kişiyi mümkün olduğunca aptal olmaya devam etmeye teşvik edecektir. Ne kadar acıtsa da sadece dişlerini sık ve kibar ol, böylece aptal kişi senin sinirini çok daha az bozmaya başlayacaktır.
  • Kibar ve nazik olmanın, kaba ve kötü olmaktan çok daha kolay olduğunu unutma. Kaba olmak, ruhun ve stres seviyen için kötüdür ve olabildiğince iyi davranarak kendi zihinsel sağlığına bir iyilik yapmış olursun.
 3. 3
  Gereksiz tartışmalardan uzak dur. Bu, tartışmalı konulardan kaçınmakla ilgilidir. Aptal kişi tartışmalı bir konuyu gündeme getirirse ve konuyla ilgili özellikle aptalca fikrini paylaşmaya devam ederse araya girip o kişinin yanlış olduğunu kanıtlama dürtüsüne diren. Kibar ol, tamamen katılmadığını belirtmeden, "Böyle düşünmekte özgürsün." veya "Ne kadar ilginç." gibi bir şey söyle. Ardından konuyu değiştir veya müsaade iste.
  • Seni geçici olarak rahatlatacağını düşünsen bile, aptal bir insanla tartışmaya girmenin kesinlikle hiçbir anlamı yoktur.
 4. 4
  Duygularını kontrol altında tut. Aptal insanlar, diğer insanları üzme veya öfkelendirme konusunda uzmandır. Ama şu andan itibaren, aptal insanların sana bu şekilde ulaşmasına izin vermeyeceksin; bunun hiçbir anlamı yok. Konuşmada baskın kişi olmak istiyorsan soğukkanlılığını korumalısın; duygularını kontrol altında tutmak akıllıcadır. Duygularını kontrol edemediğin için aptal gibi görünmek istemezsin.
  • Sabırlı ol. Aptal birinin anlaması biraz daha uzun sürebilir. Hemen sinirlenip yılma; kişiye bir şans ver.
  • Kişinin söylediği bir şeye sinirlendiğini hissediyorsan bu kişinin söylediği şeyi bu kadar fazla umursamanın bir anlamı olmadığını anlayana kadar içinden bu kişi aptal, bu kişi aptal, bu kişi aptal de.
  • Sinirlendiğini hissediyorsan elliden geriye doğru say, nefeslerini say veya o kişiyle yüz yüze gelmen gerekiyorsa yürüyüşe çıkmak için müsaade iste (tekrar yüz yüze gelmeden önce sakinleşmek için elinden geleni yap).
  • Aptal bir kişiye, senin üzerinde çok fazla güce sahip olabileceğini bilmenin memnuniyetini verme. Senin üzerinde bu kadar güçlü bir etkisi olduğunu görürse kendini daha akıllı biri gibi hisseder.
 5. 5
  Ondan görüşlerini gerçeklerle netleştirmesini iste. Aptal bir insandan gerçekten bıktıysan fikrini desteklemesini isteyerek onu susturabilirsin. Bu kişinin muhtemelen destekleyemeyeceği bir sürü aptalca fikri vardır. Ondan bunu yapmasını istemek, genellikle onun donup kalmasını sağlayacak ve konuşmanın kızışmasını önleyecektir. Kişiyi susturmak için söylenecek bazı kibar sözler şunlardır:
  • "Gerçekten mi? Bunu nerede okudun?"
  • "Fikirlerini geçen haftaki Hürriyet gazetesindeki makaleye mi dayandırıyorsun? Çünkü sanki tam tersini söylüyordu..."
  • "Ne kadar ilginç. İnsanların yüzde kaçının aslında böyle olduğunu biliyor musun?"
  • "İstanbul hakkında bu kadar güçlü görüşlere sahip olman ne kadar etkileyici. Orada ne kadar süre kaldın? Bu kadar güçlü bir bakış açısı oluşturabilmen için bir süre orada yaşamış olmalısın."
 6. 6
  Daha iyi bir seçenek yoksa o kişiyi görmezden gel. İnsanları görmezden gelmek oldukça kaba ve toyca olsa da, bunun en iyi seçenek olduğu bazı durumlar vardır. Örneğin, bir gruptaysan ve sadece aptalın biri yüzünden sosyal ortamdan ayrılmak istemiyorsan o kişi orada değilmiş gibi davranabilir veya onun yorumlarından hiçbirine yanıt vermeyebilirsin. Görüşleri gerçekten çok aptalca ise bir başkasının sopayı eline alması ya da daha da iyisi, diğer insanların da onu görmezden gelmesi olasıdır.
  • Kişi sana aptalca bir yorumla gönderme yaparsa onunla ilgilenmek yerine gülümse ve hoş bir şey söylemiş gibi davran.
  • Aptal bir insanı görmezden gelmek tam olarak doğru olanı yapmak olmasa da, aptal bir insanın seninle konuşmasını engellemenin harika bir yoludur.
 7. 7
  Yapabildiğinde uzaklaş. Mümkün olduğunda uzaklaşmak harika bir seçenektir. Tabii ki, işini tehlikeye atmak istemiyorsan aptal bir patrondan öylece uzaklaşamasan da, markette sana bağıran bir aptaldan kesinlikle uzaklaşabilirsin ya da sinirini bozmaya çalışan bir aptalın olduğu yerden gidebilirsin. Öfkelendiğini hissetmeye başlıyorsan uzaklaşmak da kendini sakinleştirmenin harika bir yoludur.
  • Aptal kişi daha mantıklıysa "Kusura bakma, gitmem gerekiyor." de ya da kendini açıklamanın bir anlamı yoksa hiçbir şey söylemeden uzaklaş.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Damarına Basmalarını Engellemek

 1. 1
  Kişisel olarak algılama. Gerçekten aptalca bir şeyi, özellikle de seni incitmek amacıyla söylendiğinde kişisel olarak algılamamak neredeyse imkânsız olabilir. Ancak, aptal biriyle mümkün olan en iyi şekilde uğraşmayı gerçekten istiyorsan o zaman onun senin damarına basmasına izin verememeli ve söylediklerini umursamamayı öğrenmelisin. Kişisel olarak algılar ve incinirsen ona sahip olmaması gereken bir güç vermiş olursun. Kendine bu kişinin aptal olduğunu ve fikirlerinin senin için önemli olmaması gerektiğini hatırlat.
  • Kendilik değerin, zekâsına saygı bile duymadığın bir kişinin fikirleriyle belirlenemez. Bir daha aptal birinin seni küçük hissettirmesine izin verdiğinde bunu hatırla.
 2. 2
  Güçlü yönlerini kabul et (varsa). Olumlu olmaya çalışmak ve aptal kişiye hüsnüzanla yaklaşmak, aptal bir kişinin senin damarına basmasına izin vermemek için başka bir harika taktiktir. Belki de patronun iletişim konusunda o kadar iyi değildir; ama genel olarak şirketiniz için yaptığı iyilikleri bir düşün. Belki de ikinci kuzenin, kişisel bilgilerini kamuya açıklamama konusunda bir sersemdir; ama kötü bir gün geçirdiğinde seni daha iyi hissettirmeye gelince harikadır.
  • Kendine çoğu "aptal" insanın tamamen kötü olmadığını ve onların da bazı olumlu nitelikleri olduğunu hatırlat. Aptal insanların yanında aklı başında kalmak istiyorsan (özellikle de sınıf arkadaşın veya iş arkadaşın gibi çok fazla görmen gereken biriyle uğraşıyorsan) bunu hatırlaman harika olur.
 3. 3
  Onları başkalarına şikayet etme. İş arkadaşın veya dost görünümlü düşmanın şaşırtıcı derecede aptalca bir şey söylediğinde, elbette arkadaş çevrendeki en yakın on kişiye her şeyi anlatmak istersin. Hatta bu kişinin tam olarak ne kadar aptal olduğunun tüm ayrıntılarına girerek toplu bir e-posta veya mesaj göndermek isteyebilirsin. Ama bu ne işe yarayacak? Elbette, insanlar seninle ve o kişinin aptal olduğu konusunda hemfikir olacaklar ama nihayetinde bu sadece seni daha fazla sinirli, öfkeli, yılgın ve sinirli hissettirecek.
  • Ve hepsinden kötüsü bu, aptal kişiye daha da fazla güç verecektir; o kişinin gerçekten aptal ve sinir bozucu olduğunu gerçekten biliyorsan o zaman onun ne söylediğine kafa yormak için çok fazla zaman harcamazsın, değil mi?
  • Kişi seni gerçekten üzüyorsa bunu yakın bir arkadaşınla tartışabilirsin, ancak bunun bir takıntı hâline gelmesine veya gününü mahvetmesine izin verme.
 4. 4
  Mümkün olduğunca saygılı ol. Bu, salt aptallık karşısında imkânsız görünebilir, ancak tam da bu yüzden düpedüz aptal olan birine mümkün olduğunca saygılı olmalısın. Kişiye, gerekirse İngiltere kraliçesi veya şirketinin CEO'su gibi davran. Kişiye bir insan gibi davranarak doğru olanı yapmış olacaksın ve bu, kişiyi gelecekte daha saygın bir şekilde davranmaya teşvik edecektir.
  • İlk dürtüne diren. Elbette, yerinde veya zarif bir cevap düşünmüş olabilirsin, ancak bunu söylemeden önce bunun seni hiçbir yere götürmeyeceğini kendine hatırlat.
 5. 5
  Hayatındaki tüm akıllı insanlar için müteşekkir ol (sen de dâhil!). Sürekli olarak aptal insanlarla uğraşmak, tanıdığın tüm sakin, mantıklı ve zeki insanlar için daha da minnettar hissetmeni sağlayacaktır. Aptal insanların seni sürekli üzmesinin nedeni çok zeki bir arkadaş grubunun ve ailenin olması ve başkalarının zekâsı söz konusu olduğunda yüksek standartlara sahip olmandır.
  • Önündeki aptal biri tarafından hüsrana uğramak yerine, kendine böylesine akıllı bir eşin, dostun, annen veya arkadaş veya iş çevren olduğu için şanslı olduğunu hatırlat. Bu, aptal insanların seni alt etmesine izin vermek yerine, hayatındaki pozitif insanlar için daha minnettar olmanı sağlayacaktır.
  Reklam

İpuçları

 • Daima sakinliğini koru.
 • Onları eleştirme, eleştiriyorsan da çok kibar bir şekilde yap ve sabırlı ol.
 • Aptal birine asla bir şey yaptığında işleri daha da kötüleştirdiğini söyleme. Bunu söylemek sadece kişiyi kızdıracak/sinirini bozacak ve durumu daha da kötüleştirecektir. Kişiye gelişme şansı vermek, kişinin akıllanmasına yardımcı olacaktır.
 • Gerekirse kendini o kişiden uzaklaştır.
 • Kişi bizim için önemli biriyse uzaklaşmak yerine davranışıyla ilgili rahatsız edici olanın ne olduğunu anlamasına yardımcı olmak daha iyidir. Hepimiz ara sıra sinir bozucu şeyler yaptığımız için herkese karşı anlayışlı olmalıyız.
 • Kendi görüşlerine çok değer veriyorsan onların "yanlışlarını" görmezden gel.
 • Konuşmalara dâhil olma; az konuşmak gerçekte kimin aptal olduğunu gösterir.
Reklam

Uyarılar

 • Kaba olma. Bu, o kişinin elinde olmayabilir veya neyi yanlış yaptığının/doğru yapmadığının farkında olmayabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 81 kişi çalıştı. Bu makale 2.659 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 2.659 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam