Kelime işlem yazılımını kullanarak kendin yapabilecekken neden pahalı antetli kâğıt ve zarflarına dünyanın parasını harcayasın? Microsoft Word yazılımını kullanarak hızlıca ve ustalıkla bir antet yapmak çok kolay. Bir şablon oluşturduktan sonra onu kâğıda basabilirsin. Başlamak için 1. adıma bak.

Yöntem 1 / 2:
Microsoft Word Kullanmak

 1. 1
  Antet yerleşiminin taslağını çiz. Antetli kâğıdını Word’de tasarlamadan önce her şeyin nereye yerleşeceğini görmek için bir taslak çizimi yapmak iyi fikirdir. Beyaz bir kâğıda antet tasarımını çiz.
  • Şirket logosu, adı, adresi ve diğer iletişim bilgileri için bir yer ayırdığından emin ol.[1]
  • Eğer varsa şirket sloganını da dâhil etmek isteyebilirsin. Şirket adında şirketin ana ürün ve servisleri belirtilmiyorsa slogan kullanımı tavsiye edilir.
 2. 2
  Microsoft Word’ü aç. Microsoft Word, harika bir şablon yapmak için ihtiyacın olacak tüm araçlara sahiptir.
 3. 3
  Yeni bir belge aç ve onu bir şablon olarak kaydet. Ona “antet şablonu 1” ya da bulmanı kolaylaştıracak başka bir isim ver ve onu şablonlar klasörüne kaydet.[2] İstendiği zaman dokümanı açıp antetli kâğıdının çıktısını alabileceksin.
 4. 4
  Bir başlık ekle. Eğer Word 2007 kullanıyorsan "Ekle" ve "Üstbilgi”ye tıkla. Antetin için tuval görevi görecek boş bir üstbilgi oluştur.[3]
  • Eğer Word 2003 kullanıyorsan üstbilgiyi Ekle sekmesindeki Üstbilgi komutunun altındaki oka tıklayarak görüntüleyebilirsin. Açılan listenin en altındaki "Üst Bilgiyi düzenle"ye tıkla.
 5. 5
  Antet metnini gir. Şirketin adını, adresini, telefon numarasını, faks numarasını, internet sitesini ve genel e-posta adresini metin kutusuna gir.
  • Antet elemanlarını alt alta sıralanması için her bilgi girişinden sonra Enter tuşuna basarak bir alt satıra geç.
  • Eğer logoda yer alıyorsa internet adresini eklemeyebilirsin.
  • Her elementin yazı tipinin rengini ve boyutunu düzenle. Şirket adın adresten yaklaşık 2 punto büyük olmalı ve antetteki logo ile uyumlu olması için farklı bir yazı tipi ve renkte olabilir. Telefon, faks ve e-posta adresi girişleri adresten 2 punto küçük ama aynı yazı tipinde olmalı.
 6. 6
  Üst bilgiye logonu ekle. Ekle sekmesinden "Resimler”e tıkla. Logonun dijital kopyasına göz at, .jpg, .bmp ya da .png dosyasını seç ve Ekle düğmesine tıkla.
 7. 7
  Logonun boyut ve konumunu düzenle. Logo net bir şekilde görülebilmeli ve antet metniyle dengeli olmalıdır.
  • İmlecini logonun bir köşesine getir. İmlecin Çapraz Boyutlandırma imlecine dönüşecektir. Daha küçük ya da daha büyük yapmak için resmin köşesine tıkla ve sürükle.
  • Logon, üst bilginin sol üst köşesindeki iletişim bilgileri metnine denk olması için boyutlandırılmalıdır.
  • Logona tıklayıp seçtikten sonra onu tıkla ve sürükle yaparak yerine konumlandır.
 8. 8
  Diğer görsel elementleri eklemeyi düşün. Örneğin, şirket bilgini, üst bilgi bölümünün en altına sol kenardan sağ kenara kadar uzanan düz bir çizgi ekleyerek sayfanın geri kalanından ayırabilirsin.
  • Ekle sekmesindeki Şekiller okuna tıkla ve Çizgiler bölümündeki ilk çizgi seçeneğini seç. Çizgiyi çizmek için tıkla ve sürükle.
  • Çizginin üzerinde sağ tıkla ve Otomatik Şekil Biçimlendir seçeneğini kullanarak çizginin renk ve kalınlığını logonla uyumlu olacak şekilde düzenle.[4] Sayfa Düzeni sekmesinden Ortala düğmesini seç.
  • Çizgiye tekrar sağ tıkla ve onun bir kopyasını oluştur. Kopyayı belgenin herhangi bir yerine yapıştır.
 9. 9
  Sloganı alt bilgiye eklemeyi düşün. Eğer istersen alt bilgiye bilgi ekleyerek - slogan, telefon numarası veya logo - onu üst bilgiyle denkleştirebilirsin.
 10. 10
  Antetini gözden geçir. Üstbilgi ve Altbilgi Araçlarını kapatmak için Esc tuşuna bas. Gözden geçirmek için anteti tam ekran modunda görüntüle ya da bir kopyasını çıktı al.
 11. 11
  Antetli kâğıdını sabit diskine sakla. Bu antetle yeni bir belge oluşturacağın zaman, antet dosyasını aç ve Office Windows logosu düğmesinin altındaki "Farklı Kaydet"e tıkla.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Word Şablonu Kullanmak

 1. 1
  Word’ü aç. Word’ü açtığında seçebileceğin farklı türde yeni dokümanlar gözükecektir.
 2. 2
  Antet kategorisini seç. Antet şablonlarının olduğu bir liste açılacaktır.
  • Ayrıca Microsoft Word’ün resmi sitesinden özelleştirilebilir şablonlar indirebilirsin. Siteye git, arama kutusuna "antet şablonları" yaz ve istediğin şablonu indir.
 3. 3
  Antetini özelleştir. Şablonunu Microsoft Word’de aç ve özelleştirmeye başla. Şirketinin unvanını, iletişim bilgilerini ve logosunu güncelle.
 4. 4
  Anteti gözden geçir. Üstbilgi ve Altbilgi bölümünü kapatmak için Esc tuşuna bas. Gözden geçirmek için anteti tam ekran modunda görüntüle ya da bir kopyasını çıktı al.
 5. 5
  Antetli kâğıdını sabit diskine sakla. Bu antetle yeni bir belge oluşturacağın zaman, antet dosyasını aç ve Office Windows logosu düğmesinin altındaki "Farklı Kaydet"e tıkla.
  Reklam

İpuçları

 • Kolayca uyumlu bir zarf oluşturabilirsin. Şirket adını ve adres metnini tıklayarak seç ve Kopyala'yı seç. Postalar sekmesindeki[5] Zarflar düğmesine tıkla ve kopyaladığın metni iade adresi bölümüne yapıştır. Antetli kâğıda uyacak şekilde yazı tiplerini, boyutları ve renkleri düzenle.

Reklam

Uyarılar

 • Dikey veya yatay kenarlara tıklayıp sürükleyerek logonu boyutlandırma. Bu, boyutlandırmak yerine logonun görünümünü bozacaktır.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Microsoft Word
 • Şirket logosunun grafik resmi

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Havalı Bir İmza Nasıl Atılır?

wikiHow

Kilitli Kapı Nasıl Açılır?

wikiHow

Ana Renkler Kullanılarak Nasıl Kahverengi Elde Edilir?

wikiHow

İstediğin Rüyaları Nasıl Görürsün?

wikiHow

Batik Tişört Nasıl Yapılır?

wikiHow

Boraks Kullanmadan Pofuduk Slime Nasıl Yapılır?

wikiHow

Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?

wikiHow

El Yazısı Nasıl Geliştirilir?

wikiHow

Kayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?

wikiHow

Uğraşacak Bir Şey Yokken Can Sıkıntısı Nasıl Önlenir?

wikiHow

Gün Daha Hızlı Nasıl Geçirilir?

wikiHow

Kaykay Nasıl Sürülür?

wikiHow

Minecraft'te Nasıl Işınlanılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 22 kişi çalıştı. Bu makale 3.667 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 3.667 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam