Android Telefondaki Güncellemeler Nasıl Kontrol Edilir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesinde Android telefondaki hem sistem yazılım güncellemelerini hem de yüklü uygulamaların güncellemelerini nasıl kontrol edeceğini öğrenebilirsin.

Yöntem 1 / 4:
Sistem Güncellemelerini Kontrol Etmek

 1. 1
  Android telefonununda Ayarlar menüsünü aç. Ayarları Uygulamalar listesindeki Ayarlar uygulamasına dokunarak açabilirsin.
 2. 2
  Menüde en aşağıya kaydır ve Cihaz hakkında seçeneğine dokun. Kullandığın cihaza göre burada "Telefon hakkında" veya "Tablet hakkında” yazabilir.
  • "Cihaz hakkında” seçeneğini göremiyorsan önce "Sistem" kategorisine dokun.
  • Bazı Android cihazlarda "Sistem güncellemeleri" seçeneği Ayarlar ana menüsünde "Cihaz hakkında” seçeneğinin altında olur. Eğer öyleyse o seçeneğe dokun.
 3. 3
  Sistem güncellemeleri seçeneğine dokun. "Yazılım güncellemeleri" veya "Güncellemeleri manuel olarak indir” yazıyor da olabilir.
 4. 4
  Güncellemeleri kontrol et seçeneğine dokun. Bu, kullandığın cihaza göre farklı bir şekilde yazılmış da olabilir.[1]
  • Onaylaman istenirse Tamam seçeneğine dokun.
 5. 5
  Mevcut güncelleme varsa İndir veya Evet düğmesine dokun. Dokunduğunda güncelleme cihazına indirilmeye başlayacak. Güncellemeler çok büyük olabileceğinden dolayı kablosuz ağa bağlıyken indirilmesi önerilir.
  • Mevcut güncelleme yoksa daha sonra tekrar kontrol edebilirsin. Güncellemeleri Kontrol Et düğmesine sürekli basman güncellemenin daha hızlı gelmesini sağlamayacaktır.[2]
 6. 6
  Güncelleme indirildikten sonra Şimdi Yükle seçeneğine dokun. Güncellemenin indirilmesi ve yüklemenin etkin hale gelmesi biraz zaman alabilir.
 7. 7
  Cihazını şarja tak. Sistem güncellemesini başlatmadan önce en az %50 şarja ihtiyacın vardır ve güncelleme sırasında telefonunun şarjda durması önerilir.
 8. 8
  Cihaz güncellenirken bekle. Android cihazın yeniden başlatılacak ve güncelleme işlemi başlayacak. Güncellemenin tamamlanması 20 30 dakika sürebilir.
  Reklam

Yöntem 2 / 4:
Uygulama Güncellemelerini Kontrol Etmek

 1. 1
  Play Store uygulamasını aç. Play Store’u Uygulamalar listesinde bulabilirsin. Uygulamanın simgesi renkli bir üçgendir.
 2. 2
  simgesine dokun. Bu simgeyi sol üst köşede görebilirsin.
 3. 3
  Uygulamalarım ve oyunlarım seçeneğine dokun.
 4. 4
  Tüm mevcut güncellemeleri yüklemek için Tümünü Güncelle seçeneğine dokun. Güncellenmesi gereken hiç uygulama yoksa bu seçeneği göremezsin.
 5. 5
  Güncellemeler listesindeki bir uygulamaya dokun. Yüklemeden önce güncellemenin ayrıntılarını kontrol etmek istersen uygulamaları teker teker de güncelleyebilirsin.
 6. 6
  Yenilikler kısmını gözden geçir. Buraya ne yazılacağını uygulama geliştiricisi seçiyor olsa da genellikle güncellemenin ne için olduğuyla ilgili bilgi bulabilirsin.
 7. 7
  Güncelle düğmesine dokunarak uygulama güncellemesini indir ve kur.
  Reklam

Yöntem 3 / 4:
Cihazı Güncelleme Kontrolüne Zorlamak

 1. 1
  Cihazındaki numara çeviricisini aç. Bazı cihazlarda numara çeviricisini kullanarak telefonunu mevcut güncellemeleri kontrol etmeye zorlayabilirsin. Bazıları bu yöntemi kullanarak güncellemelere cihaz haber vermeden ulaşabildiklerini söylemektedir.
  • Cihazında güncelleme olsa bile yöntemin işe yarayacağının garantisi yoktur.
  • Bu yöntemi kullanarak mevcut bir güncelleme yoksa güncelleme oluşturamazsın.
 2. 2
  .*#* #2432546#*#* yaz. En son * simgesini tuşladığın anda telefonun otomatik olarak güncellemeleri kontrol edecek.
 3. 3
  "checkin succeeded" (kontrol başarılı) mesajını bekle. Bu mesaj Bildirimler çubuğunda gözükür. Mesaj bağlantının başarılı olduğu anlamına gelir ama ille de mevcut güncelleme olduğu anlamına gelmeyebilir.
 4. 4
  Mevcutsa güncellemeyi indir. Güncelleme mevcutsa ekranında indirmeyi nasıl başlatacağınla ilgili talimatlar görünür.
  Reklam

Yöntem 4 / 4:
Samsung Cihazlar İçin Smart Switch Kullanmak

 1. 1
  Bilgisayarında bir web tarayıcısı aç. Bir Samsung cihazın varsa Samsung’un Smart Switch bilgisayar programını kullanarak güncellemeleri kontrol edip yükleyebilirsin. Bu program, Samsung Kies cihaz yöneticisini yenisiyle değiştirir.
 2. 2
  Smart Switch web sitesine git.
 3. 3
  Download for PC (PC için indir) veya Download for Mac (Mac için indir) bağlantısına tıkla.
 4. 4
  İndirdiğin kurucuyu çalıştır.
 5. 5
  Smart Switch’i kurmak için yönergeleri takip et.
 6. 6
  Samsung cihazını bilgisayarına bağla.
 7. 7
  Smart Switch ekranındaki Update (Güncelle) düğmesine tıkla. Bu seçenek, eğer bir güncelleme varsa bağlı cihazının adının altında görünür.
  • Güncelleme düğmesi yoksa mevcut güncelleme yok demektir. Bir güncelleme olması gerektiğini düşünüyorsan telefon operatörün, hizmetlerinin daha sonra çıkacak bir sürümü üzerinde çalışıyor olabilir.
 8. 8
  Çıkan pencerede Update (Güncelle) seçeneğine tıkla. Tıkladığında hangi sürüme güncellediğini göreceksin.
 9. 9
  Güncellemeyi başlatmak için OK (Tamam) seçeneğine tıkla. Tıkladığında cihazın güncelleme işlemini başlatacak. Güncelleme tamamlanana kadar cihazdaki hiçbir düğmeye başma ve bağlantısını koparma.
  Reklam

İpuçları

 • Telefon operatörün güncelleme geleceği zaman genelde duyuru yayınlar. Güncelleme çıktıktan sonra cihazın için kullanılabilir hale gelmesi biraz zaman alabilir.

Reklam

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam