Android Telefondaki Güncellemeler Nasıl Kontrol Edilir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Sistem Güncellemelerini Kontrol EtmekUygulama Güncellemelerini Kontrol EtmekCihazı Güncelleme Kontrolüne ZorlamakSamsung Cihazlar İçin Smart Switch KullanmakReferans

Bu wikiHow makalesinde Android telefondaki hem sistem yazılım güncellemelerini hem de yüklü uygulamaların güncellemelerini nasıl kontrol edeceğini öğrenebilirsin.

1
Sistem Güncellemelerini Kontrol Etmek

 1. 1
  Android telefonununda Ayarlar menüsünü aç. Ayarları Uygulamalar listesindeki Ayarlar uygulamasına dokunarak açabilirsin.
 2. 2
  Menüde en aşağıya kaydır ve Cihaz hakkında seçeneğine dokun. Kullandığın cihaza göre burada "Telefon hakkında" veya "Tablet hakkında” yazabilir.
  • "Cihaz hakkında” seçeneğini göremiyorsan önce "Sistem" kategorisine dokun.
  • Bazı Android cihazlarda "Sistem güncellemeleri" seçeneği Ayarlar ana menüsünde "Cihaz hakkında” seçeneğinin altında olur. Eğer öyleyse o seçeneğe dokun.
 3. 3
  Sistem güncellemeleri seçeneğine dokun. "Yazılım güncellemeleri" veya "Güncellemeleri manuel olarak indir” yazıyor da olabilir.
 4. 4
  Güncellemeleri kontrol et seçeneğine dokun. Bu, kullandığın cihaza göre farklı bir şekilde yazılmış da olabilir.[1]
  • Onaylaman istenirse Tamam seçeneğine dokun.
 5. 5
  Mevcut güncelleme varsa İndir veya Evet düğmesine dokun. Dokunduğunda güncelleme cihazına indirilmeye başlayacak. Güncellemeler çok büyük olabileceğinden dolayı kablosuz ağa bağlıyken indirilmesi önerilir.
  • Mevcut güncelleme yoksa daha sonra tekrar kontrol edebilirsin. Güncellemeleri Kontrol Et düğmesine sürekli basman güncellemenin daha hızlı gelmesini sağlamayacaktır.[2]
 6. 6
  Güncelleme indirildikten sonra Şimdi Yükle seçeneğine dokun. Güncellemenin indirilmesi ve yüklemenin etkin hale gelmesi biraz zaman alabilir.
 7. 7
  Cihazını şarja tak. Sistem güncellemesini başlatmadan önce en az %50 şarja ihtiyacın vardır ve güncelleme sırasında telefonunun şarjda durması önerilir.
 8. 8
  Cihaz güncellenirken bekle. Android cihazın yeniden başlatılacak ve güncelleme işlemi başlayacak. Güncellemenin tamamlanması 20 30 dakika sürebilir.

2
Uygulama Güncellemelerini Kontrol Etmek

 1. 1
  Play Store uygulamasını aç. Play Store’u Uygulamalar listesinde bulabilirsin. Uygulamanın simgesi renkli bir üçgendir.
 2. 2
  simgesine dokun. Bu simgeyi sol üst köşede görebilirsin.
 3. 3
  Uygulamalarım ve oyunlarım seçeneğine dokun.
 4. 4
  Tüm mevcut güncellemeleri yüklemek için Tümünü Güncelle seçeneğine dokun. Güncellenmesi gereken hiç uygulama yoksa bu seçeneği göremezsin.
 5. 5
  Güncellemeler listesindeki bir uygulamaya dokun. Yüklemeden önce güncellemenin ayrıntılarını kontrol etmek istersen uygulamaları teker teker de güncelleyebilirsin.
 6. 6
  Yenilikler kısmını gözden geçir. Buraya ne yazılacağını uygulama geliştiricisi seçiyor olsa da genellikle güncellemenin ne için olduğuyla ilgili bilgi bulabilirsin.
 7. 7
  Güncelle düğmesine dokunarak uygulama güncellemesini indir ve kur.

3
Cihazı Güncelleme Kontrolüne Zorlamak

 1. 1
  Cihazındaki numara çeviricisini aç. Bazı cihazlarda numara çeviricisini kullanarak telefonunu mevcut güncellemeleri kontrol etmeye zorlayabilirsin. Bazıları bu yöntemi kullanarak güncellemelere cihaz haber vermeden ulaşabildiklerini söylemektedir.
  • Cihazında güncelleme olsa bile yöntemin işe yarayacağının garantisi yoktur.
  • Bu yöntemi kullanarak mevcut bir güncelleme yoksa güncelleme oluşturamazsın.
 2. 2
  .*#* #2432546#*#* yaz. En son * simgesini tuşladığın anda telefonun otomatik olarak güncellemeleri kontrol edecek.
 3. 3
  "checkin succeeded" (kontrol başarılı) mesajını bekle. Bu mesaj Bildirimler çubuğunda gözükür. Mesaj bağlantının başarılı olduğu anlamına gelir ama ille de mevcut güncelleme olduğu anlamına gelmeyebilir.
 4. 4
  Mevcutsa güncellemeyi indir. Güncelleme mevcutsa ekranında indirmeyi nasıl başlatacağınla ilgili talimatlar görünür.

4
Samsung Cihazlar İçin Smart Switch Kullanmak

 1. 1
  Bilgisayarında bir web tarayıcısı aç. Bir Samsung cihazın varsa Samsung’un Smart Switch bilgisayar programını kullanarak güncellemeleri kontrol edip yükleyebilirsin. Bu program, Samsung Kies cihaz yöneticisini yenisiyle değiştirir.
 2. 2
  Smart Switch web sitesine git.
 3. 3
  Download for PC (PC için indir) veya Download for Mac (Mac için indir) bağlantısına tıkla.
 4. 4
  İndirdiğin kurucuyu çalıştır.
 5. 5
  Smart Switch’i kurmak için yönergeleri takip et.
 6. 6
  Samsung cihazını bilgisayarına bağla.
 7. 7
  Smart Switch ekranındaki Update (Güncelle) düğmesine tıkla. Bu seçenek, eğer bir güncelleme varsa bağlı cihazının adının altında görünür.
  • Güncelleme düğmesi yoksa mevcut güncelleme yok demektir. Bir güncelleme olması gerektiğini düşünüyorsan telefon operatörün, hizmetlerinin daha sonra çıkacak bir sürümü üzerinde çalışıyor olabilir.
 8. 8
  Çıkan pencerede Update (Güncelle) seçeneğine tıkla. Tıkladığında hangi sürüme güncellediğini göreceksin.
 9. 9
  Güncellemeyi başlatmak için OK (Tamam) seçeneğine tıkla. Tıkladığında cihazın güncelleme işlemini başlatacak. Güncelleme tamamlanana kadar cihazdaki hiçbir düğmeye başma ve bağlantısını koparma.

İpuçları

 • Telefon operatörün güncelleme geleceği zaman genelde duyuru yayınlar. Güncelleme çıktıktan sonra cihazın için kullanılabilir hale gelmesi biraz zaman alabilir.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

Español: buscar actualizaciones en tu teléfono Android, Italiano: Controllare gli Aggiornamenti nel tuo Android, Português: Verificar se Há Atualizações para seu Celular Android, Deutsch: Nach Aktualisierungen für dein Android Handy suchen, Русский: проверить обновления Android на телефоне, Français: rechercher des mises à jour sur votre téléphone Android, Nederlands: Controleren of er updates zijn voor je telefoon met Android, 中文: 在你的安卓手机上检查更新, Bahasa Indonesia: Memeriksa Pembaruan pada Telepon Android Anda, العربية: التحقق من تحديثات آندرويد على هاتفك, ไทย: เช็คอัพเดทของมือถือ Android, Tiếng Việt: Kiểm tra cập nhật trên điện thoại Android, 日本語: Android端末でアップデートの有無を確認する, 한국어: 안드로이드 폰의 업데이트 확인하는 법, हिन्दी: एंड्राइड फोन पर मौजूद अपडेट्स की जांच करें

Bu sayfaya 608 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?