Dizüstü bilgisayarını İnternet'e bağlaman gerekiyor ancak herkese açık bir Wi-Fi hotspot noktası (kişisel erişim noktası) bulamıyor musun? İnternet planın uygunsa Android telefonunu, diğer cihazların senin telefonunun mobil verisini İnternet'e bağlanmak için kullanmalarına izin verecek bir mobil hotspot noktası oluşturmak için kullanabilirsin. Operatörün buna izin vermiyorsa üçüncü taraf uygulamaları kullanarak bu sorunu çözebilirsin.

Yöntem 1 / 2:
Bir Hizmet Planıyla Hotspot Kurmak

 1. 1
  Operatörüne danış. Bazı hizmetlerde tüm planlarda ücretsiz mobil hotspot kullanımı varken bazı kablosuz hizmetlerde mobil hotspot’ların ilave ücret ödemeden kullanılmasına izin verilmez. Planın mobil hotspot’u desteklemiyorsa hotspot’u etkinleştiremezsin.
 2. 2
  Ayarlar menüsünü aç. Buna, Ana Ekran'daki veya Uygulama Çekmecesi'ndeki Ayarlar uygulamasından veya telefonunun Menü butonuna basıp "Ayarlar" uygulamasını seçerek erişebilirsin.
 3. 3
  "Kablosuz ve ağlar" bölümünde "Diğer" seçeneğine dokun.
 4. 4
  "Tethering ve taşınabilir hotspot" menüsüne dokun. Bu genellikle Ayarlar menüsünün Kablosuz ve Ağlar bölümünde bulunur. Bunu bulmak için "Diğer..." butonuna dokunman gerekebilir.
 5. 5
  Ayarlarını değiştirmek için "Wi-Fi hotspot kurma" seçeneğine dokun. Hotspot ayarlarını yap. Mobil hotspot’u etkinleştirmeden önce, güvenli bir şekilde korunduğundan ve SSID'nin (Hizmet Takımı Tanıtıcısı) (ağ adı) herhangi bir kişisel bilgi içermediğinden emin olmalısın.
  • Ağ SSID - Bu, yayınlanacak ağın adıdır. Yakınındaki herkes bu adı görebilecek. Bu nedenle ağ adında seni tanımlayabilecek hiçbir şey olmadığından emin ol.
  • Güvenlik - Daha yeni güvenlik protokollerini desteklemeyen eski cihazlara bağlanmaya çalışmadığın sürece bu ayar daima WPA2 PSK'ya ayarlanmış olmalıdır.
  • Hotspot frekans bandı - Varsayılan ayarda bu, 2.4 GHz olarak ayarlanmıştır. Genelde bu ayarda kalabilirsin ancak kalabalık bölgelerde bunu 5 GHz olarak değiştirmek isteyebilirsin. 5 GHz, yayılma aralığını düşürecektir.
  • Şifre - İstisnasız, her zaman bir şifrenin olması gerekir. Şifreyi, hotspot'a bağladığın cihazlarda girmen gerekeceğinden, şifrenin güçlü ama akılda kalıcı olduğundan emin ol.
 6. 6
  Hotspot'u etkinleştirmek için "Taşınabilir Wi-Fi hotspot" kutusunu işaretle. Hotspot oluşturmana izin verilip verilmediğini görmek için hizmet planın kontrol edilecek.
  • Bir hata alırsan operatörüne başvurman ve mevcut planında bir mobil hotspot kurma konusunda bilgi alman gerekir. Daha fazla para harcamadıkça erişim hakkın olmayabilir.
 7. 7
  Başka bir cihazda hotspot'a bağlan. Hotspot'a bağlanmak istediğin cihazda "Ağa bağlan" menüsünü aç. Yeni hotspot'u, kullanılabilir ağlar listesinde görmelisin. Onu seç ve oluşturduğun şifreyi gir. Cihazın şimdi hotspot'a bağlanacak.
 8. 8
  Veri kullanımını takip etmek için Ayarlar menüsünün Kablosuz ve Ağlar bölümündeki "Veri kullanımı" seçeneğine dokun. Hotspot kullandığında, sana verilen veri genellikle telefonunu İnternet'e göz atmak için kullandığından çok daha hızlı bir şekilde tükenir. Hotspot'u kullanırken veri kullanımının arttığını görmeye hazır ol.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Üçüncü Taraf Uygulamaları Kullanmak

 1. 1
  Operatörün hotspot oluşturmanı yasakladıysa FoxFi'ı indir. Operatörün başka bir cihazı planına bağlamana izin vermiyorsa bunun yerine üçüncü taraf bir uygulama kullanmayı deneyebilirsin. Bu uygulamalar cihazda yüklü olan hotspot yazılımını kullanmaktan daha az güvenilirdir ve operatörünün öğrenmesi durumunda ücrete tabi olabilir.
  • FoxFi, kullanılan en popüler hotspot uygulamalarından biridir.
  • Telefonuna root atıldıysa daha fazla güvenilirlik elde edebilirsin.
  • Bazı operatörler FoxFi gibi uygulamaları, operatör politikasını etkisizleştirmek için kullanılabileceğinden uygulama mağazalarının sürümlerinden engeller. Bu uygulamaları yüklemek için telefonunun tarayıcısını kullanarak APK dosyasını indirmen ve yüklemek için Bildirim çubuğuna dokunman gerekir.
  • APK'yi bir İnternet sitesinden indirmek istiyorsan üçüncü taraf uygulamalara izin vermen gerekir. Bunu yapmak için Ayarlar menüsünü aç, Güvenlik bölümünü aç ve ardından "Bilinmeyen kaynaklar" kutusunu işaretle. Böylece Play Store haricindeki yerlerden indirilen uygulamaları kurabileceksin.
 2. 2
  Hospot'u yapılandır. Uygulamayı çalıştırdığında, hotspot'u etkinleştirmeden önce hotspot ayarlarını yapabileceksin. Hotspot'u etkinleştirmeden önce bu seçeneklerin ayarlandığından emin ol.
  • Ağ Adı - Bu, hotspot aralığındaki herkes tarafından görülebilecek olan ağın adıdır. Ağ adında hiçbir kişisel bilgi bulunmadığından emin ol.
  • Şifre - Her kablosuz ağın her zaman bir şifresi olmalıdır. Bu seçenek, genellikle her zaman WPA2'ye ayarlanması gereken güvenlik türünü de seçmene izin verir.
 3. 3
  Hotspot'unu açmak için "WiFi Hotspot'u Etkinleştir" kutusunu işaretle. Açıldığında doğru şifre ile herhangi bir cihaza bağlanabilir.
 4. 4
  Başka bir cihazdan hotspot'a bağlan. Hotspot'a bağlanmak istediğin cihazda "Ağa bağlan" menüsünü aç. Yeni hotspot'u, kullanılabilir ağlar listesinde görmelisin. Onu seç ve oluşturduğun şifreyi gir. Cihazın şimdi hotspot'a bağlanacak.
 5. 5
  Veri kullanımını takip et. Hotspot kullandığında, sana verilen veri genellikle telefonunu İnternet'e göz atmak için kullandığından çok daha hızlı bir şekilde tükenir. Hotspot'u kullanırken veri kullanımının arttığını görmeye hazır ol.
  • Ayarlar menüsünün Kablosuz ve Ağlar bölümündeki "Veri kullanımı" seçeneğine dokunarak veri kullanımını kontrol edebilirsin. Verilen rakamlar kesin değildir.
  Reklam

Uyarılar

 • Bir hotspot oluşturmak için üçüncü taraf uygulamaları kullanmak, çoğu operatörün Hizmet Şartları'nı ihlal eder. Eğer yakalanırsan ek ücretlerle karşılaşabilirsin hatta hesabın sonlandırılabilir. Bunun kullanımı senin sorumluluğundadır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Gizli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Windows Ürün Anahtarı Nasıl Bulunur?

wikiHow

Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?

wikiHow

Samsung Galaxy Cihazlarda Ekran Yansıtma Nasıl Etkinleştirilir?

wikiHow

Instagram'da Resimlere Müzik Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 15 kişi çalıştı. Bu makale 2.123 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.123 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam