Android cihazını bir USB kablosu kullanarak bilgisayarına bağlayabilirsin. Bu, USB bellek kullanımına benzer şekilde Android cihazında depolanan dosyalara göz atmanı sağlar. Mac kullanıyorsan Android geliştiriciler tarafından geliştirilen ve Android File Transfer (Android Dosya Aktarımı) olarak adlandırılan özel bir programa ihtiyacın olacak. AirDroid olarak adlandırılan, hızlı kablosuz aktarımlar sağlayan çok platformlu bir program da kullanabilirsin.

Yöntem 1 / 3:
MacOS Kullanarak

 1. 1
  Mac bilgisayarındaki Android File Transfer İnternet sitesini ziyaret et. Android cihazını Mac'e bağlamak ve dosyalara göz atmak için özel Android File Transfer yazılımına ihtiyacın olacak.
  • İndirme sayfasını açmak için Safari’de android.com/filetransfer/ adresine git.
 2. 2
  "Download Now" (Şimdi İndir) seçeneğine tıkla. Bu, kurulum dosyasını Mac'e indirir.
 3. 3
  İndirdikten sonra yükleyiciyi aç. DMG dosyası yalnızca birkaç megabayttır. Dolayısıyla daha yavaş bağlantılarda bile indirmesi sadece bir iki dakika alacaktır.
 4. 4
  "Android File Transfer" programını Yardımcı Programlar klasörüne sürükle. Yükleyiciyi çalıştırdığında beliren pencerede iki simgeyi göreceksin.
 5. 5
  Uygulamalar klasörünü aç. Masaüstünde "Git" menüsüne tıkla ve "Uygulamalar" programını seç.
 6. 6
  Android File Transfer programını başlat. Çalıştırman istendiğinde "Open" (Aç) seçeneğine tıkla. Programı kurduktan hemen sonra ilk olarak bu seçenek ekranı gelecek.
 7. 7
  Android'inin ekran kilidini aç. Mac'in Android'in depolama alanına erişebilmesi için ekran kilidinin açılması gerekir.[1]
 8. 8
  Android'ini USB aracılığıyla Mac'e bağla. Android ayarların doğruysa Android File Transfer penceresi öne gelir.
 9. 9
  Android cihazında Bildirim Paneli'ni aç. Tüm bildirimleri gösteren paneli açmak için ekranın üstünden aşağı doğru kaydır.
 10. 10
  USB seçeneğine dokun. Bu, cihazın için USB modunu seçmeni sağlayacak. Bildirimler listesinde USB simgesini bul.
 11. 11
  "File Transfer" (Dosya aktarımı), "Media Transfer" (Medya aktarımı) veya "MTP" seçeneğini seç. Bu mod, Android cihazının Mac'e bir USB depolama aygıtı olarak bağlanmasını ve Android File Transfer'da açılmasını sağlar.
 12. 12
  Android File Transfer penceresinde dosyalarını gözden geçir. Android File Transfer penceresi, cihazındaki klasörleri Finder penceresi gibi gösterecek.
 13. 13
  İşin bittiğinde Android'in bağlantısını kes. Android'indeki dosyaları aktarmayı ve bu dosyalara erişmeyi tamamladıktan sonra cihazı Mac'ten ayırmak için sadece kabloyu çıkarman yeterlidir. Kabloyu çıkardığında herhangi bir aktarımın devam etmediğinden emin ol.[2]
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Windows Kullanarak

 1. 1
  USB kablosunu kullanarak Android cihazını bilgisayarına tak. Android cihazını şarj etmek için kullandığın kabloyu kullanabilirsin.
 2. 2
  Android cihazında Bildirim Paneli'ni aç. Tüm bildirimleri görüntülemek için ekranın üstünden aşağı doğru kaydır.
 3. 3
  "USB" seçeneğine dokun. Bunu, Bildirim Paneli'ndeki bildirimler listesinde göreceksin. USB simgesini bul.
 4. 4
  "File Transfer" (Dosya aktarımı), "Media Transfer" (Medya aktarımı) veya "MTP" seçeneğini seç. İfadeler cihazına bağlı olarak değişecektir. Bu, Android cihazının bilgisayarında bir cihaz olarak görünmesine imkân verir.
 5. 5
  Sürücüler kurulurken bekle. Windows, Android cihazının bilgisayarınla iletişim kurmasını sağlamak için genellikle gerekli tüm sürücüleri otomatik olarak kuracaktır. Sürücü kurulum işlemi başarısız olursa veya Windows doğru sürücüleri bulamazsa sürücüleri telefonun üreticisinden yüklemen gerekecek.
  • Yani "telefon modeli sürücüleri" için bir Google araması yapabilir ve ardından üreticinin bağlantısını takip edebilirsin. Sürücüleri bilinmeyen kaynaklardan indirmediğinden emin ol.
 6. 6
  "Bilgisayar/Bu Bilgisayar" penceresini aç. Bu, bilgisayarına bağlı olan tüm cihazları ve sürücüleri görüntüleyecek. Bunu Başlat menüsünden açabilir veya Win+E tuşlarına basabilirsin.
 7. 7
  Android cihazına çift tıkla. Sadece model numarası ile tanımlanmış olabilir. Bu, "Aygıtlar ve sürücüler" veya "Çıkarılabilir depolama birimi olan aygıtlar" bölümünde listelenecek.
 8. 8
  Android'deki dosyalara göz at. Telefonunu Bilgisayar/Bu Bilgisayar penceresinde açtıktan sonra Android dosya sistemine ait çeşitli klasörleri görebileceksin. Ortak klasörler arasında DCIM (kamera), Resimler, Videolar, Müzik ve Zil Sesleri bulunur. Bir uygulama kurulduktan sonra çoğu zaman o uygulamaya özel klasör de oluşur.
 9. 9
  İşin bittiğinde Android cihazını çıkar. Android'indeki dosyaları taşımayı ve bu dosyalara erişmeyi tamamladığında, masaüstünün sağ alt köşesinde bulunan Sistem Çubuğu'ndaki Donanımı Güvenle Kaldır butonuna tıkla. Android cihazın için "Çıkart" seçeneğini seç.
  • Donanımı Güvenle Kaldır butonunu bulmak için gizli simgeleri genişletmen gerekebilir.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Kablosuz İşlem için AirDroid Kullanarak (Mac ve Windows)

 1. 1
  Android cihazında AirDroid uygulamasını kur. Bu uygulamayı Google Play Store'dan ücretsiz olarak indirebilirsin. Bu uygulama, bilgisayarında AirDroid'e bağlanmana ve kablosuz olarak dosya aktarmana imkân verir.[3]
 2. 2
  Bir AirDroid hesabı oluştur. Bu, Android cihazının ve bilgisayarının birbirine bağlanmasını kolaylaştıracak. AirDroid'i ilk kez başlattığında "Sign Up" (Kayıt Ol) butonuna dokun ve bir hesap oluşturmak için talimatları izle.
 3. 3
  Bilgisayarın için AirDroid programını indir. Masaüstü uygulaması, Windows'ta ve Mac'te ücretsiz olarak kullanılabilir. airdroid.com adresinden indirebilirsin. Ekranda sitenin alt tarafına git ve işletim sistemin için uygun olan Download (İndir) butonuna tıkla.
 4. 4
  AirDroid için yükleyiciyi çalıştır. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra masaüstü istemcisini kurmak için yükleyiciyi çalıştır.
  • İlaveten sunulan gereksiz bir programı istemiyorsan McAfee Web Advisor'ı kurma teklifini reddettiğinden emin ol.
 5. 5
  İstendiğinde Windows Güvenlik Duvarı üzerinden erişim sağla. Uygulamayı yükledikten sonra başlat. AirDroid'e Windows güvenlik duvarı için erişim izni vermen istenecek. Bu, Android cihazına uzaktan erişim sağlayacak.
 6. 6
  AirDroid masaüstü uygulamasına giriş yap. AirDroid Android uygulamasında kullandığın hesapla giriş yap. Bu, seni doğrudan Android telefonuna bağlayacak.
 7. 7
  Bilgisayarından Android cihazına dosya gönder. Dosyaları, AirDroid penceresine sürükleyip bırakarak Android cihazına hızlıca ekleyebilirsin. "Transfer Files" (Dosya Aktar) butonuna tıkla ve "Device" (Aygıt) sekmesini seç, ardından Android'e eklemek istediğin dosyaları sürükleyip bırak.
 8. 8
  Android cihazından bilgisayarına dosya gönder. AirDroid uygulamasının ana menüsündeki "File Transfer" (Dosya Aktarımı) butonuna dokun. "AirDroid Desktop" (AirDroid Masaüstü) seçeneğini seç ve ardından göndermek istediğin dosyalara göz at. Dosyalar bilgisayarına kablosuz olarak aktarılacak.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Gizli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?

wikiHow

Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Samsung Galaxy Cihazlarda Ekran Yansıtma Nasıl Etkinleştirilir?

wikiHow

Windows Ürün Anahtarı Nasıl Bulunur?

wikiHow

Instagram'da Resimlere Müzik Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 12.691 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 12.691 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam