Android bir cihazın sesini yükseltmenin en kolay yolu ses kontrolü düğmelerini kullanmaktır ki bunlar genelde telefonun sağ tarafında, kulaklıkta veya hârici bir hoparlörde bulunur. Ses dosyalarını dinlerken ses kalitesini artırmak ve aynı zamanda ses seviyesini en yükseğe çıkarmak için Google Play Store’da bulunan birkaç uygulamayı da seçip indirebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Sistem Ayarlarını Düzenlemek

 1. 1
  Hoparlörün tıkanmadığından emin ol. Hoparlörlerini, sesi kısabilecek olan toz ve kirden arındır. Kulaklık veya hoparlör de takabilirsin. [1]
 2. 2
  Cihazın kilidini aç ve ses yükseltme düğmesine bas. Android telefonunda ses seviyesini artırmak için, cihazın yan tarafında bulunan donanım düğmelerini kullanabilirsin. Cihazının açık olduğundan ve ses yükseltme düğmesine, ses seviyesi çubuğu azami seviyeye ulaşana kadar bastığından emin ol.
  • Bu, genişletilebilir bir ses menüsünü geçici olarak açar.
 3. 3
  Cihazının "Ayarlar" uygulamasını aç. Alternatif olarak, açılır menü, cihazında bir sebepten ötürü kullanılamıyorsa aynı ayarları bulmak için sistem ayarlarına girebilirsin. Ayarları ekranın en üstünden aşağı kaydırıp açacağın hızlı gezinti çubuğunda veya eski Android sürümlerinde uygulama çekmecesinde bulabilirsin. Bu menünün kenarında, ses menüsünü genişletmek için kullanabileceğin dişli şeklindeki bir buton bulunur.
 4. 4
  "Ses ve Bildirim"i seç. Bu menüde bildirimlerin seslerini, zil seslerini, sistem seslerini ve medya seslerini ayrı ayrı ayarlayabilirsin. Kaydırıcıları, en üste veya en sağa çekerek azami seviyelerine getir.
 5. 5
  Gereksiz tüm uygulamaları kapat. Android bir cihaz temelde küçük bir bilgisayar olduğu için işlem gücünün sınırlı olduğu, bu cihazı kullanırken unutulmaması gereken önemli bir şeydir. Arka planda bir sürü uygulama çalıştırmak cihazının hızını düşürebilir; çünkü cihaz, işlem gücünü bu uygulamaları açık tutmak için kullanıyor olacaktır.
  • Gereksiz uygulamaları kapatma işlemi, çoğu cihazda ana ekran tuşunu basılı tutarak yapılır. Play Store’dan, bu işlemi senin için yapacak Task-killer (İşlem Öldürücü) gibi bir uygulama da edinebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Bir Ses Seviyesi Uygulaması İndirmek

 1. 1
  Google Play’de ses seviyesi veya ekolayzer uygulamaları ara. Fabrika çıkışı ses seviyesi yeterli değilse Play Store’da, telefonunun ses çıkışına getirilmiş olabilecek koruyucu sınırlamaları aşan Volume+ gibi uygulamalar mevcuttur. [2] "Audio Manager" (Ses Yöneticisi) ve "Slider Widget" (Kaydırıcı Sihirbazı) gibi uygulamalar da uygundur; çünkü "Volume+" yalnızca müzikte işe yarar.
  • Viper Audio’nun "viper2android" kipi gibi bir DSP (Digital Sound Processing) (Dijital Ses İşleme) kipini indir. Viper, sesi geliştirici sınırlarının ötesine çıkarmayı sağlar ve grafik arayüzlü bir ekolayzer ve bas yükseltme gibi başka özellikler de sunar.
  • "Equalizer Music Player Booster" ve "Power amp" uygulamaları, ekolayzer uygulamalarına örnektir. Bu uygulamaların ikisi de ekolayzerdir; yani müziğinin frekansını ve ses seviyesini değiştirebilirsin.
 2. 2
  Bir ses seviyesi uygulaması indir ve ayarları aç. Google Play’den veya Amazon App Store’dan bir uygulama indir. Yükledikten sonra uygulamanı aç ve hoparlör ayarlarına dokun. Bu, "Gain" (kazanç) şeklinde de adlandırılmış olabilir.
  • Şartları ve koşulları kabul et. Ses çıkışını iyileştirmek için "Speaker Settings"de (Hoparlör Ayarları) bulunabilecek çeşitli seçenekler vardır. [3]
 3. 3
  Ses kaydırıcılarını ayarla. Hoparlör ayarlarına dokun ve istediğin ses seviyesini seç. En yüksek ses seviyesini hemen deneme; çünkü hoparlörlerin zarar görebilir. Gain (kazanç), ses seviyesini cihazlarının erişebileceği azami seviyenin üstüne çıkarır; ancak bu ayarı uzun bir süre boyunca çok yüksek tutmak telefonunun hoparlörlerine zarar verebilir.
  • Ayrıca gain’i çok yüksek tutmak sesin doygun gelmesine neden olabilir. Telefonunun en yüksek ses seviyesini "yeniden programlayabileceğin" başka bir ekrana gelirsin.
 4. 4
  Bir yükseltici satın al. Bunların hiçbiri işe yaramıyorsa ve ses seviyesini artırmayı hâlâ istiyorsan çareyi Boostaroo gibi telefonunun kulaklık girişine bağlanan bir yükseltici almakta bulabilirsin. Bunlar motosiklet hoparlörleri için veya ses çıktısını yüksek tutarken ses çıkışına birden fazla aksesuar takabilmek istiyorsan idealdir.
 5. 5
  Dosya kalitesini bir bilgisayar üzerinden yükselt. Ses dosyanı SD kart, USB kablo veya aktarım için kullanılan başka bir cihazla bilgisayara aktar. Dosyanın sesini, bilgisayarında bir ses düzenleme programı kullanarak yükselt.
  • Mesela sesi çok yüksek olmayan bir müzik dosyan varsa telefonunu bir USB kablosuyla bilgisayarına bağla, dosyayı telefonunda bul (şarkı dosyalarının sonunda genelde .mp3 ibaresi olur). Sonra dosyayı bir ses düzenleyicisine aktar ve dosyaya istediğin şekilde yükseltme uygula. Ardından dosyayı yine telefonuna aktar.
  Reklam

İpuçları

 • Bazı cihazlarda aramaların sesini artırabilen bir yükseltme seçeneği bulunur. Bunlar genelde arama ayarlarında saklıdır; mesela Samsung Galaxy SIII’te öyledir. [4]
Reklam

Uyarılar

 • Bazı dâhili hoparlörler çok yüksek seviyeleri kaldıramaz.
 • Ses seviyesi çok yüksekse kulakların zarar görebilir.
 • Dâhili bileşenleri birtakım uygulamalarla zorlamak onlara zarar verebilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 110.465 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 110.465 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam