Android'den Bilgisayara Fotoğraf Nasıl Aktarılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Google Fotoğraflar'ı KullanmakWindows'taMac’teReferans

Bu wikiHow makalesi ile fotoğrafları Android telefonundan veya tabletinden bilgisayarına nasıl kopyalayacağını öğreneceksin. Bunu hem Windows hem de Mac bilgisayarlarda Google Fotoğraflar üzerinden ve bir USB kablosuyla yapabilirsin. Mac'te USB kablosu kullanıyorsan Android File Transfer (Android Dosya Aktarımı) adlı programa ihtiyacın olacak.

1
Google Fotoğraflar'ı Kullanmak

 1. 1
  Android'inde Google Fotoğraflar'ı aç. Bu uygulamanın simgesinde kırmızı, sarı, yeşil ve mavi renkli 4-nokta yıldız vardır. Uygulamayı açtığında Android'inde Google Fotoğraflar'a kaydedilmiş olan fotoğraflar açılır.
  • Google Fotoğraflar'a giriş yapmadıysan istendiğinde önce e-posta adresini ve şifreni girmelisin.
 2. 2
  butonuna dokun. Bu, ekranın sol üst köşesindedir. Bir açılır menü belirecek.
 3. 3
  Ayarlar butonuna dokun. Bunu açılır menünün alt kısmının yakınında göreceksin.
 4. 4
  Yedekleme ve senkronizasyon butonuna dokun. Bu, Ayarlar menüsünün üst kısmının yakınındadır.
 5. 5
  Anahtarın "Açık" olarak ayarlandığından emin ol. Öyle ayarlanmamışsa fotoğrafları yedeklemeyi açmak için anahtara dokun. Bu, Android'deki fotoğrafların Google Fotoğraflar'a yüklenmesini sağlayacak.
 6. 6
  Bilgisayarda Google Fotoğraflar İnternet sitesini aç. https://photos.google.com/ adresine git. Bu, eğer yedeklenmişlerse Android'deki fotoğrafların olduğu bir sayfa açar.
  • Android cihazında olduğu gibi, Google Fotoğraflar'ı ilk defa açıyorsan önce e-posta adresin ve şifren ile Google hesabına giriş yapman gerekebilir.
 7. 7
  İndirmek istediğin fotoğrafları seç. Seçmek istediğin her fotoğrafın sol üst köşesindeki onay işaretini tıkla veya yalnızca bir tane indirmek istiyorsan tek bir fotoğrafı tıkla.
  • Ay bilgisinin solundaki onay işaretini veya buradaki albüm adını da tıklayabilirsin.
 8. 8
  butonuna tıkla. Bu, Google Fotoğraflar sayfasının sağ üst köşesindedir. Bir açılır menü belirecek.
 9. 9
  İndir butonuna tıkla. Bu seçenek açılır menünün üst tarafındadır. Üzerine tıkladığında, seçilen fotoğraflar bilgisayarına indirilmeye başlar.
  • Fotoğraflar indirildiğinde onları Android'den silebilirsin.

2
Windows'ta

 1. 1
  Android cihazını bilgisayarına bağla. Android cihazını bilgisayarının USB bağlantı noktalarından birine bağlamak için Android'in şarj kablosunu kullan.
  • Android cihazında bir bağlantı türü seçmen istenirse devam etmeden önce ekranda Medya cihazı (MTP) seçeneğine dokun.[1]
 2. 2
  Başlat'ı aç. Ekranın sol alt köşesindeki Windows logosuna tıkla.
 3. 3
  Dosya Gezgini'ni aç. Başlat penceresinin sol alt tarafındaki klasör şeklindeki simgeye tıkla. Tıkladığında Dosya Gezgini programı açılacak.
 4. 4
  Android'inin adına tıkla. Bunu, Dosya Gezgini penceresinin sol tarafındaki kenar çubuğundan yap. Android cihazının adını bulmak için Dosya Gezgini'nin sol tarafında aşağı kaydırman gerekebilir.
  • Sol kenar çubuğunda Bu Bilgisayar seçeneğine tıklayıp ardından pencerenin ortasındaki "Aygıtlar ve sürücüler" başlığının altında bulunan Android cihazının adına çift tıklama da yapabilirsin.
 5. 5
  "Dâhili depolama" veya "SD kart" klasörüne çift tıkla. Aktarmak istediğin fotoğrafların nerede saklandığına ve Android cihazında ne tür bir depolama alanı bulunduğuna bağlı olarak, açtığın klasör değişebilir.
 6. 6
  "DCIM" klasörüne çift tıkla. Bu, başka bir klasör açacak.
 7. 7
  "Kamera" klasörüne çift tıkla. Bu klasör, Android'indeki fotoğrafların depolandığı yerdir. Çift tıkladığında Android'indeki fotoğrafların bir listesi açılacak.
  • Fotoğraflarının bir albümde olup olmamasına bağlı olarak, devam etmeden önce başka bir klasör açman gerekebilir.
 8. 8
  Android'indeki fotoğrafları seç. Bilgisayarına taşımak istediğin fotoğrafları seçmek için fareyi fotoğraflar üzerinde tıkla ve sürükle. Ayrıca fotoğrafları tek tek seçmek için Ctrl tuşuna basılı tutarken her bir fotoğrafa tıklayabilirsin.
 9. 9
  Giriş sekmesine tıkla. Bu sekme, Dosya Gezgini penceresinin sol üst tarafındadır. Tıkladığında, Giriş sekmesinin altında bir araç çubuğu açılır.
 10. 10
  Kopyala butonuna tıkla. Giriş araç çubuğunun "Pano" bölümünde bulunan iki sayfalı bir kâğıt görüntüsüdür. Bu, seçtiğin fotoğrafları kopyalar.
  • Aktarma işleminden sonra fotoğrafları Android cihazından silmek için makas şeklindeki simgenin yanındaki Kes butonuna da tıklayabilirsin.
 11. 11
  Bir hedef klasör seç. Dosya Gezgini penceresinin sol tarafındaki bir klasöre tıkla. Bu, fotoğrafları saklamak istediğin bir klasör olmalıdır.
 12. 12
  Yeniden Giriş butonuna tıkla, ardından Yapıştır butonuna tıkla. Yapıştır butonunun simgesinde bir pano vardır ve Kopyala butonunun simgesinin sağındadır. Tıkladığında, kopyaladığın fotoğraflar seçtiğin klasöre aktarılacak.
  • Kopyala yerine Kes butonuna tıkladıysan fotoğrafların Android'den de kaybolur.

3
Mac’te

 1. 1
  Android cihazını Mac cihazına bağla. Android cihazını bilgisayarının USB bağlantı noktalarından birine bağlamak için Android'in şarj kablosunu kullan.
  • Mac'inde bir USB bağlantı noktası yoksa bir USB-C - USB-3.0 adaptörü satın alman gerekir.
  • Android cihazında bir bağlantı türü seçmen istenirse devam etmeden önce ekranda Medya cihazı (MTP) seçeneğine dokun.
 2. 2
  Mac'inde bir tarayıcıyı aç. Android'ler Mac bilgisayarlarla otomatik olarak senkronize edilmediğinden Android arayüzünün Mac'te çalışmasına yardımcı olmak için resmi bir program indirmen gerekecek.
 3. 3
  Android File Transfer (Android Dosya Aktarımı) sayfasını aç. http://www.android.com/filetransfer/ adresine git. İndirme sayfası açılacak.
 4. 4
  DOWNLOAD NOW (ŞİMDİ İNDİR) butonuna tıkla. Bu, sayfanın ortasındaki yeşil butondur. Tıkladığında, Android File Transfer kurulum dosyası indirilmeye başlar.
  • Tarayıcının ayarlarına bağlı olarak, önce indirmeyi onaylaman veya bir indirme konumu seçmen gerekebilir.
 5. 5
  Android File Transfer programını kur. MacOS Sierra ve üzeri sürümlerde, DMG dosyasına çift tıklayıp Sistem Tercihleri'ndeki dosyayı doğrulayıp ardından Android File Transfer simgesine tıklayarak onu mavi renkli "Uygulamalar" kısayoluna sürüklemen gerekir.
  • MacOS'un Sierra öncesi sürümlerinde, yalnızca Android File Transfer simgesine tıklayıp onu mavi renkli "Uygulamalar" kısayoluna sürükleyeceksin.
 6. 6
  Android File Transfer programını aç. Android File Transfer otomatik olarak açılmazsa Launchpad uzay gemisi simgesine tıkla, ardından yeşil renkli Android maskotuna benzeyen Android File Transfer simgesine tıkla.
 7. 7
  "Dâhili depolama" veya "SD kart" klasörüne çift tıkla. Aktarmak istediğin fotoğrafların nerede saklandığına ve Android cihazında ne tür bir depolama alanı bulunduğuna bağlı olarak, açtığın klasör değişebilir.
 8. 8
  "DCIM" klasörüne çift tıkla. Bu başka bir klasör açacak.
 9. 9
  "Kamera" klasörüne çift tıkla. Bu klasör, Android'indeki fotoğrafların depolandığı yerdir. Çift tıkladığında Android'indeki fotoğrafların bir listesi açılacak.
  • Fotoğraflarının bir albümde olup olmamasına bağlı olarak, devam etmeden önce başka bir klasör açman gerekebilir.
 10. 10
  Android'indeki fotoğrafları seç. Bilgisayarına taşımak istediğin fotoğrafları seçmek için fareyi fotoğraflar üzerinde tıkla ve sürükle. Ayrıca fotoğrafları tek tek seçmek için Command tuşuna basılı tutarken her bir fotoğrafa tıklayabilirsin.
 11. 11
  Düzenle butonuna tıkla. Bu menü ögesi Mac ekranının sol üst tarafındadır. Bir açılır menü belirecek.
 12. 12
  Kopyala butonuna tıkla. Bu, Düzenle menüsünün üst kısmının yakınındadır. Tıkladığında, seçtiğin fotoğraflar kopyalanır.
  • Dosyaları Android'den Mac'e aktarırken Android'den kaldırmak istiyorsan burada bunun yerine Kes butonuna tıkla.
 13. 13
  Finder'ı aç. Mac'in Dock'undaki mavi renkli yüz şeklindeki uygulamaya tıkla. Yeni bir pencere açılacak.
 14. 14
  Bir kaydetme konumu seç. Finder penceresinin sol tarafındaki bir klasöre (örneğin Tüm Dosyalarım), o klasörü fotoğraflarının hedef klasörü olarak seçmek için tıkla.
 15. 15
  Önce Düzenle butonuna, ardından Ögeleri Yapıştır butonuna tıkla. Tıkladığında, fotoğraflar Android'den Mac'e kopyalanır.
  • Kopyala yerine Kes butonunu seçtiysen fotoğraflar Android'den de kaldırılır.

İpuçları

 • Google Fotoğraflar, fotoğrafları bilgisayarına aktarmanın en kolay yoludur. Ancak bu fotoğrafları Android'den silme işleminde, bilgisayarında USB kablosu ve "Kes" işlevini kullanmaya göre daha çok uğraş gerekebilir.

Uyarılar

 • Fotoğraflar tamamen bilgisayarına aktarılmadan onları Android'den silme.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

Русский: перенести фотографии с Android на компьютер, Español: pasar fotos de un dispositivo con Android a una computadora, Italiano: Trasferire le Immagini da un Dispositivo Android al Computer, Português: Transferir Fotos do Android para o Computador, Deutsch: Fotos von Android auf einen Computer übertragen, 中文: 将安卓设备里的照片传到电脑上, Bahasa Indonesia: Memindahkan Foto dari Android ke Komputer, Nederlands: Foto's van je Android naar je pc sturen, العربية: نقل الصور من هاتف أندرويد إلى جهاز كمبيوتر, हिन्दी: फ़ोटो को एंड्राइड से कंप्यूटर में ट्रांसफर करें, Čeština: Jak přenést fotky z Androidu do počítače, ไทย: โอนย้ายรูปจากมือถือ (ระบบแอนดรอยด์) ลงคอมพิวเตอร์, Tiếng Việt: Chuyển Hình ảnh từ Android sang Máy tính, 한국어: 안드로이드에서 컴퓨터로 사진 옮기는 법, 日本語: Android端末内の写真をパソコンに移す

Bu sayfaya 386 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?