Kullanılabilir bellek dolduğunda telefonun yavaşlar, şarjın daha çabuk biter ve telefonda yapabileceklerin sınırlanır. Cep telefonundaki fazla ve gereksiz verileri temizleyerek, telefonunun belleğinde bir sürü yer açabilir ve onu daha kullanılabilir bir hâle getirebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Android'de

 1. 1
  En çok bellek kullanan uygulamaları bul. Şu an ne kadar bellek (RAM) kullanıldığını ve en çok hangi uygulamaların belleği kullandığını görmek için telefonunun bellek kullanım durumunu kontrol edebilirsin. RAM'in kullanılması gerektiğini unutma. Dolayısıyla biraz kullanılmamış RAM olması kötü bir şey değil. Android, boş RAM'in büyük kısmını kullanımda tutmaya çalışacak. Çünkü bu en etkili RAM kullanımıdır.
  • Cihazında Ayarlar uygulamasını aç.
  • Aşağı kaydır ve "Telefon hakkında" seçeneğine dokun.
  • "Bellek" seçeneğine dokun. Dokunduğunda, telefonunun bellek kullanımı ile ilgili bazı temel bilgiler gösterilecek.
  • "Uygulamalar tarafından kullanılan bellek" butonuna dokun. Dokunduğunda, RAM'i en çok kullanan uygulamalar gösterilecek.
 2. 2
  Eski uygulamaları sil. Kullanılmayan uygulamaları sildiğinde Android'indeki boş alan miktarı artacak ve uygulamalar arka planda çok fazla çalıştığında RAM'de yer açılacak. Hem depolama alanının hem de RAM'in boş olması, Android'inin performansının artmasına yardımcı olur. Satın aldığın veya ücretsiz olarak edindiğin uygulamaları, Google Play Store'dan istediğin zaman tekrar indirebilirsin.[1]
  • Cihazında Ayarlar uygulamasını aç.
  • "Uygulamalar" veya "Uygulama yöneticisi" seçeneğini seç.
  • Artık kullanmadığın uygulamaları bulmak için uygulamalar listesinde ilerle.
  • Bir uygulamaya dokun ve onu kaldırmak için "Kaldır" butonuna dokun. Dokunduğunda, uygulama cihazından silinir. "Kaldır" butonu yoksa uygulama, cihazına ilk kurulum sırasında yüklenmiştir, dolayısıyla da kaldırılamaz.
 3. 3
  Kullanmadığın ve kaldıramadığın uygulamaları devre dışı bırak. Birçok Android cihazda, arka planda çalışan ve sistem kaynaklarını işgal eden, önceden yüklenmiş bir sürü uygulama vardır. Bu uygulamalar, cihazına root atmadığın sürece kaldırılamadığından bunun yerine uygulamaları devre dışı bırakabilirsin. Depolama alanını geri alamayacaksın ama en azından artık çalışmayacaklar.[2]
  • Cihazında Ayarlar uygulamasını aç.
  • "Uygulamalar" veya "Uygulama yöneticisi" seçeneğini seç.
  • Devre dışı bırakmak istediğin uygulamayı bul. Bunlar genellikle senin yüklemediğin operatör uygulamaları veya cihazla birlikte gelen uygulamalardır.
  • Varsa "Güncellemeleri kaldır" butonuna dokun. Uygulamayı devre dışı bırakma seçeneği çıkmadan önce bunu yapman gerekecek.
  • "Devre Dışı Bırak" butonuna dokun. Dokunduğunda, uygulama kapatılır ve çalışması engellenir.[3]
 4. 4
  Resimlerini bir bilgisayara veya bulut hizmetine aktar. Android cihazınla çok fazla fotoğraf çekiyorsan bunları bir bilgisayara aktarmak veya bir bulut depolama hizmetine yüklemek isteyebilirsin. Böylece cihazında bu resimlerin kapladığı alanı boşaltabilirsin.
  • Bilgisayara Aktarma - Android'i bilgisayarına USB kablosuyla bağla. Bildirim panelini aç ve USB seçeneğine dokun. "Görüntü aktarımı" seçeneğini seç. Bilgisayar/Bu Bilgisayar penceresini aç. Android cihazına sağ tıkla (sadece bir model numarası olabilir) ve "Resimleri ve videoları içe aktar" seçeneğini seç. Cihazındaki tüm görüntüleri Resimler klasörüne kopyalamak için talimatları izle. "Diğer seçenekler" bağlantısına tıkla ve "İçe aktardıktan sonra dosyaları cihazdan sil" kutusunu işaretle.
  • Mac'e Aktarma - Android cihazını Mac'e USB kablosu ile bağla. Bildirim panelini aç ve USB seçeneğine dokun, ardından "Görüntü aktarımı" seçeneğini seç. Mac'indeki Görüntü Yakalama (Image Capture) uygulamasını aç. Soldaki menüden Android cihazını seç. Menünün altındaki ek seçenekleri aç ve "İçe aktardıktan sonra sil" seçeneğini seç. Tüm görüntüleri Android'den Mac'e aktarmak ve ardından Android cihazından silmek için "Tümünü İçe Aktar" seçeneğine tıkla.
  • Buluta yükleme - Sende yoksa Google Fotoğraflar uygulamasını indir. Google Fotoğraflar, tüm fotoğraflarını biraz düşük kalitede ücretsiz olarak yedeklemeni veya Drive depolama birimine orijinal kalitede yüklemeni sağlar. Google Fotoğraflar Ayarlar menüsünü aç ve "Yedekle ve senkronize et" seçeneğine dokun. Ücretsiz depolama alanını mı yoksa Drive depolama alanını mı kullanmak istediğini seçmek için "Yükleme Boyutu" seçeneğine dokun. "Yedekleme ve senkronizasyon" ögesinin etkin olduğundan emin ol. Fotoğrafların otomatik olarak yüklenmeye başlayacak. Yedeklediğin tüm resimleri silmek için Ayarlar menüsünden "Yer aç" seçeneğine dokun.
 5. 5
  İndirilenler klasöründeki dosyaları sil. Hâlâ daha fazla yer açman gerekiyorsa İndirilenler klasörünü temizleyebilirsin. Bu klasörde genellikle cihazına bir kez indirip kullanacağın PDF'ler ve diğer dosyalar vardır.
  • Uygulama çekmecesinden İndirilenler uygulamasını aç. Uygulama çekmecesi butonu bir ızgara görünümündedir.
  • "Sil" butonuna dokun, ardından kaldırmak istediğin tüm dosyaları seç.
  • Seçilen tüm dosyaları silmek için tekrar "Sil" butonuna dokun. Bu işlemin, telefonunun üreticisine bağlı olarak değişebileceğini unutma.
 6. 6
  RAM tüketen uygulamalar için alternatif uygulamalar kullan. Telefonunda çok fazla kaynak tüketen uygulama varsa bu uygulamaların bazıları için alternatif bulmaya çalış. Örneğin, Facebook uygulamasını kullanmak yerine Facebook İnternet sitesini kullanabilirsin. Bazı özellikleri kaybedeceksin ama sistem kaynaklarından çok fazla tasarruf yapacaksın.
 7. 7
  RAM'de yer açacağını iddia eden uygulamalardan kaçın. Google Play Store'da sistem performansını artırdığını iddia eden birçok uygulama var. Android'in tasarlanma şeklinden ötürü, bu uygulamalar yalnızca nadiren etkilidir ve bazen iyileştirmektense performansı daha kötü hâle getirirler.
 8. 8
  Sistem yazılımını güncelle. Sistem yazılımının yeni sürümleri cihazının performansını artırabilir. Bunlar ara sıra operatörün tarafından erişilir kılınabilir ve yeni sürümler eski cihazlarda kullanılamayabilir.
  • Cihazında Ayarlar uygulamasını aç.
  • Menünün alt tarafına git ve "Sistem güncellemeleri" seçeneğini seç.
  • "Güncellemeleri kontrol et" seçeneğine dokun ve mevcut güncellemeleri yükle. Varsa güncelleme işlemi yaklaşık 20 dakika sürer.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
iPhone'da

 1. 1
  iPhone'unu düzenli aralıklarla yeniden başlat. iPhone'unu tamamen yeniden başlattığında sistem belleği sıfırlanır. Bu, hatalı çalışan ve çok fazla kaynak tüketen uygulamaları düzeltebilir. Ayrıca cihazın genel performansını iyileştirebilir.[4]
  • Güç kaydırıcısı ekranda görünene kadar Güç düğmesini basılı tut.
  • iPhone'unu kapatmak için kaydırıcıyı parmağınla kaydır.
  • Yaklaşık on saniye sonra, iPhone'u tekrar açmak için Güç düğmesini tekrar basılı tut.
 2. 2
  iPhone'unun RAM'ini sıfırla. iPhone'unun RAM’ini temizlemek için hızlı bir numara kullanabilirsin ve böylece uygulamaların kullanması için RAM'de daha fazla alan açılır:[5]
  • Güç kaydırıcısı ekranda görünene kadar Güç düğmesini basılı tut. İlk önce iPhone'unun ekran kilidini açtığından emin ol.
  • Kaydırıcı göründüğünde Giriş düğmesini beş saniye basılı tut. Doğru yaptıysan Giriş ekranına yönlendirileceksin. Şu anda kullanımda olan RAM temizlenecek.
 3. 3
  Kullanılmayan uygulamaları sil. Biraz boş alanın olduğunda iPhone'unda daha iyi performans elde edersin. Yer açmanın en kolay yollarından biri, artık kullanmadığın uygulamaları silmektir. Sildiğinde, depolama alanında yer açılır ve genellikle arka planda çalışan uygulamalar için RAM'de yer açılır. Satın aldığın veya ücretsiz olarak edindiğin uygulamalardan herhangi birini App Store'dan tekrar indirebilirsin.
  • Ana ekranda silmek istediğin bir uygulama bul.
  • Uygulama hareket etmeye başlayana kadar basılı tut.
  • Silmek için uygulamanın köşesindeki "X" simgesine dokun. Silmek istediğin diğer uygulamalar için bunu tekrarla. Sistem uygulamaları silinemez.
 4. 4
  Çektiğin fotoğrafları bilgisayarına aktar. Çok fazla fotoğraf çekiyorsan bunlar, iPhone'undaki boş alanları dolduruyor olabilir. Boş alan kalmadığında telefonundaki işlemler biraz yavaşlar. Fotoğraf aktarma işlemi, kullandığın bilgisayara göre değişir:
  • Windows - iPhone'unu bilgisayarına USB ile bağla. Bilgisayar/Bu PC penceresini aç ve iPhone'una sağ tıkla. Fotoğrafları içe aktarmaya başlamak için "Resimleri ve videoları içe aktar" seçeneğini seç. "Diğer seçenekler" seçeneğine tıkla ve "İçe aktardıktan sonra dosyaları cihazdan sil" kutusunu işaretle. Resimleri bilgisayarına aktarmak ve iPhone'undan silmek için ekrandaki talimatları izle.
  • Mac - iPhone'unu Mac'ine USB ile bağla. "Görüntü Yakalama" (Image Capture) uygulamasını aç ve sol menüdeki cihazlar listesinden iPhone'unu seç. Menünün altındaki ek seçenekleri aç ve "İçe aktardıktan sonra sil" seçeneğini seç. Fotoğrafları bilgisayarına aktarmak için "Tümünü içe aktar" butonuna tıkla ve fotoğrafları iPhone'undan sil.
 5. 5
  Bazı efektleri kapat. iOS'taki menü geçişlerinden bazıları eski iPhone modellerinde yavaşlamaya sebep olabilir. Performansı artırmak için bunları devre dışı bırak:
  • Ayarlar uygulamasını aç ve "Genel" seçeneğini seç.
  • "Erişilebilirlik" seçeneğine dokun.
  • "Hareketi Azalt" seçeneğine dokun, ardından "Hareketi Azalt" işlevini aç.
  • "Erişilebilirlik" seçeneğine geri dön ve "Kontrastı Arttır" seçeneğini seç. "Saydamlığı Azalt" işlevini aç.
 6. 6
  Dinlemediğin müzikleri sil. Resimlerin kapladığı gibi müzik dosyaları da cihazında çok fazla yer kaplayabilir. Dinlemediğin şarkıları sildiğinde, boş alanın yoksa bu, performansın iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Müziği iTunes'dan satın aldıysan istediğin zaman tekrar indirebilirsin. Müziği bilgisayarından senkronize ettiysen tekrar senkronize ederek geri yükleyebilirsin.
  • Ayarlar uygulamasını aç ve "Genel" seçeneğini seç.
  • Önce "Saklama Alanı ve iCloud Kullanımı" seçeneğine, ardından Saklama Alanı bölümündeki "Alanı Yönet" seçeneğine dokun.
  • Uygulamalar listesindeki Müzik uygulamasına dokun.
  • Herhangi bir sanatçıyı veya şarkıyı sağdan sola doğru kaydırıp "Sil" seçeneğine dokun. Tüm müzikleri bir kerede silmek için "Tüm Şarkılar" seçeneğini de kaydırabilirsin.
 7. 7
  RAM kullanımını kontrol etmek için bir uygulama kullan. iPhone'da, kullanılan RAM miktarını kontrol edebileceğin dâhilî bir yöntem yoktur. Bunun nedeni, sistemin RAM atamasını arka planda yapmasıdır ve bunun, kullanıcılar tarafından görülmemesi gerekir. RAM kullanımını izlemek istiyorsan kullanımı görüntüleyen bir uygulamaya ihtiyacın olacak.
  • En popüler uygulamalardan biri System Status (Sistem Durumu) uygulamasıdır. Fakat her bir uygulamanın RAM kullanımını göremezsin.
  Reklam

İpuçları

 • Hem Android'de hem de iPhone'da, en son uygulamalar listesindeki uygulamaları kapatmana gerek yok. İşletim sistemi, kullanılmadıklarında bu uygulamaları dondurur ve sistem kaynaklarını tüketmelerini önler.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Bilgisayar Televizyona Nasıl BağlanırBilgisayar Televizyona Nasıl Bağlanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 4.408 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 4.408 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam