Android'de Veri Kullanım Uyarıları Nasıl Kapatılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesi ile Android telefonunun mobil veriyi aşırı kullandığında sana bilgilendirme yapmasını nasıl önleyeceğini öğreneceksin. Bunu yalnızca SIM kartla veri erişimi olan bir Android telefonda veya tablette yapabileceğini unutma.

Yöntem 1 / 3:
Stock Android Kullanmak

 1. 1
  Android'in Ayarlar uygulamasını aç. Ekranın üstünden aşağı doğru kaydırmak için iki parmağını kullan, ardından açılır menünün sol üst köşesindeki dişli şeklindeki Ayarlar simgesine dokun.
 2. 2
  Ağ ve İnternet seçeneğine dokun. Bu, Ayarlar menüsünün ortasının yakınındadır.
  • Bu seçeneği görmek için aşağı kaydırman gerekebilir.
 3. 3
  Veri kullanımı seçeneğine dokun. Bunu Ağ ve İnternet menüsünün ortasının yakınında bulabilirsin.
 4. 4
  Mobil veri kullanımı seçeneğine dokun. Bu, menünün ortasının yakınındadır. Dokunduğunda Android'inin veri menüsü açılır.
  • Nougat (7.0) işletim sistemli bir Android kullanıyorsan bunun yerine Faturalandırma döngüsü seçeneğine dokunmalısın.
 5. 5
 6. 6
  Ekrandaki istemleri takip et. Kararını onaylaman veya Android'i yeniden başlatman istenirse bunu yap. Bu adımı tamamladığında Android, veri neredeyse tükendiğinde artık sana bilgilendirme yapmayacak.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Samsung Galaxy Kullanmak

 1. 1
  Android'in Ayarlar uygulamasını aç. Ekranın üstünden aşağı doğru kaydırmak için iki parmağını kullan, ardından açılır menünün sol üst köşesindeki dişli şeklindeki Ayarlar simgesine tıkla.
 2. 2
  Bağlantılar seçeneğine dokun. Bu, Ayarlar sayfasının üst kısmının yakınındadır.
 3. 3
  Veri kullanımı seçeneğine dokun. Bunu Bağlantılar sayfasının ortasının yakınında bulabilirsin.
 4. 4
  Faturalandırma dönemi ve veri uyarısı seçeneğine dokun. Bu, Veri Kullanımı sayfasının ortasındadır.
 5. 5
 6. 6
  Ekrandaki istemleri takip et. Kararını onaylaman veya Android'i yeniden başlatman istenirse bunu yap. Bu adımı tamamladığında Android, veri neredeyse tükendiğinde artık sana bilgilendirme yapmayacak.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Veri Kullanımını En Aza İndirmek

 1. 1
  Mümkün olduğunda kablosuz ağlara bağlan. Bir kablosuz ağa bağlandığında mobil verini kullanmazsın. Cihazın bir kablosuz ağa bağlı değilken, müzik ve YouTube gibi medya kullanımını sınırlamaya çalış.
 2. 2
  Dosyaları indirmek ve aktarmak için bilgisayarını kullan. Android'ine çok fazla şey yüklüyorsan muhtemelen verini bir hayli kullanıyorsundur. Dosyaları bilgisayarına indirip ardından USB ile Android cihazına aktararak bu veri kullanımını azaltabilirsin.
  • Android'ini USB kablosunu kullanarak bilgisayarına bağla.
   • Bunu Mac'te yapmak için Android File Transfer (Android Dosya Aktarımı) programını yüklemen gerekecek.
  • Android cihazında bildirim panelini aç ve USB seçeneğine dokun.
  • Dosya Aktarımı seçeneğini seçtiğinde Android cihazın çıkarılabilir bir disk olarak görünecek.
  • Bilgisayarına indirdiğin dosyaları Android cihazındaki uygun klasörlere kopyala.
 3. 3
  Chrome kullanıyorsan Veri Tasarrufunu aç. Chrome birincil mobil tarayıcınsa Veri Tasarrufu özelliğini etkinleştirerek önemli miktarda veri tasarrufu yapabilirsin. Bu, İnternet sitesini önce Google'a sıkıştırması için gönderir ve ardından sana gönderir. Yükleme süresi biraz daha uzun olabilir ama önemli düzeyde daha az veri kullanımı sağlar.
  • Android cihazında Chrome'u aç.
  • Sağ üst köşedeki simgesine dokun.
  • Önce Ayarlar seçeneğine, ardından Veri tasarrufu seçeneğine dokun.
  • "Veri Tasarrufu" özelliğini aç.
 4. 4
  Çok veri harcayan uygulamaların alternatiflerini kullan. Bazı uygulamalar çok fazla veri harcar. Bunlardan biri, henüz yeni yüklenmiş ve sen daha kullanmamış olsan bile kısa sürede yüzlerce megabayt kullanan Facebook uygulamasıdır.[2]
  • Uygulamadan çok daha az veri kullanan Facebook mobil sitesine geçmeyi düşün. Uygulamaya özel özelliklerden bazılarını kaybedeceksin.
 5. 5
  Uygulamaları yalnızca Wi-Fi üzerinden güncelle. Uygulama güncellemelerini indirdiğinde verinin büyük bir bölümü kısa sürede harcanabilir. Google Play Store'u yalnızca manuel güncelleme yapılacak şekilde ayarlayabilirsin:
  • Google Play Store'u aç.
  • Sol üst köşedeki simgesine dokun.
  • Önce Ayarlar seçeneğine, ardından Uygulamaları otomatik güncelle seçeneğine dokun.
  • Uygulamaları otomatik güncelleme seçeneğine dokun.
  • Wi-Fi'ye bağlandığında menüde Uygulamalarım ve oyunlarım seçeneğine gidip uygulamaların yanındaki GÜNCELLE seçeneğine dokunarak uygulamayı güncelle.
  Reklam

İpuçları

 • Mobil operatörün, sana aşırı veri kullanımı durumunda bildirimler gönderen bir uygulama yüklemiş olabilir. Öyleyse bu uygulamadan gelen bildirimleri de kapatman gerekebilir.
 • Çoğu Android'de Mobil Veri Kullanımı (veya Fatura Döngüsü ve Veri Uyarısı) menüsünden bir veri limiti belirleyebilirsin. Bu limiti asıl veri limitinin çok üstünde ayarladığında bildirim almayacaksın.

Reklam

Uyarılar

 • Android'in bazı sürümlerinde, sınıra yaklaşmamış olmana rağmen tekrarlanan veri kullanım uyarılarının gönderildiği bir hata mevcuttur. Android cihazının işletim sistemini desteklenen en son sürüme güncellediğinde bu sorun çözülmelidir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam