Android'de Uygulamaların Otomatik Başlaması Nasıl Önlenir?

Bu Makalede:Geliştirici Seçeneklerini KullanmakBatarya Optimizasyonunu KullanmakBaşlatma Yöneticisini Kullanmak (Root'lanmış (Kök Kullanıcıyla Kullanılan) Cihazlar)

Bu wikiHow makalesi sana, Android telefonunda veya tabletinde uygulamaların otomatik olarak başlamasını nasıl engelleyeceğini öğretir.

1
Geliştirici Seçeneklerini Kullanmak

 1. 1
  Android'inin Ayarlarını aç. Genelde uygulama çekmecesinde bulunan simgesidir.
 2. 2
  Aşağı kaydır ve Hakkında'ya dokun. Menünün en altına yakın bir yerdedir.
  • Bu seçeğin adı Bu cihaz hakkında veya Bu telefon hakkında olabilir.
 3. 3
  “Yapı numarası“ seçeneğini bul. Bu mevcut ekranda görünebilir; görünmezse başka bir menüde gizlidir. Bazı Android'lerde Yazılım bilgisi veya Daha fazla bölümlerinde olabilir.
 4. 4
  Yapı numarası'na 7 kez dokun. “Artık bir geliştiricisin“ mesajını görünce dokunmayı kesebilirsin. Böylece Geliştirici Seçenekleri ekranına gelirsin.
  • Ayarlar'a döndürüldüysen aşağı kaydır ve “Sistem“ başlığının altında Geliştirici seçenekleri'ne dokun.
 5. 5
  Çalışan hizmetler'e dokun. Uygulamaların bir listesi belirir.
 6. 6
  Otomatik olarak başlamasını istemediğin uygulamaya dokun.
 7. 7
  Durdur'a dokun. Seçilen uygulama durdurulur ve genelde otomatik olarak yeniden başlamaz.
  • Bu yöntem sende işe yaramazsa başka bir yöntem dene.

2
Batarya Optimizasyonunu Kullanmak

 1. 1
  Android'inin Ayarlarını aç. Genelde uygulama çekmecesinde bulunan simgesidir.
  • Marsmallow veya daha yeni bir sürüm kullanıyorsan bazı uygulamalar batarya optimizasyonunun yetersiz olması nedeniyle kendiliğinden başlıyor olabilir. Bu yöntem, uygulamaları kendiliğinden başlamaması için optimize etmeye yardımcı olur.[1]
 2. 2
  Aşağı kaydır ve Batarya'ya dokun. “Cihaz“ başlığının altındadır.
 3. 3
  butonuna dokun. Bir menü belirir.
 4. 4
  Batarya Optimizasyonu'na dokun. Bu listede herhangi bir uygulama çıkarsa bu uygulama otomatik olarak başlayıp bataryanı boşa harcıyor olabilir.
  • Aradığın uygulamayı göremiyorsan başka bir yöntem dene.
 5. 5
  Otomatik olarak açılmasını istemediğin uygulamaya dokun. Açılır bir menü belirir.
 6. 6
  “Optimize et“'i seç ve Bitti'ye dokun. Bu uygulamanın artık otomatik olarak başlamaması gerekir.

3
Başlatma Yöneticisini Kullanmak (Root'lanmış (Kök Kullanıcıyla Kullanılan) Cihazlar)

 1. 1
  Play Store'da startup manager free ifadesini ara. Bu, root'lanmış (kök kullanıcıyla kullanılan) Android'ini yeniden başlattığında hangi uygulamaların başlayacağını seçmeni sağlayan ücretsiz bir uygulamadır.
 2. 2
  Startup Manager (Free)'ye dokun. İçinde mavi bir saat bulunan siyah simgedir.
 3. 3
  Yükle'ye dokun. Uygulama, telefonuna veya tabletine yüklenir.
 4. 4
  Startup Manager'ı (Başlatma Yöneticisi) aç ve İzin ver'e dokun. Böylece uygulamaya root (kök kullanıcı) yetkisi verilir. Otomatik olarak başlamaya ayarlanmış olan tüm uygulamaların bir listesini görüyor olman gerekir.
 5. 5
  Devre dışı bırakmak istediğin uygulamanın yanındaki mavi butona dokun. Buton maviye döner; yani uygulama artık otomatik olarak başlamaz.

Makale Bilgisi

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere gönüllü yazarlar çalıştı.

Diğer dillerde:

English: Prevent Apps from Auto Starting on Android, Русский: отключить автозапуск приложений на Android, العربية: منع تشغيل التطبيقات تلقائيا على نظام أندرويد, Deutsch: Apps auf Android am automatischen Starten hindern, Português: Evitar que os Aplicativos Iniciem Automaticamente em Dispositivos Android, Español: evitar que las aplicaciones se inicien automáticamente en Android, Italiano: Impedire l'Esecuzione Automatica delle App su Android, Français: empêcher le démarrage automatique des applications sur Android, ไทย: ป้องกันไม่ให้แอพใน Android เริ่มทำงานอัตโนมัติ, Bahasa Indonesia: agar Aplikasi Tidak Berjalan secara Otomatis pada Perangkat Android, 中文: 防止安卓系统中的应用程序自动启动, Nederlands: Voorkomen dat apps op Android automatisch opstarten

Bu makale işine yaradı mı?