Android'de RAM Nasıl Kontrol Edilir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Geliştirici Seçeneklerini KullanmakSimple System Monitor KullanmakSamsung Galaxy’de Cihaz Bakımı'nı KullanmakReferans

Bu wikiHow makalesi ile Android cihazının RAM kullanımını ve toplam kapasitesini nasıl kontrol edeceğini öğreneceksin. Artık Ayarlar uygulamasının "Bellek" bölümünden RAM'i kontrol edemiyor olsan da Android'inin RAM istatistiklerini görmek için gizli Geliştirici Seçenekleri menüsünü kullanabilirsin. Ayrıca, herhangi bir Android cihazda RAM kullanımını görüntülemek için "Simple System Monitor" adlı ücretsiz uygulamayı kullanabilirsin. Samsung Galaxy cihazı olanlar Cihaz Bakımı uygulamasını kullanabilir.

1
Geliştirici Seçeneklerini Kullanmak

 1. 1
  Android'in Ayarlar uygulamasını aç. Ekranın üstünden aşağı doğru kaydırmak için iki parmağını kullan, ardından açılan menünün sağ üst köşesindeki "Ayarlar" dişli simgesini tıkla.
  • Uygulama Çekmecesi'nde de Ayarlar uygulamasına dokunabilirsin. Bu uygulamanın görünümü Android cihazın üreticisine bağlı olarak değişir.
 2. 2
  Tüm ekran boyunca aşağı kaydır ve Telefon hakkında seçeneğine dokun. Bunu, Ayarlar menüsünün alt tarafında bulabilirsin.
  • Bir tablet kullanıyorsan bu seçenek yerine Tablet hakkında yazar.
 3. 3
  "Derleme numarası" başlığını bul. "Derleme numarası" başlıklı bir seçenek bulana kadar "Telefon hakkında" sayfasında aşağı kaydır. Android'ine bağlı olarak, "Derleme numarası" bölümünü görüntülemek için ek bir menü açman gerekebilir.
  • Samsung Galaxy Android kullanıyorsan "Derleme numarası" başlığını bulmak için Yazılım bilgisi seçeneğine tıklaman gerekir.
 4. 4
  "Derleme numarası" başlığına 7 defa dokun. Dokunduğunda, ekranın alt tarafında "Artık geliştirici oldunuz!" yazan bir mesaj çıkacak.
  • "Artık geliştirici oldunuz!" mesajını göremiyorsan görene kadar "Derleme numarası" başlığına dokunmaya devam et.
 5. 5
  "Ayarlar" sayfasına geri dön. Geri dönmek için Android'inin "Geri" tuşuna dokun.
  • Samsung Galaxy'de veya Telefon hakkında menüsünde bir menü açılan diğer herhangi bir Android'de, "Geri" tuşuna iki kez dokunacaksın.
 6. 6
  Geliştirici seçenekleri sekmesine dokun. Bu, Telefon hakkında seçeneğinin ya doğrudan üstündedir ya da doğrudan altındadır.
 7. 7
  Bellek seçeneğini bul ve ona dokun. Bu seçeneğin konumu Android'ine bağlı olarak değişeceğinden Bellek seçeneğini bulana kadar Geliştirici Seçenekleri menüsünde aşağı kaydır.[1]
  • Samsung Galaxy Android cihazlarda bunun yerine Çalışan hizmetler seçeneğini seçeceksin.
 8. 8
  Android'inin RAM'ini gözden geçir. "Bellek" menüsünde, Android'inin RAM kullanımı ve toplam kapasitesi hakkında bilgi olup olmadığına bak.
  • Samsung Galaxy cihazda, bu bilgileri ekranın üstündeki "RAM durumu" bölümünde bulabilirsin.

2
Simple System Monitor Kullanmak

 1. 1
  Simple System Monitor uygulamasını yükle. Bu uygulama, RAM de dâhil olmak üzere Android sistem kullanımının çeşitli yönlerini görüntülemeni sağlar:
 2. 2
  Simple System Monitor uygulamasını aç. Google Play Store'da butonuna veya Android'inin Uygulama Çekmecesi'nde Simple System Monitor uygulamasının mavi-beyaz simgesine dokun.
 3. 3
  İstendiğinde TAMAM butonuna dokun. Dokunduğunda Simple System Monitor uygulamasının ana sayfasına yönlendirileceksin.
 4. 4
  RAM sekmesine dokun. Bu, ekranın üst tarafındadır.
  • Android'inin ekran boyutuna bağlı olarak, RAM seçeneğini görüntülemek için ekranın üst kısmındaki sekmeler arasında sola kaydırman gerekebilir.
 5. 5
  Kullanılmış ve kullanılabilir RAM'i kontrol et. Hâlihazırda kullanılan RAM'i ekranın sol alt köşesinde bulacaksın. Yanı sıra Android'in toplam kullanılabilir RAM'ini (örneğin sistem tarafından kullanılmak üzere ayrılmamış RAM) sağ alt köşede bulacaksın.

3
Samsung Galaxy’de Cihaz Bakımı'nı Kullanmak

 1. 1
  Android'in Ayarlar uygulamasını aç. Ekranın üstünden aşağı doğru kaydırmak için iki parmağını kullan, ardından açılan menünün sağ üst köşesindeki "Ayarlar" dişli simgesini tıkla.
  • Uygulama Çekmecesi'ndeki mavi-beyaz, dişli şeklindeki Ayarlar uygulamasına da dokunabilirsin.
 2. 2
  Cihaz Bakımı seçeneğine dokun. Bu, sayfanın alt tarafının yakınındadır. Dokunduğunda Aygıt Yönetimi hizmeti açılır.
  • Bu özelliği görüntülemek için aşağı kaydırman gerekebilir.
 3. 3
  Bellek seçeneğine dokun. Bu mikro çip şeklindeki simge ekranın alt tarafındadır.
 4. 4
  Android'inin RAM'ini gözden geçir. Ekranın üstünde, toplam yüklü RAM üzerinden kullanılan RAM'i gösteren bir daire göreceksin (örneğin "1,7 GB/4 GB").
  • Ayrıca "Sistem ve uygulamalar" başlığına, "Kullanılabilir alan" başlığına ve "Ayrılmış" başlığına bakarak bu dairenin altında Android'inin RAM'inin nasıl kullanıldığının bir dökümünü de görebilirsin.

İpuçları

 • RAM genellikle "Bellek", sabit disk ise "Depolama" olarak adlandırılır. Ancak bazı kaynaklarda hem RAM hem de sabit disk kapasitesini ifade etmek için "Bellek" kullanılabilir.

Uyarılar

 • Ne yazık ki Android Oreo'da, RAM'i Android sistemindeki Ayarlar uygulamasının normal ayarlarından görüntüleme seçeneği kaldırılmıştır.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Check the RAM on Android, Español: revisar la RAM en Android, Français: vérifier la RAM de son Android, Deutsch: Unter Android den RAM überprüfen, Português: Ver a Memória RAM de um Celular Android, Русский: проверить оперативную память (RAM) на Android, Italiano: Controllare la RAM su Android, Bahasa Indonesia: Mengecek RAM pada Android, العربية: فحص ذاكرة الوصول العشوائي في أندرويد, 中文: 在安卓设备上查看内存, ไทย: เช็ค RAM ของ Android, Tiếng Việt: Kiểm tra RAM trên Android, हिन्दी: एण्ड्रोइड पर रैम की जांच करें, 日本語: AndroidでRAMを確認する

Bu sayfaya 424 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?