Bu wikiHow makalesi sana bir Android cihaz kullanarak hafıza kartındaki verileri nasıl sileceğini öğretir. Android Nougat veya Marshmallow kullanıyorsan kartı dâhili ve taşınabilir depolama için biçimlendirebilirsin.

Adımlar

 1. 1
  Hafıza kartını tak. Bu işlem her cihaz için biraz farklıdır.
  • Hafıza kartı girişini bulmak için Android’inin arka kapağını çıkarman gerekebilir. Bazı durumlarda bataryayı bile çıkarman gerekir.
  • Başka cihazların özel bir aracı taktığın zaman kenardan çıkan küçük bir hafıza kartı tepsisi vardır. Cihazının dış kısmında bir tepsinin yanında küçük bir delik görürsen cihazının yanında gelen aracı oraya tak veya bükülmemiş bir ataç kullan.
 2. 2
  Android cihazını aç. Kartı yeni taktıysan açılana kadar telefonunun veya tabletinin güç düğmesini basılı tut.
 3. 3
  Android’inin Settings’ini (Ayarlar) aç. Bu, “Settings” adında bir İngiliz anahtarı veya dişli simgesidir. Bunu genelde ana ekranda veya uygulama çekmecesinde bulursun.
 4. 4
  Aşağı kaydır ve Storage’a (Depolama) dokun.
 5. 5
  Hafıza kartına kadar aşağı kaydır. Cihazına bağlı olarak farklı birkaç şey olabilir: [1]
  • Hafıza kartının adının altında “Erase SD Card” (SD Kartı Sil) veya “Format SD Card” (SD Kartı Biçimlendir) gibi seçenekler görürsen bir sonraki adıma geç.
  • Bu seçenekleri göremezsen hafıza kartının adına dokun, ardından ekranının sağ üst köşesindeki butonuna dokun. Açılır menüde ya "Format as Internal" (Dâhili Olarak Biçimlendir) ya da "Format as Portable" (Taşınabilir Olarak Biçimlendir) görürsün.
 6. 6
  Format SD Card’a (SD Kartı Biçimlendir) veya Erase SD Card’a (SD Kartı Sil) dokun. Bu, hafıza kartındaki her şeyi siler. [2]
  • Android Marshmallow kullanıyorsan "Format as Internal" (Dâhili Olarak Biçimlendir) veya "Format as Portable" (Taşınabilir Olarak Biçimlendir) seçeneğini görürsün. Kartı başka cihazlarda kullanabilmek istiyorsan “Portable”a (Taşınabilir), kartın dâhili bir sabit disk gibi davranmasını istiyorsan da “Internal”a (Dâhili) dokun.
 7. 7
  Doğrulamak için Format SD Card’a (SD Kartı Biçimlendir) veya Erase SD Card’a (SD Kartı Sil) dokun. Hafıza kartındaki tüm veriler şimdi silinir.
  • Marshmallow veya daha üstünü kullanıyorsan kartın artık dâhili veya hârici depolama olarak kullanılabilir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Google'da Resimli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

WhatsApp’ta Silinen Mesajlar Nasıl Kurtarılır?

wikiHow

Nasıl Hacker Olunur?

wikiHow

Windows Bilgisayarda Ses Çıkmaması Sorunu Nasıl Çözülür?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Televizyonun Ölçüsü Nasıl Alınır?

wikiHow

Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Nicole Levine, MFA
Ortak yazarlar:
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makale ortak yazarlar: Nicole Levine, MFA. Nicole Levine, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Teknik dokümantasyon oluşturma ve önde gelen internet sitesi barındırma ve yazılım şirketlerindeki destek ekiplerini yönetme alanlarında 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Nicole ayrıca Portland Eyalet Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık alanında Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesine sahiptir ve farklı kurumlarda kompozisyon, bilim kurgu yazarlığı ve ev yapımı dergi (zin) hazırlama dersleri vermektedir.
Bu sayfaya 176 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam