Bu wikiHow makalesi, Android cihazında mesaj yazdığın kişinin senin mesajını okuduğunu nasıl göreceğini öğretir. Çoğu Android kullanıcısı bir zamanlar sadece iPhone kullanıcılarının ve WhatsApp ve Facebook Messanger gibi diğer mesaj uygulamalarının kullanabildiği bir özellik olan okundu bilgisini artık açabiliyor. Sende ve mesajlaştığın kişide RCS (zengin iletişim servisi) destekli modern bir Android cihaz varsa, Android Mesajlar veya Samsung Mesajlar gibi RCS mesaj uygulamaları varsa ve okundu bilgisi açıksa kişinin senin gönderdiğin mesajı ne zaman açtığını görebilirsin. Diğer mesajlaşma uygulamaları da RCS destekli olabilir fakat bu ikisi çoğu Android cihazda ön yüklü gelir ve birlikte iyi çalışır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Android Mesajlar

 1. 1
  Android Mesajlar uygulamasını aç. Bu, beyaz bir sohbet balonu şeklinde mavi bir simgedir. Android Mesajlar, resmî Android mesajlaşma uygulamasıdır ve çoğu Samsung olmayan Android cihazda ön yüklü gelir. Eğer farklı bir mesajlaşma uygulaman varsa Google Play Store’dan Android Mesajlar uygulamasını indirebilirsin.
  • Android Mesajlar’da okundu bilgisini görmek için senin ve mesajlaştığın kişinin RCS destekli bir mesajlaşma uygulaması kullanmanız ve okundu bilgisini etkinleştirmiş olmanız gerekir.
  • Okundu bilgisi için internet bağlantısı gereklidir, bu nedenle Wi-Fi veya hücresel verinin etkin olması gerekir.
 2. 2
  Üç nokta menüsüne dokun. Bu, uygulamanın sağ üst köşesindedir.
 3. 3
  Menüden Ayarlar’a dokun. Böylece Ayarlar menüsü açılır.
 4. 4
  Ayarlar menüsündeki Sohbet özellikleri’ne dokun. Şimdi, etkin olan ve olmayan bazı ayarlar göreceksin.
 5. 5
  "Sohbet özelliklerini etkinleştir" seçeneğini Açık konuma getir. Bundan sonra yeni özelliğin etkinleştirildiğini belirtmek için anahtar yeşile dönecektir.
  • Bulunduğun bölgeye bağlı olarak bu özellikleri Google’ın Jibe Mobile uygulaması üzerinden etkinleştirmen belirtilebilir.[1] Bunun anlamı, servis sağlayıcının bu sohbet özelliklerini kullanmak üzere tamamen ayarlanmamış olmasıdır. Jibe Mobile bu problemi senin için halledecektir! Sadece hizmet şartlarını oku ve devam etmek istersen şartları kabul et.
  • Eğer sohbet özelliklerini etkinleştiremiyorsan okundu bilgisini kullanamazsın. Servis sağlayıcın RCS’yi desteklemiyor veya Android cihazın fazla eski olabilir.
 6. 6
  "Okundu bilgisi gönderilsin" seçeneğini Açık konuma getir. Bu anahtar açık olduğunda başka bir Android Mesajlar kullanıcısının (okundu bilgisini de etkinleştirmişse) senin mesajını okuduğunu görebileceksin.
  • Eğer diğer kişinin mesaj yazdığını (veya tam tersi) görmek istiyorsan "Yazma göstergeleri gösterilsin" seçeneğini de etkinleştirebilirsin.
 7. 7
  İnternete bağlıyken bir metin mesajı gönder. Bir arkadaşın (okundu bilgisi açık olan) mesajını okursa mesajın altında "Okundu" yazısını ve onun altında zaman damgasını göreceksin. Arkadaşın da sen onun mesajını okuduğunda benzer bir şey görecektir.
  • Eğer Sohbet başlatın çubuğunun en üstünde "Sohbet mesajı" ibaresi görürsen mesaj gönderdiğin veya mesajını alan kişinin sohbet özelliklerini etkinleştirdiğini anlarsın.[2]
  • Eğer internete bağlı değilsen mesaj bunun yerine geleneksel bir metin mesajı gibi SMS şeklinde gönderilecektir; bu şekilde okundu bilgisi alınamaz.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Samsung Mesajlar

 1. 1
  Samsung Galaxy telefonunda Mesajlar uygulamasını aç. Bu, içinde beyaz bir sohbet balonu bulunan açık mavi-yeşil simgedir. Eğer Samsung Galaxy Note10, S10 veya daha sonra çıkan bir telefon kullanıyorsan ve mobil sağlayıcın RCS'yi destekliyorsa başka bir Android kullanıcısının senin mesajlarını ne zaman okuduğunu görebilirsin.[3]
  • Samsung Mesajlar, tüm Samsung Galaxy telefonlarında ön yüklü olarak gelir. Bu yöntemle, okundu bilgilerini etkinleştirdikten sonra, Samsung Mesajlar veya Android Mesajlar kullanan (okundu bilgilerini de etkinleştirmiş olan) başka bir kişinin senin mesajlarını ne zaman okuduğunu görebileceksin.
 2. 2
  Menü simgesine dokun. Bu, mesajlaşma uygulamasının sağ üst köşesindeki üç dikey noktadır.
 3. 3
  Ayarlar menüsüne dokun. Böylece mesaj ayarları görüntülenir.
 4. 4
  Sohbet Ayarları’na dokun. Burası, okundu bilgisini etkinleştirme seçeneği de dâhil gelişmiş mesajlaşma özelliklerini bulacağın yerdir.[4]
 5. 5
  "Teslim edildiğinde göster" anahtarını Açık konuma getir. Bu, mesajın alıcı tarafından ne zaman açıldığını (ve tersi) bilmeni sağlayan seçenektir.
  • Diğer kişinin mesaj yazdığını (ve tersi) görebilmek istiyorsan "Yazma göstergelerini göster" seçeneğini de etkinleştirebilirsin.
 6. 6
  İnternete bağlıyken bir metin mesajı gönder. Arkadaşın (okundu bilgileri açıksa) mesajını okuduğunda, "Okundu" kelimesini ve onun altında bir zaman damgası göreceksin. Arkadaşın "onun" mesajını okuduğunda benzer bir şey görecektir.
  • Eğer internete bağlı değilsen mesaj bunun yerine SMS şeklinde gönderilecektir. SMS mesajlarda okundu bilgisi gözükmez.
  • Android Mesajlar uygulamasını kullanan kişilerden okundu bilgisi almadığını fark edersen Android Mesajlar’ı indirmeyi ve bunu kullanmayı dene. Samsung Mesajlar ve Android Mesajlar uygulamaları birlikte sorunsuz çalışacak şekilde tasarlanmıştır, ancak arada sırada aksaklıklar olabilir.
  Reklam

İpuçları

 • iPhone'u olan birinin kısa mesajlarını okuyup okumadığını görmek mümkün değildir. iPhone'lar okundu bilgisi için, yalnızca iPhone ve iPad'lerde çalışan iMessage adlı bir teknolojiyi kullanır.
 • WhatsApp, Facebook Messenger ve Viber gibi uygulamaların tümünde okundu bilgileri varsayılan olarak açık gelir. Ancak okundu bilgileri yalnızca bu uygulamaların ağlarında çalışır; telefon kişilerine kısa mesaj gönderirken değil.
 • RCS ve okundu bilgileri artık yaygın olarak bulunsa da, bazı bölgelerde ve bazı Android modellerinde okundu bilgilerini hâlâ açamayabilirsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Nicole Levine, MFA
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Nicole Levine, MFA. Nicole Levine, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Teknik dokümantasyon oluşturma ve önde gelen internet sitesi barındırma ve yazılım şirketlerindeki destek ekiplerini yönetme alanlarında 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Nicole ayrıca Portland Eyalet Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık alanında Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesine sahiptir ve farklı kurumlarda kompozisyon, bilim kurgu yazarlığı ve ev yapımı dergi (zin) hazırlama dersleri vermektedir. Bu makale 68.831 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 68.831 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam