Ananas bitkisi yetiştirmek için tek ihtiyacın olan şey, taze bir ananastır. Markete gittiğinde bir tane al, sonra yaprakları meyveden ayır ve yaprak tabanını suyun içine koy. Birkaç hafta içinde kökler filizlenecektir. Ananas bitkisini daha sonra bir kabın içine ekebilir ve yetişecek bitkinin keyfini uzun zaman yaşayabilirsin. Kendi ananasını yetiştirme konusunda daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam et.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Ananası Hazırlamak

 1. 1
  Taze bir ananas al. Sağlam yeşil yaprakları sarıya ya da kahverengine dönmemiş bir ananas seç. Meyvenin derisi kızıl kahverengi olmalı ve dokunulduğunda sağlam olduğu hissini vermeli. Olgun olup olmadığını görmek için ananası kokla. Tatlı, kuvvetli bir kokusu varsa, yeni bir ananas bitkisi yetiştirmek için tam kıvamında bir ananas seçtiğinden emin olabilirsin.
  • Ananasın olgun olmasına dikkat et. Başka bir ananası üretmesi için ananasın olgun olması lazım.
  • Ananas ayrıca çok olgun olmamalıdır. Çok olgun olup olmadığını anlamak için yapraklarını biraz çekmelisin. Yapraklar hemen kopuyorsa, ananas çok olgundur ve ananas bitkisi yetiştirmeye uygun değildir. Yaprakları çekerken nazik ol.
  • Ananas yapraklarının alt taraflarında bitlerin olmadığından emin ol. Bu bitler, küçük grimsi siyah noktalar gibi görünür.
 2. 2
  Ananasın üstündeki yaprakları çevirerek kopart. Bir elinle ananasın gövdesini tutarken diğer elinle de üstündeki yaprakları altlarından tut ve çevirerek kopart. Bu yöntem, yaprakların tabanının bozulmadan kalmasını sağlayacaktır. Meyvenin çok az bir bölümü bu tabanda yer alacaktır ve bitkiyi yetiştirmek için bu meyve parçasına ihtiyacın olmayacak.
  • Üst bölümü çevirerek kopartmakta sorun yaşıyorsan, ananasın üstünü kesebilirsin. Kökün etrafındaki fazla meyveyi kes.
  • Tabanın, bir diğer deyişle yaprakların birleştiği alanın en uç yerinin sağlam kaldığından emin ol. Yeni kökler buradan filizlenecek; burası olmadan bitki yetişmez.
 3. 3
  Sapı ortaya çıkarmak için alttaki bazı yaprakları kopar. Bu işlemi yaparak, sapın ekildiği zaman kökleri filizlendirmesine yardım etmiş olursun. Sapın yaklaşık 10 cm kadar bir bölümü ortaya çıkana kadar yaprakları kopart. Sapın etrafında kalan meyveyi, sapa zarar vermeden kes.
 4. 4
  Tabanı ters çevir ve bir hafta boyunca kurumaya bırak. Kestiğin ve yaprakları kopardığın yerlerdeki hasarlı kısımlar sertleşecektir. Bir sonraki adımı uygulamadan önce bu kısımların sertleşmesi gerekiyor.
  • Bu noktada taç şeklindeki bitkini istersen toprağa ekebilirsin. Kimileri ananas tacını önce suya koyuyor, ancak bu işlem gerekli değildir.[1]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Ananas Tacını Suya Koymak

 1. 1
  Geniş bir cam kavanozu suyla doldur. Şişenin ağzı ananas tacının sığabileceği kadar geniş, tacın suya tamamen düşmesini önlemene yardım edecek kadar da küçük olmalıdır.
 2. 2
  Ananas tacına birkaç kürdan sapla. Sapın üst kısmının yakınlarına kürdanları karşılıklı olarak yerleştir. Kürdanları, sapladığın yerde kalmalarını sağlayacak kadar ittir. Bu kürdanlar, ananas tacının suyla dolu kavanozun ağzında kalması için kullanılır.
 3. 3
  Tacı suya koy. Kürdanlar şişe ağzının üstünde yer almalıdır. Sap kısmı suyun içinde olmalı, yapraklar da üstte kalmalıdır.
 4. 4
  Şişeyi güneş alan bir camın önüne koy ve köklerin filizlenmesini bekle. Beyaz köklerin ortaya çıkması ve büyümeye başlaması, günler ya da en fazla birkaç hafta alabilir.
  • Bitkiyi aşırı sıcak ortamlardan uzak tut. Bitki, çok sıcak ya da çok soğuk ortamlarda bulunmamalı.
  • Küf oluşumunu engellemek için, şişedeki suyu birkaç günde bir değiştir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Ananas Tacını Toprağa Ekmek

 1. 1
  Taç için içi toprak dolu bir saksı hazırla. 15 santimetrelik bir saksının içini, yüzde 30’u organik madde karışımı olan hafif bahçe toprağıyla doldur. Bu toprak, ananas bitkisi için doğru besin karışımına sahiptir.
 2. 2
  Ananas tacını saksıya ek. Kökler 5-10 cm uzunluğa eriştiğinde tacı toprağa ek. Toprakta kök salmaya yetecek uzunlukta olmaları için beklemen lazım. Tacı çok erken toprağa ekersen, iyi büyümeyecektir. Tacı ekerken, kalan yaprakların tabanının toprak seviyesinin hemen üstünde olduğundan emin ol. Yaprakların üstüne toprak bulaştırmadan taç tabanının etrafındaki toprağı sıkıca bastır.
 3. 3
  Bitkiyi nemli ve ılık tut. Bitkinin gece sıcaklıklarının 18 derecenin altına düşmediği güneşli, ılık ve nemli bir ortama ihtiyacı var. Kuru bir ortam varsa, bitkiyi düzenli olarak nemlendir.
  • Ilık bir iklimde yaşıyorsan, saksıyı dışarıda tutabilirsin. Soğuk kışların yaşandığı bir yerdeysen, kış mevsimi boyunca saksıyı içeride tut ve güneş alan bir pencerenin önüne koy. Bitkinin tüm yıl boyunca bol güneş alması önemlidir.
  • Kök salma işlemine yardımcı olmak için, saksının üzerine plastik bir poşet geçirebilirsin. Poşet minik bir sera etkisi yaratacaktır.
 4. 4
  Bitkiye besin ve su ver. Haftada bir kez toprağı hafifçe sula. Yaz boyunca ayda iki kez yarım güçlü gübre ile bitkiye gübre ver.
 5. 5
  Bitkinin çiçek açıp açmadığına bak. Bitkinin çiçek açması yıllar alabilir, ancak bir şekilde yaprakların merkezinde kırmızı bir koni, ardından mavi çiçekler ve en nihayetinde de bir meyve ortaya çıkmalıdır. Meyvenin tam olarak gelişmesi yaklaşık altı ay sürebilir. Ananas, çiçeğin içinden, toprağın üzerinde, bitkinin merkezinde büyüyecektir.
  Reklam

İpuçları

 • Bitkilerden biri iyi büyümezse diye aynı anda iki tane ananas yetiştirmeye başlamak iyi bir fikir olabilir. Bu sayede, bir ananas bitkisinden meyve alma şansın daha yüksek olacaktır.
 • Çiçek açmasını teşvik etmek için bitkiyi, içinde ortadan ikiye bölünmüş iki çok olgunlaşmış elmanın yer aldığı bir poşetin içine koy. Elmalardan çıkan etilen gazı, çiçeklenme sürecini tetikleyebilir.
 • Tam boy ananaslar üretmek için, bitki yaklaşık iki metre genişliğinde ve iki metre uzunluğunda olmalıdır. Bu büyüklükte bir yeri sağlamaya hazır değilsen, süpermarketlerde satılan ananasların ölçüsünde bir ananas elde etmediğinde şaşırma. Ananas meyvesini doğru bir şekilde yetiştirmek için, bitki büyüdükçe saksının birkaç kez büyük saksılarla değiştirilmesi gerekiyor.
 • Yabani bir ananas kullanıyorsan çok dikkatli ol. Olgunlaşmamış ananas bitkilerinin özü, son derece kuvvetli enzimler içerir ve cildini tahriş edebilir.
 • Ananasın içinde büyüyeceği toprak çok soğuk olmamalıdır. Saksıyı ılık bir ortamda tut.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Ananas
 • Saksı
 • Toprak
 • Su
 • Cam Kavanoz
 • Kürdanlar
 • Gübre

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Kulağakaçandan Nasıl KurtulunurKulağakaçandan Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Saksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan KaldırılırSaksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan Kaldırılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Andrew Carberry, MPH
Ortak yazarlar :
Gıda Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Andrew Carberry, MPH. Andrew Carberry 2008 yılından bu yana çocuklara bahçe ve çifliklerde yiyecek yetiştirme eğitimi verilen okul bahçelerinde ve farm to school (çiftlikten okula) programlarında çalışmıştır. Şu anda Winrock International’da Topluluk Tabanlı Gıda Ekibi’nde Program Üyesi’dir. Bu makale 91.105 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 91.105 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam