Ananasın en lezzetli kısımları en kenarındaki kısımlardır; bu yüzden doğru bir kesim yapmak çok önemlidir. Öncelikle ananası yıka. Meyvenin alt ve üstünü kesmek için keskin bir şef bıçağı kullan. Ananası bir tarafı üzerinde dik tut ve dikenli kabuğun tamamını alana kadar aşağı doğru, dikkatli bir şekilde ince dilimler kes. Ananasın içini mümkün olduğu kadar kesmemeye çalış ve "gözenekler"i veya kahverengi noktaları bıraktığın için endişe etme. Kökü, tacı ve kabuğu ayırdıktan sonra ananası büyük çemberler halinde kes veya doğra.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Bir Ananas Seçmek

 1. 1
  Ananası kokla. En doğru aromayı alabilmek için alttan koka. Ananasın tatlı ve taze kokması gerekir. Fermantasyon belirtisi gösteren bir koku alırsan veya tatlı bir koku alamazsan o ananası bırak. [1]
 2. 2
  Ananasa bak. Ananasın kenarlarında bazı yeşil kısımlar olması sorun olmaz; ama ananasın tamamı yeşil olmamalı. İyi bir ananasın altı genelde altın rengindedir. Belirgin ezikleri olan ananaslardan kaçın.
 3. 3
  Elini ananasın üzerine bastır. Ananasın sert olması gerekir. Yumuşak ve hamurumsu bir his veriyorsa aşırı olgunlaşmış demektir. Ananasın, boyutuna göre ağır olması gerekir.
 4. 4
  Taç kısmını kontrol et. Ortadaki yapraklardan birini çek. Kolayca kopuyorsa o ananas iyidir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Ananası Soymak

 1. 1
  Ananası yan yatır. Bir kesme tahtası veya başka bir kesme yüzeyi kullan.
 2. 2
  Tacı ve kökü kes. Keskin bir şef bıçağı kullanarak her ikisini de ananasa yaklaşık 1 cm girerek kes.
 3. 3
  Ananası bir tarafının üzerine kaldır. Yanlardaki kabuğu yukarıdan aşağı doğru kes. Mümkün olduğunca ince kes. Ananasın içini mümkün olduğunca almamaya çalış; ananasın en tatlı kısmı en dış kısmıdır.[2]
  • Meyvenin şeklini takip ederek kesim yapmak, ananasın ortada bulunan bombeli kısmında meyvenin içini kesmemeyi sağlar.
  • Kabuğu soyarken gözenekleri (kahverengi noktaları) kesme; aksi halde meyvenin iyi kısmını ziyan edersin.
 4. 4
  Gözenekleri kes. Gözenekler ananasın üzerinde çapraz bir şekilde sıralı bulunur. Her gözenek dizisini kesmek için çapraz şerit üzerinde V şeklinde bir oluk yap. Meyvenin kalan kısmı artık doğranmaya hazırdır.
  • Gözenekleri bu şekilde çıkararak ananasın iyi kısmından birazını daha ziyan etmiş olursun; ama bu yöntem, her gözeneği tek tek çıkarmaktan daha kısa sürer.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Ananası Kesmek

 1. 1
  Ananası çemberler halinde kes. Soyulmuş ananası yan yatır ve yaklaşık 2 cm kalınlığında çemberler kes. Böylece tüm ananası çemberler haline getirmiş olursun. Çemberi tutmak için kalın orta kısma bir çatal batırabilirsin.
  • Orta kısım serttir; ama yenilebilir ve sağlıklıdır.
  • Çemberleri, orta kısmı keserek halka haline getirebilirsin. Bu, yuvarlak bir pasta veya hamur kesicisiyle kolayca yapılabilir.
 2. 2
  Ananası doğra. Ananası dik hâle getir ve uzunlamasına, çeyreklere böl. Ananasın her bir çeyreğinin orta kısmını kes; ardından her bir çeyreği tekrar uzunlamasına ikiye böl. Her bir dilimi yatır ve dilimleri doğra.
  • Bir ananas, doğranmış halde yaklaşık olarak 4 su bardağı eder.
 3. 3
  Ananası yemek tarifine veya öğününe ekle. Ananas, olduğu gibi hiçbir şey eklenmeden yendiğinde de lezzetlidir; ama içine yoğurt, çırpılmış krema ve kırılmış kuruyemiş ekleyebilirsin. Bunun yerine ananası kek yaparken kullanabilir, et yemeğinin yanına ekleyebilir veya bir tatlının üzerine süs olarak koyabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Ananaslarda az yağ bulunur ve ananaslar kolesterol içermez. Ananaslar, C vitamini ve temel besinleri içermesinin yanı sıra lif açısından da zengindir.
 • Ananaslarda bromelain adında, proteinleri parçalayan bir enzim bulunur. Bu yüzden, ananas suyu sert etleri marine etmek için harikadır; ama marine işlemi uzun sürmemelidir aksi halde et parçalanır. Bromelain, jelatinin şekil almasını da engeller; yani ananas kullanarak jelatin tatlısı yapmak istiyorsan onu önce ya pişir ya da konserve olarak kullan. Her iki işlem de bromelain’i ortadan kaldırır.
 • Orta kısımdaki lifli yapı acıdır; ama kimileri bu tadı sever. Yenebilir ve sağlıklıdır (antioksidanlar barındırır). Genelde sert olduğu için beğenmeyebilirsin; ama normal tadı hafiftir ve oldukça çekicidir.
Reklam

Uyarılar

 • Bıçak kullanırken dikkatli ol. Kabuğunu soymadan önce, ananasın altının sabit durduğundan emin ol.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Kesme tahtası
 • Kesin mutfak bıçağı
 • Ananasın orta kısmı alınacaksa pasta/hamur kesicisi

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Mantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırMantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Votka Nasıl İçilir?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Şeker Hamuruyla Pasta Nasıl Kaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 17.569 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 17.569 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam