Ananası kesmeden önce olgun olup olmadığını anlaman iyi olur! Neyse ki nelere bakman gerektiğini biliyorsan ananasın olgun olup olmadığını sırf gözle bile kolayca anlayabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Koklayarak ve Dokunarak

 1. 1
  Ananası kokla. Ananası ters çevirip sap kısmını kokla. Tatlı bir koku, genellikle olgun bir ananas seçmenin en önemli noktası kabul edilir. Kokmuyorsa büyük olasılıkla daha olgunlaşmamıştır.[1]
  • Ananası başka taraflarından da koklamayı deneyebilirsin; yeterince tatlı bir koku, meyvenin her yanından alınabilir. Ama yine de kokuyu, en güçlü olduğu sap kısmından alabilmelisin.
  • Mayalı gibi kokan ananaslardan uzak dur. Ananasın tatlı kokması gerekir ama ananas aşırı olgunsa kokusu alkole ya da sirkeye benzer.
 2. 2
  Ananası sık. Tek elinin parmaklarıyla ananası hafifçe sık. Ananas bir hayli sert ama bastırdığında çok hafifçe esneyecek kadar yumuşak olmalı.
 3. 3
  Ananasın ağır olup olmadığına bak. Daha ağır bir ananas, daha sulu bir ananastır çünkü ananasın ağırlığı, ekstra sulu olmasından kaynaklanır. Daha sulu bir ananas aynı zamanda daha olgun ve daha tatlıdır.
  • "Daha ağırın", "daha büyük" anlamına gelmediğini aklında bulundur. Ananas, aynı boyuttaki diğerleriyle karşılaştırılınca daha ağır gelmeli. Daha büyük bir ananas, daha küçük olanla tam aynı ağırlıktaysa büyük ihtimalle küçük olan daha iyi bir seçimdir.
 4. 4
  Ananasın tepesinden bir yaprak kopar. Bu yöntemin faydası konusunda fikir ayrılıkları olsa da bazı insanlar, ananasın tepesinden çok fazla zorlamadan bir yaprak koparılabiliyorsa o ananasın olgun olduğuna inanırlar. Ama yaprak çok fazla kolay koparsa ananas çürük olabilir.[2] .
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Bakarak

 1. 1
  Olgun bir ananasın iki ana unsuruna karşı uyanık ol: tazelik ve çürüme. Aradığın şey olgun bir ananas, çürüyen bir ananas değil. Ananasa şeker taşıyan kısım sapıdır. Ananasın rengi buradan başlayarak değişir.
 2. 2
  Ananasın rengine bak. Genelde altın sarısı renktedir ama rengi yeşile çalan ananasın ham olduğunu söylemek mümkün değildir.[3]
  • Bazı ananasların, kısmen yeşil olsalar bile olgun kabul edildiklerinin farkında ol ama ananas tamamen yeşil ya da tamamen kahverengi olmamalı. Ananasın genel olarak sağlıklı gözüküp gözükmediğine daha çok ağırlık vermelisin.
  • Genel bir kural olarak, sarı renk meyvenin alt kısmındaki gözlerde gözükmeli. Ananasın yukarılarına doğru çıkan sarı renk genellikle daha tatlı olduğunu gösterir .
 3. 3
  Yaprakların rengine odaklan. Meyvenin kendi rengi altın sarısı ya da yeşil olabileceği için yapraklarının rengine bakmak daha iyi bir seçenek olabilir. Yaprakları sağlıklı ve yeşil olan ananasları seç.
 4. 4
  Ananasın şeklini kontrol et. Ananaslar iyice gelişmiş, yuvarlak hatlı ve belirgin gözlü olmalıdır. Ananasın gözü, dışındaki geometrik desenin oluşturduğu kaba yuvarlakların ortasındaki dikenli kısımdır. Gözlerin dolduğundan ve nispeten düz olduklarından emin ol.[4]
  • Buruşuk, kırmızı-kahverengi kabuklu ananaslardan, kabuğunda çatlak, sızıntı ya da küf olanlardan ya da yaprakları kahverengi ve solmuş olanlardan uzak dur çünkü bütün bunlar çürük bir meyvenin belirtileridir.
 5. 5
  Sana en yakın yerden gelen ananası seç. Örneğin Türkiye’nin güneyinde ya da Asya ülkelerinde yetiştirilen ananaslar Amerika kıtasından gelen ananaslara göre muhtemelen daha taze olacaktır çünkü çiftlikten süpermarkete daha kısa sürede gelecektir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Ananasın Tazeliğini Korumak

 1. 1
  Oda sıcaklığında saklanan ananasın tümünü birkaç gün içinde ye. Ananası kesmediğin sürece birkaç gün taze kalacaktır. Ama, kesilmiş bir ananası oda sıcaklığında bırakma çünkü birkaç saat sonra bozulacaktır.
 2. 2
  Ananasının daha uzun süre taze kalması için buzdolabına koy. Bütün bir ananas kesilmediğinde yaklaşık iki hafta dayanabilir. Ananası kestiğinde ya da kabuğunu soyduğunda, buzdolabında sadece yaklaşık bir hafta dayanacaktır.
 3. 3
  Ananası kes ve bir haftaya kadar buzdolabında sakla. Ananası düzgün bir şekilde kesmek için üstünü ve tabanını kes. Ananası dik bir şekilde kesme tahtasına yerleştir ve dikkatli bir şekilde, yukarıdan aşağı doğru, kabuğun hemen altından kes. Tüm dikenli kabuğu çıkaracak kadar derin kestiğinden emin ol.[5]
 4. 4
  Yeni kesilmiş ananası altı aya kadar dondurabilirsin. Ananası, tadını olabildiğince korumak için iri parçalara ayır çünkü dondurmak, ananasın tadını kaybetmesine neden olabilir. Ananası dondurucuya koymadan önce, dondurucuya dayanıklı plastik kaplara ya da dondurucuya dayanıklı buzdolabı poşetlerine koy.[7]
  • Ananası yemeye hazır olduğunda, dondurucudan al ve kullanmadan önce buzdolabında ya da oda sıcaklığında çözülmesini bekle.
  Reklam

İpuçları

 • Olgun bir ananası kullanmaya niyetlendiğin gün al; bu şekilde, taze olacak ve daha fazla bozulmayacaktır.
 • Buzdolabındaki kokuları çekmesine engel olmak için kabuğu soyulmuş ananası daima bir şeyle sar.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Votka Nasıl İçilir?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kuru Makarna Nasıl Ölçülür?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Etin Bozulduğu Nasıl AnlaşılırEtin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 44 kişi çalıştı. Bu makale 49.168 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 49.168 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam