Sahip olduğun anahtarlığın türü ne olursa olsun pili birkaç dakika içinde değiştirebilirsin. Anahtarlığı açma tekniği ve ihtiyacın olan pil sahip olduğun anahtarlığa bağlı olarak biraz farklılık gösterir. Anahtarlığı kaldırarak aç, ardından eski pili yenisiyle değiştir. Anahtarlığının yine olması gerektiği gibi çalışması gerekir.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Anahtarlığı Açmak

 1. 1
  Anahtarlığın içindeyse anahtarı çıkar. Bu ne tür bir anahtarlığının olduğuna bağlıdır. Örneğin araba anahtarlıkları, kullanımda değilken genelde anahtarı tutar. Anahtarı açman gerekir, ancak bazı anahtarlıklardaki anahtarlar çıkarılabilir. Anahtarı anahtarlıktan kaydırarak veya fırlamasını sağlayarak çıkar.
  • Kayar anahtarlı anahtarlıkların üstünde küçük bir düğme olur. Çıkarmak için, anahtarı düğmeyi basılı tutarak çek.
  • Yaylı anahtarlı anahtarlıklarda fırlatma düğmesine bas veya çıkarmak için anahtarı ileri doğru çek.
 2. 2
  Anahtarlığın arkasını sök. Anahtarlığı ters çevir ve plastiği tutan en az 1 vida olup olmadığına bak. Bu vidalar küçüktür, bu nedenle küçük bir yıldız tornavidaya ihtiyacın olacaktır. Çıkarmak için vidayı saat yönünün tersine çevir. Vidanın sıyrılmasını önlemek için yavaş hareket et.
  • Vidayı kaybetmemek için yeniden kapatılabilir bir torba veya küçük bir kap gibi güvenli bir yere koy.
 3. 3
  Varsa anahtarlığın yan tarafındaki yuvaya bir bozuk para sokup çevir. Hepsinde olmasa da çoğu anahtarlığın yan tarafında küçük bir yuva vardır. Küçük bir bozuk para veya düz uçlu bir tornavida kullan. Ucu yuvaya sok, ardından anahtarlığı ikiye ayırmak için nesneyi çevir.[1]
 4. 4
  Yuvası yoksa kapağı kaldırarak çıkar. Anahtarlığının yan kenarlarında bir birleşim yeri olacaktır. Burası anahtarlığın iki yarısının birleştiği yerdir. Anahtarlığı ikiye ayırmak için düz uçlu bir tornavidanın ucunu birleşim yerine sok, ardından kapağı çıkarmak için tornavidayı kaldır.
  • Tornavidayı anahtarın tüm kenarlarında gezdirirsen sıkışmış bir kapağı daha kolay kaldırırsın. Anahtarlığı ikiye ayırmak için, ucu birleşim yerinin birkaç farklı yerine sok.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Pili Değiştirmek

 1. 1
  Pili bir tornavidayla kaldır. Pil, anahtarlığın ortasına yerleştirilmiş küçük, gümüş bir madeni paraya benzer. Pili parmaklarınla kaydırarak çıkarmaya çalış. Bu işe yaramazsa düz bir tornavidayla veya bir ataşın ucuyla kaldır. Tornavidanın ucunu pilin altına sok ve pili çıkarmak için tornavidayı yavaşça kaldır.[2]
  • Bazı anahtarlıklarda pilin üzerinde klipsler olur. Pili serbest bırakmak için klipsleri tornavidayla kaldır. Yavaş hareket et, kırmamak için klipsleri olabildiğince nazikçe kaldır.
 2. 2
  Yeni pili yerine tak. Yeni pili eskisinin olduğu yuvaya yerleştir. Pilin nasıl takılacağını gösteren bir şema için anahtarlığın plastik kapağını kontrol et. Normalde pil pozitif tarafı yukarı bakacak şekilde oturur. Pili sabitlemek için yuvasına yerleştirmekten başka bir şey yapman gerekmez.
  • Anahtarlıklarda genellikle CR2025 veya CR2032 gibi küçük, madeni para şeklindeki piller kullanılır. Bunları genellikle marketlerde, ev dekorasyon mağazalarında ve bazı otomobil parçası mağazalarında bulabilirsin.
  • Kullandığın özel pil türünü bulmak için kullanma kılavuzuna bak veya bir etiket var mı diye anahtarlığı ve pili incele.
 3. 3
  Anahtarlığı tekrar vidala. Kapağı anahtarlığa tekrar tak. Kapağın pilin üzerinde yerine oturması için üzerine bastır. Ardından vidayı yerine tak. Vidayı kapağın iki yarısı sıkıca birleşinceye kadar saat yönünde çevir.[3]
 4. 4
  Anahtarlığı test et. Anahtarlığı arabana veya başka bir cihaza doğru tut ve kullanmayı dene. Hemen çalışması gerekir. Çalışmazsa pil ters takılmış olabilir. Bunu test etmek için anahtarlığı tekrar açman gerekir. Bu, sorunu çözmezse anahtarlık bozulmuş olabilir.[4]
  • Bir bayi veya otomobil çilingiri anahtarlığı değiştirebilir. Yeni bir anahtarlık satın alıp kendin de programlayabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Anahtarlıklar birbirinden farklıdır; bu nedenle pil değiştirme işlemi de farklı olabilir. Daha fazla talimat bulmak için kullanım kılavuzunuza başvur veya anahtarlığının üreticisini İnternet’te ara.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Yıldız uçlu tornavida
 • Düz uçlu tornavida
 • Yeni pil

Bununla İlgili wikiHow'lar

Düz Vitesli Araç Nasıl KullanılırDüz Vitesli Araç Nasıl Kullanılır?
Otomatik Vitesli Araba Nasıl KullanılırOtomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?
Araba Nasıl Kullanılır?
Arabanın Kliması Çalışmıyorsa Hata Tespiti Nasıl Yapılır?
Motosiklette Vites Nasıl Değiştirilir?
Farlar Nasıl AçılırFarlar Nasıl Açılır?
Araba Nasıl ÇalıştırılırAraba Nasıl Çalıştırılır?
Paralel Park Nasıl Yapılır?
Dönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir EdilirDönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir Edilir?
Bisiklet Nasıl SürülürBisiklet Nasıl Sürülür?
Benzin Nasıl ÇekilirBenzin Nasıl Çekilir?
Arabaya Motor Yağı Nasıl Eklenir?
Arabaya Düz Kontak Nasıl YapılırArabaya Düz Kontak Nasıl Yapılır?
Arabanın Akü Bağlantısı Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler.
Bu sayfaya 543 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam