Ana Renkler Kullanılarak Nasıl Kahverengi Elde Edilir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Turuncu ve Maviden Kahverengi Elde EtmekYeşil ve Kırmızıdan Kahverengi Elde EtmekBütün Ana Renkleri Kullanarak Kahverengi Elde EtmekDiğer Yöntemlerle Kahverengi Elde EtmekRenklerin Nasıl Karıştığını Öğren

Ana renkleri, bir diğer deyişle kırmızı, mavi ve sarıyı karıştırarak çok çeşitli kahverengi tonları oluşturabilirsin. Boya kullanıyorsan, düzgün bir renge ulaşmak için fırça yerine palet bıçağı kullanmak çok daha iyi bir tercih olacaktır. Ana renkleri kullanarak kahverengi elde etmek için, ana renklerden ikisini kullanıp bir ikincil renk oluşturman, daha sonra da bu rengi tamamlayıcı ana rengi ile karıştırman gerekiyor.

1
Turuncu ve Maviden Kahverengi Elde Etmek

 1. 1
  Turuncu yaratmak için sarı ve kırmızıyı karıştır. Önce az miktarda sarı ile başla. Sonra çok miktarda kırmızı ekle; sarının miktarı, kırmızının sadece yüzde 10’u kadar olmalı. Koyu bir turuncu elde edene kadar sarıyı karıştır. Ortaya çıkacak renk, sarıdan ziyade çok daha kırmızı olmalıdır.
 2. 2
  Maviyi turuncu ile karıştır. Karışıma biraz mavi ekle; başta mavinin oranı bütün rengin yüzde 5 ile 10’u arasında olmalı. Renk canlı bir çikolata kahverengisine dönüşene kadar karıştır. Ortaya çıkan renk hâlâ çok turuncu gözüküyorsa, karışıma biraz daha mavi ekle.
 3. 3
  Rengi ayarla. Rengi biraz daha koyulaştırmak istiyorsan, biraz daha mavi ekle. Çok koyu gözüküyorsa, turuncu ekle. Renkleri karıştırıyorsan, turuncunun birazını kullanman yeterli olacaktır. Eğer çizim yapıyorsan, kırmızı ve sarıyı tekrar kullanarak üzerine hafifçe turuncu çiz.

2
Yeşil ve Kırmızıdan Kahverengi Elde Etmek

 1. 1
  Yeşil elde etmek için sarı ve maviyi karıştır. Yeşili oluşturmak için eşit miktarlarda sarı ve mavi kullan. Çok fazla sarı kullanırsan, renk çok parlak olacaktır. Çok fazla mavi kullanırsan, renk çok koyu olacaktır.
 2. 2
  Yeşili kırmızı ile karıştır. Canlı bir kahverengi renk oluşturana kadar, yeşile yavaşça kırmızı ekle. En başta çok az kırmızı ekle ve sonra rengi koyulaştırmak için kırmızı ekleyerek karıştırmaya devam et.
 3. 3
  Rengi ayarla. Kahverenginin tonunu yumuşatmak için daha fazla kırmızı ekle. Kahverengiyi daha yeşil yapmak için, biraz daha yeşil ekle.

3
Bütün Ana Renkleri Kullanarak Kahverengi Elde Etmek

 1. 1
  Koyu mavi ile koyu yeşili eşit oranlarda karıştır.
 2. 2
  Koyu maviyle aynı miktarda siyah ekle.
 3. 3
  Siyahla aynı miktarda kırmızı ekle.
 4. 4
  Sarı ekle.
 5. 5
  Daha açık tonda bir kahverengiye ihtiyacın varsa, biraz daha sarı ekle.

4
Diğer Yöntemlerle Kahverengi Elde Etmek

 1. 1
  Üç ana rengi birlikte karıştır. İki ana rengi karıştırarak ve sonra bu karışıma üçüncüyü ekleyerek kahverengi elde edilebiliyor, bu yüzden üçünü birden karıştırmak da benzer bir sonuç verecektir. Ancak ikincil renk üzerinde fazla kontrole sahip olmayacağın için, bu işlem diğer işlemlerdeki gibi muntazam bir sonuç vermeyecektir. Zevk için üç rengi de farklı oranlarda karıştır ve hangi oranın istediğin kahverengiyi sağladığını gözlemle.
  • Ne kadar fazla sarı kullanırsan, kahverenginin tonu da o kadar açık olacaktır; daha fazla kırmızı ve mavi kullanırsan, renk koyulaşacaktır.
 2. 2
  Kahverenginin farklı tonlarını birlikte karıştır. Yarattığın bütün kahverengi tonları karıştırmak, kahverenginin diğer tonlarını oluşturacaktır. Sadece ayrı bir yöntemle elde ettiğin kahverengileri kullanarak istediğin sonuca ulaşabilirsin (örneğin turuncu ve maviyi karıştırma yöntemi). Farklı yöntemlerle elde edilen farklı kahverengileri karıştırarak ve eşleştirerek hangi renkleri oluşturduğunu gözlemle.

5
Renklerin Nasıl Karıştığını Öğren

 1. 1
  Ana renkleri öğren. Ana renkler kırmızı, mavi ve sarıdır.
 2. 2
  İkincil renkleri öğren. İkincil renkler, iki ana rengin karıştırılmasıyla oluşur. İki rengin birlikte karışmasıyla oluşan renkler, renk tekerleğinde ana renklerin arasında yer alır. Bu yüzden kırmızı ve mavi moru, sarı ve kırmızı turuncuyu ve sarı ve mavi de yeşili oluşturur.
 3. 3
  Tamamlayıcı renkleri öğren. Tamamlayıcı renkler, renk tekerlediğinde birbirlerinin karşısında yer alan renklerdir. Bir diğer deyişle bu renkler, renk modelinde birbirlerinin zıttı renklerdir ve doğru oranda karıştırıldıklarında beyaz, gri ya da siyah gibi nötr bir renk üretir.
 4. 4
  Bir ikincil rengi tamamlayıcı ana rengiyle karıştırarak kahverengi elde et. Kahverengi elde etmek için, aşağıdaki tamamlayıcı renkleri karıştırman yeterli olacaktır:
  • Sarı ve kırmızıdan elde ettiğin turuncuyu, tamamlayıcı rengi mavi ile karıştır (Yöntem bir, adımlar 1-3).
  • Sarı ve maviden elde ettiğin yeşili, tamamlayıcı rengi kırmızı ile karıştır (Yöntem iki, adımlar 1-3).
  • Kırmızı ve maviden elde ettiğin moru, tamamlayıcı rengi sarı ile karıştır (Yöntem üç, adımlar 1-3).

İpuçları

 • Renkli kalemler ya da boya kalemleri kullanarak kahverengi elde edebilirsin, ancak renkleri karıştırmanın en iyi yolu boya kullanmaktır. Boya kullanmak istiyorsan, işe palet bıçağı ile başla. Palet bıçağı iki rengi karıştırmakta kullanılan düz bir metal alettir ve bir kâğıt parçası ya da tuval üzerindeki renkleri bu aleti ileri geri hareket ettirerek karıştırabilirsin. Boya fırçası kullanmak en iyi sonucu vermeyecektir, zira fırça renklerde boya izleri bırakacaktır ve fırça her renk ile karıştırıldıktan sonra renkler tamamen mahvolacaktır.
 • Akrilik boya olmasa bile daha fazla sarı kullanmalısın, zira elde edeceğin karışımlar nerdeyse siyah diye nitelenebilecek bir renk ile sonuçlanacaktır.

Uyarılar

 • Çok fazla mavi ya da kırmızı kullanma, zira bu renkleri çok fazla kullanırsan elde edeceğin karışımda muhtemelen istediğin kahverengi tonu bulamayacaksın.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Hobi ve Beceriler

Diğer dillerde:

English: Make Brown from Primary Colors, Español: hacer marrón con los colores primarios, Deutsch: Aus Primärfarben Braun erzeugen, Français: obtenir du marron à partir des couleurs primaires, Italiano: Ottenere il Marrone dai Colori Primari, Português: Obter Marrom a Partir das Cores Primárias, Русский: получить коричневый из основных цветов, Nederlands: Bruin maken van primaire kleuren, 中文: 用三原色调成棕色, Bahasa Indonesia: Membuat Warna Cokelat dari Warna‐Warna Primer, Čeština: Jak namíchat ze základních barev hnědou, العربية: تكوين اللون البني من الألوان الأساسية, हिन्दी: मूल रंगों (Primary Colors) से भूरा रंग बनायें, 한국어: 원색을 섞어 갈색 만드는 법, ไทย: ผสมสีน้ำตาลจากแม่สี, Tiếng Việt: Pha màu nâu từ các màu cơ bản, 日本語: 原色から茶色を作る

Bu sayfaya 82.943 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?