Ana renkleri, bir diğer deyişle kırmızı, mavi ve sarıyı karıştırarak çok çeşitli kahverengi tonları oluşturabilirsin. Boya kullanıyorsan, düzgün bir renge ulaşmak için fırça yerine palet bıçağı kullanmak çok daha iyi bir tercih olacaktır. Ana renkleri kullanarak kahverengi elde etmek için, ana renklerden ikisini kullanıp bir ikincil renk oluşturman, daha sonra da bu rengi tamamlayıcı ana rengi ile karıştırman gerekiyor.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Turuncu ve Maviden Kahverengi Elde Etmek

 1. 1
  Turuncu yaratmak için sarı ve kırmızıyı karıştır. Önce az miktarda sarı ile başla. Sonra çok miktarda kırmızı ekle; sarının miktarı, kırmızının sadece yüzde 10’u kadar olmalı. Koyu bir turuncu elde edene kadar sarıyı karıştır. Ortaya çıkacak renk, sarıdan ziyade çok daha kırmızı olmalıdır.
 2. 2
  Maviyi turuncu ile karıştır. Karışıma biraz mavi ekle; başta mavinin oranı bütün rengin yüzde 5 ile 10’u arasında olmalı. Renk canlı bir çikolata kahverengisine dönüşene kadar karıştır. Ortaya çıkan renk hâlâ çok turuncu gözüküyorsa, karışıma biraz daha mavi ekle.
 3. 3
  Rengi ayarla. Rengi biraz daha koyulaştırmak istiyorsan, biraz daha mavi ekle. Çok koyu gözüküyorsa, turuncu ekle. Renkleri karıştırıyorsan, turuncunun birazını kullanman yeterli olacaktır. Eğer çizim yapıyorsan, kırmızı ve sarıyı tekrar kullanarak üzerine hafifçe turuncu çiz.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Yeşil ve Kırmızıdan Kahverengi Elde Etmek

 1. 1
  Yeşil elde etmek için sarı ve maviyi karıştır. Yeşili oluşturmak için eşit miktarlarda sarı ve mavi kullan. Çok fazla sarı kullanırsan, renk çok parlak olacaktır. Çok fazla mavi kullanırsan, renk çok koyu olacaktır.
 2. 2
  Yeşili kırmızı ile karıştır. Canlı bir kahverengi renk oluşturana kadar, yeşile yavaşça kırmızı ekle. En başta çok az kırmızı ekle ve sonra rengi koyulaştırmak için kırmızı ekleyerek karıştırmaya devam et.
 3. 3
  Rengi ayarla. Kahverenginin tonunu yumuşatmak için daha fazla kırmızı ekle. Kahverengiyi daha yeşil yapmak için, biraz daha yeşil ekle.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Bütün Ana Renkleri Kullanarak Kahverengi Elde Etmek

 1. 1
  Koyu mavi ile koyu yeşili eşit oranlarda karıştır.
 2. 2
  Koyu maviyle aynı miktarda siyah ekle.
 3. 3
  Siyahla aynı miktarda kırmızı ekle.
 4. 4
  Sarı ekle.
 5. 5
  Daha açık tonda bir kahverengiye ihtiyacın varsa, biraz daha sarı ekle.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Diğer Yöntemlerle Kahverengi Elde Etmek

 1. 1
  Üç ana rengi birlikte karıştır. İki ana rengi karıştırarak ve sonra bu karışıma üçüncüyü ekleyerek kahverengi elde edilebiliyor, bu yüzden üçünü birden karıştırmak da benzer bir sonuç verecektir. Ancak ikincil renk üzerinde fazla kontrole sahip olmayacağın için, bu işlem diğer işlemlerdeki gibi muntazam bir sonuç vermeyecektir. Zevk için üç rengi de farklı oranlarda karıştır ve hangi oranın istediğin kahverengiyi sağladığını gözlemle.
  • Ne kadar fazla sarı kullanırsan, kahverenginin tonu da o kadar açık olacaktır; daha fazla kırmızı ve mavi kullanırsan, renk koyulaşacaktır.
 2. 2
  Kahverenginin farklı tonlarını birlikte karıştır. Yarattığın bütün kahverengi tonları karıştırmak, kahverenginin diğer tonlarını oluşturacaktır. Sadece ayrı bir yöntemle elde ettiğin kahverengileri kullanarak istediğin sonuca ulaşabilirsin (örneğin turuncu ve maviyi karıştırma yöntemi). Farklı yöntemlerle elde edilen farklı kahverengileri karıştırarak ve eşleştirerek hangi renkleri oluşturduğunu gözlemle.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Renklerin Nasıl Karıştığını Öğren

 1. 1
  Ana renkleri öğren. Ana renkler kırmızı, mavi ve sarıdır.
 2. 2
  İkincil renkleri öğren. İkincil renkler, iki ana rengin karıştırılmasıyla oluşur. İki rengin birlikte karışmasıyla oluşan renkler, renk tekerleğinde ana renklerin arasında yer alır. Bu yüzden kırmızı ve mavi moru, sarı ve kırmızı turuncuyu ve sarı ve mavi de yeşili oluşturur.
 3. 3
  Tamamlayıcı renkleri öğren. Tamamlayıcı renkler, renk tekerlediğinde birbirlerinin karşısında yer alan renklerdir. Bir diğer deyişle bu renkler, renk modelinde birbirlerinin zıttı renklerdir ve doğru oranda karıştırıldıklarında beyaz, gri ya da siyah gibi nötr bir renk üretir.
 4. 4
  Bir ikincil rengi tamamlayıcı ana rengiyle karıştırarak kahverengi elde et. Kahverengi elde etmek için, aşağıdaki tamamlayıcı renkleri karıştırman yeterli olacaktır:
  • Sarı ve kırmızıdan elde ettiğin turuncuyu, tamamlayıcı rengi mavi ile karıştır (Yöntem bir, adımlar 1-3).
  • Sarı ve maviden elde ettiğin yeşili, tamamlayıcı rengi kırmızı ile karıştır (Yöntem iki, adımlar 1-3).
  • Kırmızı ve maviden elde ettiğin moru, tamamlayıcı rengi sarı ile karıştır (Yöntem üç, adımlar 1-3).
  Reklam

İpuçları

 • Renkli kalemler ya da boya kalemleri kullanarak kahverengi elde edebilirsin, ancak renkleri karıştırmanın en iyi yolu boya kullanmaktır. Boya kullanmak istiyorsan, işe palet bıçağı ile başla. Palet bıçağı iki rengi karıştırmakta kullanılan düz bir metal alettir ve bir kâğıt parçası ya da tuval üzerindeki renkleri bu aleti ileri geri hareket ettirerek karıştırabilirsin. Boya fırçası kullanmak en iyi sonucu vermeyecektir, zira fırça renklerde boya izleri bırakacaktır ve fırça her renk ile karıştırıldıktan sonra renkler tamamen mahvolacaktır.
 • Akrilik boya olmasa bile daha fazla sarı kullanmalısın, zira elde edeceğin karışımlar nerdeyse siyah diye nitelenebilecek bir renk ile sonuçlanacaktır.
Reklam

Uyarılar

 • Çok fazla mavi ya da kırmızı kullanma, zira bu renkleri çok fazla kullanırsan elde edeceğin karışımda muhtemelen istediğin kahverengi tonu bulamayacaksın.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
İstediğin Rüyaları Nasıl Görürsünİstediğin Rüyaları Nasıl Görürsün?
Sigara Nasıl Sarılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Minecraft'te Nasıl IşınlanılırMinecraft'te Nasıl Işınlanılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 291.076 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 291.076 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam