Eğer bir sipariş veya hizmet ile ilgili sorunun varsa https://www.amazon.com.tr/gp/help/customer/contact-us/ adresindeki online iletişim formundan Amazon ile iletişime geçmek normalde yapılacak en iyi şeydir. Formu kullandığında, sorunu görüşmek için müşteri temsilcisiyle bir telefon görüşmesi veya bir sohbet talebinde bulunabilirsin. “İletişim” sayfasını kullanamıyorsan doğrudan “0 850 390 2153” numaralı telefondan Amazon müşteri hizmetlerine ulaşabilirsin. Bir temsilciyle konuştuğunda, sorununa diğer yöntemlere nazaran daha hızlı çözüm bulabilirsin!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
“İletişim” Sayfasını Kullanmak

 1. 1
  İlk olarak https://www.amazon.com.tr/gp/help/customer/contact-us/ adresine git. Bir siparişle veya Amazon ürünü ile ilgili sorun yaşıyorsan bu linke tıkla ya da tarayıcının adres satırına kopyalayıp “enter” tuşuna basarak sayfaya git. Hesabına henüz giriş yapmadıysan hesabına giriş yapmak için e-posta adresini ve şifreni gir ve sayfayı görüntüle.[1]

  Bu, birçok sorunla ilgili olarak müşteri hizmetleri ile iletişime geçme seçeneklerini içeren Amazon’un resmî müşteri hizmetleri sayfasıdır. Eğer hesabına erişemiyorsan e-posta adresinle şifreni sıfırlamayı dene. Bu işe yaramazsa 0 850 390 2153 numaralı telefondan müşteri hizmetlerini arayarak doğrudan Amazon ile iletişime geç.

 2. 2
  Eğer kargo takibi gibi basit bir sorunun varsa “Sohbet” seçeneğine tıkla. Mesajlaşma hizmeti ile bir Amazon müşteri temsilcisi ile görüşmek için ekranın sol tarafındaki düğmeye tıkla. Daha sonra sorununu metin kutusuna yaz ve “Sohbeti Başlat” tuşuna bas. Konuşma tamamlandığında, müşteri temsilcisinden görüşmenin dökümünü e-posta adresine göndermesini iste.[2]
  • Bu özellikle de streaming sorunları gibi tekrar eden ve internete yeniden bağlanmanı veya internet tarayıcı ayarlarını yeniden yapılandırmanı gerektiren sorunlarda oldukça faydalıdır. Bazen müşteri temsilcisi yapılacakları uzaktan senin yerine yapar.
  • Bu aynı zamanda kalabalık bir kafeterya veya sessiz bir kütüphane gibi telefonla konuşamayacağın bir yerdeysen oldukça faydalıdır.
 3. 3
  Faturalandırma sorunları gibi daha karmaşık sorunlar yaşıyorsan “Telefon” seçeneğine tıkla. Sayfanın en alt kısmında bulunan “Telefon” düğmesini bul ve tıkla. Açılacak olan sayfada senden sorunu daha iyi açıklaman için bazı soruları yanıtlaman istenecek ve daha sonra müşteri temsilcisi bu bilgilere göre seni arayacak.[3]
  • Telefonla aranmadan önce normalde birkaç dakika beklemen gerektiğini unutma. Bekleme süresi, müşteri hizmetlerinin yoğunluk durumuna bağlı olarak, 2-15 dakika arasında değişebilir.
 4. 4
  Diyalog kutularını kullanarak sorunla ilgili birkaç soruyu yanıtla. Sonraki sayfada “Sorununuz hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz?” bölümündeki açılır menülerden sorununu en iyi açıklayan seçenekleri seç.[4]
  • Örneğin yakın tarihli bir siparişindeki hasarlı ürünle ilgili olarak müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek istiyorsan sayfanın üst kısmından “Verdiğim Sipariş” düğmesine tıklamalısın. Daha sonra, sorun yaşadığın siparişi seçmelisin.
  • Daha sonra, sayfayı alta kaydırdığında göreceğin “Sorununuz hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz?” bölümünde açılır menüden “Sipariş veya ürün ile ilgili sorun” seçeneğini seç. Bir sonraki açılır menü görüntülendiğinde, buradan “Hasarlı Ürün” seçeneğini seçmelisin.
 5. 5
  Sayfanın en altında iletişim seçeneklerinin bulunduğu kısımdan “Telefon” düğmesine tıkla. Bir sonraki sayfa açılacak. Burada yaşadığın soruna ilgili tüm bilgilerin doğru olduğundan emin ol ve telefon numaranı yaz. “Beni şimdi arayın” düğmesine tıkla ve müşteri hizmetlerinin aramasını bekle.[5]
  • Eğer bu sayfada gösterilen bilgiler yanlışsa “Sorunları düzenleyin” düğmesine basarak bilgileri değiştir. Daha sonra telefon görüşmesi için talepte bulun.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Amazon ile Diğer Yöntemlerle İletişime Geçmek

 1. 1
  Bir müşteri temsilcisi ile görüşmek için 0 850 390 2153 numaralı telefondan Amazon’u ara. Bu, Amazon ile yaşadığın her türlü sorun için genel müşteri hizmetleri hattıdır. Eğer acil bir sorun yaşıyorsan, hesabına ulaşamıyorsan veya Amazon ile farklı bir şekilde iletişime geçemediysen bu numarayı kullanarak işletişime geç.[6]
  • Genellikle adını ve telefon numaranı soran otomatik yanıt sistemi ile karşılanacaksın. Daha sonra otomatik yanıt sistemi tahmini olarak ne zaman geri aranacağını söyleyecek.
 2. 2
  Amazon’a Facebook veya Twitter gibi sosyal medya sitelerinden mesaj gönder. Eğer kargon eline geçmediyse veya bir Amazon cihazı ile ilgili küçük bir sorun yaşıyorsan veya satın alma sorunu yaşıyorsan Amazon ile iletişime geçmek için sosyal medyayı kullanmayı dene. Resmî Amazon Facebook veya Twitter hesabına git ve “Mesaj gönder” düğmesine tıkla. Sorununu açıklayan kısa bir mesaj yaz ve müşteri temsilcisinin yanıt vermesini bekle.
  • Bir müşteri temsilcisi isteyene kadar sipariş numarası veya ödeme bilgilerini vermekten kaçın.
  • Eğer 1-2 gün içerisinde yanıt alamazsan en son gönderilerinden birisine bir yorum yazmayı veya yakın tarihli tweetlerinden birisini yanıtlamayı dene. Normalde bir sorun yaşadığını belirttiğinde bir müşteri temsilcisi seninle iletişime geçecektir.
  • Mesajlarında her zaman kibar ama ciddi ol, özellikle de kullandığın ifadeleri başkalarının görebileceği sosyal medyada.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Sorunları Etkin Bir Şekilde Çözmek

 1. 1
  Sorununu açıkla ve sorunun en kısa sürede nasıl çözülmesini istediğini belirt. Müşteri temsilcisine, sorunun ne zaman ortaya çıktığı ve tam olarak nasıl gerçekleştiği de dâhil olmak üzere tüm bilgileri ver. Daha sonra, sorunun mantıklı çözümünün ne olabileceğini açıkla.[7]
  • Örneğin, siparişin sonucunda yanlış ürün geldiyse şöyle diyebilirsin: “28 Ekim’de kırmızı bir banyo havlusu siparişi verdim. Bugün kargom elime geçince, paketi açtım ve içinden gri bir bornoz çıktı. Bornozu iade etmek ve sipariş verdiğim havluyu almak istiyorum. Bu konuda bana nasıl yardımcı olabilirsiniz?”
  • Sakin ol ve net konuş. Onlarla tam olarak neden iletişime geçtiğini ve yaşanan sorunla ilgili sence en iyi çözümün ne olduğunu Amazon’un bilmesini sağla.
 2. 2
  Tüm kayıtları, onay numaralarını ve kargo bildirimlerini elinin altında bulundur. Ne kadar çok bilgi sunarsan sorununun o kadar kolay çözülmesini sağlarsın. Aramadan, e-posta göndermeden veya bir görüşmeye başlamadan önce, işlemle ilgili tüm bilgileri bir araya getir ve tüm bilgilerin doğru bir şekilde elinde olduğundan emin ol.[8]
  • Eğer birden fazla kere aramak zorunda kalırsan müşteri temsilcisinin adını ve şikâyet takip numaranı al; bu, bir daha aradığında sana zaman kazandırır.
 3. 3
  Müşteri temsilcin sana yardımcı olamazsa kibar bir şekilde bir yöneticiyle konuşmak istediğini söyle. Mevcut müşteri temsilcisi ile bir sonuç alamıyorsan kibar bir şekilde yöneticileriyle konuşmanın mümkün olup olmadığını sor. Genellikle mağaza kredisi veya yüksek tutarlı bir geri iade söz konusuysa bir yöneticiyle konuşmak en iyisidir.[9]
  • ”Üzgünüm, ama bence bana doğrudan yardımcı olabilecek birisiyle konuşmam gerekiyor. Beni yöneticinize aktarabilir misiniz?” gibi bir şey söyleyebilirsin.
 4. 4
  Tüm konuşmalarında kibar ve nazik ol. Bir müşteri temsilcisi ile konuşurken, onların da insan olduğunu ve bir şirketin çalışanı olarak ancak ellerinden geleni yapabileceklerini unutma. Sinirlensen bile sakinliğini koru ve kendine hâkim ol, müşteri temsilcisinin sana gerçekten yardımcı olabileceğine inandığını düşünmesini sağla.[10]

  Müşteri Hizmetleri ile Görüşmek

  Eğer sakin kalmakta zorlanıyorsan destek uzmanıyla nazik ve etkin bir şekilde iletişim kurmak için şu ifadelerden bazılarını kullanmaya çalış.

  "Bunun sizin suçunuz olmadığını biliyorum, sadece bu sorunu doğru bir şekilde çözmek için bir yol arıyorum."

  "Şu ana kadarki yardımınız için teşekkür ederim, bu sorunun sizden kaynaklanmadığını biliyorum."

  "Bunun bir hata olduğunu biliyorum ve bunu çözmek için bir yol bulabileceğimizi umuyorum."

  "Amazon’dan gerçekten çok memnunum, bu yüzden bu sorunu çözebileceğimize inanıyorum."

  Reklam

İpuçları

 • Amazon gibi büyük şirketlerde müşteri hizmetleri söz konusu olduğunda sabır çok önemlidir. Mümkün olan en iyi sonucu almak için mantıklı davranmaktan vazgeçme.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Sahte Nike Ayakkabı Nasıl AnlaşılırSahte Nike Ayakkabı Nasıl Anlaşılır?
100 Dolarlık Banknotun Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir100 Dolarlık Banknotun Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)?
Elmasın Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırElmasın Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
eBay Üzerinde Nasıl Satış YapılıreBay Üzerinde Nasıl Satış Yapılır?
Nasıl Zengin OlunurNasıl Zengin Olunur?
Nasıl Milyarder OlunurNasıl Milyarder Olunur?
Nasıl Para BiriktirilirNasıl Para Biriktirilir?
Değişken Maliyetler Nasıl HesaplanırDeğişken Maliyetler Nasıl Hesaplanır?
Nasıl Para KazanılırNasıl Para Kazanılır?
Amazon Hesabı Nasıl SilinirAmazon Hesabı Nasıl Silinir?
İş Başvuru Mektubu Nasıl Yazılırİş Başvuru Mektubu Nasıl Yazılır?
Nasıl Norveç Vatandaşı OlunurNasıl Norveç Vatandaşı Olunur?
Bir Şirkete Şikayet Mektubu Nasıl YazılırBir Şirkete Şikayet Mektubu Nasıl Yazılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 10.387 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Finans ve Ticaret
Bu sayfaya 10.387 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam