Amazon; geniş bir yelpazede kitap, elektronik cihaz, ev eşyası, kıyafet ve hayal edebileceğin neredeyse her şeyi sunan en büyük İnternet alışveriş sitelerinden biridir. Amazon’un sayfalarına sadece göz gezdirmek için siteye kaydolmana gerek yok ama bir şey alıp satmak istersen (ya da bir profil oluşturmak, istek listesi yapmak ve kişiselleştirilmiş tavsiyeler almak istersen) bir hesap oluşturman gerekecek. Hesap oluşturmak yalnızca birkaç dakikanı alır.

Kısım 1 / 2:
Amazon.com Hesabını Oluşturmak

 1. 1
  Başla. Amazon.com sitesine git. Sağ üst köşede “Hesabın” yazılı bir menü göreceksin. Bu menünün üzerine geldiğinde bir açılır menü belirir. Sarı renkli “Giriş Yap” butonunun altındaki “Buradan başlayın” linkine tıkla.
 2. 2
  Kişisel bilgilerini gir. Kayıt formunda adını ve e-posta adresini girmen ve bir şifre seçmen istenecek.
  • Telefon numarası da yazabileceğini bil. Bu zorunlu değildir ama daha iyi hesap koruması sağlar. Amazon seni aramayacak dolayısıyla bu konuda endişelenme. Telefon numaran sadece güvenlik amacıyla kullanılır.
 3. 3
  Hesabını oluştur. Gerekli tüm bilgileri girdiğinde “Hesap Oluştur” butonuna tıkla. Hemen Amazon’un giriş sayfasına yönlendirileceksin. Tebrikler! Artık resmi bir Amazon hesabın var.
  Reklam

Kısım 2 / 2:
Hesabını Kişiselleştirmek

 1. 1
  Ödeme seçeneklerini düzenle. Hesabını oluşturur oluşturmaz tercih ettiğin ödeme yöntemine karar vermek isteyeceksin. Ekranın sağ üst tarafındaki “Hesabın” seçeneğine tıkla. “Ödeme Seçenekleri” menüsünün altında “Kredi Kartı Ekle” seçeneğine tıkla. Fatura adresin de dâhil olmak üzere kullanmak istediğin kredi kartı türüne göre ilgili bilgileri gir.
  • Bu işlemi tamamladığında “Ödeme Yöntemlerini Yönet” bölümüne giderek bilgileri doğru girdiğini teyit edebilirsin. Kredi kartın burada belirmelidir.
 2. 2
  Teslimat adresi ekle. Tekrar “Hesabın” seçeneğine tıkla ve “Hesap Ayarları” bölümüne git. “Yeni Adres Ekle” seçeneğine tıkla. Şifreni gir, ardından adını ve teslimat adresini yazarak formu doldur. “Kaydet ve Devam Et” seçeneğine tıkla. Artık Amazon’da alışveriş yapmaya hazırsın!
 3. 3
  Bir adres defteri oluştur. Adres defteri isteğe bağlı bir özelliktir ama çoğu insan daha iyi bir alışveriş deneyimi yarattığını düşünüyor. “Hesabın” bölümüne git ve “Adres Defterini Yönet” seçeneğine tıkla. Kendin ve hediye alabileceğin insanlar için ek adresler girmen amacıyla yönlendirileceksin.
  • Bir adresi “Hediye Adresi” olarak işaretlediğinde, Amazon otomatik olarak bu adrese siparişlerle birlikte gönderilmesi için bir değişim kartı ekleyecek.
 4. 4
  Profilini kişiselleştir. Yeniden “Hesabın” bölümüne git ve “Kişiselleştirme” alt başlığı altındaki “Herkese Açık Profilin” seçeneğine tıkla. Herkese açık profilinde görünmesini istediğin detayları (ad-soyad, konum, doğum günü, yıl dönümü, İnternet sitesi, fotoğraf) girmen istenecek. Girdiğinde “Şartları ve Koşulları okudum” kutusuna tıklayıp devam et seçeneğine bas. Kendin hakkında ek detaylar girmen istenecek. “Son” butonuna bas ve profilin tamamlanacak.
  • Gizlilik senin için önemliyse profilinde hangi tür bilgilerin görünür olduğunu sınırlandırdığından emin ol. Örneğin yalnızca ismini ve genel konumunu paylaşmayı seçebilirsin.
  • Ek detaylar girmen istendiğinde 4000 karakterden fazla yazmamaya dikkat et. Bu, Amazon’un kaydedeceği maksimum karakter sayısıdır.
 5. 5
  Sosyal ağlarla bağlantı kur. “Hesabın” bölümüne gidip “Kişiselleştirme” alt başlığı altındaki “Sosyal Ayarların” seçeneğine tıkla. Amazon hesabın ile Facebook hesabın arasında bağlantı kurmayı seçebileceğin bir pencereye yönlendirileceksin. Ayrıca “Twitter Ayarları” seçeneğine tıklayabileceksin ve hesabınla Twitter arasında da bağlantı kurabileceksin.
  • Facebook’a ve Twitter’a bağlanmak, aldığın ve beğendiğin ürünleri paylaşarak profilinden en iyi şekilde yararlanmana imkân verir.
 6. 6
  İstek Listesi oluştur. Kendi istek listeni oluşturmak için “Hesabın” bölümüne gidip “İstek Listeleri” seçeneğine tıkla. Sağ tarafta sarı renkte “İstek Listesi Oluştur” butonu göreceksin. Artık Amazon’daki ürünlere göz gezdirirken “İstek Listesine Ekle” butonuna tıklayarak o ürünleri istek listene ekleyebilirsin.
  • İstek listeni (varsayılan olarak “Yeni İstek Listesi” olarak görünecek) adlandırmak istersen listeyi oluşturduktan sonra sadece “Liste adını düzenle” linkine tıkla.
  • Listeni “herkese açık” yaparsan hediye verme işlemini arkadaşların ve akrabaların için daha kolay hâle getirmiş olacaksın. Listene bakabilecekler ve listenden bir şey seçebilecekler.
  • Aynı şekilde özel bir Düğün Listesi de oluşturabilirsin. Yalnızca “Hesabın” alanından “İstek Listesi” yerine “Düğün Listesi” seçeneğini seç. Kendin, partnerin ve düğün tarihiniz hakkında bilgiler girmen istenecek. Oluşturduğunda bu liste, daha çok geleneksel bir kayıt gibi işlev görür.
  Reklam

İpuçları

 • Amazon’u çok sık kullandığını düşünüyorsan Prime üyeliğini düşün. Yıllık bir ücret ödemen gerekecek ama birçok üründe ücretsiz iki günlük sevkiyat ve birçok filmin ve televizyon dizisinin ücretsiz yayınını alacaksın.
 • Ürün satın almaya ve derecelendirmeye başladığında, Amazon sana kişiselleştirilmiş tavsiyeler sunacak. Tavsiyelerini görmek için kişiselleştirilmiş ana sayfandan “Senin için Tavsiye Edilenler” bölümüne tıkla.
 • “Günün Fırsatları” sekmesine bakmayı unutma. Her gün teklif edilen farklı ucuz ürünler görebilirsin ve bazen şansın yaver gidip istediğin bir şeyi çok komik bir fiyata bulabilirsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Google Güvenli Arama Nasıl KapatılırGoogle Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Ağ Yazıcısı Nasıl KurulurAğ Yazıcısı Nasıl Kurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Travis Boylls
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Travis Boylls. Travis Boylls, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Travis teknoloji makaleleri yazma, müşteri hizmetleri yazılımı sağlama ve grafik tasarım konularında deneyime sahiptir. Windows, macOS, Android, iOS ve Linux platformlarında uzmandır. Pikes Peak Toplum Fakültesi’nde grafik tasarım eğitimi almıştır. Bu makale 1.433 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.433 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam