Elindeki alternatörde bir sorun olmadığından emin misin? Ne arayacağını bilmiyorsan alternatörün çalışıp çalışmadığını anlamak zordur. Alternatörü test etmenin en kolay yolu bir voltmetre kullanmaktır. Arabanı iyi tanıyorsan deneyebileceğin başka birkaç yöntem daha var. Bu test alternatör ile akünün genel durumunu anlamanı sağlayacak. Bazı daha yeni araçlar bilgisayar kontrollü şarj sistemlerine sahip olabilir ve bu yüzden de ek testler yapılması gerekir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Voltmetre Kullanmak

 1. 1
  Bir voltmetre satın al. Otomobiller için yedek parça satan herhangi bir mağazada 100 liranın altında bir voltmetre bulabilirsin.[1] Pahalı bir voltmetre almak zorunda değilsin; ucuz bir tanesi bu işlem için işini görecektir.
  • Bir multimetren varsa voltmetrenin yerine kullanabilirsin. Multimetre, voltajı ve akım ve direnç gibi diğer elektriksel özellikleri ölçer. Alternatörü kontrol ederken voltajı da ölçmek isteyeceksin.[2]
 2. 2
  Önce aküyü kontrol et. Aracı çalıştırmak için akü gereklidir; araç da aküyü şarj etmeye devam etmek için alternatörü yeterli hızda döndürür. Bir diğer deyişle, eğer aküdeki şarj çok azsa aracı çalıştıramazsın ve bu yüzden alternatörü de test edemezsin. Alternatörü test edemediğinde diğer ek voltmetre testleri de işe yaramayacaktır. Hava soğuksa ya da akün eskiyse akünde bir sorun olabilir ve alternatöründe de hiç sorun olmayabilir. Bu yüzden alternatörü kontrol etmeden önce aküyü kontrol etmen gerekiyor.[3] İşte uygulaman gereken adımlar:
  • Arabanın motorunu kapat. Voltmetreyi takmadan önce motorun kapalı olduğundan emin ol.[4]
  • Kaputu aç.
  • Voltmetreyi aküye bağla. Voltmetrenin kırmızı ucunu pozitif akü terminaline ve siyah ucunu ise negatif terminale yerleştir. Cildin aküye değmesin.
  • Voltmetreyi oku. Akü 12,2 volttan fazlasını gösteriyorsa alternatörü çalıştıracak yeterli voltaja sahip demektir ve alternatör de daha sonra voltmetre ile test edilebilir.
  • Akü yeterli voltaja sahip değilse ya aküyü şart ettir ve tekrar test et ya da alternatörü kontrol etmek için farklı bir yöntem dene.
 3. 3
  Aracı çalıştır ve motorun devrini 2,000 RPM’ye çıkar. Böyle yaptığında aküye güç sağlanacak, akü de voltaj regülatörü aracılığıyla alternatörü yüksek enerjide çalıştıracaktır.
 4. 4
  Motoru çalışır durumda bırak ve voltmetreyle aküyü yeniden test et. Bu sefer voltmetreyi okuduğunda voltaj en az 13’e yükselmelidir. RPM değişimleri voltajın 13 ila 14,5 arasında dalgalanmasına neden oluyorsa alternatörün düzgün çalışıyor demektir; ancak voltaj aynı kalıyor ya da azalıyorsa alternatörün düzgün çalışmadığı söylenebilir.[5] [6]
  • Aynı işlemi ışıklar, radyo ve klima açıkken tekrarla. Motor 2,000 rpm’de iken ve tüm araç aksesuarları açıkken akü voltajı 13 voltun üzerinde kalırsa alternatörün şarj oluyor demektir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Alternatörü Gözlemlemek

 1. 1
  Alternatör göstergesini kontrol et. Volt/amper göstergesine sahipsen alternatördeki elektrik miktarı gözükecektir. Testler için motoru 2,000 rpm’de çalıştır ve klimanın ya da kaloriferin fanını, farları ve alternatörün üzerine yük bindirecek diğer tüm aksesuarları aç. Daha sonra göstergede voltaj ya da amperaj azalması olup olmadığına bak. Genel bir kural olarak, motor çalışırken bakılan voltmetre motor çalışmadığında bakılan voltmetreye göre daha yüksek sayılar gösteriyorsa alternatörün şarj olduğunu rahatlıkla varsayabiliriz.
 2. 2
  Motor çalışırken alternatörü dinle. Alternatör yataklarında bir sorun varsa arabanın ön tarafından gelen ve aynı anda daha fazla aksesuar güç kullandığında daha da yükselen çok tiz bir ses duyabilirsin.[7]
 3. 3
  Radyoyu aç ve motorun devrini yükselt. Radyoyu AM bandında müzik içermeyen düşük bir kanala ayarla. Gaza bastığında radyodaki ses tiz geliyorsa ya da net değilse büyük ihtimalle sorun alternatörden kaynaklanmaktadır.[8]
 4. 4
  Alternatörleri ücretsiz test eden otomobil yedek parçaları satan bir mağaza bul. Her mağaza sana yeni bir alternatör satmak isteyeceği için, birçoğu rakiplerine karşı avantaj elde etmek için ücretsiz test sunacaktır. Alternatörü sök ve emin olmak için mağazaya giderken yanında götür.[9]
  Reklam

İpuçları

 • Alternatörün çalışmadığına kanaat getirsen bile sorun başka bir yerden kaynaklanıyor olabilir. Örneğin yanmış sigorta, sorunlu röle ve kablolar ya da arızalı bir voltaj regülatörü sorun oluşturacaktır.
 • Dışarda hava çok soğuksa arabanı çalıştırmadan önce farlarını 1-2 dakika yak ve sonra tekrar kapat. Isınmış bir akü soğuk bir arabayı her zaman çalıştıracaktır.
Reklam

Uyarılar

 • Bazı kimseler alternatörü test etmek için arabayı çalıştırmayı, negatif akü kablosunu gevşetmeyi ve motorun durup durmayacağını görmek için beklemeyi tavsiye eder. Bu yöntemi sakın uygulama; voltaj regülatörün, alternatörün ve/veya elektriksel bileşenler yanabilir.
 • Motor çalışırken kaputun altında kontrolleri gerçekleştirdiğinde elleri, bol gelen kıyafetleri, uzun saçı ve mücevherleri hareket eden parçalardan uzak tut.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Düz Vitesli Araç Nasıl KullanılırDüz Vitesli Araç Nasıl Kullanılır?
Otomatik Vitesli Araba Nasıl KullanılırOtomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?
Araba Nasıl Kullanılır?
Arabanın Kliması Çalışmıyorsa Hata Tespiti Nasıl Yapılır?
Motosiklette Vites Nasıl Değiştirilir?
Farlar Nasıl AçılırFarlar Nasıl Açılır?
Araba Nasıl ÇalıştırılırAraba Nasıl Çalıştırılır?
Paralel Park Nasıl Yapılır?
Dönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir EdilirDönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir Edilir?
Bisiklet Nasıl SürülürBisiklet Nasıl Sürülür?
Benzin Nasıl ÇekilirBenzin Nasıl Çekilir?
Arabaya Motor Yağı Nasıl Eklenir?
Arabaya Düz Kontak Nasıl YapılırArabaya Düz Kontak Nasıl Yapılır?
Arabadaki Çizikler Nasıl GiderilirArabadaki Çizikler Nasıl Giderilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere gönüllü yazarlar çalıştı. Bu makale 7.974 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 7.974 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam