Altın takıların ışıltısını biraz yitirdiyse endişelenme; takıların, detaylı bir temizlikle tekrar yepyeni gözükecektir! Altın takılarının ışıl ışıl olmasını sağlamak için pahalı takı temizleyicilerine bile gerek yok. Evde bulabileceğin birkaç basit malzeme, iş görecektir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Takıları Bulaşık Deterjanıyla Temizlemek

 1. 1
  Bir kâse ılık (sıcak değil) suya, birkaç damla sıvı bulaşık deterjanı koy. Hafifçe karıştır. Sıradan musluk suya işe yarasa da çok daha iyi sonuçlar için, sodyumsuz maden sodası ya da karbonatlı su kullanabilirsin. Bu sıvılardaki karbonat, birikmiş kiri ve pisliği gevşetmeye yardım edebilir.[1]
  • Sıcak ya da kaynar su kullanma, özellikle de takında narin taşlar varsa. Opal gibi bazı taşlar, sıcaklıktaki hızlı ve şiddetli değişikliklere maruz kalırsa çatlayabilir. Benzer şekilde, aşırı soğuk su kullanma çünkü kir büzüşüp sertleşecektir.[2]
 2. 2
  Altın takıyı solüsyona batır. Takıyı suda 15-30 dakika beklet. Takı suda beklerken, deterjanlı ılık su, iyice içine işleyecek, ulaşması zor kir birikintilerini gevşetecektir.[3]
 3. 3
  Takıyı, yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla nazikçe fırçala. Teker teker her bir takıyı, kirin gizlenmiş olabileceği girinti çıkıntılara dikkat ederek fırçala. Çok yumuşak bir fırça kullan; ne kadar yumuşak, o kadar iyi. Sert kıllar, takının yüzeyini çizebilir. Özellikle, takı som altın değil de kaplamaysa sert kıllar, altın katmanı tamamen yok edebilir bile! Ama, temizlenmeyen bir girinti varsa bir pamuklu çubuk al ve çatlağı hafifçe ov.[4]
  • Bu amaç için üretilen özel fırçalar en iyisidir ama çoğu küçük ve yumuşak fırçalar da (örneğin, kaş fırçası gibi fırçalar) işe yarayacaktır.
 4. 4
  Akan ılık suyun altında, her bir takıyı durula. İyi bir durulama, takının üzerindeki, fırçanın gevşettiği kiri temizlemeye yardım edecektir. Yine suyun sıcak olmadığından emin ol, özellikle de takında narin taşlar varsa. Suyun çok şiddetli akmasına da izin verme çünkü bu, değerli taş aşırı baskı uygulayabilir.
  • Takını lavaboda duruluyorsan, gideri tıka ya da bir şeyle kapat ki elinden kayarsa takını kazara kaybetmeyesin. Alternatif olarak, takını makarna süzgecinde ya da metal kahve filtresinde durula.
 5. 5
  Yumuşak bir bezle hafifçe dokunarak kurula. Sonra, takıyı tekrar takmadan önce bir havlunun üstünde, kendi kendine kurumaya bırak. Takını hâlâ ıslakken takmak nemi cildinde hapsedecek ve küçük cilt tahrişlerine yol açacaktır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Takıyı Amonyakla Temizlemek

 1. 1
  Ne zaman amonyakla temizleyeceğini bil. Amonyak, güçlü bir temizleyicidir ama kimyasal olarak biraz yakıcı olabilir. Altın takılarının yıpranmasını önlemek için, çok sık amonyakla temizlemekten kaçın; amonyak ara sıra (ama sık değil) yapılan "derinlemesine temizlik" için iyidir.
  • Amonyak, takılarda sıklıkla kullanılan belirli materyallere zarar verebilir. Platin ya da inci içeren altın takıları temizlerken amonyak kullanma.
 2. 2
  6 ölçek suya 1 ölçek amonyak ekle. Eşit bir karışım olmasını sağlamak için, hafifçe karıştır.[5]
 3. 3
  Takıyı karışımda 1 dakikadan daha uzun süre bekletme. Takının amonyak karışımında çok uzun beklemesine izin verme. Güçlü bir baz olan amonyağın hafifçe aşındırıcı etkisi bulunabilir.
  • Bütün takıları hızla ve bir defada çıkarmak için, makarna pişirmekte kullanabileceğin tarzda bir süzgeç kullan. Takıları ya bir çay süzgeciyle yakala ya da kabın içindekileri lavaboya koyduğun büyük bir süzgece dök.
 4. 4
  Takıları, akan suyun altında iyice durula. Elinden kayan değerli takıları kaybetmeyi önlemek için, lavabonun giderini tıka ya da kapat. Alternatif olarak, takıları amonyağın içinden almak için kullandığın süzgeci kullan.
 5. 5
  Takıları, yumuşak bir cila beziyle nazikçe kurula. Tekrar takmadan önce, bir havlunun üzerinde kendi kendilerine kurumalarını bekle.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Yapıştırma Taşlı Takılar

 1. 1
  Hangi tür takıların kuru tutulmaları gerektiğini bil. Üstlerine yapıştırılmış taşları olan takılar (çoğu küpe gibi) suyun altına sokulmamalıdır. Ilık su, yapıştırıcıyı gevşetebilir ve bu da taşların düşmesine neden olabilir, özellikle de detaylı bir şekilde fırçalandıklarında.[6] Bu tür takılar için, takının suya tümüyle batırılmasını gerektirmeyen özel bir temizleme yöntemi kullan.
 2. 2
  Takıyı ıslak ve deterjanlı bir bezle sil. İlk yöntemdeki gibi, az miktarda bulaşık deterjanı solüsyonu yap. Yumuşak ve narin bir havluyu solüsyona batır ve takını nazikçe ov.
 3. 3
  Suyla ıslatılmış bir bezle takıyı "durula". Islak bir bezle hafifçe dokunarak takıyı temizle ve sabun köpüğü bırakmamaya özen göster.
 4. 4
  Takıları temizledikten sonra bir yere ser ya da baş aşağı as. Takılarının bu şekilde kurumasını bekle. Takılarını baş aşağı kurutarak, kalan nemin dışarıya akmasını ve yuvaya yerleşmemesini sağlarsın.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Kaynar Su Kullanmak

 1. 1
  Kaynatmanın ne zaman uygun olduğunu bil. Altının kendisi, sorunsuz bir şekilde kaynatılabilir. Ama, narin taşları (örneğin, opali, inciyi, mercanı ve ay taşını) kaynatmak, çatlamalarına ya da zarar görmelerine neden olabilir, özellikle de takı, kaynatılmadan önce soğuksa. Yapıştırma taşları olan takıları kaynatmak da kötü bir fikirdir çünkü bu, yapıştırıcıyı gevşetebilir. Ama, çok kirli ve tamamen altından yapılan ya da "sağlam" taşları olan (örneğin, elmas) takıları temizlemek istiyorsan, kaynatmak harika bir seçenektir.
 2. 2
  Suyu kaynat. Fazla su kaynatmana gerek yok; sadece bütün takıların üstünü kaplayacak kadar olsun. Suyun kaynamasını beklerken, kaynar sudan zarar görmeyecek dayanıklı bir kâse ya da başka bir kaba koy. Pyrex ya da metal pişirme kapları/tabakları, iyi seçenektir.
  • Hiçbir takının, diğerini kapatmaması için tabaktaki ya da kâsedeki takıları düzenle; su, her bir takıya ulaşabilmeli.
 3. 3
  Suyu takılarının üzerine dikkatli bir şekilde dök. Sağa sola sıçramaması için çok hızlı dökmekten kaçın; kaynar su, ciddi yanıklara neden olabilir. Su, bütün takıların üstünü kaplayınca, yeterince su dökmüşsün demektir.
 4. 4
  Suyun soğumasını bekle. Ellerini rahatça suya sokabildiğinde, takıları sudan çıkarabilirsin.[7] İyice kaynattıktan sonra her takıyı yumuşak dişli bir fırçayla ov, sonra yumuşak bir havluyu hafifçe dokundurarak kurula ve kendi kendine tamamen kurumaya bırak.
  • Su kirliyse korkma; bu, iyi bir şey! Kaynar su, takılarının üzerinde biriken kiri ve pisliği gevşettiği için bunlar suyun yüzeyine çıkabilir. Su ne kadar kirliyse takılarından o kadar kir çıkmış demektir!
  Reklam

İpuçları

 • Altın takılarını, çizilmelerini önleyecek şekilde sakla. Her bir takı, kendi kumaş çantasında saklanmalıdır.
 • Altın takılardaki inatçı yağlar, alkole batırarak çıkartılabilir (tabii eğer üzerlerinde yapıştırma taş yoksa).[8]
 • Takılarını daima bir profesyonele götürebileceğini unutma.
 • Altını başka bir şekilde temizlemek için, şu yolu dene. Kumsalda dalgaların attığı bir parça tebeşir taşı bul. Başparmağını tebeşire sürt, sonra tebeşirli parmağınla birkaç saniye altını ovala. Kuru bir bezle sil.
Reklam

Uyarılar

 • Opal taşları çok narindir. Asla kimyasal, aşındırıcı, diş macunu ya da ultrasonik temizleyici kullanma; onun yerine kâğıt mendille ya da bir parça ipekle nazikçe sil.
 • Elmaslı ya da başka taşı olan bir altın yüzüğün varsa taşı tutan dişlerin zarar görmemesine ve taşın düşmemesine dikkat et.
 • Çamaşır suyu kullanma. Aslında takılarını herhangi bir klor türüne maruz bırakma çünkü renklerini kalıcı olarak bozabilir.[9]
 • Diş macunu, altın takıları ve taşları çizebilir, o yüzden genellikle en iyisi, bunu ev temizliğinde kullanmaktan kaçınmaktır.[10] [11]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Satranç Nasıl OynanırSatranç Nasıl Oynanır?
Parmaklarınla Islık Nasıl ÇalınırParmaklarınla Islık Nasıl Çalınır?
Sigara Nasıl Sarılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 65 kişi çalıştı. Bu makale 13.448 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 13.448 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam