Aloe vera yetiştirmek kolaydır. Aloe verayı dikmek ise biraz daha ustalık isteyebilir. Diğer sukulentlerden ve kaktüslerden farklı olarak aloe verayı yalnızca bir aloe vera yaprağı kullanarak yetiştirmek zordur. Yaprağın köklenmesi ve sağlıklı bir bitkiye dönüşmesi ihtimali zayıftır. Bu nedenle bahçıvanların çoğu aloe veranın verdiği sürgünleri kullanarak aloe vera diker. Böylece daha başarılı ve sağlıklı bir bitki çıkar.

Yöntem 1 / 3:
Yapraktan Aloe Vera Yetiştirmek

 1. 1
  Yaprağın kök vermeme ve yapraktan aloe vera yetişmeme ihtimali olduğunu unutma. Yapraktan aloe vera yetiştirmek mümkün olsa da yaprağın kök vermesi oldukça zayıf bir ihtimaldir.[1] Aloe vera yapraklarında çok fazla nem vardır ve bu yüzden yapraklar, köklenmeden çürümeye başlayabilir. "Sürgün" kullanarak aloe vera yetiştirmek daha etkilidir.[2]
 2. 2
  En azından 8 santimetre uzunluğunda bir aloe vera yaprağı bul.[3] Eğer bu senin bitkin değilse öncelikle bitki sahibinden izin iste.
 3. 3
  Yaprağı keskin, temiz bir bıçak kullanarak alttan kes. Gövdeye doğru aşağıya bir açı yaparak kesmeye çalış. Bıçak çok temiz olmalıdır yoksa yaprak enfekte olabilir.
 4. 4
  Yaprağı ılık bir yere koy ve kesilen kısımda zar oluşana kadar bekle. Bu birkaç gün gibi kısa bir süre de olabilir, iki hafta gibi bir süre de olabilir.[4] Bu zar sayesinde kesilen kısım topraktan enfekte olmaz.[5] Enfekte bir aloe vera yaprağı kısa süre sonra çürür.
 5. 5
  Altında suyun çıkması için delikler bulunan bir saksı bul. Birçok bitki suyu sevdiği gibi aloe vera da suyu sever ama su içinde kalmayı sevmez. Saksının altında delik yoksa topraktaki su gitmeyecek, dolayısıyla da toprak sulu kalacaktır. Bu da aloe veranın kökünün çürümesine ve aloe vera güçlü olsa da bitkinin ölmesine neden olabilir.
 6. 6
  Saksıyı kaktüs toprağıyla doldur ve suyla nemlendir. Kaktüs toprağın yoksa saksının bir kısmına kum bir kısmına da saksı toprağı koyup bunları karıştırarak kendi kaktüs toprağını yapabilirsin.[6]
  • Saksının altına ilk olarak çakıl koymayı düşün. Bu sayede saksıdaki su daha iyi dışarı akacaktır.
  • pH seviyesi 6.0 ila 8.0 olmalıdır. pH yeterince yüksek değilse biraz tarım kireci ekle. Bunu bahçe malzemeleri satan yerlerden alabilirsin.
 7. 7
  Yaprağı, kesilen kısım aşağı gelecek şekilde toprağa koy. Yaprağın üçte birinin toprağın içinde olduğundan emin ol.
  • Kesik tarafı ilk önce bir kök hormonuna daldırmayı düşün. Elinde böyle bir şey yoksa toz tarçın veya bal işine yarayacaktır.[7] Bu, kimyasal olarak bitkilerde kök oluşmasını sağlayan kök hormonuyla aynı şey değildir. Hem balın hem de kök hormonunun faydalarından yararlanmak için bu ikisini karıştırmayı deneyebilirsin. Kimyasal bir köklendirme hormonu kullanmak istemezsen söğüt kullanarak kendininkini yapabilirsin.[8]
 8. 8
  Bitkiyi ılık ve güneşli bir yere koy ve dikkatli bir şekilde sula. İlk dört hafta toprağı nemli tutman iyi olur. Yaprağı başka bir yere diktiğinde toprağı tekrar sulamadan önce toprağın tamamen kurumasını bekle. Aloe veraya nasıl bakacağını öğrenmek için buraya tıkla.
  • Kök verme sürecinde yaprak küçülürse ya da kurursa endişelenme.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Sürgün Kullanarak Aloe Vera Yetiştirmek

 1. 1
  Bir sürgün bul. "Yavru" olarak da bilinen sürgünler ana bitkinin parçalarıdır. Genelde daha küçüktür ve daha parlak görünür. Kendi kökleri vardır. Onları alt taraflarda bulabilirsin. Hangi sürgünü kesmen gerektiğini anlamak için şu bilgilere bakabilirsin.
  • Sürgün, ana bitkinin beşte biri büyüklüğünde olmalıdır.
  • En azından dört yaprağı olan bir sürgün seç ve bu sürgün, iki ila dört santimetre uzunluğunda olsun.
 2. 2
  Yapabiliyorsan tüm bitkiyi saksıdan çıkar. Bu işlem, sürgünün ana bitkiyle nerede birleştiğini bulmayı kolaylaştıracaktır. Sürgünü daha iyi görebilmek için kökteki toprağı temizlemen gerekebilir. Ana bitkiye yapışık olabilir ama onun kendi kökleri olmalıdır.
 3. 3
  Sürgünü ana bitkiden kopar ya da kes ama bunu yaparken köklere zarar vermemeye çalış. Sürgün, ana bitkiden kolayca ayrılabilir. Kolayca ayrılmazsa keskin, steril bir bıçakla kesmen gerekecektir (ilk önce bıçağı etil alkolle sterilize et ki bitkiye zarar vermesin). Devam etmeden önce kestiğin yerin kabuk bağlaması için birkaç gün bekle. Bu sayede herhangi bir enfeksiyon oluşma riskini önlersin.[9]
  • Sürgünün kökleri olmalıdır.[10]
  • Sürgünü ana bitkiden kopardığında büyük bitkiyi tekrar saksıya koyabilirsin.
 4. 4
  Altında delikleri olan bir saksı bul. Bu çok önemlidir. Birçok bitki suyu sevdiği gibi aloe vera da suyu sever ama su içinde kalmayı sevmez. Saksının altında delik yoksa topraktaki su gitmeyecek, dolayısıyla da toprak sulu kalacaktır. Bu da aloe veranın kökünün çürümesine ve aloe veranın ölmesine neden olabilir.
 5. 5
  Saksıyı kaktüs toprağıyla doldur. Kaktüs toprağın yoksa saksının bir kısmına kum bir kısmına da toprak koyup bunları karıştırarak kendi kaktüs toprağını yapabilirsin.
  • Saksının altına ilk olarak çakıl koymayı düşün. Bu sayede saksıdaki su daha iyi çıkacaktır.
  • pH seviyesi 6.0 ila 8.0 olmalıdır. pH yeterince yüksek değilse biraz tarım kireci ekle. Bunu bahçe malzemeleri satan yerlerden alabilirsin.
 6. 6
  Toprakta küçük bir delik aç ve sürgünü onun içine koy. Delik, kökleri ve bitkinin dörtte birini (köklerin bittiği yeri ve bitkinin yukarısını) içine alacak kadar derin olmalıdır. Birçok profesyonel bahçıvan, kökleri kök hormonuna daldırmayı tavsiye eder çünkü bu şekilde kökler daha hızlı büyür.[11]
 7. 7
  Bitkinin etrafındaki toprağa hafifçe bastır ve toprağı sula. Bitkiyi, toprak nemli olacak şekilde sula. Toprak su içinde yüzmesin. Aloe vera bir çöl bitkisidir dolayısıyla çok fazla suya ihtiyacı yoktur.
 8. 8
  Bitkiyi güneş alan bir yere koyup tekrar sulamadan önce bir hafta bekle. Bir hafta sona her zamanki gibi aloe veranı sulamaya devam edebilirsin.[12] Aloe veraya nasıl bakacağını öğrenmek için buraya tıkla.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Bitkinin Bakımını Yapmak

 1. 1
  Bitkinin yeterli miktarda güneş ışığı aldığından emin ol. Aloe vera normalde her gün 8 ila 10 saat güneş ışığı almalıdır. Bitkiyi güney ya da batı cepheli bir odadaki pencerenin önüne koyarak bunu sağlayabilirsin. Gerekli olduğu durumlarda bitkiyi gün içinde bir pencereden diğerine taşıyabilirsin.[13]
  • Yaşadığın yer soğuksa bitkiyi geceleri pencerenin önünden al. Çünkü pencere önleri geceleri çok soğuk olur ve bu da bitkiyi öldürebilir.[14]
 2. 2
  Tekrar sulamadan önce toprağın iyice kurumasını bekle. Bitkiyi suladığında toprağın iyice sulandığından emin ol. Ayrıca suyun saksıdan rahatça çıkabildiğinden de emin ol.[15] Bitkiyi aşırı sulama.
  • Aloe vera kış aylarında uykuya geçmeye eğilimlidir. Bu aylarda suya çok ihtiyaç duymaz.[16]
  • Aloe vera daha çok yaz aylarında suya ihtiyaç duyar, özellikle de sıcak ve kuru dönemlerde.
 3. 3
  Yılda bir kere, ilkbaharda gübreleme yap. Gübre su bazlı olmalıdır ve gübrenin fosfor içeriği yüksek olmalıdır. Karışımı gübrenin yarısını kullanarak hazırla.[17]
 4. 4
  Böcek, hastalık ve mantar oluşumuna dikkat et. Bitkiyi pamuklu bit ve kabuklu bit gibi zararlı böceklerden korumak için doğal ve organik böcek ilacı kullan. Sadece toprağı kuru tutarak mantar oluşumunu önleyebilirsin.
  • Pamuklu bit veya kabuklu bit görürsen bunları pamuklu çubuk ve etil alkol kullanarak yok edebilirsin.[18]
 5. 5
  Yaprakların gelişimini izle. Yapraklar bitkinin sağlığının ve aloe veranın ne istediğinin en büyük göstergesidir.
  • Aloe veranın yaprakları dolgun ve düzgün olmalıdır. Yaprakların inceldiğini ve kıvrıldığını fark edersen aloe veraya daha fazla su ver.
  • Aloe veranın yaprakları dik olarak uzamalıdır. Yapraklar öne eğilirse bitkinin daha çok güneşe ihtiyacı ver demektir.
 6. 6
  Bitkin çok yavaş büyüyorsa ne yapman gerektiğinin farkında ol. Bazen aloe vera iyi bir şekilde büyümez. Neyse ki neyin yanlış gittiğini anlaman kolaydır. Hatta bu yaygın olarak bilinen sorunları çözmek daha kolaydır.
  • Toprak çok nemli. Bitkiyi daha az sıklıkta sula.
  • Bitkinin daha fazla güneş ışığına ihtiyacı var. Bitkiyi güneş alan bir yere taşı.
  • Çok fazla gübre eklemişsin. Bitkiyi yeni bir saksıya koy ve daha fazla toprak ekle.
  • Toprak çok alkali olabilir. Biraz kükürt ekle.
  • Bitkinin köklerinin büyümesi için yeterince alan yok. Bitkiyi daha büyük bir saksıya al.
  Reklam

İpuçları

 • Aloe veranın çevresindeki toprağa biraz beyaz taş koymayı dene. Bu taşlar sayesinde güneş bitkiye yansıyacaktır.[19]
 • Bitki iyice büyüyene kadar yaprakları kullanma. Aloe verayı sağlık amacıyla yetiştiriyorsan yaprakları kullanmadan önce iki ay beklemek isteyebilirsin.
 • Aloe vera güneşe doğru büyür. Bu, bitkinin yana doğru büyümesine neden olabilir. Bitkinin düz bir şekilde büyümesi için saksıyı her iki ila üç günde bir döndürmeye çalış.
 • Ev içinde yetiştirilen aloe vera, doğrudan güneş ışığına konmadıkça ve sulanmadıkça çok büyümez. İyi bir bakım yaptığında, ev içinde yetiştirilen aloe veralar basit bir saksıda 60 santimetreden daha fazla büyüyebilir.
 • Aloe vera bitkisi dışarıda yetiştirilecekse yalnızca iklim şartlarının uygun olduğu bitki yetiştirme alanlarında yetiştirilmelidir. Aksi takdirde aloe verayı yalnızca ev içinde yetiştir.[20]
Reklam

Uyarılar

 • Yaprakları ve sürgünü kesmek için kullandığın bıçağın temiz ve steril olduğundan emin ol.
 • Ölü yaprak görürsen bunları temiz bir bıçakla kes. Bu sayede çürümeyi ve küflenmeyi önlemiş olursun.
 • Büyük bitkilerdeki yaprakları veya sürgünleri alırken dikkatli ol. Bunların bazılarında çok keskin dikenler olabilir.
 • Aloe veranı aşırı sulama. Tekrar sulamadan önce toprağın iyice kurumasını bekle.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Altında delikler olan saksı
 • Kaktüs toprağı
 • Keskin, steril bıçak
 • Aloe vera
 • Kök büyütme hormonu (isteğe bağlı)
 • Su

Bununla İlgili wikiHow'lar

Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Hamam Böceklerinden Nasıl KurtulunurHamam Böceklerinden Nasıl Kurtulunur?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Ananas Nasıl Yetiştirilir?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Orkide Bakımı Nasıl YapılırOrkide Bakımı Nasıl Yapılır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Farelerden Doğal Yollarla Nasıl KurtulunurFarelerden Doğal Yollarla Nasıl Kurtulunur?
Yabani Otlar Sirkeyle Nasıl ÖldürülürYabani Otlar Sirkeyle Nasıl Öldürülür?
Bulaşık Makinesindeki Kötü Koku Nasıl GiderilirBulaşık Makinesindeki Kötü Koku Nasıl Giderilir?
Reklam

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam