Aloe vera jel doğanın doğal şifalarından biridir. Güneş yanıklarının tedavisi, cildi nemlendirmek ve kızarıklıkları gidermek için kullanılabilir. Kendi aloe veranı yapmak için tek ihtiyacın olan sağlıklı bir aloe bitkisidir. Aloe vera jelin birkaç günden uzun dayanması için onu diğer malzemelerle karıştırabilirsin.

Malzemeler

 • Aloe yaprağı
 • İsteğe bağlı: 500 mg toz C vitamini veya 400 IU E vitamini (yarım bardak jel için)

Adımlar

 1. 1
  Ellerini yıka. Jelin kirlenmemesi için temiz ellerle işe koyulmak ve temiz malzemeler kullanmak önemlidir.
 2. 2
  Bir aloe bitkisinin dış yaprağını kes. Dış yaprakları genellikle daha olgundur. Bu yapraklar bol miktarda taze, sağlıklı jel içerir. Bitkinin dışında kalan, alt kısımları toprağa daha yakın olan yaprakları seç. Yaprağı alt kısmından kesmek için keskin bir bıçak kullan.
  • Aloe vera jel kolay bozulacağı için tek seferde çok fazla miktarda yapmamak en iyisidir, tabii eğer başkalarına da vermeyi planlamıyorsan. Özellikle yapraklar büyükse bir iki yaprak kesmek yarım su bardağı veya bir su bardağı jel yapmak için yeterli olacaktır.
  • Özellikle bitkin gençse, tek seferde çok fazla yaprak kesmemeye özen göster. Dış yapraklarının hepsini kesmek bitkiye zarar verebilir.
 3. 3
  Bitkinin reçinesini 10 dakika boyunca akıt. Koyu sarı reçinenin akması için yaprakları bir bardağın içine dik olarak koy. Reçinenin içinde cildi hafif tahriş edebilecek lateks bulunur. Jeline karışmaması için en iyisi lateksi süzdürmektir.
 4. 4
  Yaprakları soy. Bir sebze soyucu kullanarak yaprakların yeşil kısımlarını dikkatlice soy.[1] Altında yatan jele ulaşmak için içteki beyaz katmana kadar kesmeye özen göster. Her yaprağın bir yüzündeki kabuğu soyarak jelle dolu kano şeklindeki yarısını ayır.
  • Yapraklar genişse, soymadan önce küçük parçalara kesmek yardımcı olabilir.
  • Jelle karışmaması için kestiğin kabuk kısmını kenara ayır.
 5. 5
  Jeli bir kaşık veya bıçak yardımıyla çıkar. Şeffaf, yumuşak jel kolaylıkla çıkarılabilir. Yaprağın içinde hiçbir şey kalmayana kadar tüm jeli çıkarıp temiz bir kaseye koy.
 6. 6
  Jeli doğal bir koruyucu maddeyle karıştırabilirsin. Çok fazla jel varsa ve bunu bir iki ay saklamak istiyorsan, her 1/2 su bardağı jel için 500 mg toz C vitamini veya 400 IU E vitamini kullan. Malzemelerin hepsini bir mikser yardımıyla iyice karıştır. Jel ilk başta köpüksü görünecektir.[2]
 7. 7
  Jeli sterilize edilmiş temiz bir cam kavanoza koy. Koruyucu madde kullandıysan, jel buzdolabında birkaç ay boyunca tazeliğini koruyacaktır. Koruyucu madde kullanmadıysan, bir iki hafta dayanacaktır.
 8. 8
  Jeli kullan. Güneş yanıkları veya diğer küçük, yüzeysel yanıklar için kullan. Aloe vera aynı zamanda nemlendirici olarak veya ev yapımı vücut bakım ürünlerinde bir malzeme olarak kullanılabilir.
  • Aloe vera jeli derin kesiklere veya su toplamış deri üzerine kesinlikle uygulama. Yalnızca derideki yüzeysel kızarıklıklarda kullanılmalıdır çünkü derin kesiklerin iyileşmesine engel olabilir.
  • İyileştirici, nemlendirici bir masaj losyonu yapmak için 1/2 su bardağı aloe verayı 1/4 su bardağı erimiş Hindistan cevizi yağıyla karıştır.[3]
  • Aloe vera bitkisini nasıl yetiştireceğini öğren, bu sayede istediğin zaman bir miktar jel yapabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • C vitamini tozu yerine bir C vitamini hapını ezip jelle karıştırabilirsin. Ayrıca birkaç damla greyfurt özütü de iş görür.
 • A ve C vitaminleri antioksidandır, doğal koruyucu madde değildir. Buzdolabında bile 3-7 gün içinde zararlı mikroplar üreyecektir.
 • Acele etme. Sarı madde tamamen aktıktan sonra bir sonraki adıma geç.
Reklam

Uyarılar

 • Aloe ağız yoluyla alınabilir ama çok fazla tüketmemelisin; laksatif etkisi vardır.
 • Latekse karşı hassasiyetin varsa aloe yaprağını tutarken eldiven giy.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 39 kişi çalıştı. Bu makale 86.427 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 86.427 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam