Aloe vera bitkileri tropik bölgelere özgüdür, fakat çeşitli iklimlerde sıklıkla ev bitkisi olarak yetiştirebilmektedir. Bir aloe vera bitkisine bakmak temel prensipleri bildikten sonra kolaydır. Küçük bir çabayla, aloe veranın gelecek yıllar boyunca hayatta kalmasında yardımcı olabilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Temel Bakımı Sağlama

 1. 1
  Aloeyi güneşli bir yere koy. Evindeki güneşli bir mutfak penceresi ya da güneşli başka bir yer aloe bitkisi için mükemmeldir. Ayrıca aloe doğrudan güneş ışığı almayan alanlarda açar. Tamamen gölgedeki aloe büyümez, bu yüzden, aloeyi koyacağın yerdeki odanın birazcık güneş aldığından emin ol.
  • Donma ihtimali hiç olmadığı sürece, bitkiyi yaz aylarında dışarıya koyabilirsin. Aloe bitkileri yüzde 95 sudan oluşur ve hafif bir soğukluk bile onları dondurup pelte edecektir.[1]
  • Eğer sıcaklığın arttığı bir bölgede yaşıyorsan ve aloeni dışarıda yetiştiriyorsan, doğrudan güneş almayan bir yer seç (günde altıdan sekiz saate kadar).
 2. 2
  Derinden fakat tedbirli sula. Aloe bitkileri fazla suya ihtiyaç duymadıklarından az zahmetlidirler. Yüzeyin en az 5 cm altında olacak şekilde toprak kuruyana kadar bekle, sonra süzgeç deliklerinden su geldiğini görene kadar yavaşça ve derinden sula. Aloeyi yüzeyin en az 5 cm altı kuruyana kadar tekrar bir kez daha sulama. Çoğu ortamda Nisan’dan Ekim’e kadar düzenli sulaman gerekecek. Bu, her hafta bir kez ve kışın ayda iki kez sulamaya eşittir.[2]
  • Eğer aloeni başka saksıya koyduysan, sulamadan önce iki ya da üç gün bekle. Bu, suyu almadan önce köklere yeni toprağa alışmaları için zaman verir.
  • Şüpheliysen, daha az sula, çok değil. Aloe çok sulandığında, kökler çürümeye başlar ve doğal olarak da bitki ölür. Eğer sulama zamanı olup olmadığından emin değilsen fazladan birkaç gün beklemek daha iyidir.
  • Eğer aloe bitkini gerçekten seviyorsan, yağmur suyu kullanmayı düşün. Yağmur yağınca, aloe sulanır ve yağmadığında, aloe susuz kalır. Bu durum aloenin doğal ortamını taklit eder.[3] Fakat, kuraklık zamanlarında bu işe yaramaz.
  • Fazla sulamanın kökün çürümesine ve mantara sebep olacağını unutma, bu yüzden bundan uzak durmak çok önemlidir.[4]
 3. 3
  Aloeyi büyüme mevsimi boyunca gübrele. Nisan’dan Eylül’e kadar, aloe kuvvetlice büyüyecektir. İstersen bu aylar boyunca ayda iki kez biraz gübre vererek yardımcı olabilirsin. Bir 15-30-15 gübreyi suyla karıştırarak seyrelt, beş birim suya bir birim gübre ekle. Sulama yaptığın günlerde gübre ver.
  • Etkin şekilde büyümediğinde bitki gübreyi kullanamadığından kış boyunca gübrelemeyi bırak.[5]
 4. 4
  Böceklere dikkat et. Unlu bitler gibi aloe bitkisinin hayranı olan birkaç haşere türü vardır. Bu böcekler düz ve kahverengi ya da bronzdur ve aloe bitkilerinden bitki özü emmeyi severler. Onları önlemek için aloe bitkin üzerinde doğal, zehirsiz bir haşere ilacı kullan.[6]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Aloenin Saksısını Değiştirme

 1. 1
  Aloenin girdiği saksıya bir göz at. Aloe bitkileri genelde onları ilk kez satın aldığında hafif ve küçük plastik saksıların içinde bulunur. Aloenin yıllarca dayanmasını sağlamak için saksısını daha fazla boş yeri olacağı daha büyük bir saksıyla değiştirmek iyi bir fikirdir. Eğer aloe zaten altta delikleri bulunan, sağlam bir toprak saksının içindeyse, saksısını değiştirmen şart değil.
 2. 2
  Kaktüsler için karışım al. Diğer kaktüsler gibi aloe de kuru, kumlu toprağı tercih eder ve sürekli bol nemli toprağın içerisinde iyi gitmezler. Kaktüsler veya sukulentler yani sularını depolayan ve köklerinin nemli olması yerine kuru olmasını tercih eden bitkiler için özellikle yapılmış bir karışım satın almak için bahçe ürünleri mağazana uğra.
  • Eğer 10’dan 11’e kadar olan soğuğa dayanıklılık bölgesinde, yani, donma ihtimalinin hiç olmadığı bir yerde yaşıyorsan, aloeni ev bitkisi gibi değil de dışarıda bahçe bitkisi olarak yetiştirebilirsin.[7] Bitkini büyütme ortamı olarak 1/3 kum, 1/3 çakıl ve 1/3 toprak kullan.
 3. 3
  Aloenin kök topundan üç kat daha büyük bir saksı seç. Kök topu, aloe bitkisinin köklerinin ve tabanındaki toprağın karışımından oluşur. Aloe yayılmayı ve büyümeyi sever, bu yüzden bitkine bolca yer veren büyük bir saksı seçmelisin. Süzgeç delikleri olan kil bir saksı ve suyu tutmak amacıyla altına yerleştirmek için bir tabla al. Ayrıca, saksının suyun içinde kalmamasını sağla. Suyun süzülebilmesi gerek.
  • Birkaç ay veya bir yıldan bakımdan sonra, aloe bitkinin saksısından dışarı doğru büyüdüğünü fark edebilirsin. Eğer aloe yaprakları saksı kadar büyükse, saksını daha büyük bir saksıyla değiştirme zamanı gelmiş demektir. O andaki kök topunun boyutundan üç kat büyük yeni bir saksı al ve onunla değiştir.
 4. 4
  Aloeyi saksıya dik, böylece yaprakları toprağın üstünde duracaktır. Saksıyı kısmen toprakla doldur, sonra aloenin kök topunu tam ortaya olacak şekilde koy. Yaprakların tabanına gelene kadar kök topunun etrafına daha fazla toprak yerleştir. Aloe bitkisini yerinde tutmak için ellerinle hafifçe vur.
  • Toprağın yalnızca kök topunu kaplaması gerektiğini aklında tut. Toprağın üzerine çakıl taşları yerleştir.
 5. 5
  Çakıl taşlarını ya da deniz kabuklarını toprağın üzerine dağıt. Bu nemi içeride tutmaya ve aloenin doğal ortamını yaratmaya yardımcı olacaktır. İsteğine göre herhangi bir çeşit küçük çakıl taşı, taş veya deniz kabuğu seç. Bitkinin tabanındaki toprağa doğru taşları hafifçe bastır.
 6. 6
  ”Bebekler”i büyüt. Bunlar ana bitkiden filizlenen küçük aloe bitkileridir. Oluşumu tamamlanmış bir bebek gördüğünde, bir bıçakla keserek onu anne bitkiden ayır. Bunu yaparken kökleri koparmamaya önem göster. Sertleşmesi için bir iki günlüğüne temiz, kuru bir rafın üzerine koy. Sonrasında sukulent ya da kaktüsler için saksı kumu kullanarak küçük bir saksının içerisine koy.
  • Eğer bebeğin hiç kökü yoksa, hâlâ büyütebilirsin demektir. Doğru saksı kumuyla küçük bir saksıyı doldur ve bebeği toprağın üstüne, kesik kısmı aşağıya gelecek şekilde yerleştir. Sulamak yerine, birkaç günde bir su püskürt. Zamanla köklerin filizlenmeye başladığını görebilirsin. Bunu gördüğünde, toprağın içine dikebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Güneş yanığı ve diğer çeşit yanıklara hızlı bir rahatlama sağladığından aloe bitkilerinin etrafta bulunması çok yararlı olabilir. Eğer güneş altında bir gün geçirirsen ve cildin kızardıysa, olgun bir aloe yaprağı kopar ve içinden çıkan jeli yanığına sür veya yaprağı keserek aç ve jeli yanığının üzerine yerleştir. Yaprağı koparttığın bölge sertleşir fakat bitkine bir şey olmaz.
 • Koparılmış bir yaprağı buzdolabına soğutmak için koyabilirsin, sonrasında güneş yanığınu bununla ovuşturabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Cildin yüzeyinin altındaki açık cilde ya da yara üzerinde aloe kullanma. Yalnızca yüzeysel yanıklarda kullan. Büyük bir yanığın varsa, onun yerine bir doktora görün.
 • Eğer kedilerin varsa, aloe vera bitkini ısırmalarına engel olduğundan emin ol!
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Artemisia Nursery
Ortak yazarlar :
Bitki Üretim Çiftliği ve Bahçe Eşyaları Dükkânı
Bu makaledeki ortak yazarlar Artemisia Nursery. Artemisia Nursery, Kuzeydoğu Los Angeles'ta Kaliforniya yerli bitkileri konusunda uzmanlaşmış bir perakende bitki üretim çiftliğidir. Artemisia Nursery, işçilere ait bir kooperatif olmayı planlayan, işçilere ait küçük bir işletmedir. Artemisia Nursery, Kaliforniya yerel bitkilerine ek olarak sukulentler, atalık tohumlar ve bitki yetiştirme kitleri, ev bitkileri, çanak çömlek, bahçe aletleri ve malzemeleri sunar. Kurucularının bilgisinden yararlanılan Artemisia Nursery'da ayrıca danışmanlık, tasarım ve kurulum hizmetleri de sunulmaktadır. Bu makale 499.159 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 499.159 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam