Alkolün yol açtığı ağız kokusu hem sinir bozucudur hem de insanı rezil eder. Eğer bir yerlere leş gibi alkol kokarak gitmek istemiyorsan nefesindeki alkol kokusunu azaltmanın bazı yolları var. Belli şeyleri yiyerek ya da içerek, kendini temizleyerek ve her şeyden önce ağzının içkiden kokmasını önleyerek nefesindeki alkol kokusunu tümüyle giderebilirsin!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Yemek ve İçmek

 1. 1
  Alkol almadan önce bir şeyler ye. İçki içerken bir yandan yemek yemek, alkolün kokusunu azaltabilir. Yiyecekler içtiğin alkolün bir kısmını emerken bir yandan da tükürük üretimini teşvik eder. Bu da ağızda alkolden kaynaklanan kokuyu artıran susuz kalmayı önleyebilir.
  • Barlarda müşterilerin aşırı içip kusmaması için yer fıstığı, patlamış mısır ve diğer çerezler bulunur. Dışarı çıktığında, bu ikramları da düzenli olarak yemeye çalış.
  • Eğer bir arkadaşının evinde içeceksen çerezleri almayı teklif et. Birkaç paket patates cipsi ya da mikrodalgada patlatılan mısır al. Bu ağzındaki alkol kokusunu azaltacağı gibi, ev sahibinin gözüne cömertliğinle girmeni de sağlayabilir.
 2. 2
  Soğanı ve sarımsağı dene. Aromatik yiyecekler alkol kokusunu gizleyebilir. Kırmızı soğan ve sarımsak kokusu uzun zaman nefesinden çıkmaz ve alkol kokusunu azaltır.
  • Soğanlı ya da sarımsaklı yiyecekler sipariş edebilirsin. Sarımsaklı ekmek ya da sarımsak içeren diğer yiyecekler popüler bar atıştırmalıklarıdır.[1]
  • Alkol aldıktan sonra yediğin sandviçte, burgerde ya da salatada kırmızı soğan olsun.[2]
  • Hızlı çözüm isteyen bazı insanlar çiğ soğan ya da sarımsak yer. Bu çok etkili olsa da, unutma ki soğan ya da sarımsağın kendi kokusu da aşırı keskin olabilir. Bu kokular yalnızca ağzından yayılmakla kalmaz, gözeneklerinden de dışarı çıkar. Nefesindeki alkol kokusunu gidermeye çalışmanın nedeni, başka bir yere gitme zorunluluğuysa bu en iyi seçenek olmayabilir. Sosyal bakımdan daha fazla hoş görülse de, sarımsağın kokusu da insanları en az alkol kokusu kadar rahatsız edebilir.[3]
 3. 3
  Sakız çiğne. Alkolün kokusunu gidermede sakız faydalı olabilir. Sakızın güçlü kokusu, içki kokusunu bastırmakla kalmaz, tükürük salgılamana da yol açar. Bu da nefesindeki alkol kokusunu azaltabilir.
  • Ekşi sakızları dene. Bu, aşırı miktarda tükürük salgılamana yol açar ve alkol kokusunu daha çabuk ortadan kaldırır. Ekşi sakızların tadı ilk başta kötü gelse de, çiğnemeye devam ettikçe hafifler.
  • Naneli sakız da iyi bir seçenektir. Güçlü bir mentol kokusu, nefesindeki alkol kokusunu hemen gizleyebilir ve nefes tazelemede sıkça kullanılır.
 4. 4
  Su ve kahve iç. Kahveyle suyu birlikte içmek nefesindeki alkol kokusunu hafifletebilir. Su, içki içmekle kaybettiğin suyu yeniler ve tükürük üretimini teşvik eder; bu da alkol kokusunu azaltabilir. Kahveninse kendi kokusu zaten güçlüdür ve bu da alkolün kötü kokusunu bastırabilir. Ne var ki kahvenin en etkili olduğu zaman, içki aldığın gecenin sabahıdır. Uyarıcıları ve yatıştırıcıları karıştırmak bir enerji patlamasına yol açarak sana kendini daha az sarhoş hissettirebilir. Bu da istemeden de olsa, kaldıramayacağın kadar alkol içmene yol açabilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Temizlik Yapmak

 1. 1
  Dişini fazladan birkaç dakika fırçala. Diş fırçalamak içki içmekten kaynaklanan kötü kokuyu azaltabilir. Ağız hijyenine fazladan birkaç dakika ayırarak kötü ağız kokularını gizleyebilirsin.
  • Mentol içeren, keskin kokulu bir diş macunu kullan. Nefesindeki alkol kokusunu gizlemenin en etkili yolu budur.[4]
  • Dişini normalden iki dakika daha fazla fırçala. Ağzındaki alkol kalıntılarını ve alkolle ıslanmış gıdaları uzaklaştırmak için bu ekstra zamana ihtiyacın olacak.
 2. 2
  Diş ipi kullan. Alkol aldığın geceler diş ipi kullanmayı ihmal etme. Alkolün yumuşattığı yemek parçacıkları çoğu zaman dişlerinin arasına sıkışır. Bu da dişlerini tepeden tırnağa fırçaladığın hâlde ağzında alkol kokusu kalmasına neden olabilir.
 3. 3
  Ağız suyu kullan. Dişini fırçaladıktan ve diş ipi kullandıktan sonra kaliteli bir ağız suyuyla gargara yapmayı ve ağzını çalkalamayı unutma. Ağız çalkalama suları, nefesindeki kötü kokuları gidermek için tasarlanmıştır ve genelde alkol kokusunu örten nane aromasına sahiptir. Şişenin üstünde önerilen süre kadar gargara yap (bu genelde 30 saniye civarıdır) sonra lavaboya tükür ve ağzını suyla durula.
 4. 4
  Duş al. Alkol yalnızca nefesini etkilemez. Aynı zamanda vücudunun gözeneklerinden dışarı atılır ve bedeninden ekşi bir içki kokusu yayılmasına yol açar. İçki içtiğin gece ya da ertesi günün sabahında mutlaka duş almalısın.
  • Vücudunu iyice yıkamaya özen göstererek normal şekilde duş al. [5]
  • Kokusu baskın olan sabunlar, şampuanlar ve saç kremleri de alkol kokusunu ortadan kaldırabilir ya da hafifletebilir.[6]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Nefesindeki Alkol Kokusunu Önlemek

 1. 1
  Ölçülü iç. Şişenin dibine vurmak yerine ölçülü içmek, alkolün kokusunu hafifletebilir. Akşam boyunca bir iki içkiden fazlasını içmemeye çalış. Kontrolsüzce içmek özellikle de sık sık gerçekleşiyorsa yalnızca şiddetli alkol kokusuna değil, başka sağlık sorunlarına da yol açar. İçkiyi azaltmak ve sarhoş olmak amacıyla içmemek, nefesindeki alkol kokusunu önlemeye yardımcı olabilir.
  • Bir oturuşta en fazla iki kadeh iç.
 2. 2
  İçkileri karıştırma. Farklı içkilerin farklı kokusu vardır. Eğer birden çok alkol türünü karıştırırsan bu toplam kokuyu daha beter hâle getirebilir. Gece boyunca tek bir tür alkol iç çünkü bu, nefesindeki alkol kokusunu azaltabilir.
 3. 3
  Basit içkilerden şaşma. Çeşitli otlar ya da baharatlar içeren karışık içkilerin kokusu biranın, şarabın ve diğer sek içkilerin kokusundan daha ağır olabilir. Basit içkilerden şaşmazsan nefesindeki alkol kokusu azalacaktır.
  Reklam

İpuçları

 • Nane, tarçın ya da yeşil naneli sakızı elinin altından eksik etme.
Reklam

Uyarılar

 • Eğer alkol alımını azaltman gerektiği hissine kapılıyorsan, insanların sana çok içtiğini söylemelerine sinirleniyorsan, içtikten sonra suçluluk duyuyorsan ve sabahları kendine gelmek için bir kadeh içmen gerekiyorsa içki sorunun olabilir. Ne kadar alkol aldığını doktoruna söyle ve azaltmak için ne yapabileceğini konuş.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Tiffany Douglass, MA
Ortak yazarlar :
Wellness Retreat Recovery Center Kurucusu
Bu makaledeki ortak yazarlar Tiffany Douglass, MA. Tiffany Douglass, San Jose, Kaliforniya’da bulunan, JCAHO’dan (Sağlık Kuruluşları Akreditasyonu Birleşik Komisyonu) akreditasyona sahip bir uyuşturucu ve alkol tedavi programı olan Wellness Retreat Recovery Center’ın kurucusudur. Madde bağımlılığı tedavisi konusunda on yıldan fazla deneyime sahiptir ve madde bağımlılığının hastane dışı bir merkezde tedavisi konusundaki gayretleri nedeniyle 2019 yılında Global İyi Niyet Elçisi olarak atanmıştır. Tiffany 2004 yılında Emory Üniversitesi’nden Psikoloji alanında Lisans ve 2006 yılında Claremont Enstitüsü’nden Kurumsal Davranış ve Program Değerlendirmesi konusunda çalıştığı Psikoloji alanında Yüksek Lisans derecesi almıştır. Bu makale 196.257 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 196.257 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam