Su ve sabun kullanmak ellerini temiz tutmanın en iyi ve en geleneksel yoludur, ama ellerini yıkamak için hemen lavaboya gidemeyeceğin zamanlar da olur. Alkol bazlı jel el dezenfektanı, bu güç durumlar için taşınabilir harika bir çözüm yolu sunar ve evde yapması da inanılmaz şekilde kolaydır! Evde alkol bazlı jel el dezenfektanı yapmak hem çocuklar hem de yetişkinler için mükemmel bir proje olmakla kalmaz, aynı zamanda paranın cebinde kalmasına yardımcı olup seni ve aileni mikroplardan koruyan harika bir ürüne sahip olmanı sağlar. Küçük şişeler harika hediyeler olabilir!

Uyarı: El dezenfektanının bakterileri ekin bir şekilde öldürmesi için en az %65 alkol içerikli olması gerekir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Kokusuz Alkol Bazlı Jel El Dezenfektanı Yapmak

 1. 1
  Malzemelerini al. Alkol bazlı jel el dezenfektanı yapmak için gereken bileşenler, yaygın olarak bulunan ev ürünleridir; dolayısıyla bunların elinde bulunması kuvvetle muhtemeldir. Hâlihazırda yoksa herhangi bir eczaneden ya da marketten kolayca edinebilirsin. En az %91 saflıkta tuvalet ispirtosuna (izopropil alkol) ve saf aloe vera jeline ihtiyacın olacak. Hepsi bu kadar!
  • Etkililik açısından Purell ya da Germ-X gibi dışarıdan satın alınan ürünlerle kıyaslanabilir olması için, ürünün son hâlinin en az %65 alkol içermesi gerekir.[1] %91 saflıkta izopropil alkol kullanmak, nihai ürünün bu aralıkta kalmasını sağlayacaktır.
  • Bulabilirsen %99 saflıkta izopropil alkolü tercih et. Olmazsa olmaz değil, ama nihai ürünün mikropları öldürme konusundaki etkililiğini artıracaktır.
  • Aloe vera jeli için de çeşitli saflık seçenekleri mevcuttur. Bulabildiğin en saf jeli almalısın. Saflık bilgisini öğrenmek için etiketi kontrol etsen yeter.[2] Bu, ürünün etkililiğini değiştirmez, ama bulabildiğin en saf jeli kullanmak, nihai karışımının en az miktarda katkı maddesi ve ilave kimyasal içermesini garanti altına alır.
 2. 2
  Araçlarını toparla. Gerekli olan araçlar da oldukça yaygın bulunan ev araçlarıdır; böylece süreç daha da kolay olacaktır! Temiz bir kâseye, bir spatulaya (ya da kaşığa), bir huniye ve tekrar kullanılabilir bir sıvı sabun ya da el dezenfektan şişesine ihtiyacın olacak. Elinde tekrar kullanabileceğin boş bir şişe yoksa kapağı olduğu sürece istediğin herhangi bir saklama kabını da kullanabilirsin.
 3. 3
  Malzemeleri karıştır. 3/4 su bardağı (180ml) izopropil alkol ve 1/4 su bardağı (60 ml) saf aloe vera jeli ölçüp ayır ve ikisini birlikte kâseye boşalt. Malzemeler birbirine tamamen karışana kadar kuvvetlice karıştırmak için spatulanı (ya da kaşığını) kullan.
  • Kâsede elinle karıştırmayı tercih etmezsen bunun yerine mutfak robotunu kullanabilirsin.
 4. 4
  Ürününü şişele. Karışımı kâseden, kullanmayı seçtiğin şişeye doğrudan dökmek için huni kullan. Şişene pompasını, kapağını ya da tıpasını tak. Nihai ürünün artık elinde ve hemen kullanmaya hazır!
  • Karışım 6 ve daha fazla ay boyunca dayanır. Mümkün olan en uzun raf ömrüne sahip olması için ürünü doğrudan güneş ışığı almayan bir yerde sakla.[3]
  • Dışarda hareket hâlindeyken kullanmak için karışımı cüzdana, sırt çantasına ya da evrak çantasına kolayca sığabilecek daha küçük şişelere doldur. Ticari dezenfektanlardan satın alırsan bunların şişelerini sakla; tam bu işe uygun olacağı için bunları sonra tekrar kullanabilirsin.
  • Marketten bu boyutta yeni boş şişeleri istediğin zaman satın alabilirsin. Seyahat boyu kişisel bakım ürünleri olan reyona bir göz at.
  Jonathan Tavarez

  Jonathan Tavarez

  Temizlik Gurusu ve Pro Housekeepers'ın Kurucusu
  Jonathan Tavarez ülke genelinde, ikamet edilen ve ticari konutlar için yüksek kaliteli temizlik hizmetleri sağlayan bir temizlik hizmetleri sağlayıcısı olan Pro Housekeepers’ın kurucusudur. Pro Housekeepers her temizlemede yüksek kalite standartlarını garantiye almak için özgeçmişi doğrulanmış bir ekip ve titiz eğitim metodolojileri kullanır.
  Jonathan Tavarez
  Jonathan Tavarez
  Temizlik Gurusu ve Pro Housekeepers'ın Kurucusu

  Uzmandan İpucu: Hunin yoksa dezenfektanı plastik bir buzdolabı poşetine dök, sonra da poşetin köşesini makasla kırp. Bu şekilde, ortalığı batırmadan dezenfektanı şişeye kolayca dökebilirsin.

 5. 5
  Dezenfektanı doğru şekilde kullan. Üründen en yüksek verimliliği almak için dezenfektanı kullanmanın doğru bir yolu vardır aslında. Başlamadan önce ellerindeki görünür kirleri temizlediğinden emin ol. Dezenfektan, ellerinin gerçek anlamda kirli olduğu durumlarda kullanman için değildir.
  • Yaklaşık olarak avuç içine sığacak miktarda dezenfektan kullanarak 20 ila 30 saniye boyunca ellerini hızlı hareketlerle ov. Bunu yaparken tırnaklarının içine, parmak aralarına, ellerinin üzerine ve bileklerine de ulaşmayı ihmal etme.
  • Ellerini silmeden ya da suyla durulamadan dezenfektanın tamamen kurumasına izin ver.
  • Dezenfektan tamamen kuruduktan sonra süreç tamamlanır.[4]
  Jonathan Tavarez

  Jonathan Tavarez

  Temizlik Gurusu ve Pro Housekeepers'ın Kurucusu
  Jonathan Tavarez ülke genelinde, ikamet edilen ve ticari konutlar için yüksek kaliteli temizlik hizmetleri sağlayan bir temizlik hizmetleri sağlayıcısı olan Pro Housekeepers’ın kurucusudur. Pro Housekeepers her temizlemede yüksek kalite standartlarını garantiye almak için özgeçmişi doğrulanmış bir ekip ve titiz eğitim metodolojileri kullanır.
  Jonathan Tavarez
  Jonathan Tavarez
  Temizlik Gurusu ve Pro Housekeepers'ın Kurucusu

  Uzmanımız Şöyle Diyor: ABD Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezleri’ne (CDC’ye) göre ellerine dezenfektan sürmenin doğru yolu, ellerinin tüm yüzeylerini kaplayacak kadar dezenfektan uygulamaktır. Sonrasında tamamen kuruyana kadar ellerini ov. Bununla birlikte, yalnızca ellerini yıkama imkânın yoksa dezenfektan kullanmalısın ve ellerin yağlıysa ya da görünür şekilde kirliyse kullanmaktan kaçınmalısın.

  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Uçucu Yağlar Eklemek

 1. 1
  Uçucu yağ eklemek için hedef(ler)ini belirle. Uçucu yağlar yalnızca koku vermesi için dezenfektana eklenebilir.[5]
 2. 2
  Aromaterapiye uygun uçucu yağları tercih et. Belirli bir uçucu yağın kokusunu solumak, çeşitli zihinsel ve duygusal tepkileri tetiklemesi için beynini uyarabilir. Bunları dezenfektanına ekleyerek sinir bozucu mikropları öldürürken aynı zamanda sağaltıcı bir deneyim yaşayabilirsin. Tek bir yağı seçebilir ya da çok katmanlı etkiler yaratmak için farklı yağları da karıştırabilirsin. Aromaterapi dünyası, burada ayrıntılı şekilde açıklanamayacak kadar çok geniş bir alan, ama el dezenfektanlarında kullanmak için en çok tercih edilen bazı belirli uçucu yağlar da vardır.
  • Tarçın uçucu yağı, uyuşukluğu azaltan ve odaklanmayı güçlendiren koku özelliklerine sahiptir.
  • Lavanta uçucu yağı, gevşemeye ve dingin hissetmeye sebep olan yenileyici bir kokudur.
  • Biberiye uçucu yağı; bilginin saklanmasını, uyanıklığı ve hafızayı artırdığı bilinen özelliklere sahiptir.
  • Limon uçucu yağı, bir yandan enerjiyi artırırken, aynı zamanda depresyonu ve üzüntüyü hafifletmeye yardımcı olabilen canlandırıcı bir kokuya sahiptir.
  • Nane uçucu yağı, yorgun sinirleri yatıştırıp zihin açıklığını artırabilen canlandırıcı bir kokuya sahiptir.[6]
 3. 3
  İhtiyatlı ol. Uçucu yağlar yüksek yoğunluktadır ve uygun şekilde kullanılmadığında olumsuz yan etkilere sahip olabilir. Hamile kadınlar ve bağışıklık yetmezliği olanlar, önce bir hekime danışmadan bunları kullanmamalıdır. Uçucu yağların dünyasında henüz yeniysen el dezenfentanına eklemeden ve bölgesel olarak kullanmadan önce bir cilt alerji testi yap.[7]
  • Uçucu yağı seyreltmeden asla doğrudan cilde uygulama. Çok yoğun oldukları için bazıları cildi tahriş edebilir.[8]
  • Uçucu yağlarla uğraşırken bulabildiğin en yüksek kalitedeki ürünleri kullan. Satın alırken ürün etiketinde “saf”, “aromaterapi”, “organik sertifikalı” ve “terapötik sınıf” gibi terimler var mı diye kontrol et.
 4. 4
  Dezenfektanına seçtiğin yağları ekle. 2/3 su bardağı izopropil alkol ve 1/3 su bardağı saf aloe vera jeli ölçüp ayır ve ikisini birlikte kâseye boşalt.[9] Seçtiğin uçucu yağ(lar)dan 10 damla ekle. 10 damlayı geçme! Tüm malzemeler birbirine tamamen karışana kadar kuvvetlice karıştırmak için spatulanı (ya da kaşığını) kullan.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Tahıl Alkolüyle Jel El Dezenfektanı Yapmak

 1. 1
  Malzemelerini al. El dezenfektanı yapmak için gereken içeriklerin çoğu evde yaygın olarak kullanılan ürünlerdir. Bu yüzden bunların çoğunun elinde bulunması kuvvetle muhtemeldir. Proof'u 190 olan, yani %95 alkol içeren bir şişe tahıl alkolüyle başla. El dezenfektanının etkili olması için en az %65 alkol içermesi gerektiğinden, yüksek alkol dereceli bir likör kullanmak ihtiyacın olan sertliği elde etmeni sağlayacaktır. Ayrıca saf aloe vera jeline ve kullanmak istediğin uçucu yağlara ihtiyaç duyacaksın.[10]
  • Tahıl alkolü satın almadan önce, birçok markanın proof'u 190'dan düşük olduğu için alkol içeriğini iki kere kontrol et.
  • Alkolün gücünü diğer malzemelerle seyreltebileceğini bu nedenle %95 alkol içeriğini korumayacağını unutma.
  • Hangi uçucu yağları seçeceğin tamamen sana kalmış. Lavanta, limon, nane, ıtır, tarçın, çay ağacı ve biberiye en yaygın seçeneklerdir.[11] İstersen birden fazla yağ kullanabilirsin, ama toplamda kullandığın uçucu yağ miktarı 10 damlayı geçmemeli.
  • Aloe vera jeli için de çeşitli saflık seçenekleri mevcuttur. Bulabildiğin en saf jeli almalısın. Saflık bilgisini öğrenmek için etiketi kontrol etsen yeter.[12]
 2. 2
  Araçlarını toparla. Temiz bir kâseye, bir spatulaya (ya da kaşığa), bir huniye ve tekrar kullanılabilir bir sıvı sabun ya da el dezenfektanı şişesine ihtiyacın olacak.[13] Elinde tekrar kullanabileceğin boş bir şişe yoksa kapağı olduğu sürece istediğin herhangi bir saklama kabını da kullanabilirsin.
 3. 3
  Malzemeleri karıştır. 60 ml tahıl alkolü ile 30 ml saf aloe vera jeli ölçüp ayır ve ikisini birlikte kâseye boşalt.[14] Seçtiğin uçucu yağ(lar)dan 10 damla ekle. Malzemeler birbirine tamamen karışana kadar kuvvetlice karıştırmak için spatulanı (ya da kaşığını) kullan.
  • İstersen kullandığın ürünlerin miktarını değiştirebilirsin, ama yeterince güçlü olmasını sağlamak için 2 ölçü tahıl alkolüne 1 ölçü jel oranını koru.
  • Kâsede elinle karıştırmayı tercih etmezsen bunun yerine mutfak robotunu kullanabilirsin.
 4. 4
  Ürününü şişele. Karışımı kâseden kullanmayı seçtiğin şişeye doğrudan dökmek için huni kullan. Şişene pompasını, kapağını ya da tıpasını tak. Nihai ürünün artık elinde ve hemen kullanmaya hazır!
  • Karışımı bir ay içinde kullan. Doğrudan güneş ışığı almayan bir yerde sakla.[15]
  Reklam

Uyarılar

 • Alkol bazlı el temizleme jeli kolaylık sağlayan taşınabilir bir üründür; su ve sabuna erişimin olduğu sürece ellerini yıkamanın yerine geçmemelidir.
 • Dezenfektanı gün boyunca aşırı derecede kullanma. Cildini kurutabilir ki seyahat etmediğin ve ellerini sabunla yıkamak için lavaboya gitme imkânın olduğu sürece dezenfektanı çok fazla kullanmaya ihtiyaç duymamalısın.
 • Ev yapımı ya da dışardan satın alınmış olması fark etmeksizin tüm el dezenfektanlarını çocukların ulaşamayacağı yerlerde sakla.
 • MalzemeIerin oranını yanlış ölçmek oldukça kolaydır. Bu da alkolü seyreltip dezenfektanı etkisiz kılabilir. Malzemeleri karıştırma ve el dezenfektanını kullanmanın riski sana aittir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Parmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl AnlaşılırParmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl Anlaşılır?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Erik Kramer, DO, MPH
Ortak yazarlar :
Osteopatik Doktor
Bu makaledeki ortak yazarlar Erik Kramer, DO, MPH. Dr. Erik Kramer Colorado Üniversitesi’nde, kilo yönetimi, diyabet ve dahiliye alanlarında uzmanlaşmış Birinci Basamak Doktor’dur. Osteopatik Doktor derecesini 2012 yılında Touro Üniversitesi Nevada Osteopatik Tıp Fakültesi’nden almıştır. Bu makale 7.926 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 7.926 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam