Alkali Su Nasıl Yapılır?

Alkali hale ggetirilmiş su, metabolizmanı hızlandırır, kan dolaşımındaki asidi azaltır ve diğer faydaların yanı sıra vücudunun besin maddelerini daha çabuk emmesine yardımcı olur. Bu wikiHow, sana evde suyu alkali hale getirmek için çeşitli yollar öğretecek.

Yöntem 1 / 3:
Alkali Hale Getirmeden Önce Önce pH'ı Belirlemek

 1. 1
  Suyunun pH seviyesini belirle. Suyunu alkali hale getirmeden önce ve sonra, suyunun pH seviyesini görmek için test etmelisin. Bunu yapmak, suyuna ne kadar bir dengeleme gerekeceğini söyleyecektir. Suyun ölçekteki pH değeri doğal olarak 7'dir, ancak sudaki kirlilikler ölçeği sola doğru yöneltir (daha asidik). Saf içme suyu için, suyun alkali hale getirilmesiyle elde edilen ideal pH seviyesi 8 veya 9'dur.[1]
 2. 2
  Bir pH test kiti satın al. PH kitini (gittigidiyor, hepsiburada gibi) sanal mağazalardan satın alabilirsin. Kit, pH şeritleri ve bir pH renk şeması içermelidir.
 3. 3
  Suyu alkali hale getirmeden önce bir şeridi içine batır. Şerit bir süre beklesin ve ardından şeridin rengini şemadaki renklerle karşılaştır. Suyun pH seviyesinin ne olduğunu not et ve ardından aşağıda listelenen yöntemlerden birini kullanarak suyunu alkali hale getir. Suyunu alkali ettikten sonra, suyun ölçekteki pH değeri yaklaşık 8 veya 9 olmalıdır.
 4. 4
  Suyunun pH değerinin ne olduğunu anla. Su, pH ölçeğinde 7'nin üzerinde olduğunda baziktir yani alkalidir, 7'nin altında ise asidiktir. Suyunun 7 ile 9 arasında bir yerde olması gerekir.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Suyu Katkı Maddeleri İle Alkali Hale Getirmek

 1. 1
  Kabartma tozu kullan. 250 gr. su için 1/8 yemek kaşığı (600 mg) kabartma tozu ekle. Kabartma tozu yüksek alkali içeriğe sahiptir. Kabartma tozu su ile karıştığında, suyun alkali özelliklerini arttırır. Bir su şişesi kullanıyorsan karışımı salla veya bir bardak kullanıyorsan karıştır. Kabartma tozunun suyla iyice karıştığından emin olmak için karışımı kuvvetlice karıştırmalısın.[2]
  • Düşük bir sodyum diyetindeysen, suya kabartma tozu ekleme. Kabartma tozunda sodyum fazladır.
 2. 2
  Limon kullan. Limonlar anyoniktir, bu yüzden limon suyu içtiğinde vücudun limonun anyonik özellikleriyle reaksiyona girer ve suyu sindirirken limon onu alkali hale getirir.[3]
  • 2 litrelik bir sürahiyi temiz su ile doldur. Filtrelenmiş su daha iydir, ancak filtren yoksa, musluk suyu da kullanılabilir.
  • Bir limonu sekize dilimle. Limonları suya ilave et ama sıkma - sadece suyun içine at.
  • Suyun üzerini kapat ve oda sıcaklığında gece boyunca 8 ila 12 saat beklet.
  • Eğer istersen limonlu suya bir çorba kaşığı pembe Himalaya deniz tuzu ekleyebilirsin. Tuz eklenmesi alkali suyu mineralleştirir.
 3. 3
  PH damlası ekle. pH damlası güçlü alkali mineraller içerir ve oldukça yoğundur. Sağlıklı ürünler satan mağazalardan veya internet üzerinden pH damlası satın alabilirsin. Suya kaç damla koyman gerektiğini belirlemek için aldığın pH şişesindeki talimatları izle.[4]
  • Unutma, pH damlası suyun alkaliliğini arttırırken, musluk suyunda bulunan klor veya florür gibi şeyleri filtrelemez.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Farklı Filtrasyon Sistemleri Kullanmak

 1. 1
  Bir su iyonizeri al. Su iyonlaştırıcılar musluğa takılır ve çok kullanışlıdır. Su, elektriksel olarak güçlendirilir (iyonize edilir) çünkü iyonizer, pozitif ve negatif elektrotlar üzerinde çalışır. Bunu yapmak suyu alkali suya ve asidik suya ayırır. Alkali su, üretilen suyun yaklaşık% 70'ini oluşturur ve içmek için kullanılabilir.
  • Asitli suyu atma. Asidik su, birçok bakteri türünü öldürebilir. Vücudunu yıkamak ve cildinde yaşayan bazı bakterileri öldürmek için kullanabilirsin.
 2. 2
  İyonize su artıma cihazı satın al. Bu filtreler, elektrikli iyonizerlerden daha kolay taşınabilir ve daha ucuzdur. Normal filtreye benzer bir şekilde çalışırlar. Filtreye su dök ve üç ila beş dakika filtrenin içinde beklet. Beklerken, su bir dizi filtreden geçer. Bu filtrelerden geçtikten sonra, alkalileştirici bir mineral havuzunda durur. [5]
  • Bu filtreler genellikle mağazaların ev aletleri bölümündeki mutfak cihazlarının arasında bulunabilir.
 3. 3
  Ters osmoz su filtresi satın al. Bu filtre türü hiperfiltre olarak bilinir ve filtrasyon için özellikle ince bir membran (seçici geçirgen madde) kullanır. Filtrenin inceliği, normal su filtrelerinden daha fazla element yakalamasına olanak tanır ve suyu daha iyi bir şekilde alkali hale getirir.
  • Bu filtreler ev dekorasyonu ürünleri satan mağazalardan satın alınabilir ve geleneksel su filtrelerinin yanında yer alır.
 4. 4
  Normal su arıtıcı kullan ve pH damlası ekle. Su arıtıcı cihazları, içlerine konulan suyu kaynatır, musluk suyunda bulunan bakterileri ve diğer kirleri imha eder. Su arıtıcılar suyunu biraz daha alkali hale getirebilir, ancak suyu gerçekten alkali su yapmak için saflaştırılmış suya pH damlası ekle.
  • Su arıtıcılar fiyata ve ebata göre sınıflanır. Büyük mağazalarda mutfak gereçlerinin yanında bulunabilirler.
  Reklam

İpuçları

 • Suyu alkali hale getirme yöntemlerinden herhangi biri için, işlemin sonunda içilebilecek olandan daha fazla su kullanılacaktır. Ters ozmoz yöntemi için, 3.785 litre saf su istiyorsan, başlamak için 11.356 litre musluk suyuna ihtiyacın olabilir.
 • Evdeki musluk suyun için en etkili yöntemi belirlemek maksadıyla, alkalizasyon işlemi boyunca pH test kitini kullanmaya devam et.

Reklam

Uyarılar

 • Suya önerilen miktardan fazla kabartma tozu ekleme. Seni hasta edebilir.
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 24 kişi çalıştı.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 11.807 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam