Alkali hâle getirilmiş su; metabolizmanı hızlandırır, kan dolaşımındaki asidi azaltır ve diğer faydaların yanı sıra vücudunun besin maddelerini daha çabuk emmesine yardımcı olur. Bu wikiHow makalesi, sana evde suyu alkali hâle getirmek için çeşitli yollar öğretecek.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Alkali Hâle Getirmeden Önce Önce pH'ı Belirlemek

 1. 1
  Suyunun pH seviyesini[1] belirle. Suyunu alkali hâle getirmeden önce ve sonra, suyunun pH seviyesini görmek için test etmelisin. Bunu yapmak, suyuna ne kadar bir dengeleme gerekeceğini söyleyecektir. Suyun ölçekteki pH değeri doğal olarak 7'dir,[2] ancak sudaki kirlilikler ölçeği sola doğru yöneltir (daha asidik). Saf içme suyu için ideal pH seviyesi 6,5 ila 8,5'dur.[3]
 2. 2
  Bir pH test kiti satın al. PH kitini (gittigidiyor, hepsiburada gibi) sanal mağazalardan satın alabilirsin. Kit, pH şeritleri ve bir pH renk şeması içermelidir.[4]
 3. 3
  Suyu alkali hâle getirmeden önce bir şeridi içine batır. Şerit bir süre beklesin ve ardından şeridin rengini şemadaki renklerle karşılaştır. Suyun pH seviyesinin ne olduğunu not et ve ardından aşağıda listelenen yöntemlerden birini kullanarak suyunu alkali hâle getir. Suyunu alkali hâle getirdikten sonra, suyun ölçekteki pH değeri yaklaşık 8 veya 9 olmalıdır.
 4. 4
  Suyunun pH değerinin ne olduğunu anla. Su, pH ölçeğinde 7'nin üzerinde olduğunda baziktir yani alkalidir, 7'nin altında ise asidiktir. Suyunun 7 ile 9 arasında bir yerde olması gerekir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Suyu Katkı Maddeleri İle Alkali Hâle Getirmek

 1. 1
  Kabartma tozu kullan. 250 gr. su için 1/8 yemek kaşığı (600 mg) kabartma tozu ekle. Kabartma tozu yüksek alkali içeriğe sahiptir. Kabartma tozu su ile karıştığında, suyun alkali özelliklerini arttırır. Bir su şişesi kullanıyorsan karışımı salla veya bir bardak kullanıyorsan karıştır. Kabartma tozunun suyla iyice karıştığından emin olmak için karışımı kuvvetlice karıştırmalısın.
  • Düşük bir sodyum diyetindeysen, suya kabartma tozu ekleme. Kabartma tozunda sodyum fazladır.
 2. 2
  Limon kullan. Limonlar anyoniktir, bu yüzden limon suyu içtiğinde vücudun limonun anyonik özellikleriyle reaksiyona girer ve suyu sindirirken limon onu alkali hâle getirir.[5]
  • 2 litrelik bir sürahiyi temiz su ile doldur. İçme suyu daha iydir, ancak içme suyun yoksa filtrelenmiş su da kullanılabilir.
  • Bir limonu sekize dilimle. Limonları suya ilave et ama sıkma; sadece suyun içine at.
  • Suyun üzerini kapat ve oda sıcaklığında gece boyunca 8 ila 12 saat beklet.
  • Eğer istersen limonlu suya bir çorba kaşığı pembe Himalaya deniz tuzu ekleyebilirsin. Tuz eklenmesi alkali suyu mineralleştirir.
 3. 3
  PH damlası ekle. pH damlası güçlü alkali mineraller içerir ve oldukça yoğundur. Sağlıklı ürünler satan mağazalardan veya internet üzerinden pH damlası satın alabilirsin. Suya kaç damla koyman gerektiğini belirlemek için aldığın pH şişesindeki talimatları izle.
  • Unutma, pH damlası suyun alkaliliğini arttırırken, musluk suyunda bulunan klor veya florür gibi şeyleri filtrelemez.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Farklı Filtrasyon Sistemleri Kullanmak

 1. 1
  Bir su iyonizeri al. Su iyonlaştırıcılar musluğa takılır ve çok kullanışlıdır. Su, elektriksel olarak zenginleşirilir (iyonize edilir) çünkü iyonizer, pozitif ve negatif elektrotlar üzerinde çalışır. Bunu yapmak suyu alkali suya ve asidik suya ayırır.[6] Alkali su, üretilen suyun yaklaşık % 70'ini oluşturur ve içmek için kullanılabilir.
  • Asitli suyu atma. Asidik su, birçok bakteri türünü öldürebilir. Bunu, vücudunu yıkamak ve cildinde yaşayan bazı bakterileri öldürmek için kullanabilirsin.
 2. 2
  İyonize su artıma cihazı satın al. Bu filtreler, elektrikli iyonizerlerden daha kolay taşınabilir ve daha ucuzdur. Bunlar normal filtreye benzer bir şekilde çalışır. Filtreye su dök ve suyu üç ila beş dakika filtrenin içinde beklet. Beklerken, su bir dizi filtreden geçer. Bu filtrelerden geçtikten sonra, alkalileştirici bir mineral havuzunda durur.
  • Bu filtreler genellikle mağazaların ev aletleri bölümündeki mutfak cihazlarının arasında bulunabilir.
 3. 3
  Ters osmoz su filtresi satın al. Bu filtre türü hiperfiltre olarak bilinir ve filtrasyon için özellikle ince bir membran (seçici geçirgen madde) kullanır. Filtrenin inceliği, normal su filtrelerinden daha fazla element yakalamasına olanak tanır ve suyu daha iyi bir şekilde alkali hâle getirir.
  • Bu filtreler ev dekorasyonu ürünleri satan mağazalardan satın alınabilir ve geleneksel su filtrelerinin yanında yer alır.
 4. 4
  Normal su arıtıcı kullan ve pH damlası ekle. Su arıtıcı cihazlar, içlerine konulan suyu kaynatır, musluk suyunda bulunan bakterileri ve diğer kirleri imha eder. Su arıtıcılar suyunu biraz daha alkali hâle getirebilir, ancak suyu gerçekten alkali su yapmak için saflaştırılmış suya pH damlası ekle.
  • Su arıtıcılar fiyata ve ebata göre sınıflanır. Bunlar büyük mağazalarda mutfak gereçlerinin yanında bulunabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Suyu alkali hâle getirme yöntemlerinden herhangi biri için, işlemin sonunda içilebilecek olandan daha fazla su kullanılacaktır. Ters ozmoz yöntemi için, 3,8 litre saf su istiyorsan başlamak için 11,4 litre musluk suyuna ihtiyacın olabilir.
 • Evdeki musluk suyun için en etkili yöntemi belirlemek maksadıyla, alkalizasyon işlemi boyunca pH test kitini kullanmaya devam et.
Reklam

Uyarılar

 • Suya önerilen miktardan fazla kabartma tozu ekleme. Seni hasta edebilir.
 • Alkali suyun sağlığa önemli faydaları olduğunu gösteren çok fazla kanıt yok. Alkali suyu denemeye karar verisen bunu dikkatli bir şekilde yap ve olumsuz yan etkilere karşı sağlığını gözlemle.[7]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Votka Nasıl İçilir?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Kuru Makarna Nasıl Ölçülür?
Etin Bozulduğu Nasıl AnlaşılırEtin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 24 kişi çalıştı. Bu makale 22.353 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 22.353 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam