Bu wikiHow makalesi sana, evinde birden fazla Alexa cihazında nasıl müzik çalacağını öğretir. Tüm cihazları Alexa uygulamasında ayarladıktan sonra farklı odalarda müzik çalmak için sesli komutları kullanabilirsin. Hâlihazırda bu yalnızca Echo, Echo Dot ve Echo Show’da çalışır. Çoklu oda gruplarında yalnızca müzik çalınabilir. Zamanlayıcılar, alarmlar, hızlı bildirimler ve sesli kitaplar yalnızca tek bir cihazda çalar.

Adımlar

 1. 1
  Alexa cihazlarının aynı Wi-Fi ağında olduğundan emin ol. Çoklu oda modunun çalışması için tüm Echo’ların aynı Wi-Fİ ağına bağlı olması gerekir.[1]
  • Çift bantlı bir yönlendiricin varsa cihazlarının hepsinin aynı banda bağlı olduğundan emin ol. Çift bantlı yönlendiriciler genelde adında "5 GHz" ve "2.4 GHz" olan iki farklı ağ yayını yapar. Mümkünse tüm cihazları 5 GHz’lik banda bağla. [2]
 2. 2
  Alexa uygulamasını aç. Android ve iOS telefonunda mobil Alexa uygulamasını aç ve Amazon hesabında oturum aç. Bu, üstünde beyaz bir konuşma balonu taslağı bulunan açık mavi renkli uygulamadır.
  • Alexa cihazını/cihazlarını kaydettiğin Amazon hesabıyla aynı hesapta oturum açtığından emin ol.
 3. 3
  butonuna dokun. Sol üst köşededir. Ekranın sol tarafında bir açılır menü çıkar.
 4. 4
  Settings’e (Ayarlar) dokun. Bu, menünün en altına yakındır.
 5. 5
  Multi-Room Music’e (Çoklu Oda Müziği) dokun. Bu, mavi renkli "Set up a New Device" (Yeni Bir Cihaz Ayarla) butonunun altındaki "Audio Groups" (Ses Grupları) bölümündedir.
 6. 6
  Create Group’a (Grup Oluştur) dokun. Bu, mavi bir butondur.
  • İlk kez grup oluşturuyorsan bu adımı atla.
 7. 7
  Bir grup adı seç. Açılır listeden bir varsayılan isim seçebilirsin veya "Custom"ı (Özel) seçerek kendi özel adını yazabilirsin. "
 8. 8
  Gruba eklemek istediğin Echo cihazlarını seç ve Create Group’a (Grup Oluştur) dokun. Bir cihaz seçildiğinde, seçildiğini belirtmek için soldaki bir kutuda bir işaret imi olur. En alttaki "Create Group" butonuna dokununca, seçtiğin cihazlar için bir grup oluşturulur. Grubun kaydedilmesi ve yaptığın değişikliklerin cihazlara uygulanması birkaç dakika sürebilir.
 9. 9
  Az önce oluşturduğun grupta müzik çal. Echo cihazlarından birinin bulunduğu bir odada sanatçıyı, şarkıyı veya tarzı ve müziğini çalmasını istediğin grubun adını söyle.
  • Mesela yalnızca birinci kattaki Echo cihazlarının dâhil olduğu "Alt Kat" adında bir grup oluşturduysan "Alexa, play Daft Punk downstairs" (Alexa, alt katta Daft Punk çal) diyebilirsin ve bir Daft Punk şarkısı, birinci kattaki her Echo cihazından çalmaya başlar.
 10. 10
  Ek gruplar oluşturmak için bu adımları tekrarla. Mesela bir "Alt Kat" ve "Üst Kat" grubu veya bir "Her yer" grubu oluşturmak isteyebilirsin.
  • Tek bir cihazla da grup oluşturabilirsin. Bunlar yatak odaları için idealdir; "Alexa, play Christmas music in Deniz's room" (Alexa, Deniz’in odasında Noel müziği çal) gibi.
  Reklam

İpuçları

 • Multi-Room Mode’dayken (Çoklu Oda Modu) Alexa cihazlarında Bluetooth çalışmaz.
 • Alexa’nın sesle kontrolü Bluetooth üzerinden çalıştığı için Multi-Room Mode modu çalarken bu özellik çalışmaz.
 • Multi-Room Music (Çoklu Oda Müziği) hâlihazırda Eufy Genie gibi üçüncü taraf Echo cihazlarında destekleniyor.

Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Gizli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Windows Ürün Anahtarı Nasıl Bulunur?

wikiHow

Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?

wikiHow

Samsung Galaxy Cihazlarda Ekran Yansıtma Nasıl Etkinleştirilir?

wikiHow

Instagram'da Resimlere Müzik Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler.
Bu sayfaya 270 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam