Bu wikiHow makalesi sana, Alexa’nın ses seviyesini, sesli komutları ve Amazon Echo ve Echo dot gibi cihazların üstündeki ses kontrollerini kullanarak nasıl ayarlayacağını öğretir. Bu yöntemler Alexa müzik, podcast veya başka sesli kaynakları çalarken bile çalışır. Alexa’nın ses seviyesi yeterince yüksek değilse onu haricî bir hoparlöre bağlaman gerekir. Hem normal ses seviyesini hem de bildirimler ve alarmların "Sesler"ini ayarlayabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Sesli Komutları Kullanmak

 1. 1
  "Alexa" de. Alexa’yı uyandırmak için uyandırma komutunu söyle. Alexa, gelecek komutunu dinlemeye başlar.
  • Varsayılan uyandırma komutu "Alexa"dır ama bunu "Echo", "Amazon" veya başka bir komutla değiştirdiysen "Alexa" yerine onu kullan.
 2. 2
  Alexa’dan sesi yükseltmesini veya kısmasını iste. Alexa’dan sesi yükseltmesini veya kısmasını kendi sözcüklerinle iste. Alexa, sesi bir basamak yukarı veya aşağı çeker. Mesela "Alexa, increase the volume" (Alexa, sesi yükselt) veya "Alexa, lower volume" (Alexa, sesi kıs) de.
  • İfadeyi daha etkileşimli hâle getirebilirsin; "Alexa, would you please lower the volume for me?" (Alexa, sesi benim için kısar mısın lütfen?) gibi. Ama sadece "Alexa, louder" (Alexa, daha yüksek sesli) veya "Alexa, decrease" (Alexa, azalt) demek de işe yarar.

  İpucu: Alexa, raise/lower (yükselt/alçalt), increase/decrease (artır/azalt), higher/lower (daha yüksek/daha alçak), up/down (yukarı/aşağı) ve louder/softer (daha yüksek sesli/daha sessiz) gibi kelimeleri anlar; sana hangisi daha doğal geliyorsa onu kullan.

 3. 3
  Sesi 0 ila 10 arasında belli bir seviyeye ayarla. 0, sesin tamamen kısılması anlamına gelirken 10, en yüksek sestir. Alexa’dan sesi belli bir seviyeye ayarlamasını isteyebilirsin.
  • Mesela "Alexa, set the volume to 6" (Alexa, sesi 6 yap) veya sadece "Alexa, volume 6" (Alexa, ses 6) diyebilirsin.
 4. 4
  Alexa’dan sesi kapatmasını iste. Sesi kapatmak ve açmak için "Alexa, mute" (Alexa, sesi kapat) ve "Alexa, unmute" (Alexa, sesi aç) de. Alexa sesi açtığında ses seviyesi, önceden dinlediğin seviyeye geri döner.
  • Alexa’dan sesi istediğin seviyeye getirmesini isteyerek de sesi açabilirsin; "Alexa, volume 3" (Alexa, ses 3) gibi.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Fiziksel Ses Kontrollerini Kullanmak

 1. 1
  Yeni Echo cihazlarında ses seviyesini ayarlamak için veya düğmelerine bas. Cihazın en üstündeki artı "+" veya eksi "-" düğmelerine bas. [1] [2]

  Not: Buna Echo ve Echo Dot’ın 2nd Gen (İkinci Nesil) sürümleri ve Echo Show ve Echo Spot da dâhildir.

 2. 2
  Ses seviyesi için bir halkası olan cihazlarda ses seviyesini ayarlamak için halkayı çevir. Cihazın en üstündeki halkayı, sesi artırmak için saat yönünde, azaltmak için de saat yönünün tersinde çevir. Işık halkası, mevcut ses seviyesini beyaz renkle gösterir.

  Not: Echo ve Echo Dot’ın 1st Gen (Birinci Nesil) sürümleri ve yeni Ech Plus’larda ses çemberi bulunur. [3] .

  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Alexa Uygulamasını Kullanmak

 1. 1
  Alexa uygulamasını kullanmak. Bu, içinde fırça darbesiyle çizilmiş beyaz bir halka bulunan mavi simgeli uygulamadır.
 2. 2
  Devices (Cihazlar) sekmesine dokun. Bu, içinde iki tane kaydırma çubuğu bulunan ve sağ alt köşede yer alan simgedir.
 3. 3
  Echo & Alexa’ya (Echo ve Alexa) dokun. Bunun içinde Alexa Echo hoparlörüne benzeyen bir simge bulunur. Alexa cihazlarının tamamının bir listesi görüntülenir.
 4. 4
  Ayarlamak istediğin cihazlara dokun. Bu, cihaz ayarları ekranını görüntüler.
 5. 5
  Ses seviyesini ayarlamak için "Volume" (Ses Seviyesi) kaydırma çubuğunu sürükle. Volume kaydırma çubuğu, cihaz ayarları ekranındadır. Sesi artırmak için kaydırma çubuğunu sağa sürükle. Sesi azaltmak için de kaydırma çubuğunu sola kaydır.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Alarm, Bildirim ve Zamanlayıcı Seslerini Ayarlamak

 1. 1
  Alexa uygulamasını aç. Bu, içinde fırça darbesiyle çizilmiş beyaz bir çember bulunan mavi simgeli uygulamadır.
 2. 2
  Devices (Cihazlar) sekmesine dokun. Bu, içinde iki tane kaydırma çubuğu bulunan ve sağ alt köşede yer alan simgedir.
 3. 3
  Echo & Alexa’ya (Echo ve Alexa) dokun. Bunun içinde Alexa Echo hoparlörüne benzeyen bir simge bulunur. Alexa cihazlarının tamamının bir listesi görüntülenir.
 4. 4
  Ayarlamak istediğin cihazlara dokun. Bu, cihaz ayarları ekranını görüntüler.
 5. 5
  Aşağı kaydır ve Sounds’a (Sesler) dokun. Bu, "General" (Genel) başlığının altındadır. Bu; alarm, bildirim ve zamanlayıcı seslerini ayarlamanı sağlar.
 6. 6
  Ses seviyesini ayarlamak için kaydırma çubuğunu sürükle. Kaydırma çubuğu ekranın en üstündedir. Alarm ve bildirim ses seviyelerini ve seslerin seviyesini artırmak için kaydırma çubuğunu sağa sürükle. Alexa seslerinin seviyesini azaltmak için çubuğu sola sürükle. [4]

  İpucu: Alarmların ve bildirimlerin için özel bir ses seçmek için Alarm veya Notification (Bildirim) seçeneğine de dokunabilirsin.

  Reklam

İpuçları

 • Sesin dengesiz gelmesi gibi sürekli devam eden ses sorunları yaşarsan cihazı prizden çıkarıp 10 saniye bekledikten sonra prize tekrar takmayı dene.
 • Echo cihazın hâlihazırda yüksek sesle çalan hoparlörlere bağlıysa Alexa sesini veya komutlarını algılayamayabilir. Komut yerine fiziksel düğmeleri veya ses çemberini kullanmak gerekebilir.
 • Ses seviyesini ayarlamak, tekrar kapatmadan önce Echo’nun üstündeki ışık çemberinin mevcut ses seviyesini beyaz renkte göstermesine neden olur.
 • Kısa komutlar daha iyidir. Alexa’ya neredeyse her şeyi söyleyebilecek ve ses seviyesini değiştirebilecek olsan da uzun komutların hata verme şansının yüksek olduğunu unutma.
 • Ses seviyesini sesli kontrollerle ayarlamakta sürekli sorun yaşıyorsan cihazının yerini değiştirmen gerekebilir. Cihazı sesli komutları en çok kullandığın yere yakınlaştırmayı ve aranıza girebilecek eşyaların veya nesnelerin yerini değiştirmeyi dene; özellikle de bu nesneler cihaza çok yakınsa veya onun etrafını çevreliyorsa.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Travis Boylls
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Travis Boylls. Travis Boylls, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Travis teknoloji makaleleri yazma, müşteri hizmetleri yazılımı sağlama ve grafik tasarım konularında deneyime sahiptir. Windows, macOS, Android, iOS ve Linux platformlarında uzmandır. Pikes Peak Toplum Fakültesi’nde grafik tasarım eğitimi almıştır. Bu makale 1.038 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.038 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam