Aldatılmak berbat bir duygudur ama bunun karşısında nasıl davranacağını bilmenin iyileşme sürecinde büyük katkısı olabilir. İster ilişkiyi yeniden inşa etmeye çalış ister bitirmeye karar ver, nasıl iyileşip hayatına devam edebileceğini öğren.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Güveni Yeniden İnşa Etmek

 1. 1
  Güveni yeniden inşa etmeyi isteyip istemediğine karar ver. Partnerlerden biri sadakatsizlik ettiğinde bu ciddi bir güven ihlalidir ve bazen bu kişinin sağlıklı bir ilişkiye layık olmadığını ya da buna kapasitesinin olmadığını işaret edebilir. Öte yandan iyi insanlar da kötü seçimler yapar. Çok pişmanlarsa ve yaptıklarını telafi edebilirlerse affetmek daha bile iyi bir ilişkiyi mümkün kılabilir. Ama o kişiye tekrar güvenemiyorsan ilişki tam anlamıyla bitmiş demektir. İşte dikkate alman gereken baz önemli noktalar:
  • Partnerin gerçek anlamda pişman mı?
  • Sana kendisi mi söyledi yoksa başkasından mı öğrendin?
  • Bu tür bir davranış daha önce oldu mu ya da bunu daha önce yapmamaya söz verip devam etti mi ya da daha kötüye mi gitti?
  • Bu, onun sana karşı özensiz davranışlarının bir örneği mi?
  • Sen o yolu seçmeye karar verirsen partnerin evlilik danışmanlığı, işten ayrılma, taşınma gibi adımlar atarak ilişkiyi tamir etmeye istekli mi?
  • Bu kişiye tekrar güvenmek istediğini düşünüyor musun? Bunun için doğru ya da yanlış cevap yoktur. Bu, tamamen aldatılan kişiye kalmış bir şeydir. Aldatan kişinin pişman olup olmamasının, telafi etmek için çaba harcayıp harcamamasının bir önemi yoktur; aldatmış olmak ilişkinin bitmesi için geçerli bir sebeptir.
   • Aldatan partnerle geçirdiğin zaman ve deneyim, duyguların değişmesine yol açabilir. Duygular bir yöne ya da tam tersi yöne gidebilir. Bu doğaldır.
   • İyi niyetli arkadaşlar ve akrabalar çabucak ve kesin bir karar vermen için sana tavsiyelerde bulunabilir. Çoğu durumda hemen bir karar vermek zorunda olmadığının farkında ol. Bu senin hayatın.
 2. 2
  Partnerinin aldatma nedenini öğren. İnsanlar birçok farklı nedenle aldatırlar ve bu neden her zaman seksle ilgili değildir. İnsanlar bazen duygusal bir bağlantı aradıkları, bir kayıpla ya da krizle başa çıkmaya çalıştıkları ya da bir kaçış aradıkları için aldatırlar. Ama bu, yaptıkları şey için bir bahane değildir. [1]
  • Partnerinin tek aldatma nedeninin seks olduğunu farz etme. İlerlemeden önce seni neden aldattığını öğren. Partnerine, "Beni neden aldattığını ve o kişinin kim olduğunu bilmem gerek. Lütfen bana karşı dürüst ol ve olanları bana anlat," demeyi dene.
  • Partnerinin neden sadakatsizlik ettiğini bilmiyor olabileceğinin farkında ol. Bu konuyu derinlemesine düşünmemiş olabilir ya da düşündüyse bile hâlâ nedenini bilmiyor olabilir. Tamamen anlamadığı nedenler olabilir. Bu, yaptığı şeyi mazur göstermez ama "Bilmiyorum," cevabının dürüst bir cevap olabileceğini bil. Bazı yaygın nedenler arasında şunlar vardır:
   • Başka birini çekici bulmak.
   • İlgi, heyecan ya da yenilik isteği.
   • Sorunlu bir evlilik: kötü bir iletişim, evlilikte yaşanan stres, partnerlerin birbirinden kopmaları.
   • Ebeveyninin (özellikle aynı cinsiyete ait olanı) sadakatsiz olması.
   • Sadakatsizliği bekleyen ve hoş gören bir kültürden ya da alt kültürden gelmesi.
   • Akıl hastalıkları ya da bozuklukları. Aldatan kişiler akıl hastası değildir ama bipolar bozukluk, depresyon ya da ciddi bir dikkat eksikliği bile yanlış kararlar vermeye katkıda bulunabilir.
 3. 3
  Partnerinden diğer kişiyle olan tüm iletişimini kesmesini iste. İlişkinin kurtulması için diğer kişinin (hatta diğer kişilerin) hayatınızdan çıkması gerekir. Sınırlar ihlal edilmiştir ve bunların ilişkiyi koruyacak şekilde yeniden çizilmesi gerekir. O yüzden, partnerine o kişiyle olan bütün bağlarını koparmasını istemelisin. Eğer diğer kişi, partnerinin iş arkadaşı ya da her gün gördüğü biriyse bu şekilde bağlarını koparması zor olabilir. [2]
  • Bu, yaşam tarzında bir değişiklik yapmayı, örneğin işten ayrılmayı, oynadığın spor takımından çıkmayı veya yeni bir şehre taşınmayı gerektirebilir.
  • İlişkide bulunduğu kişi çok yakın bir aile üyesiyse (örneğin kardeşinse) bu son derece garip ve zor olabilir. Sadece aşk ilişkin değil, yakın aile ilişkilerin de zarar görür.
  • Partnerin, diğer kişiyle bağlantısını koparmaya istekli değilse bu, aldatmayı bırakmayı istemediğinin bir işareti olabilir. Bu durumda, ilişkiyi tamir edemeyebilirsin.
  • Diğer kişiyle bağlantının kesilmesine rağmen partnerinin peşinden ayrılmıyorsa bu kişinin ikinizden de uzak durması için senin ve partnerinin bir uzaklaştırma emri çıkarttırmaya çalışması iyi olur.
 4. 4
  Hazır olduğunda partnerinle iletişim kur. Partnerinin başkasıyla bir ilişki yaşadığını öğrenmek muhtemelen sende yüksek düzeyde duygusal sıkıntıya yol açacaktır. Olanlar hakkında partnerinle konuşmadan önce biraz zamana ihtiyacın olabilir. İlişkinizde ileri doğru hareket etmek için bu ilişkiyi partnerinle konuşman önemlidir ama bunu hemen yapman gerekiyormuş gibi düşünme. Acele etme ve kendini buna hazır hissettiğinde konuş.[3]
  • Partnerin konuşmak için baskı yaparsa “Konuşmak istemeni anlıyorum, ama şu anda olanlar hakkında konuşamayacak kadar incinmiş durumdayım. Lütfen beni sevdiğini beni bir süre yalnız bırakarak göster,” gibi bir şey söyle.
  • Çok ama çok kızgın olman normaldir. İncinmek, kızmak ya da öfkeli olmaya her türlü hakkın var. Bunu ifade etmek sağlıklıdır çünkü aldatılmak kötüdür ve partnerinin, yaptıklarının seni nasıl etkilediğini bilmesi gerekir. Bu konuda dürüst ve açık davranmamak, yaptıklarıyla yüzleşmek zorunda kalmayacakları anlamına gelir ve bu doğal ve normal duyguları bastırmaya çalışırsan patlayabilirsin. Senden kaçmaya ya da seni suçlamaya çalışırsa gerçek anlamda sorumluluk kabul etmediğinin bir işaretidir. "Konunun yalnızca senin davranışın olmasını istiyorum," gibi bir şey söyleyebilirsin.
 5. 5
  Evliliğinizin dışındaki ilişkilere sınır çiz. Evlilik dışı ilişkiler çoğunlukla sağlıklı ilişkilerin sınırlarına saygı gösterilmediği için olur. Karşındaki kişi bahaneler sıralasa ya da ilişki için "sebepler" gösterse bile bunların ne olduğunu netleştirmeye her türlü hakkın var.[4]
  • Örneğin, partnerin bir iş arkadaşıyla senin ya da evlilik sorunlarınız hakkında konuşmamalıdır. Sen ve partnerin birlikte çalışıp, arkadaşlarla ve iş arkadaşlarıyla konuşmaya uygun olan ve uygun olmayan konuların bir listesini çıkarabilirsiniz.
  • Arkadaşlık, cinsellik içermez. İnsan arkadaşıyla öpüşmez (bazı kültürlerde kibar bir karşılama haricinde), flört etmez, hatta en hafifinden bile cinsel davranışlar içine girmez.
  • Sadakatsizlik yapabileceği kişilerle bire bir görüşmemeli. Örneğin, bekâr (hatta evli) iş arkadaşlarıyla bir şeyler içmeye gitmemeli. Bu biraz katı gözükebilir, ama güveni yeniden inşa etmeye yardımcı olabilir.
  • Duygusal yakınlığın yeri evliliktir. Bu, en iyi arkadaşına içini dökememen anlamına gelmez, ama bir noktada çizgiyi aşıp uygun olmayan bir yere gidebilir.
 6. 6
  Partnerine gün boyunca nerede olduğunu sana bildirmesini söyle. Güveni yeniden inşa etmek için, partnerinin senin güvenini kaybettiğini anlaması gerekir. Bu nedenle, partnerinin her zaman nerede olduğunu bilmen gerekir. Bu, partnerine adil gözükmeyebilir, ama güvenini geri kazanmaya kararlıysa bu gereklidir.[5]
  • Bunu yaparken talepkâr ve kontrolcü olmamaya dikkat et. Partnerin nerede olduğunu kontrol etmekte bir sorun yok, ama hemen cevap vermezse onu mesaj ya da arama yağmuruna tutmak ya da onu ya da ilişkiyi tehdit etmek doğru değildir. Kuşkucu olman anlaşılır bir şeydir, ama davranışlarının da düzgün olması gerekir.
 7. 7
  Partnerinin aldatması hakkında konuş ama sınırlar belirle. Aldatılan taraf olarak sınırları ve neyi ne zaman öğrenmek istediğini belirleyen sen olacaksın.
  • Bir fikir: Soruları hafta içine yaymak yerine partnerinle ilişkiniz konusunu konuşmak üzere haftada iki kez 30'ar dakikalık görüşme ayarla.
  • Partnerinden, duymanın sana çok acı vereceği şeyleri anlatmasını isteme. Belirli bilgileri ne zaman öğrenmek istediğine ve isteyip istemediğine sen karar verirsin. Bir şeyleri öğrenmeme hakkını da saklı tut.
 8. 8
  Kendi şartlarınla affet. Partnerin son derece pişman olabilir ve onu hemen affetmeni çok isteyebilir. Ama, gerçekten affetmek ve iyileşmek büyük ihtimalle zaman alacaktır ve bunun için bir zaman çizelgesi yoktur. Aldatan kişi, iyileşmenin ne zaman olacağını dayatma hakkına sahip olmadığını anlamalıdır. Partnerini affetmek için daha çok zamana ihtiyacın olmasında bir sorun yok. Partnerinin bunu anlamasına yardımcı olmak için, henüz affedemeyecek kadar incinmiş olduğunu ve daha fazla zamana ihtiyacın olduğunu söyle.[6]
  • “Özür dilemeni takdir ediyorum ve özür dilemeye devam etmeni istiyorum, ama henüz seni affetmeye hazır değilim,” gibi bir şey söyle.
  • Affetmemek normaldir. Aldatılmak derin bir yaradır ve bazen bir ilişki için ölümcül olabilir. Bu, senin iyi, hoş ya da sevgi dolu bir insan olmadığın anlamına gelmez. Bu ilişkiye nokta koymak istediğini söylemende sorun yoktur.
 9. 9
  Bir danışmandan yardım alın. Aldatan bir partnerle kendi başına uğraşmak zor olabilir. Bu, senin ve partnerin için kendi başınıza atlatamayacağınız kadar zor bir süreçse, evlilik sorunlarında uzmanlaşmış lisanslı bir danışmandan yardım alın. Bir evlilik danışmanı, duygularınızla başa çıkmanızda ve daha yapıcı konuşmalar yapmanızda size yardımcı olabilir.
  • Evlilik danışmanlığının hızlı bir çözüm sağlamadığını aklında bulundur. Güveni yeniden inşa etmek zaman alacaktır.
  • Evlilik ya da çift danışmanlığı, ilişkinin daha sorunsuz bir şekilde sona ermesine de yardımcı olabilir. Danışmanlar ilişkileri düzeltmeye çalışmaya eğilimli olsalar da kişilerin ilişkinin yürümediğini ve bu yönde nasıl ilerleyebileceklerini anlamaları konusunda da yardımcı olabilirler. [7]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Daha İyi Bir ilişki İnşa Etmek

 1. 1
  Partnerini sana karşı daha açık olmaya teşvik et. Duygularını partnerinle daha fazla paylaşmak ve onu da aynısını yapması için teşvik etmek, aranızdaki bağı güçlendirmeye yardım edecektir. Her gün birbirinize içinizi dökmeyi alışkanlık edinin. Partnerine içini açmak için kullanabileceğin bazı sorular şunlar olabilir:
  • “Mahallede yürüyüş yapıp konuşurduk, köpekleri de yürüyüşe çıkarırdık, hatırlıyor musun? Bu gece öyle yapalım… Ne dersin?”
  • “Dün işler ikimizle ilgili pek iyi gitmedi ve ben başka bir yol denemek istiyorum. Yeniden başlayabilir miyiz? Ben bu kez derin derin nefes alacağım ve daha sabırlı şekilde dinleyeceğim. Neyin bana daha iyi geldiğini söyleyecek ve senin ne umduğunu da bulmaya çalışacağım.”
 2. 2
  Birbirinizin ihtiyaçları konusunda düşünceli olun. İlişkide yol almak için, ikinizin de birbirinizin ihtiyaçlarını nasıl anlayacağınızı öğrenmeniz gerekir. Partnerinin nelere ihtiyaç duyduğunu öğrenmenin ve senin ihtiyaçlarını da onun bilmesini sağlamanın en iyi yolu, bunları konuşmaktır.
  • Eşinin ne istediğinden ya da neye ihtiyaç duyduğundan emin değilsen öğrenmenin en iyi yolu soru sormak ve dinlemektir. Eğer hâlâ emin değilsen daha fazla soru sor. Örneğin, şöyle bir şey söyleyebilirsin: “Sanırım benden istediğin şey ________. Demek istediğin bu mu?”[8]
 3. 3
  Birbirinizin kıymetini bilin. İçten iltifatlarla partnerine değer verdiğini göstermek, sağlıklı bir ilişkinin önemli bir parçasıdır. Senin ve partnerinin, birbirinize iltifat etmenin öneminin farkında olduğunuzdan ve bunu iyi bir şekilde yapmayı bildiğinizden emin ol. İyi iltifatlar hem samimi ve spesifik olmalıdır hem de “sen” ile değil “ben” ile başlamalıdır.[9]
  • Örneğin, partnerin mutfağı temizlerse “Mutfağı temizlemekle iyi ettin,” deme. Onun yerine "Mutfağı temizlemeni takdir ediyorum,” de. Sen yerine ben kullandığında partnerin senin bunu fark ettiğini anlamakla kalmaz, bu konuda ne hissettiğini de öğrenir.
 4. 4
  Partnerinden değişmeye kararlı olmasını iste. Partnerinle ilişkinizde ilerlemeye karar verirsen partnerinden, evlilik dışı ilişkisiyle sonuçlanan aynı davranış kalıplarını uygulamaması konusunda sana söz vermesini iste. Partnerinden bu değişim kararını ve değişim sözünü söylemesini ve hatta bir yere yazmasını iste.[10]
 5. 5
  Bir başka ilişki ihtimaliyle başa çıkmak için sonuçlar belirle. Partnerinin seni yeniden aldatma ihtimali olduğu için, başka bir ilişki için birlikte bunun doğuracağı sonuçları belirlemelisiniz. Bu sonuçlar boşanma ya da başka olumsuz sonuçlar olabilir. Bu sonuçları yazıya dökmek ve kanuni yönden bağlayıcı olması için bir avukatla çalışmak iyi olabilir.[11]
 6. 6
  İlişkiyi ne zaman bitireceğini bil. Bütün çabalarına ve evlilik danışmanının yardımlarına rağmen işler iyiye gitmiyorsa ilişkinin tamir edilemeyeceğini kabul etmen gerekebilir. İlişkinin onarılamayacağına dair işaretler arasında şunlar vardır:[12]
  • Sürekli kavga etmek
  • Partnerinle bağ kuramamak
  • Partnerinle empati kuramama ya da ondan empati görememek
  • Zamanla azalmayan incinme duygusu ve kızgınlık
  • Partnerini affedememek
  Reklam

İpuçları

 • Partnerinin sadakatsizliği yüzünden duygularınla başa çıkma konusunda zorlanıyorsan bunun için kendi başına bir akıl sağlığı uzmanıyla konuşabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Çocuklarınız varsa aldatan partnerin evlilik dışı ilişkisini çocuklarıyla ilişkisinden ayrı tut. Bu, senin ve partnerinin arasında ve bu işe çocuklarınızı karıştırmamalısın. Onları aldatan partnerin aleyhine döndürmeye ya da partnerini tehdit etmek (örneğin, ondan boşanıp çocukların velayetini almakla tehdit etmek) için kullanmaya çalışma.
 • Partnerin seni düzenli olarak aldatıyorsa ya da pişman görünmesine rağmen bunu ikinci bir kez tekrarlarsa ilişkide olduğun kişi bir seks bağımlısı veya zampara olabilir. Bu durumda, ilişkiyi bitirip yoluna devam etmen gerekebilir. Yoksa partnerinin devam eden ihanetleri yüzünden duygusal açıdan daha fazla zarar görme riskine girersin.[13]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Kelli Miller, LCSW, MSW
Ortak yazarlar :
İlişki Danışmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Kelli Miller, LCSW, MSW. Kelli Miller, Los Angeles, Kaliforniya’da yaşayan bir psikoterapist, yazar ve televizyon/radyo sunucusudur. Kelli şu anda özel muayenehanesinde çalışmaktadır ve birey ve çiftlerin ilişkileri, depresyon, kaygı, cinsellik, iletişim, ebeveynlik ve benzeri daha birçok konuda uzmanlaşmıştır. Ayrıca öfke kontrolü gruplarının yanı sıra alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığıyla mücadele eden gruplara da yardım etmektedir. Bir yazar olarak, "Thriving with ADHD: A Workbook for Kids" adlı kitabıyla Next Generation Indie Kitap Ödülü'nü kazanmıştır ve "Professor Kelli's Guide to Finding a Husband" adlı kitabın da yazarıdır. Kelli, LA Talk Radio’nun sunuculuğunu yapmış, The Examiner için ilişki uzmanı olarak çalışmış ve uluslararası konuşmalar yapmıştır. Yaptığı işler YouTube’da: https://www.youtube.com/user/kellibmiller, Instagram’da @kellimillertherapy, ve İnternet'te : www.kellimillertherapy.com adresinde görülebilir. MSW (Sosyal Hizmetler Uzmanlığı Yüksek Lisans) derecesini Pennsylvania Üniversitesinden ve Sosyoloji/Sağlık alanındaki lisans derecesini Florida Üniversitesi'nden almıştır. Bu makale 1.050 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 1.050 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam