Alındaki kırışıklıklar, ciddi şekilde olduğundan daha yaşlı görünmene neden olabilir ama neyse ki bu kırışıklıkların görünümünü azaltmak, hatta tamamen gidermek için yapabileceğin şeyler var. Hayat tarzındaki değişiklikler ve ev çözümleri, çoğu durumda faydalı olur ama daha hızlı bir çözüm istiyorsan profesyonel bir tedavi denemen gerekebilir.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Ev Çözümleri

 1. 1
  Kırışıkların olduğu bölgeye Hindistan cevizi sür. Akşam yüzünü yıkadıktan hemen sonra, Hindistan cevizi yağını ince bir katman hâlinde doğrudan alnındaki kırışıklıklara sür. Cildindeki yağlı his geçene kadar kırışıklıklara masaj yapmaya devam et.[1]
  • Kuru ciltler esnek değildir ve esnekliğin olmaması, kırışıklıklarının göze çarpmasına neden olabilir. Cildin hâlâ ıslakken petrol jölesi sürerek, cildine daha fazla nem hapsedebilirsin ve cildinin doğal olarak daha dolgun olmasını sağlayabilirsin.
 2. 2
  Topikal kırışıklık gideren kremler kullan. Topikal retinol and retinoidler, piyasadaki en yaygın yaşlanma karşıtı kremler arasındadır ama peptitler içeren nemlendiriciler de işe yarar.
  • Bunlar gibi topikal kremler, cildindeki kolajen üretimini tetiklemek için özel olarak formüle edilmiştir. Sonuç olarak, cildin dolgunlaşır ve kırışıklıkları doğal olarak doldurur.
  • Kremi doğrudan alnındaki kırışıklıklara sür. Bunun gibi çoğu kremin ağzı, belli bir noktaya uygulanmasını kolaylaştırmak için dardır.
  • Düşünmeye değer diğer topikal kremlerden bazıları, alfa-hidroksi asitler (AHA), C vitamini, idebenon, büyüme faktörleri ve pentapeptitler içerenlerdir.
 3. 3
  Yaşlanma karşıtı bir yüz bandı kullan. "Frownies" ve diğer yaşlanma karşıtı yüz bantları, sen uyurken fiziksel olarak cildini sabit tutan sert, yapışkan bantlardır.
  • Yatmadan hemen önce, cildini düzleştir ve bandı doğrudan alnındaki kırışıklıkların üstüne yapıştır. Tüm kırışıklığın kaplandığından emin ol ve bandı en az 3 saat ya da tüm gece tak.
  • Bandı takınca, alnındaki kaslar hareket edemeyecektir. Sonuç olarak, bu kaslar uykunda bükülüp kasılmayacaktır ve kırışıkların daha fazla derinleşme şansı olmayacaktır.
 4. 4
  Cildine haftada 2 kez peeling yap. Haftada 2-3 defadan fazla olmamak üzere, yumuşak bir kimyasal soyucu, örneğin salisilik asit, glikolik asit ya da hiyalüronik asit içeren bir ürün kullan. Peeling, ölü derilerini gidermeye yardım ederek ve cilt bakımı ürünlerinin cildine daha iyi nüfuz etmesini sağlayarak kırışıklıkları azaltmaya yardım eder. Ama, aşırı peeling yapmanın zararlı etkileri vardır.[2]
  • Peeling kremi gibi mekanik cilt soyma ürünlerinden kaçın. Bunlar, yüzünün hassas kısımlarına sert gelebilir ve mikro aşınmalara neden olabilir.
  • Peeling’den sonra daima doğrudan nemlendirici sür.
  • Peeling’in faydalarını görmen normalde en az 3-4 hafta sürecektir.
 5. 5
  Alın kaslarını çalıştır. Gözlerini açmak için, göz kapaklarını kullanmak yerine alın kaslarını kullanıyorsan alın kırışıklıklarınla daha fazla sorun yaşayabilirsin. Bu kasları çalıştırmak için basit bir egzersiz yapmak, hem alnındaki kırışıklıkları azaltmaya yardım edebilir hem de düşük göz kapaklarını düzeltebilir.[3]
  • Ellerini kıvırıp "C" şekli yap ve doğrudan gözlerinin üstüne koy. İşaret parmakların, kaşlarının üstüne, göz çukurunun üst kemiği boyunca yerleşmiş olmalıdır, baş parmaklarınsa burnun iki yanında, burun deliğinin hemen üstünde bulunmalıdır.
  • Her bir parmağını aşağı ve yana doğru bastır, sonra göğsünü aç ve kürek kemiklerini aşağı doğru döndür.
  • Gözlerini alabildiğince aç ve 5 saniye bu pozisyonda kal. Bu süre boyunca, kaşlarının ve alnının hareket etmesini engellemek için, işaret parmaklarını kaşlarına bastır.
  • Gözlerini 5 kez kıs, sonra da tamamen kapatıp 5 saniye dinlendir.
  • Bütün adımları iki kez daha tekrarla ve sonuçları fark edene kadar bu egzersizi günde en az 1 kez yap.
 6. 6
  Kırışıklıklarına zeytinyağıyla masaj yap. Akşam yüzünü yıkadıktan sonra, birkaç damla hafif ılık, saf sızma zeytinyağıyla kırışıklıklara ve kırışıklıkların etrafındaki alana masaj yap.
  • Bu, az miktarda Hindistan cevizi yağıyla ya da zeytinyağını ve Hindistan cevizi yağını karıştırarak da yapılabilir.
  • Her iki yağ da cildi nemlendirebilir ve esnekliğini arttırabilir. Cildin esnekliği arttıkça, kırışıklıklar azalacaktır.
 7. 7
  Narenciyeli yüz ürünü kullan. Portakal, limon ve diğer narenciyeler, yüksek oranda C ve E vitamini içerir ve her iki vitamin de büyük ölçüde hem cildin pürüzsüzlüğünü arttırabilir hem de cildin genel sağlığını iyileştirebilir.
  • Çoğu narenciyenin posasını doğrudan alnına sürebilirsin. Yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra, ılık suyla durula.
  • Başka bir yüz bakım ürünü için, 1/4 su bardağı (60 ml) taze sıkılmış portakal suyunu, krem kıvamında bir macun oluşturacak kadar unla karıştır. Bu macunu alnına sür ve 20 dakika sonra ılık suyla durula.
 8. 8
  Kırışıklıklara aloe vera sür. Sabah veya akşam yüzünü yıkamadan önce, azıcık aloe verayı alnındaki kırışıklıklara masaj yaparak sür. Su ve yumuşak bir yüz temizleyicisiyle yıkamadan önce en az 15 dakika beklet.
  • Aloe veradaki acemannan maddesi ve diğer polisakkaritler, cildin yenilenmesini ve iyileşmesini teşvik edebilir. Sonuç olarak, kuru ve zarar görmüş bir cildi rahatlatabilir ve kırışıklıkların görünümünü azaltabilir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Hayat Tarzında Faydalı İyileştirmeler Yapmak

 1. 1
  Beslenmeni iyileştir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme, cilt sağlığın da dâhil genel olarak sağlığını iyileştirebilir. Genel bir kural olarak, vücudundaki antioksidanların sayısını arttırmak için, daha çok meyve ve sebze yemeye çalış.
  • Antioksidanlar, vücudundaki serbest radikallerle savaşır ve cildinin daha sağlıklı ve genç görünümlü olmasını sağlar.
  • Somon ve diğer soğuk su balıkları da faydalı olabilir çünkü yüksek miktarda protein ve omega-3 yağ asitleri içerir. Proteinler, sağlıklı bir cildin yapı taşları arasındadır; omega-3 ise cildi daha derinden besler. Çiftlikte yetiştirilmiş bazı balıklarda olduğu düşünülen toksinlerden kaçınmak için, doğal olarak avlanmış balık ara.
  • Beslenmenin daha çok soya içermesini de sağla. Bazı çalışmalar soya ürünlerinin, güneşin cilde kırışıklıklar da dhil yol açtığı hasarları iyileştirdiğini ve bunlardan koruduğunu öne sürmektedir.
  • Benzer şekilde, kakao, epikateşin ve kateşin adlı iki flavonol içerir; bunların ikisi de cilt hücrelerine giden kan dolaşımını iyileştirir ve hidrasyonu artırır.
  • Rafine şekerden ve rafine karbonhidratlardan uzak durmaya çalış çünkü bunlar, kırışıklıklara ve cilt sarkmasına neden olabilen yangıya yol açabilir.
 2. 2
  Düzenli olarak egzersiz yap. Düzenli, orta tempolu egzersiz, genel olarak sağlıklı bir hatay tarzının önemli bir parçasıdır ve genel sağlığını iyileştirmek, tüm vücudundaki dolaşımı ve alnınla yüzünün geri kalanı dâhil, cildinin esnekliğini artırabilir.
  • Günde en az bir kez, haftada 5 ila 7 gün, 30 dakika yürümeyi dene. Diğer orta tempolu egzersiz türleri de eşit derecede faydalı olabilir.
  • Egzersiz rutinine baş aşağı durmayı da kat. Bu hareket yüzüne ve kafa derine giden kan akışını arttırır ve bu da oradaki cildinin sağlığını iyileştirebilir. Baş aşağı durmak, yüz kaslarını gevşemeye de zorlar ve böylece karışıklığa yol açan baskıyı azaltır.
 3. 3
  Güneşten kaçın. Korunmadan, sık sık güneşe maruz kalmak, cildinin kurumasına ve zarar görmesine yol açarak kırışıklıklarını kötüleştirebilir.[4]
  • Mümkün olduğunda, güneşten uzak dur. Dışarı çıkman gerektiğinde, alnına ve vücudunun geri kalanına güneş kremi sür. Yüzünü daha iyi korumak için şapka da tak.
 4. 4
  Yeterince uyu. Yeterli uyku, vücudunun geriye kalanı için olduğu kadar cildin için de önemlidir, o yüzden her gece 7 ila 8 saat uyumaya çalış. Az uyuduğunda, vücut çok fazla kortizol üretebilir ve bu kortizol cilt hücrelerini yavaş yavaş parçalayarak daha derin kırışıklıkların oluşmasına neden olur.
  • Ek olarak, daha çok uyumak vücudunun daha çok insan büyüme hormonu (HGH) üretmesini, böylece cildinin daha esnek olmasını ve kırışma ihtimalinin azalmasını sağlar.
  • Gece sırt üstü uyumayı da dene. Yüz üstü yatmak, uyku kırışıklıklarının alnına işlemesine yol açabilir. Benzer şekilde, yan yatmak, yanaklarında ve çenende kırışıklıklar oluşturabilir.
 5. 5
  Sigarayı bırak. Sigara içiyorsan bırakmak için bir sürü başka neden vardır ve alındaki kırışıklıkların azalması bu sebeplerden biridir.
  • Sigara dumanı, cildindeki kolajeni ve elastini parçalayan bir enzim bırakır. Bu elementler parçalandıkça, cildin esnekliğini yitirir ve kırışıklıklar daha belirgin olur.
 6. 6
  Gözlerini kısmayı bırak. Okurken gözlerini kısmaya meyilliysen okuma gözlüğü satın al. Gözlerini kısınca, alnındaki ve göz çevrendeki kaslar, cildinin yüzeyinin altında bir çizgi oluşturur ve bu çizgi, derin bir kırışıklığa dönüşebilir.
  • Konuyla ilgili olarak, dışarı çıktığında güneş gözlüğü de takmalısın. Parlak ışıklar, gözlerini gayri ihtiyari kısmana neden olabilir ve güneş gözlükleri bunun olmasını engellemeye yardım edebilir.
 7. 7
  Yüzünü kurutma. Yüzünü çok fazla yıkamak ve etkili bir nemlendirici kullanmamak, yüzünün cildini en çok kurutan ve ona en çok zarar veren iki şeydir.
  • Musluk suyu ve sert sabunlar, cildindeki doğal yağları ve diğer nem çeşitlerini yok edebilir. Yüzünü günde 1 ya da 2 kez yıkamaya çalış ve yıkarken, yumuşak bir yüz temizleyicisi kullan
  • Yüzünü yıkadıktan hemen sonra, nemlendirici krem ya da losyon sür. Böyle yaparsan yüzüne daha çok nem hapsolur ve var olan kırışıklıklar çok daha az belirgin olur.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Profesyonel Tedaviler

 1. 1
  Akupunktur yaptır. Eğitimli, lisanslı bir akupunktur uzmanı, yüzündeki kasları sıkılaştırarak alnındaki kırışıklıkları azaltabilir.[5]
  • Genellikle, 5 ila 6 hafta, haftada 2 kez olmak üzere toplam 10 ila 12 seans gerekecektir.
  • Akupunktur uzmanı, vücudundaki ve yüzündeki stratejik noktalara ince iğneler batıracaktır. Bu iğneler, kolajen ve elastin üretimini tetikler. Sonuç olarak, cildin doğal olarak dolgunlaşır, cildine giden dolaşım iyileşir ve bunlar, alnındaki kırışıklıkların görünür şekilde azalmasını sağlayacaktır.
 2. 2
  Nörotoksin enjeksiyonları yaptır. Botoks ve diğer nörotoksinler, alnındaki kasların kasılmasına neden olan sinir uyarılarını engeller. Sonuç olarak, hâlihazırdaki kırışıklıkların daha az göze çarpar ve daha fazla derinleşmez.
  • Kırışıklıklarını azaltmak için üründen en az ne kadar verebileceklerini öğren. Başlangıçta, alnın için sadece 9-15 üniteye ihtiyacın olabilir.
  • Botokstan başka diğer yaygın nörotoksinler arasında, Xeomin ve Dysport bulunur.
  • Nörotoksin uygulamalarının etkisi zamanla yok olur, o yüzden sonuçlardan memnun kaldıysan ve devam ettirmek istiyorsan kabaca 3-4 ayda bir, bir enjeksiyon kürü daha yaptırman gerekecektir.
  Alicia Ramos

  Alicia Ramos

  Medikal Estetisyen
  Alicia Ramos, lisanslı bir estetisyen ve Denver, Colorado’da yer alan Smoothe Denver’ın sahibidir. Kirpikler, dermaplaning, ağda, mikrodermabrazyon ve kimyasal peeling konusunda eğitimlerle Botanik ve Medikal Estetik Okulu’ndan lisansını almıştır. Şimdi ise yüzlerce müşterisine cilt bakım çözümleri sağlamaktadır.
  Alicia Ramos
  Alicia Ramos
  Medikal Estetisyen

  Nörotoksinleri, hareketi azaltmak için kullan. Medikal estetik uzmanı Alicia Ramos şöyle diyor: “Kırışıklıklarını azaltmak için, hareketi en aza indirgeyecek Botox ya da Dysport gibi toksinler gerekir. Nörotoksinler, kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur ve derin kırışıklıkları azaltır, özellikle de yüzdeki ve göz çevresindekileri.”

 3. 3
  Lazerle cilt yenileme hakkında bilgi edin. Bu tedavi sırasında, doktor ya da teknisyen bir lazerden ya da atımlı diyottan gelen ışığın enerjisini doğrudan alnına yöneltecektir. Bu işlem, 30 dakika ila 2 saat sürebilir.
  • Bu yoğun ışık, cildin üst katmanını soyar ve genellikle çıplak gözle görülmeyen hafif bir yara oluşturur. Buna karşılık, cildin doğal kolajen üretimini harekete geçirecek ve yeni pürüzsüz, kırışıksız cildini oluşturacaktır.
 4. 4
  Kimyasal tedaviler hakkında bilgi edin. Alındaki kırışıklıkları tedavi etmek için kullanılan en yaygın kimyasal tedaviler arasında kimyasal peeling’ler ve dermabrazyon vardır.
  • Kimyasal peeling sırasında doktor, cildin üst katmanını yakmak için farklı kimyasallar kullanır. Vücudun, hasara daha çok kolajen ve etkili bir şekilde daha pürüzsüz bir cilt üreterek cevap verecektir.
  • Dermabrazyon sırasında doktor, hafif bir kimyasal kristal ve bir vakum aygıtı kullanarak cildin üst tabakasını kazıyacaktır. Bu, eşit dokudaki cildi yüzeye çıkarır ve hafif kırışıklıkların ve çizgilerin kaybolmasını sağlar.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Alnındaki Kırışıklıkları Kamufle Etmek

 1. 1
  Kırışıklıkları primerle sakla. Nemlendirici sürdükten sonra ve fondöten sürmeden önce, aydınlatıcı yüz primerini ince bir katman hâlinde sür. Aydınlatıcı primerler, küçük mika parçaları içerir; mika, alnındaki ve yüzünün başka yerlerindeki kırışıklıklara yerleşebilen parlak bir mineraldır. Yerleşince, mika parçaları ışığı kırışıklıklardan geri yansıtır ve böylece kırışıklıkların görünümünü azaltır.
  • Ek olarak primer, fondötenin kırışıklıklarına yerleşmesini önler ve dağılmamasını sağlar. Fondöten mat görünümlü olduğu için, kırışıklıklara yerleşirse bunların daha çok gözükmesine neden olabilir.
 2. 2
  Saç şeklini değiştir. Farklı bir saç şekli, alındaki kırışıklıkların görünümünü doğrudan etkilemese de doğru tarz, dikkatleri alnından uzaklaştırabilir ve kırışıklıkların daha az göze çarpmasını sağlayabilir.[6]
  • Kuaföründen perçemlerini kaşlarından aşağı inen yumuşak, kırpık bir kakül hâlinde kesmesini rica et. Perçemler, alnındaki kırışıklıkları örtecek, gözlerden saklayacaktır; hatta, yüzünün geriye kalan hatlarını yumuşatabilir bile.
  • Kuaföründen, saçlarının göz seviyesindeki kısımlarına gölge yapmasını isteyebilirsin. Doğru yapılan gölge, göz renginin daha parlak olmasını sağlar. Gözlerin daha parlak ve canlı gözüktüğünde, alnındaki kırışıklıklar daha hafif gözükecektir.
  • Evde saçını yaparken, her iki gözbebeğinin tam üstüne gelen alçak bir kısım bırak. Alnı çerçeve gibi sardığı ve istenmeyen dikkati çektiği için, orta kısımlar iyi bir fikir değildir.
  Reklam

İpuçları

 • Kırışıklıkların derinleşmesini ya da daha belirgin olmasını engellemek için, alın kaslarını gün boyunca aktif olarak gevşetmeye çalış.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Kaveri Karhade, MD
Ortak yazarlar :
Board Onaylı Dermatolog
Bu makaledeki ortak yazarlar Kaveri Karhade, MD. Dr. Kaveri Karhade San Francisco Körfez Bölgesi’nde bulunan, board onaylı bir lazer, medikal ve kozmetik dermatologdur. Uzmanlık alanları akne ve saç dökülmesidir. Enjeksiyonlar, lazerler, ameliyat ve diğer kozmetik tedaviler konusunda ileri derecede eğitimi vardır ve tıp dergilerinde kapsamlı araştırmaları yayımlanmıştır. Michigan Eyalet Üniversitesi’nden lisans, Michigan Tıp Fakültesi’nden tıp doktorluğu (MD) derecesini almıştır. Stajını New York Tıp Fakültesinin İç Hastalıkları bölümünde, asistanlığını da Brown Üniversitesi Tıp Fakültesinin Dermatoloji bölümünde tamamlamıştır. Dr. Karhade, Amerikan Dermatoloji Akademisi ve Amerikan Dermatolojik Cerrahi Derneği üyesidir. Bu makale 80.006 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 80.006 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam