Bazen aktif karbon olarak adlandırılan aktif kömür, kirli suyu veya kirli havayı temizlemek için kullanışlıdır. Acil durumlarda, vücudundan tehlikeli toksinleri ve zehirleri uzaklaştırmak için aktif kömür kullanılabilir. Kömürü etkinleştirmeden önce odun veya lifli bitki materyali yakarak ev yapımı odun kömürü yapman gerekir. Ardından, kalsiyum klorür veya limon suyu gibi aktifleştirici kimyasallar eklemeye ve aktivasyon sürecini tamamlamaya hazır olursun.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Odun Kömürü Yapmak

 1. 1
  Güvenli bir alanda orta büyüklükte bir ateş yak. Dışarıda yakılan bir ateş, aktif kömür yapmak için muhtemelen en kolay olanıdır ancak bunu ev şöminende de yapabilirsin. Ateş, odun parçalarının yanmasına neden olacak kadar sıcak olmalı. [1]
  • Ateş yakarken güvenlik önlemleri al ve her zaman yakınlarda bir yangın söndürücü bulundur.
 2. 2
  Metal bir tencereye küçük parçalar hâlinde kereste koy. Kereste yoksa Hindistan cevizi kabuğu gibi hemen hemen her yoğun, lifli bitki materyalini kullanabilirsin. [2] Kereste parçalarını veya bitki materyalini metal bir tencereye koy, ardından tencereyi bir kapakla kapat.
  • Tencerenin kapağında bir havalandırma deliği olmalıdır ama bu işlem boyunca tencerenin içine hava akışı sınırlandırılmalıdır. Örneğin, havanın deliğin içinden çıkabilmesi için bir kamp su ısıtıcısı kullanabilirsin.
  • Yakacağın malzeme tencereye koymadan önce olabildiğince kuru olmalıdır.[3]
 3. 3
  Odun kömürü yapmak için tencereyi 3 ila 5 saat açık ateşte pişir. Kapağı kapalı tencereyi ateşe koy. Malzeme pişerken kapaktaki havalandırma deliğinden duman ve gaz kaçışını görmelisin. Bunu yapmak, içindeki karbon (odun kömürü) dışındaki her şeyi malzemeden yakarak atar.[4]
  • Tencerenden artık duman veya gaz gelmiyorsa muhtemelen pişirme bitmiştir. [5]
 4. 4
  Kömürü soğuduktan sonra suyla temizle. Tencerendeki odun kömürü bir süre sıcak kalacaktır. Soğuması için bolca zaman ver. Dokunulabilecek kadar soğuduğunda karbonu temiz bir kaba aktar ve külü ve kalan kalıntıları gidermek için soğuk suyla durula, ardından suyu boşalt. [6]
 5. 5
  Kömürü öğüt. Temizlenmiş kömürü bir havana aktar ve döverek ince bir toz hâline getir. Alternatif olarak, karbonu dayanıklı bir plastik torbaya koyabilir ve yumuşak bir tokmak veya çekiçle ince bir toz hâline getirebilirsin.
 6. 6
  Kömür tozunun tamamen kurumasına izin ver. Plastik torba kullandıysan tozu temiz bir kâseye aktar, kullanmadıysan havanda bırakabilirsin. Tozun yaklaşık 24 saat içinde kuruması gerekir.
  • Kuruluğu parmaklarınla onayla; devam etmeden önce toz tamamen kuru olmalıdır.[7]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Kömürü Aktifleştirmek

 1. 1
  Kalsiyum klorür ve suyu 1:3 oranında karıştır. Bu maddeleri karıştırırken dikkatli ol; bunu yapmak çözeltinin çok ısınmasına neden olur. Kömürü tamamen kaplayacak kadar çözeltiye ihtiyacın olacak. Normal büyüklükteki odun kömürü partileri için 1,3 su bardağı (310 ml) su ile karıştırılmış 100 g klorür yeterli olmalıdır.
  • Kalsiyum klorür çoğu nalburdan, yapı mağazalarından ve normal marketlerden satın alınabilir.
 2. 2
  Kalsiyum klorür çözeltisine alternatif olarak çamaşır suyu veya limon suyu kullan. Kalsiyum klorür bulamazsan yerine çamaşır suyu veya limon suyu kullanabilirsin. Kalsiyum klorür çözeltisi yerine 1,3 su bardağı (310 ml) çamaşır suyu veya 1,3 su bardağı (310 ml) limon suyu kullan.[8]
 3. 3
  Kalsiyum klorür çözeltisini odun kömürü tozuyla karıştır. Kuru odun kömürü tozunu paslanmaz çelik veya cam bir karıştırma kabına aktar. Kalsiyum klorür çözeltisini (veya limon suyunu ya da çamaşır suyunu) toza küçük miktarlarda ekle ve bunu yaparken bir kaşıkla karıştır.
  • Karışım macun kıvamına geldiğinde çözeltiyi eklemeyi bırak.[9]
 4. 4
  Kâseyi ört ve kömürü 24 saat beklet. Kâseyi ört ve dokunmadan beklet. Bu aşamadan sonra kâsede kalan nemi mümkün olduğunca kurut. Bu noktada, odun kömürü ıslak olmalı ama doymamış olmalıdır.
 5. 5
  Aktifleştirmek için kömürü 3 saat daha pişir. Kömürünü (temizlenmiş) metal tencereye geri koy ve tekrar ateşe koy. Kömürün aktifleşmesi için ateşin suyu kaynatacak kadar sıcak olması gerekecektir. Bu sıcaklıkta 3 saat pişirdikten sonra odun kömürü aktif hâle gelecektir.[10]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Aktif Kömür Kullanmak

 1. 1
  Aktif kömürün nasıl çalıştığını anla. Aktif kömür, havadan ve sudan kötü kokuları, bakterileri, kirleticileri ve alerjenleri gidermek için faydalıdır. Kokuları, toksinleri, bakterileri, kirleticileri, alerjenleri ve kimyasalları odun kömüründeki sayısız küçük gözeneğin içine hapseder.
 2. 2
  Evindeki havayı arındır. Biraz aktif kömürü keten bir çarşafa veya beze sar, ardından kömürü gereken yere koy. Ketenin yoksa pamuk gibi sıkı dokunmuş, nefes alabilen bir kumaş seç.[11]
  • Deterjan veya ağartıcı kokusu olan kumaşları kullanmaktan kaçın. Kömür bu kokuları da emecek ve etkisini azaltacaktır.
  • Daha iyi bir hava temizleme işlemi için havayı odun kömürüne üfleyecek şekilde bir fan yerleştir. Hava kömürün üzerinden geçerken temizlenecektir.
 3. 3
  Çorapla kömürlü su filtresi yap. Mağazadan satın alınan su filtreleri pahalı olabilir ama kendi su filtreni yaparak aynı su saflığını ucuza elde edebilirsin. Deterjan veya ağartıcı kokmayan temiz bir çorap al, aktif kömürü koy ve suyu çorabın içinden geçirerek temizle.[12]
 4. 4
  Bir killi-kömürlü yüz maskesi yap. Küçük bir karıştırma kabında 2 yemek kaşığı (30 ml) bentonit kilini yarım tatlı kaşığı (2,5 ml) aktif kömür, 1 yemek kaşığı (15 ml) zerdeçal, 2 yemek kaşığı (30 ml) elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı (4,9 ml) balla karıştır. Sonra karışıma pürüzsüz olana kadar azar azar su ekle.
  • Bu maske, toksinleri çıkarması ve gözenekleri açmasıyla bilinir.
  • Bu maskede kullanılan doğal maddeler neredeyse tüm cilt tipleri için güvenli olacaktır.
  • Maskeyi 10 dakika yüzüne kalın bir tabaka hâlinde uygula, ardından durula.
 5. 5
  Aktif kömür ile şişkinliği ve gazı tedavi et. 350 ml suya 500 miligram toz aktif kömür ekle. Gaz yapan yemeklerden önce veya belirtileri hafifletmek için gazlı ve şişkin hissetmeye başladığında bu karışımı iç.
  • Asit içermeyen meyve suyuyla (havuç gibi) odun kömürü içmek sade olarak içmekten daha keyifli olacaktır. Kömürün daha az etkili olmasını sağlayacak asidik sulardan (portakal veya elma suyu gibi) kaçın.[13]
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Aktif Kömürlü Maske Filtresi Yapmak

 1. 1
  Plastik 2 L şişeden bir maske yap. 2 L'lik plastik şişenin altını kesmek için makas kullan. Ardından şişenin bir tarafından 7 cm genişliğinde bir dikdörtgen çıkar. Dikdörtgen, kesik tabandan şişenin boynunun ağzına doğru kıvrılmaya başladığı yere kadar uzanacaktır.
  • Plastik, makasla kesildiği yerde tırtıklı olabilir. Kapatmak için şişenin kesik kenarları boyunca tıbbi bant kullan.
 2. 2
  Alüminyum kutu ile bir filtre odası oluştur. Makas veya tornavidayla alüminyum kutunun altına nefes alma delikleri aç. Bundan sonra, alüminyum kutunun üstünü sağlam bir makas, tenekeci makası veya kırkma makasıyla kes.[14]
  • Kutunun kesilmiş metalini tutarken dikkatli ol. Genellikle kolayca kesilmelere neden olacak kadar keskindir. Keskin kenarları kapatmak için bir kat selo bant veya tıbbi bant kullanılabilir.
 3. 3
  Gaz maskesini aktif kömürle doldur. Kutunun dibine bir kat pamuk yerleştir. Pamuğun üzerine bir kat aktif kömür ekle, ardından odun kömürünü üstüne başka bir pamuk katmanı ile kıstır. Kesilen kutunun üst kısmına pamuğu bantla, ardından pamukta küçük bir delik aç.
  • Alüminyum kutuyu odun kömürü ile doldururken özellikle keskin kenarlarını bantla kapatmadıysan dikkatli ol.[15]
 4. 4
  Gaz maskesinin parçalarını birbirine bantla ve gerektiğinde kullan. 2 L şişenin ağzını kutunun üstündeki pamukta bulunan deliğe yerleştir. Maskeyi tamamlamak için alüminyum kutuyu 2 L şişeye bantla. Ağızlıktan nefes aldığında soluduğun hava kutudaki kömür tarafından filtrelenecektir.[16]
  Reklam

Uyarılar

 • Kömürü pişirirken ateşine dikkat et. Ateş ölürse veya sıcaklık çok düşük olursa kömürün aktifleşmez.
 • Kalsiyum klorür gibi kimyasalların yanlış kullanılması tehlikeli olabilir. Her zaman kimyasalların etiketinde listelenen güvenlik prosedürlerine uy.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Metal tencere (ve havalandırma delikli kapak)
 • Kereste (veya Hindistan cevizi kabuğu gibi lifli bitki materyali)
 • Kap (temiz bir kâse veya kova gibi)
 • Havan ve tokmağı (veya dayanıklı plastik torba ve yumuşatıcı tokmak)
 • Kalsiyum klorür (veya limon suyu veya çamaşır suyu)
 • Paslanmaz çelik veya cam karıştırma kabı
 • Kaşık
 • Keten çarşaf veya kumaş (veya sıkı dokunmuş, nefes alabilen bir kumaş)
 • Temiz çorap
 • Makas
 • Plastik 2 L şişe
 • Tıbbi bant
 • Alüminyum kutu
 • Pamuk
 • Aktifleştirilmiş odun kömürü

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Bess Ruff, MA
Ortak yazarlar :
Çevre Bilimleri ve Yönetimi Yüksek Lisansı
Bu makaledeki ortak yazarlar Bess Ruff, MA. Bess Ruff, Florida’da Coğrafya konusunda doktora öğrencisidir. Çevre Bilimleri ve Yönetimi konusundaki Yüksek Lisansını, Santa Barbara’daki Kaliforniya Üniversitesi Bren Çevre Bilimleri ve Yönetimi Fakültesi’ndan 2016 yılında almıştır. Bu makale 7.475 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 7.475 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam