Çoğu insan genellikle buluğ çağında bir dönem kendini akne problemiyle karşı karşıya bulur. Bunun sebebi hormonlar da olabilir, stres de. Yaygın inancın aksine, sivilcelerinin olması, cildinin kirli olduğu anlamına gelmez. Aslında yüzünü aşırı temizlemek cildini daha fazla tahriş edebilir. Öte yandan, hormonlar söz geçirilemez şeyler değil ve akne probleminin üstesinden gelmek için yapabileceğin basit değişiklikler var. Işıltılı, sağlıklı ve sivilcesiz cildine tekrar çabucak kavuşabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Evde Tedavi Etmek

 1. 1
  Yüzünü benzoil peroksitli bir yüz temizleyicisiyle günde iki kez yıka. Benzoil peroksit en etkili akne tedavilerinden biridir ve birçok yüz yıkama ürününde bulunur. Yüzünü sabahları uyandığında ve geceleri yatmadan önce yıka.[1]
  • Bulabilirsen, cildini pürüzsüzleştirmeye yardımcı olması için peeling partikülleri içeren bir yüz yıkama ürünü kullan.
  • Vücudunun başka bölgelerinde, örneğin omuzlarında, sırtında ve göğsünde akne varsa, yüzün için kullandığın aynı temizleyiciyle buraları iki kez ovala.
  • Makyaj yapıyorsan, asla makyajını temizlemeden yatma. Yüzünde makyajla uyumak, sivilce sayını arttırmanın ve aknelerinden çok daha zor kurtulmanın garantili bir yoludur. Yüzünde hiç makyaj kalmadığından emin olmak için, yüzünü her zamanki temizleyicinle yıkamadan önce yağsız bir makyaj temizleyicisiyle temizle.
 2. 2
  Salisilik asitli tonik kullan. Yıkadıktan sonra yüzünü temiz bir havluyla hafif hafif dokunarak kurula. Bir parça pamuğa biraz tonik dök ve yüzüne eşit bir şekilde sür. Tonik, yüzünü temizledikten sonra bakım yapar, salisilik asitse akneyle savaşabilir.[2]
  • Bazı tonikler mendil ya da ped şeklindedir. Bazılarıysa sprey şeklinde olabilir.
 3. 3
  Benzoil peroksitli bir jeli aknenin üzerine sür. Bu jel, marketlerden, eczanelerden ve güzellik mağazalarından satın alınabilir. Sivilcenin üzerine jeli sür ve temiz bir parmağınla hafifçe vurarak yedir. Cildini tahriş etmesini önlemek için içinde %3 ya da daha az benzoil peroksit olan ürünleri kullan.[3]
 4. 4
  Aknene bakım yaptıktan sonra komedojenik olmayan (gözenek tıkamayan) bir nemlendirici sür. Akne ürünleri cildini kurutabilir ya da tahriş edebilir. Nemlendirici, cildinin nemini geri kazanmasına yardımcı olup nemlendirebilir. Cildini temizleyip bakımını yaptıktan sonra nemlendirici sür. Mutlaka komedojenik olmayan bir nemlendirici seç. Bu, nemlendiricinin akneye sebep olmayacağı anlamına gelir.[4]
  • Komedojenik olmayan nemlendiricilerin içindeki ortak içerikler, gliserin, aloe vera ve hiyalüronik asittir.
 5. 5
  Yüzünü yağla yıka. Yağla Temizleme Yöntemi olarak bilinen bu yöntem, Asya’da popüler ve yükselen bir trend. Yağla Temizleme Yöntemi, cilt için daha nazik olan alternatif bir temizleme yöntemidir ve özellikle de cildi hassas olanlar içindir.
  • Zeytinyağı, yumurta yağı, üzüm çekirdeği yağı, Hint yağı ve emu yağı gibi yağları araştır.
 6. 6
  Yüzüne peeling yap. Peeling’ler, biriken ve akneye neden olan ölü deri hücrelerini soyan, orta derecede aşındırıcı ürünlerdir. Peeling kimyasal ya da fiziksel olabilir.
  • Daha hassas bir yaklaşım için AHA (Alfa Hidroksi Asit) ya da BHA (Beta Hidroksi Asit) gibi pH değeri 3 ile 4 arasında olan bir kimyasal peeling kullanarak ölü deriden kurtul. Kimyasal peeling, ölü deriyi çıkarır.[5]
  • Sık sık adı geçen BHA’lı ürünlerin içinde salisilik asit vardır ve işe yaraması için pH değerinin 3 ile 4 arasında olması gerekir. BHA, ölü deri hücrelerini soyar ve yeni derinin oluşumunu teşvik eder. Sonuç olarak, aknenin etrafındaki deri kuruyabilir ve pul pul olabilir ama cildin daha hızlı yenilenmeye başlayınca bu zaman içinde yok olacak. Bunu, temizleyicinin içinde ya da her gün cildinin akneli bölgelerinin üzerine sürerek kullan.[6]
  • Bir BHA olan salisilik asit içeren aspirin tabletlerini ezebilir, suyla karıştırabilir, sonra da kızarıklığı ve şişmeyi azaltmak için sivilcelerinin üzerine sürebilirsin.
  • Cildine ince bir bal tabakası sürüp yedir ve 30 dakika beklet. Ilık suyla durula. Balın pH değeri 3 ile 6 arasında değişir ama 3 ile 4 arasındaki bir pH değerinde, ciltte peeling etkisi gösteren AHA’lar içerir.
  • Fiziksel peeling için, konjak süngeri satın alabilirsin. Bu, yüzünde kullanabileceğin kadar yumuşak bir süngerdir.
  • Fiziksel peeling için, yulaf ezmesi kullanabilirsin. Yulaf ezmesini balla karıştır, 2-3 dakika yüzünü ovarak sür ve ılık suyla nazikçe durula.
 7. 7
  Aktif haldeki sivilcelere esansiyel yağlar sür. Neem yağının ve çay ağacı yağının, akneye neden olan bakterileri öldürebilen anti mikrobiyal özellikleri olduğu düşünülüyor. Bir damla seyreltilmiş çay ağacı yağı ya da neem yağını her bir sivilcenin üzerine hafifçe dokunarak sür ya da pamuklu çubuğu yağa batırıp problemli bölgelere sür. [7]
  • Çay ağacı yağı, cildini tıkayan mikropları öldürmeye yardımcı olabilen bir anti bakteriyel ajandır. Seyreltilmemiş çay ağacı yağı kullanmaktan kaçın — cildini yakacak ve akneyi şiddetlendirecektir. Şişenin üzerindeki uyarı etiketini oku.
  Reklam

Kükürt içeren kil maskeleri kullan. Kükürdün neden harika bir akne yok edici görevi gördüğünü tam olarak bilmesek de işe yaradığını biliyoruz. İçinde, görünüşe göre yağ üretimini azaltarak aknelerini yok eden kükürt olan ürünleri tercih et.

 1. 1
  Cildini temizledikten sonra tonik kullan. Yüzünü yıkadıktan, peeling ya da yüz maskesi yaptıktan sonra, tüm yüzüne tonik sür. Tonikler, gözenekleri küçültüp kir ve yağın gözeneklerin içinde hapsolma ihtimalini düşürürler. Yaşadığın yerdeki eczaneden akneler için tonik al ya da bir parça pamuğa cadı fındığı veya elma sirkesi döküp yüzüne sür. Tonikleri sürdükten sonra durulama, bırak cildinde kalsınlar.
 2. 2
  Daima nemlendirici kullan. Yağlı ciltler akne üretir ve cildin çok kuruysa, vücudun bunu sebum üreterek telafi edecektir. Bunun olmasını engellemek için her sabah ve her akşam yüzünü yıkadıktan sonra hafif bir nemlendirici sür. Nemlendiriciyi tonikten sonra sür.[8]
 3. 3
  Retinoid kullan. Retinoid, Türkiye’de reçeteli bir ilaç olduğu için, kullanmadan önce yan etkileri konusunda dikkatli ol. Retinoidli temizleyicilerde yüksek miktarda A vitamini bulunur; A vitamini, tıkalı gözenekleri açmaya ve kirleri temizlemeye yardımcı olur. Doktorundan bunun için bir reçete alabilirsin. Reçetesiz satılan ticari markalı retinoide benzeyen ürünler etkili değildir.
 4. 4
  Azelaik asit içeren ürünler bul. Azelaik asit de kızarıklığı ve yangıyı azaltmaya yardımcı olan bir anti bakteriyeldir ve buğdayla arpanın içinde doğal olarak bulunur. Aknelerin, cildinde koyu renkli lekeler bırakmaya meyilliyse, gözeneklerini temizlemek ve aknelerin neden olduğu koyu renkli lekeleri azaltmak içi azelaik asit içeren bir ürünü dene.[9]
 5. 5
  Kâğıt ya da sürülen yüz maskesi kullan. Kâğıt ya da sürülen yüz maskesi, cildini rahatlatan ve bakterileri öldüren bileşikler içerir. Kâğıt ya da sürülen yüz maskesini, haftada 2-3 kez uygula ve cildinde kuruması ve gözeneklerini temizlemesi için 15-20 dakika beklet. Yüz maskelerini yaşadığın yerdeki güzellik malzemeleri dükkanından veya eczaneden satın al ya da evde kendi maskeni yap.
  • Salatalık ve yulaf ezmesi karışımı yap. Salatalıklar, kızarıklığı azaltmaya ve koyu renkli lekelerle mücadele etmeye yardımcı olur, yulaf ezmesiyse tahriş olmuş cildi yumuşatır ve rahatlatır. İkisini bir mutfak robotunda, macun kıvamına gelinceye kadar çek, sonra da cildine sürüp 15-20 dakika beklet ve ılık suyla yıka.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Bir Dermatologda ya da Spada Tedavi Yaptırmak

 1. 1
  Reçeteli antibiyotikler ve ilaçlar kullan. Dermatoloğun çok şiddetli akne sorunlarına yardımcı olması için belirli antibiyotikler verebilir, ama bunlar tedbirli bir şekilde kullanılmalıdır. Bütün ilaçlarda olduğu gibi, nüfusun küçük bir bölümünde istenmeyen yan etkiler görülebilir.
  • Antibiyotik tabletleri aknelere neden olabilen bakterileri öldürmeye yardım edebilir. Doğrudan cilde sürülen topikal antibiyotikler de kullanılabilir.
  • Kadınlarda özel bir doğum kontrol yöntemi uygulamak aknelere yol açabilen hormonları düzenlemeye yardımcı olabilir. Dermatoloğuna, bunun senin için iyi bir seçenek olup olmadığını sor.
  • Çok sıkıntılı akne durumlarında, Roaccutane isimli özel bir ilaç verilebilir. Bu, inanılmaz yoğun bir retinoid tedavisidir ve kullananların bütün aknelerini neredeyse tamamen yok etmektedir. Ne var ki akneyle savaşan ilaçlar arasında en ciddi yan etkilere sahip olan da budur ve aşırı derecede dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.
 2. 2
  Yüz bakımı yaptır. Çoğu spada bu mevcuttur ve yüzündeki akneyi azaltmak için birkaç farklı temizleyici, maske ve alet kullanılmasını gerektirir. Bir estetisyenin yüzüne işlem yapması konusunda rahat değilsen, daha tıbbi bir yüz bakımı için dermatoloğa git.
 3. 3
  Yüz peeling’i yaptır. Yüz peeling’i, özel bir jeldir ve ölü deri ve bakteri hücrelerini çözen bir asit içerir. Bunu, her zamanki cilt bakımı programına ek olarak düzenli bir şekilde yaptırmak, zaman içinde akneleri büyük ölçüde azaltabilir.
 4. 4
  Mikrodermabrazyonu dene. Yeni cilt oluşumunu meydana getirmek için cildin “zımparalandığı” bir işlemdir. Birkaç ay, haftada bir kez mikrodermabrazyon tedavisi yaptırmak izlenebilecek en etkili yoldur çünkü her bir tedavi yalnızca cildin en dıştaki katmanını etkiler.
 5. 5
  Lazer tedavisi yaptır. Aynen öyle, aknelerini yok etmek için lazer kullan. Çoğu dermatolog artık cildinin altındaki aşırı aktif, yağ üreten bezleri öldürmek için güçlü ışık patlamalarının kullanıldığı tedavileri sunuyor. Bu işlem acı verici olabilir, ama akneleri ortalama %50 azalttığı kanıtlanmıştır.
 6. 6
  Işık tedavisi dene. Acı veren lazer tedavilerinin aksine, ışık tedavileri, bakterileri öldürmek için özel bir çubuktan yayılan, daha hafif ışık darbeleri kullanır. Belirli renlerdeki ışığın (örneğin, kırmızı, yeşil ve mavi) akneleri yok etmekte olumlu bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Dermatoloğuna, ışık tedavisi görmenin senin için iyi bir seçenek olup olmadığını sor.[10]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Akneyi Yaşam Tarzında Yapılan Değişikliklerle Tedavi Etmek

 1. 1
  Düzenli egzersiz yap. Egzersiz yapmak, aknelerini azaltmaya yardımcı olmak için bazı şeyler yapar. Stres seviyesini azaltan endorfin salgılar ve böylece yağ üretimini azaltır. Ayrıca, seni terletir ve terlemek, ölü deri hücrelerini temizler. Sadece yüzündeki değil, göğsündeki, omuzlarındaki ve sırtındaki akneleri azaltmak için her gün en az yarım saat egzersiz yapmayı dene.
 2. 2
  Yüzüne dokunma. Bu inanılmaz zor çünkü insanlar sürekli yüzlerine dokunmaya meyillidirler. Yüzünü kaşımak, ellerini yüzüne dayamak ve sivilcelerinle oynamak konusunda dikkatli ol. Sivilcelerini asla patlatma ya da sinir bozucu siyah noktaları sıkma çünkü bu sadece cildine daha çok bakteri taşır ve aknelerini daha çok şiddetlendirir.
 3. 3
  Günde iki kez duş al. Sabahları ve akşamları duş al ya da banyo yap. Alternatif olarak, sabahları duş al ve egzersiz gibi bir fiziksel aktivitede bulunduktan ya da terledikten sonra tekrar duş al. Tüm vücudunu hafif bir temizleyiciyle yıka ve saçındaki yağ üretimini azaltan şampuanlar kullan. Vücudunun ter yoluyla attığı ölü deri hücrelerini yok etmek için egzersiz sonrası mutlaka duş al.
  • Su faturanın kabarık olmasını istemesen de düzenli duş almak, yağ üretimini yavaşlatır, bakterileri öldürür ve ölü deri hücrelerini yok eder.
 4. 4
  Sağlıklı beslen. Çok işlenmiş ve bir sürü yağ içeren yiyecekler, vücudundaki akne miktarını büyük ölçüde arttırır. Tam tahıllardan, meyvelerden, sebzelerden ve proteinden uygun miktarda besin maddeleri almak, cildinin daha hızlı yenilenmesine ve gereksiz yağ üretimini azaltmasına yardımcı olur. Mümkün olduğunda, işlenmiş ya da bir sürü şeker içeren gıdalardan (abur cuburları düşün) uzak dur.[11]
  • Aşırı miktarda şeker, akneleri arttırabilir. Fırın mamulleri, şeker, sütlü tatlılar (örneğin, dondurma) ve meşrubatlar gibi şeker miktarı yüksek olan yiyeceklerden uzak dur.
 5. 5
  En az sekiz saat uyu. Uyku, bir taşla iki kuş vurur çünkü hem vücudunun dinlenmesine hem de toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Yeterince uyumuyorsan cildin, cilt hücrelerini yenileyecek zamana ve imkâna sahip olmayabilir. Her gece aynı zamanda yatarak ve en az sekiz saat uyuyarak uyku döngünü düzene sok.[12]
 6. 6
  Bol su iç. Hepimiz günde sekiz bardak su içme olayını duymuşuzdur ama içmen gereken su miktarı konusunda belirli bir miktar yoktur. Su, vücudunun toksinleri atmasına ve cildini arındırmaya yardımcı olur, o yüzden gün içinde mutlaka bol su iç.
 7. 7
  Vücudunu ve zihnini dinlendir. Yüksek stres seviyesi, sebum üretiminin artmasına neden olur, o yüzden kendine dinlenmek için biraz zaman ayırarak zihnine ve cildine bir iyilik yap. Rahatlatıcı bir banyo yapmayı, kitap okumayı, meditasyon ya da yoga yapmayı dene ve cevap olarak cildinin değişimini izle.
 8. 8
  Kumaş olan ne varsa yıka. Zamanla biriken yağı ve bakterileri yok etmek için, cildine değen her şey (kıyafetleri, havluları, yastık kılıflarını ve çarşafları) düzenli olarak haftada en az bir defa yıkanmalı. Akne sorununu çözmeye yardımcı olması için hassas ciltlere göre bir deterjan kullan.
 9. 9
  Yağsız makyaj malzemeleri kullan. Makyaj yapıyorsan bir kısır döngüye düşebilirsin ve akneyi kapatmak için kullandığın malzemeler akneyi daha da azdırabilir. Bir yandan akneyi gizlemeye yarayan, ama bunu yaparken de akneyi daha beter hale getirmeyen yağsız mineral makyaj malzemeleri bul. Toz fondötenler de tavsiye edilir. Makyaj gün içinde gözeneklerini tıkadığı için mümkün olduğunda makyaj yapmaktan kaçın.
  • Bakteri üremesini önlemek için makyaj fırçalarını düzenli olarak temizle.
 10. 10
  Akneye neden oluyorsa, makyaj yapmayı, saç spreyi ya da kremler kullanmayı bırak. Yeni bir ürün kullanmaya başlayıp bir ya da iki hafta sonra yüzünde akne görürsen, bu tepkiye kullandığın ürün neden oluyor olabilir. Saç spreyinin ya da makyajın bundan sorumlu olduğunu düşünüyorsan, aknelerinin geçip geçmediğini görmek için birkaç hafta kullanmayı bırak.[13]
 11. 11
  Her gün güneş kremi sür ve bronzlaşma. Morötesi Radyasyon, erken yaşlanmanın bir numaralı sebebidir. Yüksek dozlarda cilt kanserine de neden olur. Güneşe gerektiği gibi, ölüm ışını muamelesi yap. Cildini zararlı UVA ve UVB ışınlarına maruz bırakmak, cilde zarar verir ve post-inflamatuar eritemin (PİE) –kırmızı akne izleri– süresini uzatır çünkü güneş, pigment üreten hücreleri tetikler.
  • Güneş sadece PİE görünümünün süresini uzatmakla kalmaz, güneş lekeleri, ince çizgiler ve kırışıklıklar da dahil erken yaşlanmaya yol açabilir. Morötesi hasarı, DNA hasarı demektir. Güneş kremi, her yaştaki insan için bir zorunluluktur ve ileride ortaya çıkabilecek cilt kanserini engeller. Bir şişenin içindeki gençlik pınarıdır. Önleme, tedaviden daha iyidir. Güvenli bronzlaşma diye bir şey yoktur çünkü bronzlaşma, güneş hasarının sonucudur.
  • Bu yüzden, her gün koruma faktörü (SPF) 30 olan bir güneş kremi sürmen çok önemlidir. Unutma ki 30 faktörün üstüne çıktıktan sonra, UVB koruması konusunda azalan bir kazanç söz konusudur. UVB korumasının yüzdesi, SPF değerinin bir fonksiyonu olarak logaritmik artar ve SPF30 değerinden sonra düzleşir. O yüzden, SPF 40 ile 50 arasında koruma bakımından pek bir fark yoktur. Bazı ülkelerde, SPF değeri 100 olan kremler yasaktır.
  • Özellikle de PIE tedavisi için PA+++ ya da ondan daha yüksek olan PA++++ UVA korumasına sahip bir güneş kremi önerilir. PPD, SPF’nin UVA karşılığıdır. Minimum PPD20’ye sahip bir güneş kremi kullanmalısın. PA+ sistemindeki + işareti, PPD korumasının bir katmanına denk gelir. Unutma ki farklı ülkeler farklı PA sistemleri kullanıyor. Japonya ve Tayvan PA sistemini 4+ katmanlı sisteme geçirdiyse de Kore 3+ sistemini kullanıyor.
  • Güneşte uzun zaman kaldığında, mümkün olduğunca gölgede kal ve geniş kenarlı bir şapka takıp ince, uzun kollu bir giysi giy. Özellikle gözlerinde melanin miktarı az olanlar güneş gözlüğü takmalı. Güneş şemsiyesi kullanmayı ve yanında taşımayı düşün. Güneş şemsiyesi Asya’da popüler bir aksesuardır.
 12. 12
  Kayısı peeling’lerinden ve plastik mikro boncuklardan uzak dur çünkü ilki, mikro yırtıklara neden olur, diğeriyse çevre kirliliğinde ve besin zincirindeki biyolojik birikimde rol oynar.
  • Kayısı peeling’leri moda olan bir ürün ama ceviz kabukları, cildi soymak için aşırı keskin ve mikro yırtıklara neden olup erken yaşlanmada rol oynar.
  • Plastik mikro boncuklar, suyollarını kirlettiği ve balıklar tarafından yutulduğu için bazı yerlerde yasaklanması düşünülüyor.
  Reklam

İpuçları

 • Aynı anda çok fazla akne tedavisi uygulama çünkü bir tanesi başarılı olursa, hangisi olduğunu anlamayacaksın. Onun yerine, her defasında bir ürün kullan ve işe yarayan bir tane bulana kadar farklı yöntemler denemeye devam et.
 • Sabırlı olmaya çalış. Akneler bir gecede çıkmış olabilir ama çoğu tedavi, akneleri bir gecede yok etmez. Ama azimli olursan, sonunda berrak bir cilde kavuşursun.
 • Doğal içerikler konusunda aldatıcı reklamlara karşı uyanık ol: Cildine sırf doğal diye cıva ya da zehirli sarmaşık sürmezsin, o yüzden de “doğal” diye pazarlanan ev ürünlerine ya da ticari ürünlere ihtiyatla yaklaş. Doğal olması, cilt bakımı açısından güvenli olacağı anlamına gelmez! Cilde bakım yaptığı bilimsel olarak kanıtlanmış içerikleri kullan.
Reklam

Uyarılar

 • Salisilik asit gibi topikal akne tedavileri uyguluyorsan, güneş kremi sür. Bu kimyasallar, akneyle mücadele eder ama cildini güneşe karşı daha hassas da yapar.
 • Hamileysen (ve hamile kadınlarda sık sık akne çıkar), herhangi bir reçetesiz ürün kullanmadan önce doktoruna danış.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Kimberly Tan
Ortak yazarlar :
Lisanslı Estetisyen ve Yetişkin Akne Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Kimberly Tan. Kimberly Tan, San Francisco’da bir akne kliniği olan Skin Salvation’ın Kurucusu ve CEO’sudur. 15 yıldan fazla süredir lisanslı bir estetisyendir ve cilt bakımında yaygın olarak kabul edilen, bütünsel ve tıbbi ideolojilerde uzmandır. Face Reality Acne Clinic’de doğrudan Laura Cooksey’in alt kadrosunda çalışmış ve Retin-a’nın ortak yaratıcısı ve akne araştırmalarının öncüsü olan Dr. James E. Fulton ile bire bir çalışmıştır. Çalışmaları cilt tedavilerini, etkili ürünleri, bütünsel sağlıkta eğitim ve sürdürülebilirliği harmanlar. Bu makale 3.710 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 3.710 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam