Çay ağacı yağı, sivilcelerden kurtulmak için doğal bir çözüm olarak kullanılabilir. İçinde doğal antibakteriyel özellikler bulunur, bu da onu sert sentetik kimyasallara mükemmel bir alternatif yapar. Ayrıca, teninden doğal yağlarını alıp götürmez. Çay ağacı yağı, doğrudan akneye sürülebilir ya da çeşitli deri tedavilerinde malzemelerden biri olarak kullanılabilir. Çay ağacı yağını nasıl kullanman gerektiğini öğrenince sivilcelere karşı mücadelende etkili bir silah olabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Çay Ağacı Yağını Akne için Spot Tedavisi Olarak Kullanmak

 1. 1
  Saf çay ağacı yağı satın al. Saf yağ almak, cildine bilinmeyen kimyasalları ya da içerikleri sürmemeni garanti eder. Etikete bak ve %100 saf çay ağacı yağı yazdığından emin ol çünkü ürünler ve konsantrasyonları farklılık gösterebilir.[1]
  • Çay ağacı yağını seyreltmeyi planlasan bile %100 çay ağacı yağı satın al. Bu sayede yağı seyreltmek ya da karıştırmak için ne kullanacağını belirleyebilirsin.
 2. 2
  Cildini yıka. Akne olan bölgeyi temizlemek için hafif bir sabun ya da temizleyici kullan. Sonra cildini kurula çünkü çay ağacı yağını kuru cilde sürmek gerekir. Çay ağacını temiz cilde sürmek önemlidir çünkü üstteki deri zaten temizken çay ağacı yağının sivilce ve akneleri temizlemesi daha kolaydır.
 3. 3
  Çay ağacı yağını cildinde test et. Çay ağacı yağını akneye sürmeden önce cildinin sağlıklı bir bölgesinde test etmelisin. Bir damla yağı eline ya da kolayca ulaşılabilecek başka bir yerine damlatıp birkaç dakika beklet. Cildini tahriş etmezse, o zaman akneye sürmek için uygundur.[2]
  • Çay ağacı yağı cildini tahriş ederse ya hiç kullanmamaya karar verebilirsin ya da cildini tahriş etmeyecek kadar seyreltebilirsin.
  • Çay ağacı yağının yaygın yan etkileri arasında tahriş, kızarıklık ya da cilt kuruluğu bulunur.[3]
 4. 4
  Gerekirse evde spot tedavi yap. Seyreltilmemiş, saf çay ağacı yağının cildin için biraz fazla sert olduğunu, cildini tahriş ettiğini ya da kuruttuğunu görürsen, ev yapımı bir spot tedavisi kullanmayı dene. Sadece birkaç damla çay ağacı yağını 2 tatlı kaşığı aloe vera jeli, su ya da Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı gibi nötr bir yağla karıştır.
  • Çay ağacı yağı, spot tedavisi solüsyonunun sadece %5’ini oluşturduğunda bile akne tedavisinde çok yardımcıdır.[4]
  • Çay ağacı yağını saf, organik balla karıştırmayı dene. Bal, antibakteriyel özellikler de içerir ve cildin iyileşmesini teşvik eder. Çay ağacı yağıyla bal karışınca ortaya güzel bir maske ya da macun çıkabilir.
  • Spot tedavisini küçük, cam bir kapta saklarsan kolayca uygulayabilirsin.
 5. 5
  Çay ağacı yağını sivilcelerinin üzerine sür. Birkaç damla çay ağacı yağını ya da solüsyonunu kulak temizleme çubuğuna, bir parça pamuğa, kâğıt mendile ya da parmak ucuna dök. Sonra, çok nazik bir şekilde doğrudan sivilcelerine sür.
  • Sadece azıcık yağ, cildine işleyip yağ bezlerinin tıkanıklığını açar, gözenekleri temizler ve beyaz noktaları, siyah noktaları ve sivilceleri kurutur.
 6. 6
  Çay ağacı yağını aknenin üzerinde birkaç saat ya da tüm gece bırak. Yağı aknenin üzerinde bırakmak, aknenin içine işleyip işini yapması için gerekli olan zamanı sağlar. Kızarıklık ve şişme azalacak, gözenekler temizlenecektir. Çay ağacı yağı işini yaptıktan sonra yüzünü ılık suyla yıka ve nazikçe kurula.
  • Çay ağacı yağını ılık saf suyla durulayabilirsin ya da gerekirse nazik bir temizleyici kullanabilirsin.
 7. 7
  Bu tedaviyi her gün tekrarla. Bakterileri yok etmek ve gözenekleri temizlemek için çay ağacı yağı kullanmak, düzenli olarak yapılırsa çok etkili olacaktır. Öte yandan, çay ağacı yağını sabah ya da akşam istediğin zaman kullanabilirsin.
  • Bu tedavi, aktif sivilceleri ve cilt yüzeyinin altında devam eden enfeksiyon yüzünden kalan kızarıklığı azaltmaya yardımcı olacaktır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Cilt Tedavilerinde Çay Ağacı Yağı Kullanmak

 1. 1
  Çay ağacı yağını ev yapımı yüz maskesinde kullan. Birkaç damla çay ağacı yağı, bakterileri öldürüp sivilceleri kurutmak için ev yapımı yüz maskelerine eklenebilir. Yüz maskesini doğal malzemeler kullanarak yap.
  • 3-4 damla çay ağacı yağını 2 çorba kaşığı yeşil kil tozuyla karıştır. Yeşil kil tozunu birçok aktar dükkanında bulabilirsin. Kilini sürülebilir bir macuna dönüştürebileceğin kadar su ekle. Maskeyi yüzünün her yerine eşit oranda sür, en az 20 dakika yüzünde bırak, sonra da ılık suyla yıka ve hafif dokunuşlarla kurut.
  • 3 damla çay ağacı yağını, 1 tatlı kaşığı jojoba yağını ve çok ince kıyılmış yarım domatesi birlikte karıştır. Bu maskeyi, cildini temizlemek için doğrudan uygula, 10 dakika beklet, sonra da ılık suyla yıkayıp hafif dokunuşlarla kurula.
  • 5 damla çay ağacı yağını ¼ su bardağı sade yoğurda kat ve bunu maske olarak yüzüne sür. 15-20 dakika sonra yüzünü ılık suyla yıka.
 2. 2
  Çay ağacı yağını ev yapımı bir peeling’e kat. Etkili, akneyle mücadele eden bir yüz peeling’i için, çay ağacı yağını mutfak dolabındaki başka doğal malzemelerle karıştırmayı dene. Küçük bir kapta yarım su bardağı şekeri, 1/4 su bardağı susam yağını ya da zeytinyağını, 1 çorba kaşığı balı ve yaklaşık 10 damla çay ağacı yağını karıştır. Karışımı nemli yüzüne sürüp dairesel hareketlerle 2-5 dakika boyunca nazikçe masaj yap. Yüzünü ılık suyla yıka ve hafif dokunuşlarla kurula.[5]
  • Bu peeling, kistik akne sorunu olanlara biraz sert gelebilir ama hafif ve orta düzeyde sivilce baskınları için biçilmiş kaftan.
  • Hem çay ağacı yağı hem bal doğal koruyucu oldukları için bu peeling’i çok miktarda yapıp ilaç dolabında bir kavanozda saklayabilirsin.
 3. 3
  Çay ağacı yağını, temizleyicinin ya da nemlendiricinin içine kat. İnatçı sivilcelerle savaşmana yardımcı olması için birkaç damla çay ağacı yağını günlük nemlendiricinin ve temizleyicinin içine katabilirsin. Ne kadar güçlü olmasını istediğine bağlı olarak 2-6 damla ekle.[6]
  • Çay ağacı yağını gözlerine kaçırmamaya dikkat et. Gözlerine gelirse batmaya ya da yanmaya neden olabilir.
 4. 4
  Çay ağacı yağını banyo suyuna ekle. Göğsündeki, sırtındaki ya da vücudunun başka yerlerindeki akneleri temizlemek için birkaç damla çay ağacı yağını banyo suyuna ekle. Ek olarak, banyona hoş bir koku da verecektir.
  • Çay ağacı yağlı buhar solumak, burun tıkanıklığını hafifletmeye de yardımcı olabilir, o yüzden nezleyken ya da alerjin varsa bunu denemelisin.[7]
 5. 5
  Çay ağacı yağlı cilt ürünleri satın al. Çoğu marka, cilt ürünlerinde antibakteriyel ve yangı önleyici özelliklerinden dolayı çay ağacı yağı kullanmaya başladı. Saf, esansiyel yağın sana göre biraz fazla güçlü olduğunu düşünüyorsan ya da kendi çay ağacı yağlı cilt ürünlerini yapmak için vaktin yoksa, çay ağacı bazlı bir ürün almak iyi bir seçenek olabilir.[8]
  • Çay ağaçlı temizleyiciler, nemlendiriciler ve jeller bir hayli popüler.
  Reklam

Uyarılar

 • Çay ağacı yağı, köpekler ve kediler için toksik olabilir, o yüzden yağı evcil hayvanlarından mutlaka uzak tut.[9]
 • Çay ağacı yağı sadece dıştan uygulanmalıdır çünkü yutulursa ciddi yan etkileri olabilir.[10]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Parmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl AnlaşılırParmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 304.946 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 304.946 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam