Hafif şiddetli akne sonucunda oluşması nispeten düşük bir ihtimal olsa da hafif, orta veya ağır şiddetteki akneler ciltte koyu lekelere yol açabilir. Bu koyu lekelerin çoğu evdeki basit malzemelerle tedavi edilebilir. Ciddi durumlarda, daha yoğun bir tedavi için bir dermatoloğa danışman gerekebilir.[1] Evde bazı yöntemleri denemeyi düşün, sonra durumu kendin çözemiyorsan bir profesyonele danış.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Koyu Lekeleri Evde Tedavi Etmek

 1. 1
  Lekelere limon suyu sür. Limon suyu, doğal bir cilt açıcı olarak kullanılabilir. Taze sıkılmış limon suyunu pamuğa ya da pamuklu çubuğa dök, sonra da koyu lekelerine sür.[2]
  • Limon suyunun yaklaşık on dakika kurumasını bekle. Limonu durulamadan üstüne nemlendirici sür. Badem, Hint, jojoba ya da argan yağı kullanabilirsin.
  • Bunu her gece tekrarla.
  • Cildinde limon suyu varken güneşe çıkma ya da solaryuma girme. Bu, koyu lekelerini çok daha beter hâle getirebilir.
  • Cildin çok hassassa örneğin kolayca kuruyor ya da tahriş oluyorsa limon suyunu sürmeden önce eşit miktarda bir nemlendirici yağla karıştır.
  • Limon suyu ya da elma sirkesi de kullanabilirsin.
 2. 2
  Lekelere yoğurt ve bal karışımı sür. Hem balın hem yoğurdun, koyu lekelerine faydalı olabilecek özellikleri vardır.[3] 2 tatlı kaşığı sade yoğurdu 1 tatlı kaşığı balla karıştır. Bal yerel ve saf olsa iyi olur ama şart da değil.
  • Bir pamuklu çubuk ya da pamukla lekelere sür ya da yüz maskesi olarak kullan. 15-20 dakika beklet, sonra da ılık suyla durula ve hafifçe dokunarak kurula.
  • Tedaviden sonra nemlendirici sür.
 3. 3
  Koyu lekelere C vitamini karışımı uygula. C vitaminiyle yapılan bir serum, cildi iyileştirmeye yardımcı olabilir.[4] 1 adet 250 mg C vitaminini ezip 1 çorba kaşığı badem, Hint, jojoba ya da argan yağıyla karıştır. Bir pamuklu çubukla ya da pamukla lekelere sür ya da yüz maskesi olarak kullan.
  • Karışımı 15-20 dakika beklet. Ilık suyla durula, sonra da hafif dokunuşlarla kurula.
  • Tedaviden sonra nemlendirici sür.
 4. 4
  Koyu lekelere aspirin sür. İki adet 325 mg aspirin tabletini ez. Ezilmiş tabletleri yaklaşık iki çorba kaşığı balla karıştır. Pürüzsüz bir macun yapmak için yeterince su ekle ve bunu koyu lekelere pamuklu çubukla ya da pamukla sür. 15-20 dakika beklet, ılık suyla durula ve hafifçe dokunarak kurula; nemlendirici sürmeyi unutma.
 5. 5
  Lekelerin rengini açmak için salatalık kullan. Salatalığın damar büzücü özellikleri, koyu lekelerin rengini açmak için faydalı olabilir.[5] Bir salatalığı ince ince dilimle ve dilimleri koyu lekelerin üstüne koy. Salatalık dilimlerini koyu lekelerin üstünde 15-20 dakika beklet. Bitince, cildini ılık suyla durula, hafifçe dokunarak kurula ve nemlendirici sür.
  • Salatalık yerine patates kullanabilirsin.
  • Alternatif olarak, salatalık ya da patates dilimini koyu lekelere nazikçe sür. Bunu nazik ve dairesel hareketlerle yap. En az dört ila beş dilim salatalıkla ya da patatesle bu işlemi tekrarla. Bitince, ılık suyla durula ve nemlendirici sür.
 6. 6
  Koyu lekelere E vitamini sür. 40 IU E vitamini içeren bir tabletin üst kısmını kes ve vitamini parmak ucunla, pamukla ya da pamuklu çubukla doğrudan koyu lekeye sür. E vitaminini gece cildinde bırak.
  • Bu tedaviden sonra ek olarak nemlendirici sürmene gerek yok çünkü E vitamini bir nemlendiricidir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Bir Tıp Uzmanına Danışmak

 1. 1
  Doktorunla konuş. Aile hekimine danışıp sana koyu lekelerin konusunda yardımcı olabilecek bir dermatolog önerip öneremeyeceğini sor. Sana hangi ticari, reçetesiz ürünleri tavsiye edebileceklerini öğren. Doktorunun önerebileceği tedavilerin arasında şunlar olabilir:[6]
  • Azelaik asit- tahılların içinde bulunan ve koyu lekelerin rengini açmak ya da soldurmak için kullanılan doğal bir asittir.
  • C vitaminli krem - iyileşmeyi ve cilde hem sağlamlık hem de esneklik kazandıran kolajen proteininin oluşumunu hızlandırır.
  • Tretinoin krem + mequinol- tretinoin gibi retinoidler, cildini güneşe karşı çok hassas hâle getirir, o yüzden dermatoloğunun talimatlarına uyduğundan emin ol.
  • Kortikosteroid kremler- iltihabı azaltır, bu da koyu lekelerin rengini soldurabilir.
  • Glikolik asit peeling’leri- bunlar, koyu lekelerin rengini açmak için cildin üst katmanlarını soyar.
  • Diğer topikal tedavilerin arasında şunlar olabilir: kojik asit (mantardan elde edilir), arbutin (ayıüzümünden elde edilir), meyan kökü özleri (meyan kökü bitkisinden elde edilir), niasinamid (niasinin bir formu) ve N-asetil glukozamin (bir takviye).
 2. 2
  Bir dermatoloğa danış. Daha yoğun tedavi seçenekleriyle devam etmeyi isteyip istemediğine karar ver. Bir dermatolog, koyu lekelerinin türü hakkında seni biraz aydınlatabilir.
  • “Postinflamatuar Hiperpigmentasyon” adlı bir durum vardır. Akneden sonra, cildin aşırı tepki vererek aşırı miktarda cilt pigmenti üretir ve koyu lekelerin oluşur. Koyu lekelerinin nedeni bu olabilir. Postinflamatuar Hiperpigmentasyon, herkeste olabilir ama daha koyu renkli kişilerde ortaya çıkmaya meyillidir.
 3. 3
  Dermatoloğunun sunabileceği olası tedavileri düşün. Dermatoloğunun tavsiyeleriyle devam etmek isteyip istemediğine karar ver. Dermatoloğunun sunabileceği bu amaca yönelik çeşitli tedaviler var. Bunların arasında lazer tedavileri, küçük cilt ameliyatları, kimyasal peeling’ler ve cildi sıkılaştırmak için dolgular kullanmak bulunur. Tüm bu işlemler genellikle bir muayenehanede yapılabilir.[7]
  Reklam

İpuçları

 • Hangi yöntemi seçersen seç, nazik ol. Koyu lekeler, temelde cilt tahrişinin sonucudur ve sert bir şekilde ovmak koyu lekeleri daha da koyulaştırabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Göğüsler Ameliyatsız Nasıl BüyütülürGöğüsler Ameliyatsız Nasıl Büyütülür?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Ütüyle Yapılmış Transfer Baskı Kumaştan Nasıl Çıkarılır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 9.652 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 9.652 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam