Çoğu araç sahibi er ya da geç gerek lambaların açık kalması veya gerek akünün eskimesi nedeniyle akünün bitmesi durumuyla karşı karşıya kalacaktır. Eğer kendini böyle bir durumda bulursan bu wikiHow makalesi sana yardımcı olabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Aküyü Kontrol Etmek

 1. 1
  Problemin aküde olduğundan emin ol.
  • Farları kontrol et. Kısık mı yoksa parlak mı? (Bazı araçlarda farları test etmek için kontağı açman gerekebilir.) Eğer kısıksa muhtemelen sorumlu aküdür. Eğer farlar parlak ise akün bitmemiştir ve akü takviyesi yapmanın bir yardımı olmayacaktır.
  • Araba anahtarı üzerindeki düğmeye bastığında veya kapıyı dışarıdan açmaya çalıştığında kapı kilitlerinin açıldığından, iç ışıkların çalıştığından ve saatin veya GPS’in (varsa) açıldığından emin ol.
  • Anahtarı kontağa yerleştir ve gösterge paneli ışıklarının her zamanki gibi yanıp yanmadığını gör. Ses sistemini test et. Çoğu zaman, akü zayıf olsa dahi gösterge panelinde biraz ışık görmeli ve ses sisteminden biraz ses duymalısın. Eğer gösterge panelinde hiçbir hareket yoksa kontak anahtarında bir problem olabilir.
  • Arabayı çalıştırmaya çalış. Ateşleme çok yavaş mı yoksa hızlı mı? Eğer hızlı ise akün bitmemiştir ve akü takviyesi yapmanın bir yardımı olmayacaktır. Eğer ateşleme yavaş ise veya hiç yoksa muhtemelen akün bitmiştir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Aküye Takviye Yapmak

 1. 1
  İki aracın kaputunu aç ve akü yerlerini bul. Çoğu arabada akü, aracın ön kısmına yakın sağ veya sol tarafta bulunur, ancak bazı otomobillerde akü, motor ve yolcu bölmesi arasındaki motor bölme sacının yakınında bulunur. Bazı arabalarda akü bagajda bulunur. Emin değilsen akünün konumunu öğrenmek için aracın kullanım kılavuzunu kontrol et. Pozitif ve negatif uçları belirle.
  • Pozitif uç artı işaretiyle (+) işaretlenir ve genellikle üzerinde kırmızı bir kablo bulunur.
  • Negatif uç eksi işaretiyle (-) işaretlenir ve genellikle üzerinde siyah bir kablo bulunur.
 2. 2
  Çalışan arabayı çalışmayan aracın yakınına park et fakat dokundurma. Aracı, her iki araç aküsü arasındaki mesafenin mümkün olduğu kadar küçük olacağı şekilde park et. Motoru, radyoyu, ışıkları, klimayı, havalandırmayı ve diğer tüm elektrikli bileşenleri kapat. Tüm bunların çalışmayan araçta da kapalı olduğundan emin ol. Arabaların temas etmesine izin verme.
  • Eğer arabalar temas ediyorsa akü takviyesi araçlar arasında tehlikeli bir elektrik atlamasına neden olabilir.
 3. 3
  Varsa güvenlik ekipmanını (gözlük ve eldiven) tak. Aküleri çatlak, sızıntı veya diğer hasarlar açısından incele. Eğer bunlardan herhangi biri mevcutsa aracı akü takviyesi ile çalıştırma. Bunun yerine bir çekici çağır veya aküyü değiştir.
  • Çalışmayan arabanın akü kablolarını akü uçlarından çıkarmak ve hem kabloların hem de uçların temizlenmesi gerekebilir. Korozyonu gidermek için sert bir tel fırça kullan. Kabloları akü uçlarına yeniden tak ve aracı akü takviyesi ile çalıştır.
  • Varsa pozitif (+) kırmızı koruyucu kapakları çıkar.
 4. 4
  Takviye kablolarını aç ve çöz. Akü gibi, takviye kablosunda da muhtemelen kırmızı ve siyah kablolar olacaktır ve bu kablolarda akü uçlarına bağlamak için dayanıklı kıskaçlar bulunacaktır. Takviye kablolarının kırmızı ve siyah uçlarının aküye bağlandıktan sonra asla birbirine değmediğinden emin olmalısın; bunun olması ciddi elektrik atlamasına ve/veya araçlardan birinin veya ikisinin birden zarar görmesine neden olabilir.
 5. 5
  Takviye kablolarını aşağıda belirtildiği şekilde sıra ile bağla:
  • Kırmızı kıskacın birini boş akünün pozitif (+) ucuna bağla.
  • Diğer kırmızı kıskacı dolu akünün pozitif (+) ucuna bağla.
  • Siyah kıskacın birini dolu akünün negatif (-) ucuna bağla.
  • Diğer siyah kıskacı çalışmayan arabadaki topraklı bir metal parçasına bağla, tercihen aküden gelen kalın negatif kablonun şasiye bağlandığı cıvataya. Eğer elverişli değilse motora bağlı olan parlak metal ara (boyalı veya yağlı olmayan). Genellikle bir somun, cıvata veya diğer çıkıntılı parlak metaller iş görecektir. İyi bir topraklamaya bağladığında küçük bir kıvılcım görebilirsin. Son çare olarak, boş akünün negatif (-) ucuna bağlayabilirsin, fakat bu durumda aküden çıkan hidrojen gazının tutuşma riski bulunur.
  • Kabloların hiçbirinin hareketli parçalara maruz kalabilecekleri motor bölmesine sarkmadığından emin ol.
 6. 6
  Sağlam arabayı çalıştır. Birkaç dakika rölantide çalışmasına izin ver. Motoru çok hızlı çalıştırma, ancak motoru 30 ila 60 saniye boyunca rölantinin biraz üzerinde çalıştır. Bunu, çalışmayan arabadaki aküyü şarj etmek için yapacaksın, çünkü çalışmayan arabadaki marş motoru, gerekli akımın çoğunu (100 amperden fazla) kablodan değil bu aküden çekecektir. Piyasadaki takviye kabloları, gerekli akımın geçmesi için üretilmemiştir. Boş pilin şarj edilmesi şarttır. Eğer 30 saniye yetmezse motoru yüksek devirde tutarak 60 saniye boyunca tam olarak şarj etmeyi dene. Akü kabloları ve akü uçları arasında iyi ve temiz bir bağlantı olması önemlidir.
 7. 7
  Çalışmayan aracı çalıştırmayı dene. Eğer çalışmazsa motoru durdur ve son kablonun bağlantısını geçici olarak keserek iyi bir elektrik bağlantısı sağlamak için dört kelepçeden her birini "hafifçe döndür veya kımıldat". Sağlam arabayı tekrar çalıştır. Çalışmayan aracı çalıştırmayı denemeden önce aküsünün şarj olması için beş dakika daha bekle. Birkaç denemeden sonra bu işe yaramazsa aracın çekilmesi veya akünün değiştirilmesi gerekebilir.
 8. 8
  Araba çalışmaya başladığında takviye kablolarını çıkar. Bunu, takıldıkları sıranın tersi yönünde yap ve kabloların veya kelepçelerin birbirine dokunmasına (veya motor bölmesine sarkmasına) izin verme.
  • Çalışmayan arabadaki topraklı metalden siyah kıskacı çıkar.
  • Sağlam akünün negatif (-) ucundan siyah kıskacı çıkar.
  • Sağlam akünün pozitif (+) ucundan kırmızı kıskacı çıkar.
  • Boş akünün pozitif (+) ucundan kırmızı kıskacı çıkar.
  • Varsa pozitif (+) kırmızı koruyucu kapakları yerine yerleştir. Bu kapaklar, akünün yanlışlıkla kısa devre yapmasını önler.
 9. 9
  Akü takviyesi yaptığın arabanın motorunu çalışır halde tut. Beş dakika boyunca aracı rölantinin üzerinde çalıştır (ayağınla gaz vererek motoru hafifçe devirlendir) ve ardından durdurmadan önce 20 dakika boyunca rölantide veya rölantinin üzerinde çalıştır. Bu şekilde akü aracı tekrar çalıştırmaya yetecek kadar şarj olmalıdır. Eğer yine çalışmazsa muhtemelen akü bitmiştir veya alternatör ölmek üzeredir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Kablo Olmadan (Sadece Manuel Şanzıman)

 1. 1
  Aracı bir tepenin üstüne yerleştir veya insanların arabayı itmesini sağla.
 2. 2
  Debriyaja tamamen bastır.[1]
 3. 3
  Aracı ikinci vitese tak.[2]
 4. 4
  Kontağı çevir ama motoru çalıştırma.[3] Bu aynı zamanda ikinci anahtar konum olarak da bilinir. Anahtar yerleştirilir ve bir adım sağa çevrilir. Bir adım daha çevirmek motoru çalıştırır ancak yapmak istediğin şey bu değil.
 5. 5
  Freni bırak. Debriyaja basılı tut. Yokuş aşağı kaymaya veya insanların itmesiyle hareket etmeye başlayacaksın.[4]
 6. 6
  Arabanın hızı 8 km/saat’e ulaştığında debriyajı hızla bırak.[5] Motor dönmeli ve çalışmalıdır. Olmazsa ayağını tekrar debriyaja basıp bırakmayı dene.
  Reklam

İpuçları

 • Önce siyah kabloları ve sonra kırmızı kabloları bağlama. Bunu yaparsan ve yanlışlıkla kırmızı kabloyu aracın şasisine düşürürsen büyük bir kısa devre meydana gelir ve muhtemelen kıskaç şasiye kaynaklanır.
 • Çalışan aracın en az on dakikadan önce ayrılmasına izin verme. Bitmiş akünün bir süre şarj edilmesi gerekir ve bazen tekrar boşalır (özellikle motoru rölantide tutmazsan).
 • Akülerin her zaman aynı yerde olmadığını unutma. Bazı araçlarda akü kaputun altında, bazılarında kabinin arkasında ve bazılarında bagajda bile bulunur.
 • Birçok takviye kablosunda kıskaçların takma sırasını gösteren resimli talimatlar bulunur.
 • Sadece yüksek kaliteli, dayanıklı takviye kabloları satın al. Bu, kablo kalınlık ölçerle belirlenir. Gösterge numarası ne kadar düşük olursa iletken de o kadar dayanıklıdır (10’luk bir iletken veya kablo, 8’lik bir kablodan daha küçük veya daha incedir). Kabloyu yalnızca kabloların toplam kalınlığına göre değerlendirme, çünkü çoğu üretici ince bir iletkeni bol miktarda ucuz plastik yalıtım katmanıyla kaplayarak ucuz kabloları gizler. Ayrıca, kablo ne kadar uzunsa, telin o kadar kalın olması gerektiğini de unutma.
 • Çoğu otomobilde ve hafif kamyonlarda takviye yaparken elektrik çarpma tehlikesi bulunmaz. Takviye durumunda voltaj yaklaşık 12'dir. 12 voltluk bir elektrik çarpması bir kimseyi öldürmez, ancak bir akünün yanındaki küçük bir kıvılcım ciddi yaralanma veya yanmalara neden olan patlamalara neden olur. Kaza eseri bir kısa devre nedeniyle oluşan kıvılcım, akım veya amperden dolayı büyüktür, voltajdan değil.
 • Vurdurarak çalıştırma yöntemi geri viteste de yapılır. Geri vites dişli düzeneği nedeniyle daha kolay olabilir ve daha düşük hızlar gerektirir. Bu ayrıca, aracın yokuş yukarı park edilmişse ve aracı yukarı itemiyorsan bir alternatif olabilir. 64 km/sa üzerindeki hızlara çıkamadığın sürece otomatik vitesli bir arabayı vurduramazsın, bu zaten tavsiye edilmez çünkü elektrikli frenler veya hidrolik direksiyon çalışmayacaktır.
 • Akülerin yakınına ateşle yaklaşma. Aküler, elektrik üreten kimyasal işlemin normal bir yan ürünü olarak hidrojen gazı yayar. Hidrojen gazı oldukça patlayıcıdır.
 • Arabanı uzun süreli park edip uzun süre kullanmadıysan bir alternatör satın almayı düşün. Bunları araba aksesuarları satan mağazalarda bulabilir ve aküyü aracın çalışmasına yetecek kadar şarj etmek için bir AC prizine takabilirsin.
 • Boş bir araç aküsünü iyi durumdaki bir araç aküsünden “şarj etmek” gerekmez. Bu yaygın bir yanılgıdır. Takviye kabloları takılıyken, sağlam araba aküsü sadece çalışmayan arabayı çalıştırmak için kullanılır, o kadar. Şarj etmek için beklemek gerekmez.
Reklam

Uyarılar

 • Her zaman yüzünü akülerden olabildiğince uzak tut.
 • Akünün şarj veya deşarj edilmesi sırasında hidrojen gazı meydana gelir ve bu da, belirli koşullarda akünün patlamasına neden olabilir.[6] Bu nedenle iki aküyü (akü uçlarındaki dört kıskacı) birbirine bağlamaktan kaçınmaya çalış. Bunu, birincil yöntem başarısız olduğunda ve uygun güvenlik önlemlerini aldığında son çare olarak kullan. Uzakta durduğundan emin ol. Patlamaya neden olabilecek kıvılcımlar olabilir.
 • Araba aküsüne takılıyken kabloların üzerinden geçme.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Düz Vitesli Araç Nasıl KullanılırDüz Vitesli Araç Nasıl Kullanılır?
Araba Nasıl Kullanılır?
Otomatik Vitesli Araba Nasıl KullanılırOtomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?
Arabanın Kliması Çalışmıyorsa Hata Tespiti Nasıl Yapılır?
Farlar Nasıl AçılırFarlar Nasıl Açılır?
Motosiklette Vites Nasıl Değiştirilir?
Paralel Park Nasıl Yapılır?
Bisiklet Nasıl SürülürBisiklet Nasıl Sürülür?
Dönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir EdilirDönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir Edilir?
Benzin Nasıl ÇekilirBenzin Nasıl Çekilir?
Araba Nasıl ÇalıştırılırAraba Nasıl Çalıştırılır?
Arabaya Motor Yağı Nasıl Eklenir?
Arabanın Tavan Döşemesini OnarKendi Başına Arabanın Tavan Döşemesini Onarabilir Misin? Bu Konuda En Çok Sorulan Sorular
Arabaya Düz Kontak Nasıl YapılırArabaya Düz Kontak Nasıl Yapılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Rocco Lovetere
Ortak yazarlar :
Oto Mekanik Ustası
Bu makaledeki ortak yazarlar Rocco Lovetere. Rocco Lovetere, Kaliforniya’da ailesi ile birlikte sahibi olduğu Rocco's Mobile Auto Repair’de Oto Mekanik Ustası’dır. ASE Sertifikalı bir oto teknisyenidir ve 1999 yılından bu yana oto tamir alanında çalışmaktadır. Bu makale 17.400 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 17.400 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam