Akçaağaç (Acer saccharum), Kuzey Amerika'nın kuzeydoğu kesiminde; Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğusu (Tennessee kadar güney dâhil) ve Kanada'nın güneydoğu kısmında bol miktarda yetişir. Akçaağaçlardan sağlam kereste ve şurup çıkar ve her iki ürün de bölge ekonomisine önemli ölçüde katkıda bulunur. Akçaağacın ekonomik önemi, New York eyalet ağacı olarak adlandırılması ve Kanada bayrağının ortasında bulunması ile kanıtlanmaktadır. Akçaağaçlar; farklı yaprakları, kabukları, ince dalları ve küçük meyveleriyle tanımlanabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Akçaağaç Yapraklarını Tanımlamak

 1. 1
  Yaprakların rengine yakından bak. Akçaağaç yapraklarının dış tarafı koyu yeşil, alt tarafı ise daha açık yeşil olacaktır. Sonbaharda, akçaağaç yaprakları yeşil rengini kaybedecek ve güzel bir turuncu, sarı veya kırmızı renk alacaktır.[1]
 2. 2
  Dilimleri say. Akçaağaç yaprakları 5 dilime ayrılır. Her iki tarafta üç büyük, ana dilim ve bir küçük dilim olmalıdır. Dilimler keskin dişlerle karakterize edilir ve sığ, U şeklindeki çentiklerle birbirine bağlanır.
  • Bazı gelişmemiş veya bodur akçaağaç yapraklarının yalnızca üç veya dört dilimi olacaktır. Beşten az dilimli bir yaprak görürseniz ancak ağacın bir akçaağaç olduğundan şüpheleniyorsan etrafa bak ve daha iyi örnek teşkil edebilecek başka yapraklar bul.
  • Gümüş akçaağacın (Acer saccharinum) yaprakları normal akçaağacın yapraklarından ayırt edilebilir. Gümüş akçaağaç yapraklarının beş dilimi arasında çok derin boşluklar vardır ve alt taraf gümüş veya beyaz renktedir.
 3. 3
  Yaprağın kenarlarına yakından bak. Akçaağaç yapraklarının, noktalar arasında U şeklinde düz boşlukları vardır. Yapraklar da tabanda yuvarlak olmalıdır.
  • Başka birçok akçaağaç da düz kenar boşluklarına sahipken, son derece yaygın olan kırmızı akçaağaç (Acer rubrum) keskin uçlara ve dilimleri arasında tırtıklı veya dişli kenarlara sahiptir. Bu, kullanışlı bir ayırt edici özellik olabilir.[2]
  • Yaprakları üzerinde büyüdükleri dala bağlayan akçaağaç yaprağı sapı ("yaprak sapı" olarak da adlandırılır), yaprakların kenarlarıyla aynı uzunlukta (veya ondan biraz daha kısa) olmalıdır.
 4. 4
  Yaprakların ince daldan nasıl çıktığını incele. İnce daldan dik olarak veya dik açıyla çiftler hâlinde çıkan yapraklar ara. Buna zıt yönelim denir. Yapraklar, her ince ve kalın dalda, bir yaprak her zaman diğerinin karşısında olacak şekilde ikili "küme" hâlinde çıkacaktır.
  • Her bir gövdeden yalnızca bir yaprak çıkması gerekir.
 5. 5
  Yaprakları ölç. Bir akçaağaçtaki olgun yapraklar ortalama 7,5 cm ile 12,5 cm uzunluğundadır ve eşit derecede geniştir.[3]
  • Ormanda yanında bir cetvelin yoksa ancak ağaç yapraklarını incelemeyi planlıyorsan parmaklarından birinin bir bölümünü ölç. Bu, sahada bir cetvel görevi görebilir. Örneğin, başparmağının ucundan ilk ekleme kadar 2,5 cm yapabilir.
 6. 6
  Yaprakta üç ana damar ara. Her bir ana dilimden geçen bir damar olur, ancak yaprağın her iki tarafındaki iki küçük dilimin içinden geçen bir damar olmaz. Bu damarlar yaprağın alt tarafında görülebilir ancak üstte çok belirgin değildir.
  • Yaprakların alt tarafında damarlar biraz "kıllı" görünebilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Akçaağaçları Kabuklarına ve Dallarına Göre Tanımlamak

 1. 1
  Kahverengi, çatlak kabuk ara. Akçaağaçların kabukları yaşlandıkça renk değiştirir. Genç ağaçların kabuğu grimsi kahverengi renkte olacaktır. Akçaağaçlar olgunlaştıkça kabuk koyu kahverengiye dönüşür. Kabuğun özelliği, yakın aralıklı dikey olukları olmasıdır.
  • Kabuk, "çatlak" olarak tanımlanabilir ve her bir kabuk tabakası arasında derin yarıklar veya çukurlar vardır.
  • Akçaağaçlar genellikle Avrupa ve Batı Asya'daki Norveç akçaağaçları (Acer platanoides) ile karıştırılır. İkisi en kolay kabukları ile ayırt edilir: Genç bir Norveç akçaağacının kabuğu ince bir tabakadır. Zamanla Norveç akçaağacının kabuğu dikey çatlaklara sahip olur ancak normal akçaağacın çatlakları kadar derin ve belirgin olmazlar ve kabuk plakalarının kenarlarında fazla kalkma olmaz. [4]
 2. 2
  Kabuğun kenarlarını incele. Akçaağaç yaşlandıkça kabuk plakalarının kenarları yavaş yavaş kalkma yapar ve ağaç olgunlaştıktan sonra plakalar yukarıdan aşağıya doğru pul pul dökülür.[5]
  • Olgun akçaağaçlar, ağaçlarda gelişen aşırı soyulmuş kabuk plakaları nedeniyle uzaktan “tüylü” gibi görünebilir.[6]
 3. 3
  Dalların uçlarını incele. İnce dallar, daha büyük dallardan çıkan ve tek tek yaprakların çıktığı küçük, ince dallardır. Dar, şık ve kırmızımsı kahverengi renkli dallar ara.[7]  Her dalın ucundaki küçük tomurcuklar, minik kahverengi pullarla örtülmelidir.[8]
  • Kış aylarında, ince dallar boyunca ters yönde çıkan kahverengi, koni biçimli tomurcuklar ve dalların ucundan düz bir şekilde çıkan bir büyük tomurcuk görebilirsin.[9]
  • Dal tomurcukları, normal akçaağaçları Norveç akçaağaçlarından ayırt etmede de yararlıdır. Norveç akçaağacının tomurcukları normal akçaağaçtan daha büyüktür. Norveç akçaağaç tomurcukları, yuvarlak bir uç oluşturan daha büyük mor pullarla kaplıdır. [10]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Akçaağaçları Meyvelerine Göre Tanımlamak

 1. 1
  Küçük meyvelerden birini al. Sonbaharda olgunlaştığında kahverengiye dönen yeşil meyveler ara. Yapraklar "at nalı" şeklindedir, yani her meyvenin, meyvenin zıt tarafından büyüyen iki yaprağı vardır. Çiçekler çift yapraklı, kanat şeklinde meyveler oluşturur.
  • Eş "kanatlar" meyveye bağlanır ve birbirlerine 60 ila 90 derecelik bir açıyla bakar.
 2. 2
  Meyveyi ölç. Meyvenin her iki "kanat" da dâhil olmak üzere yaklaşık 2,5 cm uzunluğunda olması gerekir. Akçaağacın kanatları birbirine paralel büyür. Meyveye teknik olarak "samara" denir ama "anahtar" da denebilir.
  • Bu meyveler bazen "tohum" olarak adlandırılır. Bununla birlikte, tohumlar akçaağaç meyvesinin etli dokusunda yer aldığından meyve doğru tanımlamadır.
 3. 3
  Eşli tohum yapısını tanımla. At nalı şeklindeki iki yaprak arasında yer alan her akçaağaç meyvesi eşli bir yapıya sahip olacaktır. Her biri küçük bir bezelye büyüklüğündeki iki farklı meyve, her bir meyvenin ortasında birbirine kaynaşmış gibi görünecektir.[11]
  Reklam

İpuçları

 • Akçaağaçlar 21 m ile 33 m arasında bir uzunluğa kadar büyüyebilir.
 • Akçaağacın genişliği ortama bağlıdır. Ağaç açık bir alanda büyüyorsa yere yakın dallanır ve çapı 18 m ila 24 m arasında değişen bir taç oluşturur. Bununla birlikte, dar ve gölgeli bir alanda büyüyen bir ağaç yerden daha yüksekte dallanacak ve daha dar bir taç oluşturacaktır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Tırtıllardan Nasıl KurtulunurTırtıllardan Nasıl Kurtulunur?
Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Şişme Yataktaki Delik Nasıl OnarılırŞişme Yataktaki Delik Nasıl Onarılır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Buzdolabının Buzlanması Nasıl ÖnlenirBuzdolabının Buzlanması Nasıl Önlenir?
Vantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl YapılırVantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl Yapılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Sinek Kapanı Nasıl YapılırSinek Kapanı Nasıl Yapılır?
Kurtçuklar Nasıl ÖldürülürKurtçuklar Nasıl Öldürülür?
Eşek Arıları Nasıl Uzak TutulurEşek Arıları Nasıl Uzak Tutulur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 614 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam