Apple’ın AirPlay’i, iOS mobil cihazından bir Apple TV’ye, AirPort Express’e veya AirPlay özelliği olan hoparlörlere kablosuz olarak içerik aktarmanı sağlayan bir özelliktir. AirPlay akışını ayarlamak için iOS ve AirPlay cihazlarını aynı Wi-Fi ağa bağlaman gerekir.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
AirPlay’i Ayarlamak

 1. 1
  iOS cihazının AirPlay’le uyumlu olduğunu doğrula. AirPlay’i kullanabilmek için bir iPad, iPad Mini, iPhone 4 veya daha üstüne ya da iPod Touch 4G veya daha üstüne sahip olman gerekir. AirPlay'i Apple TV ile kullanabilmek için bir iPad 2 veya daha üstüne, iPhone 4s veya daha üstüne ya da iPod Touch 5G veya daha üstüne sahip olman gerekir.
 2. 2
  AirPlay ile içerik aktarımı yapabilen bir cihazının olduğunu doğrula. Apple TV’ye, AirPort Express’e veya AirPlay uyumlu hoparlörlere aktarım yapabilirsin.
 3. 3
  iOS cihazını ve AirPlay cihazını aynı Wi-Fi ağına bağla. [1]
 4. 4
  iOS cihazının ekranını yukarı kaydır. Denetim Merkezi açılır.
 5. 5
  ”AirPlay”e dokun. Wi-Fi ağına bağlı olan AirPlay uyumlu cihazların bir listesi çıkar.
 6. 6
  İçeriği aktarmak istediğin cihaza dokun. Her cihazın yanında, cihaza aktarım yapabileceğin içerik türünü gösteren bir simge görürsün. Mesela Apple TV’nin yanında bir televizyon simgesi görünür; bu, Apple TV’de AirPlay’i kullanarak video oynatabileceğini gösterir. Bir cihaz seçtikten sonra AirPlay aktarımı etkinleştirilir.
 7. 7
  AirPlay’i kullanarak aktarmak istediğin medya içeriğine git, ardından “Oynat”a dokun. Medya içeriği AirPlay uyumlu cihazında oynamaya başlar. [2]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
AirPlay Kurulumunda Sorun Gidermek

 1. 1
  AirPlay’i kullandığın cihazlarda iOS ve iTunes için son güncellemeleri yükle. Bu, AirPlay’in uyumlu tüm Apple cihazlarda etkin bir şekilde çalışmasını garanti eder.
 2. 2
  Denetim Merkezi’nde AirPlay’i görmezsen iOS cihazını ve Apple TV’ni yeniden başlat. Wi-Fi bağlantısı her iki cihazda da yenilenir; böylece AirPlay etkinleştirilebilir.
 3. 3
  Özellik Denetim Merkezi’nde görünmezse Apple TV’nde “Ayarlar”ın altında AirPlay’i etkinleştir. Bu özellik genelde varsayılan olarak etkinleştirilmiştir; ama Denetim Merkezi’nde görünmüyorsa Apple TV’nde devre dışı bırakılmış olabilir.
 4. 4
  Medya aktarmak istediğin cihazın Denetim Merkezi’nde görünmüyorsa prize takılı olduğundan ve açık olduğundan emin ol. Kapalı olan veya bataryası düşük olan cihazlar iOS cihazında AirPlay tarafından tespit edilemeyebilir.
 5. 5
  Videoları görebiliyorsan ama ses alamıyorsan her iki cihazda da ses seviyesini kontrol et. İki cihazdan birinde sesin kısık veya kapalı olması AirPlay kullanırken sesi etkileyebilir.
 6. 6
  İçeriğin Apple TV’de oynatırken donuyorsa veya kesiliyorsa bir Ethernet kablosuyla kablolu bir İnternet bağlantısı kullanmayı dene. Bu, ağ bağlantını güçlendirmeye ve donmayı önlemeye yardımcı olabilir. [3]
 7. 7
  Etraftaki, AirPlay akışını engelleyebilecek nesnelerin veya cihazların yerini değiştirmeyi dene. Mikrodalga fırınlar, bebek telsizleri ve metal nesneler iOS ve AirPlay cihazlarının arasındaki akışta kesilmeye neden olabilir.
 8. 8
  Bu kadar.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere gönüllü yazarlar çalıştı. Bu makale 9.388 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 9.388 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam