Apple’ın AirPlay’i, iOS mobil cihazından bir Apple TV’ye, AirPort Express’e veya AirPlay özelliği olan hoparlörlere kablosuz olarak içerik aktarmanı sağlayan bir özelliktir. AirPlay akışını ayarlamak için iOS ve AirPlay cihazlarını aynı Wi-Fi ağa bağlaman gerekir.

Kısım 1 / 2:
AirPlay’i Ayarlamak

 1. 1
  iOS cihazının AirPlay’le uyumlu olduğunu doğrula. AirPlay’i kullanabilmek için bir iPad, iPad Mini, iPhone 4 veya daha üstüne ya da iPod Touch 4G veya daha üstüne sahip olman gerekir. AirPlay'i Apple TV ile kullanabilmek için bir iPad 2 veya daha üstüne, iPhone 4s veya daha üstüne ya da iPod Touch 5G veya daha üstüne sahip olman gerekir.
 2. 2
  AirPlay ile içerik aktarımı yapabilen bir cihazının olduğunu doğrula. Apple TV’ye, AirPort Express’e veya AirPlay uyumlu hoparlörlere aktarım yapabilirsin.
 3. 3
  iOS cihazını ve AirPlay cihazını aynı Wi-Fi ağına bağla. [1]
 4. 4
  iOS cihazının ekranını yukarı kaydır. Denetim Merkezi açılır.
 5. 5
  ”AirPlay”e dokun. Wi-Fi ağına bağlı olan AirPlay uyumlu cihazların bir listesi çıkar.
 6. 6
  İçeriği aktarmak istediğin cihaza dokun. Her cihazın yanında, cihaza aktarım yapabileceğin içerik türünü gösteren bir simge görürsün. Mesela Apple TV’nin yanında bir televizyon simgesi görünür; bu, Apple TV’de AirPlay’i kullanarak video oynatabileceğini gösterir. Bir cihaz seçtikten sonra AirPlay aktarımı etkinleştirilir.
 7. 7
  AirPlay’i kullanarak aktarmak istediğin medya içeriğine git, ardından “Oynat”a dokun. Medya içeriği AirPlay uyumlu cihazında oynamaya başlar. [2]
  Reklam

Kısım 2 / 2:
AirPlay Kurulumunda Sorun Gidermek

 1. 1
  AirPlay’i kullandığın cihazlarda iOS ve iTunes için son güncellemeleri yükle. Bu, AirPlay’in uyumlu tüm Apple cihazlarda etkin bir şekilde çalışmasını garanti eder.
 2. 2
  Denetim Merkezi’nde AirPlay’i görmezsen iOS cihazını ve Apple TV’ni yeniden başlat. Wi-Fi bağlantısı her iki cihazda da yenilenir; böylece AirPlay etkinleştirilebilir.
 3. 3
  Özellik Denetim Merkezi’nde görünmezse Apple TV’nde “Ayarlar”ın altında AirPlay’i etkinleştir. Bu özellik genelde varsayılan olarak etkinleştirilmiştir; ama Denetim Merkezi’nde görünmüyorsa Apple TV’nde devre dışı bırakılmış olabilir.
 4. 4
  Medya aktarmak istediğin cihazın Denetim Merkezi’nde görünmüyorsa prize takılı olduğundan ve açık olduğundan emin ol. Kapalı olan veya bataryası düşük olan cihazlar iOS cihazında AirPlay tarafından tespit edilemeyebilir.
 5. 5
  Videoları görebiliyorsan ama ses alamıyorsan her iki cihazda da ses seviyesini kontrol et. İki cihazdan birinde sesin kısık veya kapalı olması AirPlay kullanırken sesi etkileyebilir.
 6. 6
  İçeriğin Apple TV’de oynatırken donuyorsa veya kesiliyorsa bir Ethernet kablosuyla kablolu bir İnternet bağlantısı kullanmayı dene. Bu, ağ bağlantını güçlendirmeye ve donmayı önlemeye yardımcı olabilir. [3]
 7. 7
  Etraftaki, AirPlay akışını engelleyebilecek nesnelerin veya cihazların yerini değiştirmeyi dene. Mikrodalga fırınlar, bebek telsizleri ve metal nesneler iOS ve AirPlay cihazlarının arasındaki akışta kesilmeye neden olabilir.
 8. 8
  Bu kadar.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Gizli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?

wikiHow

Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Samsung Galaxy Cihazlarda Ekran Yansıtma Nasıl Etkinleştirilir?

wikiHow

Bilgisayar Televizyona Nasıl Bağlanır?

wikiHow

Windows Ürün Anahtarı Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere gönüllü yazarlar çalıştı. Bu makale 2.829 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.829 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam