Ahşap gözenekli bir yapısı olduğu için yağı çok çabuk emer ve geriye çoğunlukla çirkin bir leke kalır. İster yere ve tahta sıralara dökülen pişirme yağlarıyla, ister elden bulaşan, mobilyaları ve kapıları sürekli kullanmaktan oluşan yağla uğraşıyor ol, ahşabı yağdan arındırmak zor iştir. Ama biraz emek harcayarak ve birkaç ev çözümü ve tekniği kullanarak yağı ahşap yüzeylerden ve mobilyalardan çıkarmak nispeten kolaydır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Yeni Dökülen Yağları Çıkarmak

 1. 1
  Yağı kâğıt havluyla al. Yağın ahşabın derinliklerine işlemesini ve leke bırakmasını önlemek için yağ lekelerini anında temizle. Lekenin tamamını emdiğinden emin olana kadar kâğıt havluyu, gazete ya da kurutma kâğıdını lekeye sertçe bastır.[1]
  • Bu tekniği kullanırken özellikle de hassas bir cildin varsa cilt tahrişini önlemek için lastik eldivenler tak.
 2. 2
  Bir kâsede yumuşak bir deterjan solüsyonu hazırla. Bir kâseye biraz ılık su koy ve biraz yumuşak bir deterjan ekle. Ellerinle solüsyonu karıştırıp köpürt.
 3. 3
  Yağlı bölgeyi solüsyonla temizle. Köpüklerin birazını temiz bir bezle lekeli yere koy ve burayı ov. Ahşabı çizmeyecek kadar nazik ama köpüklerin ağaç dokusunun içine girmesini sağlayacak kadar sert ol.
  • Daha inatçı ya da daha derine işlemiş lekeleri köpükle ovmak için yumuşak bir fırça kullan.
  • Çelik fırça gibi daha sert aşındırıcılardan kaçın çünkü bunlar ahşap yüzeyleri çizebilir.
 4. 4
  Ahşabı temiz suyla durula. Temizlemeyi bitirince temizlediğin yeri temiz suyla durula ya da temiz bir ıslak bezle sil. Bu, yağ kalıntılarını ya da köpükleri temizler.
 5. 5
  Ahşabı temiz bir bez ya da havluyla hafifçe dokunarak kurula. Ahşabı kurutmak nemi giderir, böylece lekenin çıkıp çıkmadığını daha iyi anlayabilirsin.
  • Tamamen kurumadıysa ahşabın kendi kendine kurumasına izin ver.
  • Ahşap tamamen kuruyunca lekenin hâlâ durup durmadığına bak. Hâlâ gözüküyorsa daha fazla işlem yapman gerekir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
İnatçı Yağ Lekeleri İçin Beyaz İspirto Kullanmak

 1. 1
  Lekeye beyaz ispirto sür. Temiz bir bezin bir köşesini biraz beyaz ispirtoyla ıslat. Lekeli kısımları dairesel hareketlerle her defasında belli bir kısmı kaplayacak biçimde ovala ve gereğinden fazla ispirto kullanmamaya çalış. Hafif bir lekeyse beyaz ispirto bunu çıkaracaktır.
  • Beyaz ispirto sıklıkla boya inceltmek için kullanılan bir çözücüdür. Hırdavat dükkânlarından kolayca bulunabilir.
  • Beyaz ispirto çok tesirlidir ve cilt tahrişine neden olabilir, o yüzden odayı iyi havalandırmayı ve lastik eldivenler takmayı ihmal etme ve bu adımda çok dikkatli ol.[2]
  • Leke çok inatçıysa bu adımı birkaç kez tekrarlaman gerekebilir.[3]
 2. 2
  Beyaz ispirtoyu deterjanla sil, sonra da hafifçe dokunarak kurula. Temiz bir bez kullanarak beyaz ispirtoyu deterjan ve ılık su solüsyonuyla sil, temiz suyla durula, sonra da bir bezle ya da havluyla kurula.
 3. 3
  Ahşabın tamamen kurumasına izin ver. Ahşap kuruyunca lekenin çıkıp çıkmadığını anlayabilirsin. Beyaz ispirto lekeyi çıkarmamışsa bu adımları tekrarlaman gerekebilir.
 4. 4
  Ahşabı yumuşak bir bezle parlat. Yüzey kuruyunca ve leke çıkınca parıltısını geri kazanması için ahşabı parlatmak iyi bir fikirdir.[4] Yumuşak bir beze tedbirli bir şekilde ahşap cilâsı dök. Ahşap, cilânın tamamı emene kadar dairesel hareketlerle ahşabı ov.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
El Yağını Ahşap Mobilyalardan Çıkarmak

 1. 1
  Beyaz bir bezin köşesine az miktarda terebentin sür. Terebentin, sık kullanılan ve yüzeylerde biriken yağları temizlemek için faydalı olabilen bir çözücüdür.[5]
  • Bu yöntem, dolaplar, üstlerinde el yağları ve kir biriken her tür ahşap mobilya ve yüzeylerde, örneğin dolaplarda, kapılarda ve kapı çerçevelerinde işe yarar.[6]
  • Sert fırçalar ya da karbonat gibi sert aşındırıcılardan uzak dur çünkü bunlar mobilyaların cilâsına zarar verebilir.[7]
 2. 2
  Mobilyayı terebentinle dairesel hareketler kullanarak ov. Biriken yağ ve kirler ahşaptan çıkana kadar birkaç dakika ov. Yağları ve kirleri aldıkça bezin renginin değiştiğini göreceksin.[8]
 3. 3
  Temizlediğin yeri ıslak bir bezle sil. Mobilyayı temiz ve ıslak bezle son bir kez silmek, ahşap mobilyada kalan terebentini ya da yağ kalıntılarını giderir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Kulağakaçandan Nasıl KurtulunurKulağakaçandan Nasıl Kurtulunur?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 442 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam