Küf sporları iç ve dış mekânda havada asılı kalır ve büyümeye başlayana kadar da kendini belli etmez. Sıcaklık ve nem gibi doğru koşullar sağlanınca küf, büyümeye başlar. En sevdiğin mobilyanı küf lekeleriyle kaplı bulmak insanı mahvedebilir. Temizliğe hazırlık için mobilyayı küfün yayılmayacağı bir yere götür ve elektrikli süpürgeyle serbest sporları ortadan kaldır. Hafif küfü güneş ışığıyla, ucuz votkayla ve bulaşık deterjanıyla temizle. İnatçı küfü ise mobilyadan ya zımparalayarak ya da çamaşır suyu çözeltisiyle çıkar.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Küfü Temizlemeye Hazırlanmak

 1. 1
  Lastik eldiven, koruyucu gözlük ve hava maskesi tak. Küf sporları, özellikle de akciğerlerine giderse sağlığına çok zararlı olabilir. Bunu önlemek için, küf temizlerken daima hava maskesi, hava deliksiz koruyucu gözlük ve lastik eldiven kullanmalısın.[1]
  • Özellikle de sporların akciğerler üstündeki zararlı etkisi yüzünden bir N95 maskesi kullanman gerekiyor. Bunları birçok nalburdan alabilirsin.
  • Eğer küfe karşı alerjik ya da hassassan cildini mümkün olduğunca ört. Uzun kollu bir tişört ve tulum giy.
 2. 2
  Mobilyayı dışarıda temizleyerek, küf sporlarının yayılmasını önle. Eğer başka seçeneğin yoksa küfü içeride de temizleyebilirsin ama işe soyunmadan önce pencereleri açmalısın.[2] Temizleme işlemi sırasında istemeden küf sporlarını yayabilirsin. Küf sporlarının başka mobilyalara ya da evin başka kısımlarına yayılmaması için temizliği dışarıda yap.
  • Mobilyaları dışarı çıkarırsan bir ya da iki çöp torbasını kesip mobilyaların etrafına bantla. Bu, mobilyaları evde taşırken sporların yayılmasını önleyecektir.
  • Birçok temizlik malzemesi, örneğin çamaşır suyu, zararlı buharlar yayar. Temizliği en azından iyi havalandırmalı bir yerde yapmalısın.
 3. 3
  Küflü bölgeleri elektrikli süpürgeyle temizle. HEPA filtreli ve hortum başlığı takılı bir elektrikli süpürge, toz ve kirle birlikte bu sporları da emecektir. Süpürgeyi küflü alanların üstünden yavaşça birkaç kez geçir.[3]
  • Elektrik süpürgesinin torbasını ya da haznesini boşaltırken bunu dışarıda ve naylon bir torbanın içinde yap. Torbayı, ağzını sıkıca bağlayarak çöpe at.[4]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Hafif Küfü Temizlemek

 1. 1
  Çok hafif küfle güneş ışığı kullanarak savaş. Çok hafif küf ve küflü kokular genellikle mobilyayı dışarıda, güneşte havalandırarak ortadan kaldırılabilir. Sabahın erken saatlerinde, sabah çiyi buharlaştıktan sonra (tabii varsa) mobilyayı dışarı çıkar. Gün batımında tekrar içeri al. Bunu gerekirse bir iki gün daha tekrarla.
  • Hafif küfle uğraşırken bile mutlaka eldiven, hava maskesi ve koruyucu gözlük kullan. Hafif küf bile zararlı sporlar üretir.
  • Küf, nemli ortamda yaşar. Eğer evin rutubetliyse küçük bir odaya bir nem giderici koyup güneş ışığında temizlemeye benzer sonuçlar elde edebilirsin.[5]
  • Güneş ışığının küfle savaşma etkisini güçlendirmek için eşit miktarda suyla beyaz sirkeyi karıştır ve mobilyanın üstüne hafifçe sıktıktan sonra mobilyayı sabah dışarı çıkar.
 2. 2
  Hafif küfün üstüne votka sık. Hafif küf ya da güneş ışığıyla temizlemeye dayanan küf, bir sprey şişesi ve ucuz votkayla halledilebilir. Votkayı sprey şişesine doldur ve tüm mobilyanın üstüne sis gibi püskürt. En iyi sonuç için mobilyanın doğrudan güneş ışığında kurumasına izin ver. [6]
  • Küfün, boyalı ahşabın içine işlemesi çok olası değildir. Bu durumlarda zararsız temizleyiciler işe yarayacaktır.
 3. 3
  Yoğun küfü yumuşak kıllı bir fırça ve bulaşık deterjanıyla ovalayarak çıkar. Güneş ışığına ve votkaya dayanan küfü çoğu zaman zararsız bir deterjanla çıkarabilirsin. Bir kova ılık suya bulaşık deterjanı dök ve yumuşak bir fırçayı dairesel biçimde hareket ettirerek küflü bölgeleri nazikçe ovala.
  • Temizlemeyi bitirince mobilyanın yüzeyini nemli bir havluyla sil. Hiç küf kalmadıysa ahşabı bir kez de kuru bezle temizle. Geriye küf kaldıysa bu adımı yinele.
  • Bunu yapmadan önce mobilyanın görünmeyen bir kısmında solüsyonu fırçayla sürüp test et. Bazı fırçalar bazı cilalara zarar verebilir.[7]
 4. 4
  Bulaşık deterjanı işe yaramazsa damıtılmış sirke kullan. Damıtılmış beyaz sirke harika bir küf öldürücüdür. Bulaşık deterjanı küfü sökecek kadar tesirli gelmezse sprey şişesine sirke ekle. Mobilyaya baştan aşağı sirke sık. Bir saat kadar bekle, sonra yüzeyi nemli bir bezle sil.[8]
  • Gerekirse sirkeyi bu şekilde yine ekle. Küf sökülünce ahşabı kuru bir bezle baştan aşağı sil.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
İnatçı Küfleri Sökmek

 1. 1
  İnatçı küfler için bir çamaşır suyu solüsyonu yap. Bir kovada bulaşık deterjanı gibi bir ev kullanımı deterjanını, çamaşır suyunu ve suyu karıştır. 60 ml (çeyrek su bardağı) deterjan, 600 ml (2,5 su bardağı) çamaşır suyu ve 1,2 litre (5 su bardağı) su kullan. Malzemelerin iyice karışması için solüsyonu bir nesneyle karıştır.[9]
  • Çamaşır suyu, ahşap mobilyaların yalnızca yüzeyindeki küfü söker. Kökleri ahşabın içine işlemiş küfler için deterjan gibi bir sürfaktan eklemek gerekir.
  • Çamaşır suyu bazı halıların ya da boyalı kumaşların, örneğin kıyafetlerin rengini açabilir ya da tümüyle beyazlaştırabilir. Çamaşır suyuyla uğraşırken dikkatli ol ve bir önlük takmayı ya da işin bittiğinde çıkarıp atacağın bir şeyler giymeyi düşün.
 2. 2
  Çamaşır suyu solüsyonunu mobilyaya uygula. Sert kıllı bir fırçayı ya da bir ovalama süngerini çamaşır suyu solüsyonuna batır. Orta derecede basınç uygulayarak ve temizlik aracınla daireler çizerek temizle. Küflü bölgeleri etraflıca temizledikten sonra mobilyayı kurumaya bırak. Gerekirse bu işlemi ikinci kez tekrarla.[10]
  • En iyi sonuçlar için mobilyayı dışarı çıkar, anlatıldığı gibi çamaşır suyu solüsyonuyla temizle, sonra güneş ışığında ve açık havada kurumaya bırak.
  • Ahşap mobilya üstünde sert kıllı fırça kullanmak cilaya zarara verebilir. Eğer mobilyalarının başına bu gelirse ahşabı yeniden cilalaman gerekecektir.
  • Eğer çamaşır suyu solüsyonu küfü tümüyle sökmezse kökleri, sırf temizlik malzemeleriyle giderilmeyecek kadar derine işlemiş olabilir.
 3. 3
  Solüsyona direnen kısımları zımparala. İnce kumlu (120 ila 220) bir zımpara kâğıdıyla küflü bölgeleri hafifçe zımparala.[11] Mobilya hâlâ ıslakken zımparala ki küf sporları etrafa yayılamasın. Zımparaladığın yerleri de çamaşır suyu solüsyonuyla temizle, sonra mobilyayı açık havada kurut.
  • Cilalı ahşabı hafifçe zımparalamak bile cilaya zarar verir ve küf giderildikten sonra mobilyanın tekrar cilalanmasını gerektirir.
  Reklam

Uyarılar

 • Küf sporları insanlara zararlıdır. Küf temizlerken daima eldiven, deliksiz koruyucu gözlük ve hava maskesi kullan.[12]
 • Mobilyalara agresif biçimde saldıran küfü sökmek imkânsız olabilir. Bu durumda mobilyayı atman gerekebilir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Hava maskesi (N95 ya da daha iyisi)
 • Çamaşır suyu
 • Temiz bez
 • Bulaşık deterjanı
 • Damıtılmış beyaz sirke
 • HEPA filtreli elektrikli süpürge (tercihen hortum başlıklarıyla)
 • Lastik eldiven
 • Koruyucu gözlük
 • Zımpara kâğıdı (isteğe bağlı)
 • Yumuşak kıllı ovma fırçası
 • Sünger
 • Sprey şişesi
 • Sert kıllı ovma fırçası

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Referanslar

 1. Susan Stocker. Ev Temizlik Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 8 November 2019.
 2. https://www.michigan.gov/documents/mdch/STEPS_FOR_CLEANING_MOLD_MDCH_312223_7.pdf
 3. Susan Stocker. Ev Temizlik Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 8 November 2019.
 4. http://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/tips/a22126/prevent-mildew/
 5. Susan Stocker. Ev Temizlik Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 8 November 2019.
 6. http://www.organicauthority.com/sanctuary/5-ways-to-clean-your-home-with-yes-vodka.html
 7. https://www.michigan.gov/documents/mdch/STEPS_FOR_CLEANING_MOLD_MDCH_312223_7.pdf
 8. Susan Stocker. Ev Temizlik Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 8 November 2019.
 9. https://www.bobvila.com/articles/how-to-remove-mold-from-wood/#.WOqRfNIrLIV

Bu wikiHow makalesi hakkında

Susan Stocker
Ortak yazarlar :
Yeşil Temizlik Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Susan Stocker. Susan Stocker Seattle’daki bir numaralı Yeşil Temizlik Şirketi’nin sahibidir. Bölgede üstün müşteri hizmet protokolleri ve adil maaşlar, çalışan hakları ve yeşil temizlik uygulamalarına dinamik desteğiyle tanınır. 2017 Better Business Torch for Ethics & Integrity Ödülü’nü kazanmıştır. Bu makale 5.210 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 5.210 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam