Adobe Reader DC, bir yaprağa bir PDF sayfası yazdırmak yerine tek bir yaprağa birden çok PDF sayfası yazdırmana olanak tanır. Bu, kâğıt tasarrufu yapmanı ve makale sayfalarını tek bir sayfada görüntülemeni sağlar. Olumsuz tarafı, resimler ve metnin çok daha küçük ve okunması daha zor olmasıdır. Tek bir yaprağa aynı sayfanın birden çok kopyasını yazdırmak istiyorsan Adobe web aracını kullanarak sayfayı çoğaltman gerekecektir. Bu wikiHow makalesi sana, Adobe Reader DC'de bir yaprağa birden çok sayfayı nasıl yazdıracağını öğretir.[1]

Yöntem 1
Yöntem 1 / 1:
Bir Yaprağa Birden Fazla PDF Sayfası Yazdırmak

 1. 1
  Adobe Reader DC'de bir PDF aç. Adobe Reader DC'de bir PDF açmak için, PDF'e sağ tıkla ve Birlikte Aça tıkla. Ardından Adobe Reader DCye tıkla.
  • Alternatif olarak, Adobe Reader DC'yi açıp üstteki menü çubuğunda Dosya’ya, ardından da Aç'a tıklayabilirsin. Açmak istediğin PDF'i seç ve Aç'a tıkla.
 2. 2
  "Yazdır" menüsünü aç. Yazdır menüsünü açmak için Adobe Reader'ın üst kısmındaki panelde yazıcıya benzeyen simgeye tıkla. Yazdır menüsünü "Dosya" menüsünde de bulabilirsin.
  • Alternatif olarak, Windows'ta "Ctrl + P" veya Mac'te "Command + P" klavye kısayolunu kullanarak Yazdır menüsünü açabilirsin.[2]
 3. 3
  Gerekirse kâğıt boyutunu değiştir. Bu, bir yaprağa daha fazla sayfa sığdırmak için, Legal veya Tabloid sayfaları gibi daha büyük boyutlu kâğıtların kullanılmasına yardımcı olur. Daha büyük boyutlu kâğıt kullanıyorsan sol alt köşedeki Sayfa yapısı'na tıkla. Ardından, kullandığın kâğıt türünü seçmek için "Boyut"un yanındaki açılır menüyü kullan. İşin bittiğinde Tamam'a tıkla.
 4. 4
  Çoklu’ya tıkla. Bu, Yazdır menüsünün sol tarafında "Sayfa boyutlandırma ve işleme" yazan başlığın altındadır.[3]
 5. 5
  Kâğıt başına PDF sayfası sayısını seç. Her kâğıtta kaç sayfanın görünmesini istediğini seçmek için “Kâğıt Başına Sayfa Sayısı"nın yanındaki açılır menüyü kullan. Kâğıt başına 2 ila 16 sayfa arasında seçim yapabilirsin.
  • Alternatif olarak, Özel'i seçebilir ve satır ve sütun başına sayı (3x2 gibi) veya sayfa sayısını girmek için sağdaki kutuları kullanabilirsin.[4]
 6. 6
  Sayfa sırasını belirt. Sayfaların kâğıtta sıralanmasını istediğin biçimi seçmek için "Sayfa Sırası"nın yanındaki açılır menüyü kullan. Aşağıdaki 4 seçenek arasından seçim yapabilirsin:
  • Yatay: Yatayda sayfalar satırlar hâlinde soldan sağa doğru görünecektir.
  • Yatay Ters: Yatay Ters’te sayfalar sağdan sola sıralar hâlinde görünecektir.
  • Dikey: Dikey'de sayfalar sol üst köşeden başlayacaktır. Yukarıdan aşağıya, soldan sağa doğru sıralanırlar.
  • Dikey Ters: Dikey Ters’te sayfalar sağ üst köşeden başlayacaktır. Yukarıdan aşağıya, sağdan sola doğru sıralanırlar.[5]
 7. 7
  Aynı sayfayı birden çok kez yazdır (isteğe bağlı). Aynı sayfanın her sayfaya birden çok kez yazdırılmasını istiyorsan "Yazdırılacak sayfalar" altındaki "Sayfalar" radyo seçeneğine tıklamak bunu yapmanın kolay bir yoludur. Ardından, sayfaların yazdırılmasını istediğin sırayı elle yazmak için bu seçeneğin yanındaki kutuyu kullan ve her sayfa numarasını, yazdırmak istediğin sefer kadar yaz (1,1,1,1,2,2,2,2,…) gibi). Her sayfayı virgülle ayır.
  • Tek taraflı bir yazıcıyla kağıdın her iki tarafına yazdırma yapıyorsan önce yalnızca tek numaralı sayfaları yazdırmak istersin. Ardından, yazdırılan sayfaları ters çevirerek yazıcıya yeniden yerleştir ve çift numaralı sayfaları yazdır.
 8. 8
  "Sayfa kenarlığını yazdır"ın yanındaki onay kutusuna tıkla (isteğe bağlı). İstersen "Sayfa kenarlığını yazdır"ın yanındaki onay kutusuna tıklayabilirsin. Bu, her sayfanın etrafına düz siyah bir çizgi yazdırır ve bunları açıkça işaretler.
 9. 9
  Sayfa yönünü seç. Sayfa yönünü değiştirmek için "Dikey" veya "Yatay"ın yanındaki radyo seçeneğini tıkla. "Dikey", sayfaları dik bir kâğıda yazdırır. "Yatay", sayfaları yanlamasına bir kâğıda yazdırır.
  • Dikey veya Yatay'dan geçiş yaptığında sayfaların dönüş şeklinden hoşlanmıyorsan "Her yapraktaki sayfaları otomatik döndür" seçeneğinin yanındaki onay kutusunun işaretini kaldır.
 10. 10
  "Kağıdın her iki tarafına yazdır"ın yanındaki onay kutusuna tıkla (isteğe bağlı). Kağıdın her iki tarafına da yazdırmak istiyorsan "Kağıdın her iki tarafına da yazdır" seçeneğinin yanındaki onay kutusunun işaretlendiğinden emin ol. Bu seçenek yalnızca çift taraflı bir yazıcın varsa ve çift taraflı yazdırma özelliği sisteminde etkinleştirilmişse kullanılabilir.
 11. 11
  Yazdır’a tıkla. Bu, yazdır menüsünün sağ alt köşesindedir. Bu, PDF'ni seçtiğin ayarlarla yazdıracaktır.
  • Yazdırmadan önce, her zaman sağ alt köşedeki baskı önizlemesini kontrol et. Sayfa düzeninin tam olarak istediğin gibi olduğundan emin ol. [6]
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Travis Boylls
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Travis Boylls. Travis Boylls, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Travis teknoloji makaleleri yazma, müşteri hizmetleri yazılımı sağlama ve grafik tasarım konularında deneyime sahiptir. Windows, macOS, Android, iOS ve Linux platformlarında uzmandır. Pikes Peak Toplum Fakültesi’nde grafik tasarım eğitimi almıştır. Bu makale 1.099 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.099 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam