Adobe Premiere Pro'da Video Nasıl Kırpılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesinde, Adobe’nin Premiere Pro video düzenleme uygulamasını kullanarak bir videonun istenmeyen kısımlarının nasıl kırpılacağını öğreneceksin.

Adımlar

 1. 1
  Adobe Premiere Pro’da bir projeye başla ya da mevcut bir projeyi aç. Bunun için önce "Pr" harflerinden oluşan mor uygulama simgesine çift tıkla, sonra da ekranın üstündeki menü çubuğunda yer alan Dosya seçeneğine tıkla.
  • Yeni bir projeye başlamak için Yeni... seçeneğine ya da mevcut bir projeyi açmak için Aç... seçeneğine tıkla.
  • Kırpmak istediğin video henüz projenin içinde değilse onu Premiere’e aktarman gerekecek.
 2. 2
  Kırpmak istediğin videonun üzerine tıkla ve "Proje" sekmesinden Zaman Çizelgesi’ne sürükle.
 3. 3
  Seçmek için videonun üzerine tıkla.
 4. 4
  Şu butona tıkla: Efektler. Bu, genellikle ekranın sol alt kısmında yer alan pencerenin üst kısmında bulunan bir sekmedir.
 5. 5
  Şu butona tıkla: Video Efektleri. Bu, Efektler sekmesinin altında yer alan bir klasördür.
 6. 6
  Şu butona tıkla: Dönüştür. Bu, Video Efektleri dizininde yer alan bir klasördür.
 7. 7
  Kırpma aracının üzerine tıkla ve onu Zaman Çizelgesi üzerinde yer alan video klibin üzerine sürükle. Bunu yaptığında ekranın sol üst köşesindeki pencerede yer alan Efekt Kontrol sekmesi açılır.
 8. 8
  Klibin sınırlarını değiştir. Bunu Efekt Kontrol sekmesindeki kontrol kısmından şöyle yapabilirsin:
  • Sol, Sağ, Alt ve Üst seçili video klibin kenarlarını ifade eder. %0 ifadesi de kenarın kırpılmadığı anlamına gelir.
  • Bir kenarın yanındaki yüzdeye tıkla ve işaretçiyi sağa sürükle. Sen bunu yaparken yüzde artacak ve klibin seçili kenarı giderek daha çok kırpılacak.
  • Klipte kırpmak istediğin tüm kenarlar için aynı şeyi yap.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Crop a Video in Adobe Premiere Pro, Español: recortar un video en Adobe Premiere Pro, Português: Recortar um Vídeo no Adobe Premiere Pro, Русский: обрезать видео в Adobe Premiere Pro, Italiano: Ritagliare un Video con Adobe Premiere Pro, Nederlands: Een video uitsnijden in Adobe Premiere Pro, ไทย: crop วีดีโอในโปรแกรม Adobe Premiere Pro, Deutsch: In Adobe Premiere Pro ein Video schneiden, Tiếng Việt: Cắt xén video bằng Adobe Premiere Pro, Bahasa Indonesia: Memotong Video di Adobe Premiere Pro, 中文: 在专业版Adobe Premiere中剪辑视频, 日本語: Adobe Premiere Proで動画を切り抜く, العربية: قص فيديو في برنامج أدوبي بريمير برو, Français: recadrer une vidéo dans Adobe Premiere Pro, 한국어: 어도비 프리미어 프로로 영상 자르는 법, हिन्दी: एडोबी प्रीमियर प्रो (Adobe Premiere Pro) में किसी वीडियो को क्रॉप (Crop) करें

Bu sayfaya 2.242 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?