Adobe Premier Pro'da Video Nasıl Döndürülür?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesi sana Adobe Premier Pro'da bir videoyu istediğin yöne veya çerçeve oranına nasıl döndüreceğini öğretir.

Adımlar

 1. 1
  Adobe Premier Pro'da bir proje aç veya yeni bir proje başlat. Bunun için, üstünde "Pr" harfleri bulunan mor uygulama simgesine iki kez tıkla, ardından ekranın en üstündeki menü çubuğunda File‘a (Dosya) tıkla.
  • Yeni bir proje başlatmak için New...‘e (Yeni) veya mevcut bir projeyi açmak için Open...‘a (Aç) tıkla.
  • Döndürmek istediğin video projede mevcut değilse File‘a tıkladıktan sonra Import...‘a (İçeri Aktar) tıklayarak videoyu içeri aktar.
 2. 2
  Döndürmek istediğin videoyu "Project" (Proje) sekmesinden Timeline'ına (Zaman Tüneli) sürükle.
 3. 3
  Seçmek için videoya tıkla.
 4. 4
  Effect Controls‘a (Efekt Denetimleri) tıkla. Pencerenin sol üst kısmındaki bir sekmedir.
 5. 5
  Motion‘a (Hareket) tıkla. "Effect Control" (Efekt Denetimleri) menüsünün en üstüne yakındır.
 6. 6
  Rotation‘a (Döndürme) tıkla. Menünün ortasına yakındır.
 7. 7
  İstediğin döndürme derecesini gir. Rotation‘ın (Döndürme) sağındaki alana sayıyı yaz.
  • Baş aşağı olan bir video döndürmek için "180" yaz.
  • Bir videoyu dikeyden yataya, saat yönünde döndürmek için "90" yaz; saat yönünün tersi için "270" yaz.
   • Bu tür bir döndürme uygulamak görüntünün bir kısmının kaybolmasına ve klipte siyah çubukların oluşmasına neden olur. Bunu düzeltmek için çerçeve oranını değiştir:
   • Menü çubuğunda Sequence‘a (Dizi) tıkla, ardından menünün en üstüne yakın bir yerde bulunan Sequence Settings‘e (Dizi Ayarları) tıkla.
   • Diyalog kutusunun "Video" bölümünün "Frame Size:" (Çerçeve Boyutu) kısmında beliren numaraları değiştir. Mesela çerçeve boyutun "1080 horizontal" (1080 yatay) ve "1920 vertical" (1920 dikey) yazıyorsa ayarları "1920 horizontal" (1920 yatay) ve "1080 vertical" (1080 dikey) olacak şekilde düzenle.
   • OK‘e (TAMAM) tıkla, ardından tekrar OK‘e tıkla.
  • Videon döndürülmüştür ve düzenlenebilir veya başka videolarla birleştirebilir.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

Español: rotar un video en Adobe Premiere Pro, Português: Girar um Vídeo no Adobe Premiere Pro, Deutsch: In Adobe Premiere Pro ein Video drehen, Bahasa Indonesia: Memutar Layar Video di Adobe Premiere Pro, Nederlands: Een video roteren in Adobe Premiere Pro, Italiano: Ruotare un Video con Adobe Premiere Pro, العربية: تدوير فيديو في برنامج أدوبي بريمير برو, Français: faire pivoter une vidéo dans Adobe Premiere Pro, Tiếng Việt: Xoay video trong Adobe Premiere Pro, ไทย: หมุนวีดีโอใน Adobe Premiere Pro, Русский: повренуть видео в Adobe Premiere Pro, हिन्दी: Adobe Premiere Pro में एक विडियो को रोटेट करें

Bu sayfaya 183 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?