Photoshop; o kadar güçlü ki bir fiil olarak bile kullanılır hâle geldi! Gezegendeki en iyi bilinen yazılım uygulamalarından biridir ve öğrenilmesi zor olduğu yönünde bir ün yapmıştır ama bunu gidereceğiz. Photoshop 20 yıldan beri piyasada ve kesinlikle çok daha güçlü bir hâl almasına rağmen, arayüzü temiz, mantıklı ve öğrenmesi kolaydır. Photoshop CS6'yı kullanarak, temel bilgileri ve gelişimi nasıl sürdüreceğini göstereceğiz. Okumaya devam et!

Yöntem 1 / 4:
Temel Photoshop Araçları

 1. 1
  Photoshop'u aç. Henüz Photoshop'a sahip değilsen Adobe.com adresinden ücretsiz deneme sürümünü indirebilirsin. Sayfanın üst tarafında Ücretsiz Deneme Sürümü düğmesine tıkla. Photoshop'u senin işin için uygun olup olmadığını görmek için 30 gün boyunca ücretsiz deneyebilirsin.
 2. 2
  Bir belge aç. Örnek bir resmi yeni bir sekmede açmak için Command tuşuna basarak (Windows:Ctrl) buraya tıkla. Bu öğretici makaleyi takip ederken bu görseli kullanabilirsin. Fotoğrafı masaüstüne sürükle, ardından fotoğrafı Photoshop’ta aç.
 3. 3
  Dörtgen İşaretleme aracını (M) seç. Bunu simgenin üzerine tıklayarak veya M tuşuna basarak yapabilirsin. (Makalenin geri kalanında araç adından sonra klavye kısayol tuşu gösterilecektir.) Dörtgen İşaretleme aracı en temel araçtır. Bu zaten aşina olduğun bir şey; neredeyse her uygulama ve işletim sisteminde seçimler aynı şekilde yapılır: ekranın bir bölümünü seçmek için tıkla ve sürükle. Photoshop’ta da durum aynı.
 4. 4
  Kement aracını (L) seç. Kement aracı Seçim aracı ile yakından ilgilidir. Seçim aracı gibi, Kement aracı da seçim yapmak için kullanılır. Ancak, Kement aracı ile serbest biçimli seçimler yapabilirsin. Çeşit olarak Çokgen Kement aracı ve Manyetik Kement araçlarıdır. Temel Kement aracını seç ve denemeler yap.
 5. 5
  Hızlı Seçim Aracını (W) seç. Bu, Sihirli Değnek aracının (hâlâ alternatif bir araç olarak mevcut) gelişmiş sürümüdür.
 6. 6
  Kırpma Aracını (C) seç. Adobe'ye göre, Photoshop'ta en çok kullanılan araç bu araçtır. Bu, tek başına fotoğraflarının kompozisyonunu önemli ölçüde artırabilen araçlardan biridir. Kırpma aracını seçtiğinde, köşelerde ve kenarların ortasında küçük tutamaçlar göreceksin:
 7. 7
  Yazım Aracını (T) seç. Bir resmin bin kelimeye bedel olduğunu söylerler, ama bazen bir resim yeterli değildir; bir şeyler yazmak da istersin! Photoshop'un yazım aracı sana birkaç seçenek sunar.
 8. 8
  Boyutlu bir metin alanı oluştur. Bunu yapmak için, metin kutunun görünmesini istediğin alanın sol üst köşesine tıklayıp sağ alt köşesine sürükle. Ekranda, köşelerinde ve yanlarında tutamaçları olan bir dikdörtgen göreceksin.
 9. 9
  Pencereyi kapat. İstersen dosyayı kaydet veya değişiklikleri iptal et. Her iki durumda da, buradan her zaman el değmemiş bir sürüm edinebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2 / 4:
Boyama Araçları

 1. 1
  Yeni bir belge oluştur. Yeni iletişim kutusunda, Genişlik değerini 1024 piksele, Yüksekliği 768 piksele ve arka plan içeriğini beyaz olarak ayarla.
 2. 2
  Fırça Aracını (B) seç. Bu araç, sürüm 1.0'dan beri Photoshop'un bir parçasıdır ve hemen hemen üretilen her boyama uygulamasının da bir parçası olmuştur!
 3. 3
  Şekil Aracını (U) seç. Varsayılan olarak Dikdörtgen Aracı seçilir. Şekil menüsüne tıkla ve Çokgen Aracını seç. Bu araç, istediğin sayıda kenar belirtmeni ve otomatik olarak istediğin şekli çizmeni sağlar.
 4. 4
  Boya Kovası Aracını (G) seç. Bu, bu menüdeki ikinci araç olduğu için, gösterildiği gibi araç paleti simgesine tıklaman ve ardından gösterildiği gibi Boya Kovası Aracını seçmen gerekecek:
 5. 5
  Degrade Aracını (G) seç. Boya Kovası Aracı veya 3B Malzeme Bırakma Aracı seçiliyse Degrade aracı seçilene kadar Shift-G tuşlarına bas. Degrade Aracı, bir alanı 2 veya daha fazla renk arasında yumuşak bir geçişle doldurmanı sağlar.
  Reklam

Yöntem 3 / 4:
Rötuş Araçları

 1. 1
  Örnek resme dön. SamplePic.jpg örnek dosyasını aç. Önceki dersleri yaptıysan ve üzerinde çalıştığın çalışmanı kaydettiysen birkaç metin alanına sahip olabilirsin. Sağdaki Katmanlar sekmesinin altında (veya orada değilse, Pencere menüsünden Katmanlar’ı seç), asıl görüntü katmanı haricindeki tüm katmanlardaki göz küresi simgesine tıkla. Metin katmanlarının seçimini kaldırdıktan sonra görüntü katmanına tıklayarak aktif hale getir.
 2. 2
  Klonlama Damga Aracını (S) seç. Klon damgası görüntünün bir bölümünü seçmeni ve bunu görüntünün başka bir bölümüne kopyalamanı sağlar.
 3. 3
  Geçmişe Dönme Fırçasını (Y) seç. Geçmişe Dönme Fırçası görüntünün önceki sürümlerine geri götürür. İşlem sırasında kopyasını kaydedip yeniden açmaktan ziyade, Geçmiş Fırçası önceki sürümlerde boyamanı sağlar.
 4. 4
  Nokta Düzeltme Fırçasını (J) seç. Klonlama Damga aracına benzer şekilde, Nokta Düzeltme Fırçası da görüntünün üzerine görüntünün başka bir parçasını boyar. Ancak, bu durumda, kaynak olarak resim yaptığın alanı kullanır. Şaşırtıcı derecede doğal sonuçlar verebilir.
 5. 5
  Soldurma Aracını (O) seç. Soldurma ve yakmanın kökleri, fotoğrafçıların filmlerini karanlık bir odada geliştirdikleri günlere dayanır. Fotoğrafın maskelenen (soldurulan) kısımları ışığın resme ulaşmasını engeller, maskelenen alanı etkin bir şekilde aydınlatır; yakmak veya daha fazla ışığı geçirmek, yanmış alanı karartır. Photoshop'un Soldurma ve Yakma araçları aynı şeyi yapar, ancak içinde bir delik açılmış bir kartondan çok daha güvenilirdir!
  Reklam

Yöntem 4 / 4:
Gelişmiş Araçlar

 1. 1
  Kalem Aracını (P) seç. Kalem aracı, çok hassas ve düzenlenebilir seçimler yapmak için mükemmeldir. Bu oldukça gelişmiş aracı iyi kullanmak biraz pratik yapmayı gerektirir, ancak buna değecektir. Simgeye tıklayarak veya P düğmesine basarak aracı seç. İmlecin dolma kalem ucu gibi görünecektir.
 2. 2
  Doğrudan Seçim aracını (A) seç. İmlecin siyah değil beyaz olduğundan emin ol. Siyahsa, Shift-A'ya bas veya Doğrudan Seçim aracını seçmek için Seçim Aracı menüsünü kullan.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Android Cihazının Azami Ses Kademesi Nasıl ArtırılırAndroid Cihazının Azami Ses Kademesi Nasıl Artırılır?
Sesli Mesaj Nasıl KapatılırSesli Mesaj Nasıl Kapatılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
iPhone'un Hoparlörleri Nasıl TemizleniriPhone'un Hoparlörleri Nasıl Temizlenir?
Instagram'da Resimlere Müzik Nasıl EklenirInstagram'da Resimlere Müzik Nasıl Eklenir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Flash Belleğe Müzik Nasıl KonurFlash Belleğe Müzik Nasıl Konur?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 7.063 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 7.063 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam